Πόσα ΑΦΜ μπορώ να έχω;

k8oylos · 9 · 14434

k8oylos

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 6
Καλημέρα,
Διαβάζω το φόρουμ εδώ και αρκετούς μήνες, οπότε ήρθε η ώρα για την πρώτη ερώτηση.
Στην περίπτωση που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης για γραφείο του εξωτερικού (εντός ευρωπαϊκής ένωσης) τι κάνουμε? Μου ζήτησαν στο invoice να αναγράψω αριθμό tva (φαντάζομαι ότι είναι το γαλλικό αντίστοιχο του vat?) Αυτό είναι επαγγελματικό αφμ (που δεν έχω χωρίς έναρξη επαγγέλματος) ή απλό αφμ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Αυτό είναι επαγγελματικό αφμ (που δεν έχω χωρίς έναρξη επαγγέλματος) ή απλό αφμ?
Απ' όσο ξέρω, ένα είναι το ΑΦΜ. Εγώ, ας πούμε, είχα βγάλει ΑΦΜ χρόνια πριν κάνω την πρώτη μου δουλειά με απόδειξη δαπάνης και πριν κάνω έναρξη.



auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Όχι απλώς το ΑΦΜ είναι ένα, αλλά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η ύπαρξη διπλού ΑΦΜ για το ίδιο πρόσωπο (φυσικό ή νομικό). Οπότε το ΑΦΜ που ήδη υπάρχει είναι απόλυτα έγκυρο για οποιαδήποτε συναλλαγή. Ακόμα και αν βγάλεις ΑΦΜ ως ανήλικος επειδή έχεις στο όνομά σου ένα αγροτεμάχιο που σου άφησε η θεία σου η Λεμονιά στο Καρκαδοχώρι, το ΑΦΜ αυτό ισχύει για να εργάζεσαι ως επισκευαστής ραντάρ.

Paraskevi, μπορείς να δουλεύεις όπου θέλεις. Αλλά με ένα μόνο ΑΦΜ.

Αν τυχόν έχετε δύο ή περισσότερους ΑΦΜ πηγαίνετε από το τμήμα Μητρώου της Εφορίας για να απενεργοποιήσετε κάθε επιπλέον ΑΦΜ πέραν του ενός. (από την Ελευθεροτυπία Δευτέρα 26-02-2007)
« Last Edit: 01 Mar, 2007, 07:45:59 by auditor »
Nick Roussos


k8oylos

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 6
Όταν πάω στο
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/en/vieshome.htm
και βάζω το ΑΦΜ που είχα πάρει πριν από καμιά 10αριά χρόνια όταν έβγαζα δίπλωμα οδήγησης. και μου λέει
No, invalid VAT number (please refer to FAQ, questions 7, 11, 12, 13 and 20 for more information).
Εξ ου και η εντύπωση ότι είναι άλλο το επαγγελματικό αφμ.
Είναι σίγουρο ότι έιναι το ίδιο, να πάω στην εφορία να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το δικό μου?

Όταν  θέλω να συνεργαστώ με γραφείο εξωτερικού εντός ΕΕ, τι κάνω; τους ζητάω να κόψουν απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης (αν ναι, καμιά ιδέα πώς είναι στα γαλλικά??) ή απλά αναγράφω το αφμ στο invoice;  Σόρυ για τις πολλές απορίες, αλλά η εφορία είναι terra incognita ακόμα για μένα.



auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Προτού πας στην εφορία, πήγαινε στο σάιτ της ΓΓΠΣ, πάτα το λινκ εγκυρότητα ΑΦΜ και γράψτον. Αν σου πει ότι είναι έγκυρος, καλώς. Νο πρόμπλεμ. Αν σου πει οτιδήποτε άλλο, τρέχα εφορία!
Μήπως, όμως, δεν συμπληρώνεις όλα τα ψηφία του ΑΦΜ; Κανονικά πρέπει να είναι εννιαψήφιος. Αν βάζεις μόνο 8 ψηφία, δοκίμασε να κοτσάρεις ένα μηδέν μπροστά, να δούμε τι θα σου πει.
Nick Roussos


k8oylos

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 6
Ο Α.Φ.Μ. XXXXXXXX είναι έγκυρος
Οπότε να θεωρήσω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα? Ο VAT είναι EL και το εννιαψήφιο;
Όσον αφορά το τι κάνουμε με γραφείο του εξωτερικού?
Ισχύει ότι γράφει εδώ
https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=1715.0
Ότι δηλαδή γράφουμε Tax-free intracommunity delivery" άσχετα αν είναι απόδειξη παροχής υπηρεσιών ή απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης;
« Last Edit: 01 Mar, 2007, 12:09:19 by k8oylos »


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Ο VAT είναι EL και το εννιαψήφιο;

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με αυτό.
Αν είδες ότι ο ΑΦΜ σου είναι έγκυρος, τότε έτσι είναι. Δεν χρειάζεσαι άλλον. Η ύπαρξη δευτέρου ΑΦΜ είναι αδίκημα γιατί μπορεί αποτελέσει μέσο απάτης-φοροδιαφυγής. Κανονικά όταν θα πας να ανοίξεις βιβλία θα δώσεις αυτό τον ΑΦΜ και η εφορία θα τον χρησιμοποιήσει για οτιδήποτε. Αν ανήκει σε άλλον, μη φοβάσαι, θα σου το πουν. Για τα περί εξωτερικού, ας απαντήσουν οι αρμοδιότεροι.
Nick Roussos


k8oylos

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 6
ΑΦΜ =
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/el/vieshome.htm
Μη έγκυρος αριθμός εγγραφής Φ.Π.Α. (για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ αποτείνεστε στο FAQ, ερωτήσεις 7, 11, 12,13 και 20.)
http://www.gsis.gr/gsis/servlet/gsisNew/checkAFM
Ο Α.Φ.Μ. 126694373 είναι έγκυρος
« Last Edit: 01 Mar, 2007, 14:07:18 by k8oylos »


nastenka

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 3
Αποφάσισα να ανανεώσω το topic που είχε σταθεί στο 2007 σχετικά με το ΑΦΜ, όταν συνεργαζόμαστε ως freelancer με εταιρείες σε άλλες χώρες της ΕΕ, γιατί προσπαθώ αυτές τις μέρες να διελευκάνω τη σκοτεινή αυτή φορολογική υπόθεση που μου έχει κόψει κάθε όρεξη να ασχοληθώ με τη μετάφραση. Η περίπτωσή μου είναι: κάτοικος Γερμανίας, υπήκοος Ελλάδας, συνεργασία με ελληνικές εταιρείες. Σύμφωνα με τα γερμανικά δεδομένα (και με μια πρώιμη σύγκριση με Πολωνία και Ελλάδα) ΑΦΜ είναι ο αριθμός που έχει κάθε φορολογούμενος αλλά υπάρχει και αριθμός ΦΠΑ (Vat-Number, γερμ. USt-Id) που είναι διαφορετικός και όχι υποχρεωτικός για όλους τους πολίτες, παρά μόνο για εταιρείες και ελεύθερους επαγγγελματίες που συνεργάζονται με εταιρείες σε άλλες χώρες της ΕΕ.
Αν υπάρχουν διαφωτιστικές πληροφορίες, υπεύθυνες από δημόσια, αρμόδια υπηρεσία για την ελληνική περίπτωση (που δε βρήκα ακόμα) πολύ πιθανόν να βρίσκοντα στο www.gsis.gr.
Επειδή όντως στο site και γενικά στα φορολογικά ζητήματα επικρατεί σχετικό χάος, νομίζω ότι καλό είναι να ακολουθήσουμε την αρχή του 'δεδικασμένου'. Στην προκειμένη περίπτωση, ανταλλάγη εμπειριών...


 

Search Tools