Γραμμή στο μέτωπο... της φωτιάς.

dinomachi

• Sr. Member
  • The word is not enough...
Αναμετάδοση θέματος από το BBC με υποτιτλισμό, σε μεσημβρινό δελτίο ειδήσεων.

Αναφερόμενη στη μεγάλη πυρκαγιά στη Χαλκιδική, η αγγλίδα δημοσιογράφος αναφέρει ότι το μήκος του μετώπου της φωτιάς φτάνει στα 7 χλμ.
Υπότιτλος: ...γραμμή μήκους 7 χλμ.

banned8

• Jr. Member
  • **
Αυτό δεν είναι τίποτε. Οι μεσημεριάτικες ειδήσεις της ΝΕΤ (τις οποίες παρακολούθησα νωρίς νωρίς, καθώς μισή ντουζίνα τσόγλανοι με ξύπνησαν με τις ιαχές τους στο τελείωμα του αγώνα μπάσκετ) ξεκίνησαν με την υπέροχη διατύπωση: "η φωτιά κατάφερε να περιοριστεί...". Αχ αυτή η αγάπη για την παθητική (και δεν αναφέρομαι στη σονάτα).

FoReIgNeR

• Sr. Member
(τις οποίες παρακολούθησα νωρίς νωρίς, καθώς μισή ντουζίνα τσόγλανοι με ξύπνησαν με τις ιαχές τους στο τελείωμα του αγώνα μπάσκετ)

Σε συγχωρώ για το χαρακτηρισμό, μόνο και μόνο επειδή ασκούσες το ιερό δικαίωμα του ύπνου. Ειδάλλως, αν έβλεπες έστω και λιγουλάκι, όχι απλά θα ζητωκραύγαζες αλλά θα ένιωθες ότι κέρδισες το λαχείο.
And my heaven is wherever you are ...

banned8

• Jr. Member
  • **
1. Οι "τσόγλανοι" (ο γιος μου και οι φίλοι του) συνήθως ζητωκραυγάζουν μαζί μου. (Ή, αντίστροφα, εγώ ζητωκραυγάζω μαζί τους.)

2. Το "τσόγλανοι" με την τουρκική σημασία. Τα παιδιά, οι νεαροί ακόλουθοι, στην αυλή του σουλτάνου. :-}

3. Το παιχνίδι το είδα με καθυστέρηση. Τις επίμαχες φάσεις, πολλές πολλές φορές. Λαχείο, πραγματικά.

FoReIgNeR

• Sr. Member
1. Οι "τσόγλανοι" (ο γιος μου και οι φίλοι του) συνήθως ζητωκραυγάζουν μαζί μου. (Ή, αντίστροφα, εγώ ζητωκραυγάζω μαζί τους.)

2. Το "τσόγλανοι" με την τουρκική σημασία. Τα παιδιά, οι νεαροί ακόλουθοι, στην αυλή του σουλτάνου. :-}

3. Το παιχνίδι το είδα με καθυστέρηση. Τις επίμαχες φάσεις, πολλές πολλές φορές. Λαχείο, πραγματικά.

Να πατέρας, να μάλαμα!!!!!!!!!!
Και το εννοώ! Εύγε!
And my heaven is wherever you are ...

Search Tools