Απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης - όριο 5.000 ευρώ [μετονομάστηκε σε Τίτλος Κτήσης Υπηρεσιών]

diceman · 87 · 114874

Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Καλημέρα.

Έχω μια συγκεκριμένη ερώτηση. Είχα κάνει έναρξη επαγγέλματος στο τέλος του 2008 και είχα γραφτεί στο ΙΚΑ ως μεταφραστής-υποτιτλιστής. Έκοβα αποδείξεις ως τώρα. Έχω όμως κάποιους μήνες που έχω ξεκινήσει πλήρες ωράριο σε Κέντρο Ξένων Γλωσσών και αποφάσισα να ελαττώσω τις μεταφραστικές δουλειές. Θέλω να κάνω διακοπή εργασιών. Εάν η εταιρεία, με την οποία συνεργάζομαι ακόμα, δεχτεί να με πληρώνει από 'δώ και στο εξής με ΑΕΔ για τις όποιες δουλειές κάνω, θα μπορώ να πληρωθώ έτσι; Είχα ακούσει ότι δεν μπορείς να πληρωθείς με ΑΕΔ αν είσαι και στο ΙΚΑ με την ίδια ειδικότητα (του μεταφραστή δηλαδή). Αν κάνω διακοπή εργασιών πριν πληρωθώ, το ΙΚΑ θα ενημερωθεί ότι είμαι πλέον εκεί γραμμένος μόνο ως καθηγητής και όχι ως μεταφραστής, προκειμένου να μπορώ να πληρωθώ; Ευχαριστώ!
Laughter translates into any language.


Chrysallis

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 8
    • Gender:Female
Επαναφέρω το θέμα, καθότι άσχετη, και ζητώ τη βοήθειά σας. Ήμουν για λίγα χρόνια σε ΤΕΒΕ-εφορία, αλλά διέκοψα πρόπερσι λόγω δυσβάσταχτου κόστους. Τώρα δηλώνω άνεργη με βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ του συζύγου... Σκέφτομαι συνάμα να μπω ΟΓΑ ως αγρότης. Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω για να είμαι κατά το δυνατόν νόμιμη και τυπική στις τυχόν μεταφραστικές εργασίες που προκύπτουν; Τι ισχύει τώρα για την απόδειξη δαπάνης; Με τους λογιστές δε βρίσκω άκρη, δεν γνωρίζουν το θέμα.



evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
Μήπως υπάρχει κανένα υπόδειγμα για τη συμπλήρωση απόδειξης δαπανών;
Θέλω να κόψω σε μια φοιτήτριά μου αλλά δεν ξέρω πώς και η λογίστρια λείπει διακοπές.
Ευχαριστώ πολύ
ε
Translation is the art of failure – Umberto Eco


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Καταργούν το αφορολόγητο των 5.000 αναδρομικά, ενιαίος συντελεστής φόρου.
Ισχυρό φορο-σοκ θα υποστούν τα επόμενα έτη περίπου 780.000 μικρομεσαίοι επιτηδευματίες και ελεύθεροι επαγγελματίες που ασκούν ατομικά τις δραστηριότητές τους - ανάμεσά τους και χιλιάδες εργαζόμενοι που αμείβονται με «μπλοκάκια» - καθώς η ηγεσία του υπουργείου Οικονομικών σχεδιάζει για όλους αυτούς, την κατάργηση του αφορολογήτου ορίου των 5.000 ευρώ και των πρόσθετων αφορολογήτων ορίων που ισχύουν σήμερα για τα προστατευόμενα τέκνα τους! Οι εν λόγω φορολογούμενοι δεν θα αντιμετωπίζονται πλέον από τον Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος ως «φυσικά πρόσωπα», αλλά ως «νομικά πρόσωπα». Αυτό σημαίνει ότι τα καθαρά εισοδήματά τους θα φορολογούνται από το πρώτο ευρώ με έναν μόνο συντελεστή φόρου. Σύμφωνα δε με πληροφορίες από το υπουργείο Οικονομικών, εξετάζεται το ενδεχόμενο ο συντελεστής αυτός να οριστεί στο επίπεδο του 20% ή του 30%, το οποίο θα είναι κυριολεκτικά εξοντωτικό για τους περισσότερους εμποροβιοτέχνες, ελεύθερους επαγγελματίες και λοιπούς αυτοαπασχολούμενους.

Το σχέδιο για την αναμόρφωση της φορολογίας εισοδήματος που έχει ήδη ετοιμάσει το υπουργείο Οικονομικών προβλέπει ειδικότερα ότι:

1) Οι φορολογούμενοι οι οποίοι έχουν ατομικές επιχειρήσεις εμπορίας αγαθών ή παροχής υπηρεσιών καθώς επίσης και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που ασκούν ατομικά τις δραστηριότητές τους θα φορολογούνται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που θα φορολογούνται και οι εταιρείες (οι ΑΕ, οι ΕΠΕ, οι Ομόρρυθμες και οι Ετερόρρυθμες). Στα καθαρά εισοδήματά τους, δηλαδή στα ποσά τα οποία προκύπτουν μετά την αφαίρεση των επαγγελματικών δαπανών τους από τα συνολικά ακαθάριστα έσοδά τους, θα επιβάλλεται φόρος από το πρώτο ευρώ, υπολογιζόμενος με έναν μόνο συντελεστή. Όλες οι επιχειρήσεις, ανεξαρτήτως νομικής μορφής (ατομικές ΑΕ, ΕΠΕ, ΟΕ, ΕΕ κ.λπ.) θα φορολογούνται με τον ίδιο αυτό συντελεστή.

2) Το ύψος του ενιαίου αυτού φορολογικού συντελεστή θα καθοριστεί πιθανότατα στο επίπεδο του 20% ή του 30%.

3) Ως εκ τούτου, τα καθαρά εισοδήματα που αποκτούν οι ατομικές επιχειρήσεις εμπορίας αγαθών ή παροχής υπηρεσιών και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που ασκούν ατομικά τις δραστηριότητές δεν θα φορολογούνται πλέον με βάση την κλίμακα που ισχύει για τα φυσικά πρόσωπα. Αυτό θα έχει ως συνέπεια 780.000 φορολογούμενοι που έχουν ατομικές επιχειρήσεις ή ασκούν ατομικώς ελευθέρια επαγγέλματα να μην δικαιούνται πλέον το αφορολόγητο όριο των 5.000 ευρώ ούτε τα πρόσθετα αφορολόγητα όρια τα οποία προσδιορίζονται ανάλογα με τον αριθμό των προστατευόμενων τέκνων που τους βαρύνουν! Τα πρόσθετα αυτά αφορολόγητα, τα οποία θα πάψουν πλέον να ισχύουν για τους αυτοαπασχολούμενους, ανέρχονται σε 2.000 ευρώ για 1 παιδί, 4.000 ευρώ για 2 παιδιά, 7.000 ευρώ για 3 παιδιά και 10.000 ευρώ για τέσσερα παιδιά.

Η εφαρμογή του σχεδίου αυτού εξετάζεται να ξεκινήσει αναδρομικά από τα εισοδήματα του 2012! Όποτε όμως κι αν ξεκινήσει η εφαρμογή του, θα εκτοξεύσει στα ύψη τις φορολογικές επιβαρύνσεις για τους συγκεκριμένους φορολογούμενους.

Συγκεκριμένα:

Ø Μόνο από την κατάργηση του βασικού αφορολογήτου ορίου των 5.000 ευρώ οι εν λόγω φορολογούμενοι θα επιβαρυνθούν με επιπλέον φόρο έως 1.000 ευρώ, σε περίπτωση που εφαρμοστεί ο συντελεστής 20%, ή μέχρι 1.500 ευρώ, αν αποφασιστεί ο συντελεστής να διαμορφωθεί στο 30%. Για μεγαλύτερα εισοδήματα η επιβάρυνση θα είναι ακόμη υψηλότερη. Για παράδειγμα, για ελεύθερο επαγγελματία με ετήσιο εισόδημα 20.000 ευρώ ο φόρος που αναλογεί σήμερα ανέρχεται σε 2.420 ευρώ. Αν εφαρμοστεί ενιαίος συντελεστή 20% από το πρώτο ευρώ του εισοδήματος, τότε ο φόρος θα εκτιναχθεί στις 4.000 ευρώ, σημειώνοντας αύξηση 65,3%, ενώ εάν εφαρμοστεί συντελεστής 30% ο φόρος θα φθάσει στις 6.000 ευρώ και θα αυξηθεί κατά 148%.

Ø Αν συνυπολογιστεί και η κατάργηση των πρόσθετων αφορολογήτων για τα προστατευόμενα τέκνα, τότε οι πρόσθετες φορολογικές επιβαρύνσεις που θα προκύψουν για όσους αυτοαπασχολούμενους είναι ταυτόχρονα και οικογενειάρχες θα είναι ακόμη μεγαλύτερες. Για παράδειγμα, για φορολογούμενο με 2 παιδιά και ατομική εμπορική επιχείρηση, η οποία έχει ετήσια καθαρά κέρδη 16.000 ευρώ, ο φόρος σήμερα ανέρχεται σε 1.020 ευρώ. Εάν ισχύσει ενιαίος φορολογικός συντελεστής 20% από το πρώτο ευρώ του καθαρού εισοδήματος ο φόρος θα ανέλθει στα 3.200 ευρώ και θα αυξηθεί κατά 213,72%! Εάν ισχύσει συντελεστής 30% ο φόρος θα φθάσει στο απίστευτο ύψος των 4.800 ευρώ σημειώνοντας αύξηση-σοκ 370,58%!


Πηγή: Ημερησία
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


shantimar

  • Newbie
  • *
    • Posts: 27
    • Gender:Female
ΕπαΉμουν για λίγα χρόνια σε ΤΕΒΕ-εφορία, αλλά διέκοψα πρόπερσι λόγω δυσβάσταχτου κόστους. Τώρα δηλώνω άνεργη με βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ του συζύγου... Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω για να είμαι κατά το δυνατόν νόμιμη και τυπική στις τυχόν μεταφραστικές εργασίες που προκύπτουν; Τι ισχύει τώρα για την απόδειξη δαπάνης;

Ήμουν συνταξιούχος (με πρόωρη μειωμένη) και ελεύθερη επαγγελματίας. Σαν εσένα, κι εγώ έκλεισα τα βιβλία μου, όταν οι δουλειές μειώθηκαν τόσο που ό,τι έβγαζα από τον ένα και μοναδικό πελάτη που είχε απομείνει, πήγαινε στο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ). Λοιπόν τώρα που δεν είμαι πια ελεύθερη επαγγελματίας, είμαι σκέτη συνταξιούχος, ρώτησα το λογιστή μου ποιά είναι τα υπέρ και τα κατά. Κι αν, έχοντας κλείσει τα βιβλία, και έχοντας περίπου το ίδιο εισόδημα (τη σύνταξη και αυτόν τον έναν πελάτη, απ' τον οποίο παίρνω πάνω-κάτω τα ίδια κάθε χρόνο) θα έχω λιγότερους φόρους, περισσότερους ή ίδιους. Σήμερα έγινε αυτή η συζήτηση, και σας τη μεταφέρω εδώ:

Τα "κατά" είναι κάτι που δεν είχα υπολογίσει. Δηλαδή. Πέρυσι από τη δουλειά του ελεύθερου επαγγελματία, μετά από την αφαίρεση των δαπανών έμεινε φορολογήσιμο κέρδος 4.000. Τώρα θα δίνω απόδειξη δαπανών για 5.000 και ΟΛΑ θεωρούνται κέρδος, αφού δεν έχω δικαίωμα να εκπέσω καμία δαπάνη. Όπως παρακρατούσαν τότε το 20% έτσι θα παρακρατούν και τώρα το 20%. Οπότε απ' αυτή την άποψη δεν είναι καλό.
Το "υπέρ" είναι πως δεν πληρώνω το τέλος επιτηδευματία (500 ευρώ).  Επίσης πως οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι στη φορολογική κλίμακα του 30% που, λέει ο λογιστής μου, υπάρχει κίνδυνος να γίνει ακόμα και 35%. Ενώ τώρα αυτά τα χρήματα μπαίνουν στον κωδικό "κέρδη από άλλες πηγές" (μαζί με τα κέρδη από παρουσιάσεις Tupperware) που ακόμα είναι στο 10%. Επίσης πως δεν θα φορολογούνται από το πρώτο ευρώ, αφού υπάρχει ακόμη το αφορολόγητο των πρώτων 5.000. Βέβαια, επειδή εγώ έχω και τη σύνταξη που ώς τώρα ήταν σχεδόν 12.000 το χρόνο), 12 + 5 μας κάνει 17 χιλιάδες και αυτομάτως πηγαίνω στην κλίμακα 25%. Και πάλι όμως, καλύτερα 25 παρά 35. Αυτό σημαίνει πως θα έχω κάποιο κέρδος, αλλά όχι σημαντικό.  Αν το ήξερα, μπορεί να μην είχα αποφασίσει να κλείσω τα βιβλία, γιατί τώρα εάν (λέω, "αν") βρεθεί καμιά άλλη δουλίτσα, δεν θα μπορώ να τη δεχτώ αφού φυσικά θα θέλει απόδειξη και εγώ θα έχω εξαντλήσει τα 5.000 ευρώ που δικαιούμαι.

Α, και κάτι άλλο μου είπε ο λογιστής. Πως αυτού του είδους η απόδειξη για κάθε πελάτη κόβεται μία φορά τη χρονιά. Γιατί αυτό είναι το νόημά της, πως είναι για μια έκτακτη συνεργασία. Εάν έχεις μόνιμη συνεργασία με περιοδικότητα, τότε πρέπει να έχεις ΔΠΥ και βιβλία, ή να σε προσλάβει ως υπάλληλο με ΙΚΑ.
« Last Edit: 03 Oct, 2012, 21:58:10 by shantimar »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854556
    • Gender:Male
  • point d’amour

Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Κάτι τέτοια ακούγονται μεταξύ άλλων...
 [...]
Η κατάργηση έκδοσης αποδείξεων δαπανών. Αντί για απόδειξη δαπάνης εκδίδεται τίτλος κτήσης για τη λήψη υπηρεσιών από πρόσωπα μη υπόχρεα έκδοσης τιμολογίου.

Τα πρόσωπα που ασκούν ελευθέριο επάγγελμα εξακολουθούν και από 1ης-1-2014 να εκδίδουν τιμολόγια για τις παρεχόμενες υπηρεσίες προς το Δημόσιο και τα Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, με κάθε επαγγελματική τους είσπραξη. [...]
Νόμιμες οι χειρόγραφες αποδείξεις | Άρθρα | Ελευθεροτυπία
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


mkaterina

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
    • Gender:Female
Γεια σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως υπολογίζονται τα 5000 ως το καθαρό ποσό (χωρίς τις κρατήσεις, αυτό που παίρνω στο χέρι) ή ως το μεικτό (το ποσό με τις κρατήσεις παρακράτηση 20% και χαρτόσημο). Καθαρό 5.000 ή μεικτό 5.000;
Θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση για να το ξεκαθαρίσω γιατί άλλοι λογιστές μου λένε τα μεικτά και άλλοι τα καθαρά!


xerola

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 625
@mkaterina Τα 5000 είναι το μεικτό ποσό. Όπως και την απόδειξη την υπογράφεις για το μεικτό ποσό και μέσα αναφέρεις τις κρατήσεις.

Από μια έρευνα στο ίντερνετ διάβασα ότι έχει αλλάξει  ο νόμος και πλέον η απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης λέγεται τίτλος κτήσης υπηρεσιών, αλλά εξακολουθούν να ισχύουν όσα ίσχυαν για την απόδειξη δαπάνης. Εφαρμόζεται αυτό; Πρέπει να βάζουμε ως τίτλο "τίτλος κτήσης" αντί "απόδειξη δαπάνης", έχουν γίνει κι άλλες αλλαγές;

http://www.capital.gr/tax/news_tax.asp?id=1964562


pipis

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 137
Καλησπέρα στην παρέα!

Άνοιξε κανένας σας πρόσφατα (φέτος ή πέρσι) βιβλία? Ζητάνε φορολογικές 5αετίας?

Η διάταξη που παρέθεσε ο συνάδελφος με τρομοκράτησε για να πω την αλήθεια:

5. Τι συνιστά «συστηματική» (κι επομένως μη-περιστασιακή) εργασία (ΚΦΕ: Άρθρο 3, παρ. 21 Ν 4172/2013):
«Για τους σκοπούς του παρόντος άρθρου ως «επιχειρηματική συναλλαγή» θεωρείται κάθε μεμονωμένη ή συμπτωματική πράξη με την οποία πραγματοποιείται συναλλαγή ή και η συστηματική διενέργεια πράξεων στην οικονομική αγορά με σκοπό την επίτευξη κέρδους. Κάθε τρεις ομοειδείς συναλλαγές που λαμβάνουν χώρα εντός ενός εξαμήνου θεωρούνται συστηματική διενέργεια πράξεων.»

(http://anothersite/forum/showthread.php?14372-Νέες-φορολογικές-ρυθμίσεις-για-ελεύθερους-επαγγελματίες-από-το-2014/page15)



 

Search Tools