Ασύρματο Ίντερνετ στις διακοπές;

valevi · 57 · 39634

valevi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 502
    • Gender:Female
Update, August 2011
Προσφορές ασύρματου Ίντερνετ για το 2011 από εταιρείες τηλεφωνίας
Πρόσβαση στο Ίντερνετ μέσω των δικτύων κινητής τηλεφωνίας
Ίντερνετ από το κινητό «για λίγο»

Καλημέρα σε όλους,

Επειδή θα φύγω από τη βάση μου για μερικές εβδομάδες (αλλά θα έχω μαζί μου δουλειά) μήπως μπορεί να με διαφωτίσει κανείς για το ασύρματο internet;

Πέρισυ που είχα ρωτήσει στη vodafone ήθελε γύρω στα 250 - 300 ευρώ το πακέτο, αν θυμάμαι καλά και τελικά βολεύτηκα από έναν φίλο που μου δάνεισε "κάτι" (συγνώμη αλλά είμαι άσχετη) που έβαζα στο φορητό μου και συνδεόμουν.

Μήπως έχει αλλάξει κάτι και κάποια εταιρία έχει κυκλοφορήσει φθηνότερη ασύρματη σύνδεση;

Και –ξέρω πως αυτό που λέω ανήκει στις φαντασιώσεις– αλλά μήπως ξέρει κανείς να υπάρχει κανένα σημείο ελεύθερης πρόσβασης στην περιοχή Σουνίου;

« Last Edit: 04 Aug, 2011, 10:09:58 by spiros »


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Καλημέρα σε όλους,

Επειδή θα φύγω από τη βάση μου για μερικές εβδομάδες (αλλά θα έχω μαζί μου δουλειά) μήπως μπορεί να με διαφωτίσει κανείς για το ασύρματο internet;

Πέρισυ που είχα ρωτήσει στη vodafone ήθελε γύρω στα 250 - 300 ευρώ το πακέτο, αν θυμάμαι καλά και τελικά βολεύτηκα από έναν φίλο που μου δάνεισε "κάτι" (συγνώμη αλλά είμαι άσχετη) που έβαζα στο φορητό μου και συνδεόμουν.

Μήπως έχει αλλάξει κάτι και κάποια εταιρία έχει κυκλοφορήσει φθηνότερη ασύρματη σύνδεση;

Και -ξέρω πως αυτό που λέω ανήκει στις φαντασιώσεις - αλλά μήπως ξέρει κανείς να υπάρχει κανένα σημείο ελεύθερης πρόσβασης στην περιοχή Σουνίου;

Καλημέρα!! .. Άσχετη ερώτηση: Στο Σούνιο θα είσαι σε ξενοδοχείο; γιατί τα περισσότερα πλέον προσφέρουν δωρεάν πρόσβαση

Αν όχι τότε μπορείς να κοιτάξεις στα πακέτα της Wind και του ΟΤΕ .... αν δε κάνω λάθος εάν δε θέλεις σύνδεση κανονική (δηλαδή συνδρομητική) γιατί θα το χρησιμοποιήσεις μόνο για λίγες μέρες τότε να έχεις υπόψη σου ότι θα πρέπει να επενδύσεις στη κάρτα/ σημείο σύνδεσης για τον υπολογιστή σου. Την τελευταία φορά που το κοίταξα με Wind η τιμή για τη κάρτα ήταν γύρω στα 200-250 Ευρώ. Από εκεί και πέρα κάθε φορέας έχει και δυνατότητα ενεργοποίησης της σύνδεσης ακόμα και για λίγο χρονικό διάστημα. Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Clock 30 της Vodafone που αγοράζεις ώρες σύνδεσης. Στη Wind επίσης ξέρω ότι μπορείς, πάντα με τη προϋπόθεση ότι έχεις τη κάρτα σύνδεσης, να ενεργοποιήσεις μία σύνδεση για λίγες μέρες με ανάλογες χρεώσεις.




vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Επίσης σε τούτο το νήμα είχε μπει και η διεύθυνση μίας ιστοσελίδας που περιέχει όλα τα σημεία δωρεάν πρόσβασης στο διαδίκτυο.

:)


Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Για ασύρματο ίντερνετ μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας (διότι αυτό είναι που ρωτάς), πρέπει να υπάρχει κάλυψη με 3G (και μάλιστα καλή) εκεί  όπου θα βρίσκεσαι για να έχει τελικά νόημα και ν' αξίζει τον κόπο το κόστος. Σε πολλές περιπτώσεις το 3G λίγο πιο έξω απ' το Μαρούσι είναι σαν σύνδεση dial-up (ή στην καλύτερη σαν adsl/384). Ούτε που το σκέφτομαι, εγώ τουλάχιστον. Αν το λάπτοπ σου έχει κάρτα ασύρματης δικτύωσης, μπορείς να συνδεθείς σε κάποιο hotspot (παραθέτω κάποιους συνδέσμους στο τέλος) ή σε όποιο ξεκλείδωτο ρούτερ βρεθεί εντός της εμβέλειάς σου. Αν δεν έχεις κάρτα wi-fi στο λάπτοπ σου, πάρε με 12€ αυτήν: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612300

Hotspots in Greece:
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007787
http://cnet.jiwire.com/browse-hotspot-greece-gr.htm
http://www.wi-fihotspotsdirectory.com/Wi-Fi-Hotspots-In-Greece-82.html
http://www.trustive.com/hotspots/Greece/
http://www.altectelecoms.gr/viewer.asp?rec=238
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.



valevi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 502
    • Gender:Female
Καλημέρα!! .. Άσχετη ερώτηση: Στο Σούνιο θα είσαι σε ξενοδοχείο; γιατί τα περισσότερα πλέον προσφέρουν δωρεάν πρόσβαση

Αν είχα να πληρώσω δυο μήνες σε ξενοδοχείο στο Σούνιο δεν θα με ένοιαζαν τα 250 ευρώ!!! Σνιφ, κλαψ...



valevi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 502
    • Gender:Female

Νομίζω πως θα χρειαστεί να αγοράσω κάρτα. Έψαξα αυτό που προτείνεις, zazula, αλλά δεν γίνεται στην περίπτωσή μου - απ' ότι μου είπαν γιατί δεν θα έχω γενικά τηλέφωνο στο σπίτι.

Αν όμως κάποιος σε ακτίνα μερικών χιλιομέτρων έχει internet θα μπορώ να του "κλέβω" σύνδεση για να στέλνω και να παίρνω τα mails μου;

Και, αν πάω και στηθώ με το αυτοκίνητο έξω από ένα ξενοδοχείο που προσφέρει σύνδεση στο internet μπορώ να γίνω... υποκλοπέας;




vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Νομίζω πως θα χρειαστεί να αγοράσω κάρτα. Έψαξα αυτό που προτείνεις, zazula, αλλά δεν γίνεται στην περίπτωσή μου - απ' ότι μου είπαν γιατί δεν θα έχω γενικά τηλέφωνο στο σπίτι.

Αν όμως κάποιος σε ακτίνα μερικών χιλιομέτρων έχει internet θα μπορώ να του "κλέβω" σύνδεση για να στέλνω και να παίρνω τα mails μου;

Και, αν πάω και στηθώ με το αυτοκίνητο έξω από ένα ξενοδοχείο που προσφέρει σύνδεση στο internet μπορώ να γίνω... υποκλοπέας;

Θεωρητικά μπορείς να το κάνεις αυτό .... αλλά θα πρέπει να ξέρεις πώς συνδέονται στο ξενοδοχείο. Π.χ. όταν ήμουν στη Καλαμάτα, το ξενοδοχείο ήθελε να βάζω Login/password τον αριθμό δωματίου μου ... άλλα ξενοδοχεία όμως δεν το είχαν αυτό .. κάνε μία "έρευνα" και δες :) ... Πάντως (και διορθώστε με αν κάνω λάθος γιατί έχω να πάω Σούνιο κάτι αιώνες) νομίζω ότι υπάρχει καζίνο κάπου εκεί τριγύρω άρα θα έχει δωρεάν ίντερνετ .. μπαίνεις και πίνεις ένα αναψυκτικό αγκαλίτσα με το φορητό σου και ΤΑΝΤΑ! :)



Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Έψαξα αυτό που προτείνεις, zazula, αλλά δεν γίνεται στην περίπτωσή μου - απ' ότι μου είπαν γιατί δεν θα έχω γενικά τηλέφωνο στο σπίτι.
Μα, αυτό που προτείνω ΔΕΝ απαιτεί τηλέφωνο στο σπίτι! (Παρεμπ εγώ δεν έχω σταθερό τηλέφωνο σπίτι μου εδώ και καιρό - μόνο ασύρματο ίντερνετ, και μάλιστα όχι πληρωμένο από μένα. ;-Ρ)
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.


valevi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 502
    • Gender:Female

Πήρα τηλέφωνο στην εταιρία για διευκρινήσεις και μήπως έκανα την παραγγελία και μου είπαν πως δουλεύει μόνο αν θέλω π.χ. να πάρω το φορητό μου και να κάτσω στο σαλόνι να δουλέψω κι έχω σύνδεση σε κάποιο άλλο δωμάτιο.

Με βρήκανε μικρή και άσχετη και ή με κοροϊδεύουν ή κάτι δεν κατάλαβα (καθότι μικρή και άσχετη).




valevi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 502
    • Gender:Female
Θεωρητικά μπορείς να το κάνεις αυτό .... αλλά θα πρέπει να ξέρεις πώς συνδέονται στο ξενοδοχείο. Π.χ. όταν ήμουν στη Καλαμάτα, το ξενοδοχείο ήθελε να βάζω Login/password τον αριθμό δωματίου μου ... άλλα ξενοδοχεία όμως δεν το είχαν αυτό .. κάνε μία "έρευνα" και δες :) ... Πάντως (και διορθώστε με αν κάνω λάθος γιατί έχω να πάω Σούνιο κάτι αιώνες) νομίζω ότι υπάρχει καζίνο κάπου εκεί τριγύρω άρα θα έχει δωρεάν ίντερνετ .. μπαίνεις και πίνεις ένα αναψυκτικό αγκαλίτσα με το φορητό σου και ΤΑΝΤΑ! :)



Ααααα.... δεν θα μπορέσω, τη βλέπω τη δουλειά, θα τα σκάσω τα λεφτά!

Πώς σου ήρθε για καζίνο στο Σούνιο; Πηγαίνω 30 χρόνια (θεέ μου πως περνάνε τα άτιμα, μπουμπούκι ήμουνα τσουκνίδα έγινα) και δεν ξέρω τίποτε σχετικά.





Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Μου είπαν πως δουλεύει μόνο αν θέλω π.χ. να πάρω το φορητό μου και να κάτσω στο σαλόνι να δουλέψω κι έχω σύνδεση σε κάποιο άλλο δωμάτιο.
Η "σύνδεση στο άλλο δωμάτιο" είναι το hotspot ή κάποιο ξεκλείδωτο ρούτερ εντός εμβελείας. Το μαραφέτι αυτό ΔΕΝ το χρειάζεσαι εαν ΗΔΗ διαθέτει wi-fi το λάπτοπ σου.

Hint: Διάβασε και τα ροζ. ;-)
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Πήρα τηλέφωνο στην εταιρία για διευκρινήσεις και μήπως έκανα την παραγγελία και μου είπαν πως δουλεύει μόνο αν θέλω π.χ. να πάρω το φορητό μου και να κάτσω στο σαλόνι να δουλέψω κι έχω σύνδεση σε κάποιο άλλο δωμάτιο.

Με βρήκανε μικρή και άσχετη και ή με κοροϊδεύουν ή κάτι δεν κατάλαβα (καθότι μικρή και άσχετη).


Ποιά εταιρεία πήρες μικρή μας; Γιατί η Wind, Vodafone, Cosmote δε χρειάζεται να έχεις καν τηλέφωνο στο σπίτι όπως είπε ο Ζαζ, παίρνεις μόνο τη σύνδεση για τον υπολογιστή, κάτι σα να παίρνεις καρτοτηλέφωνο κινητό είναι .... δεν καταλαβαίνω πού το κόλλημα της εταιρείας ..


valevi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 502
    • Gender:Female
Η "σύνδεση στο άλλο δωμάτιο" είναι το hotspot ή κάποιο ξεκλείδωτο ρούτερ εντός εμβελείας. Το μαραφέτι αυτό ΔΕΝ το χρειάζεσαι εαν ΗΔΗ διαθέτει wi-fi το λάπτοπ σου.

Hint: Διάβασε και τα ροζ. ;-)

Αυτό μ' αρέσει. Από ποιόν;



valevi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 502
    • Gender:Female
Ποιά εταιρεία πήρες μικρή μας; Γιατί η Wind, Vodafone, Cosmote δε χρειάζεται να έχεις καν τηλέφωνο στο σπίτι όπως είπε ο Ζαζ, παίρνεις μόνο τη σύνδεση για τον υπολογιστή, κάτι σα να παίρνεις καρτοτηλέφωνο κινητό είναι .... δεν καταλαβαίνω πού το κόλλημα της εταιρείας ..

Όχι, δεν ήταν από αυτές. Ήταν το e-shop νομίζω - μπήκα εκεί που με παρέπεμψε ο zazula. Μου τη δίνει όμως να δίνω τόσα λεφτά το χρόνο για τηλέφωνα, internet και ό,τι άλλο και όταν θέλω δυο μήνες ασύρματο να πρέπει να "επενδύσω" ξανά στις εταιρίες τους!
Σήμερα έχω και πρόβλημα με το σταθερό μου και μου φαίνεται πως με έχει πιάσει η γκρίνια μου.
Χρειάζομαι επειγόντως διακοπές!!!



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Παρένθεση για όλους:

Ρίξτε μια ματιά στο: https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=4860.0
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools