Παρακράτηση φόρου από το πρώτο ευρώ και για τους μεταφραστές;

dnassibian

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1363
    • Gender:Female
Συνάδελφοι καλημέρα.

Τελικά... έχει βγάλει κανείς άκρη αν τα τιμολόγια που θα κόβουμε από 1/1/2014 θα υπόκεινται σε παρακράτηση φόρου 20% από το πρώτο ευρώ ή όχι; Οι λογιστές που έχω ρωτήσει είναι ακόμα μαγκωμένοι, δεδομένου ότι το άρθρο 64(1)δ του ν 4172/2013 Άρθρο 64 (Ν. 4172/2013) - Συντελεστές παρακράτησης φόρου | Φορολογική Βιβλιοθήκη αναφέρεται, μεταξύ άλλων, σε "αμοιβές για συμβουλευτικές υπηρεσίες και άλλες αμοιβές για παρόμοιες υπηρεσίες" και δεν είναι, βεβαίως, ξεκάθαρο τι σημαίνει αυτό το 'παρόμοιες υπηρεσίες' και εάν οι μεταφράσεις εμπίπτουν στο σχετικό άρθρο.

Να σημειώσω εδώ ότι μίλησα προ ολίγου με μεγάλο εκπαιδευτικό ίδρυμα στο οποίο παρέχω υπηρεσίες καθηγητή με μπλοκάκι -- οι οποίες θα 'έκοβα το κεφάλι μου' ότι δεν εμπίπτουν στη σχετική περιγραφή -- αλλά μου είπαν ρητά από το λογιστήριο ότι ναι, θα υπόκεινται τα εν λόγω τιμολόγια σε 20% παρακράτηση από το πρώτο ευρώ κανονικά.

Έχει κανείς σας κάποια σχετική πληροφόρηση;;
« Last Edit: 23 Jan, 2014, 14:07:18 by wings »
non compos mentis


chrysalida

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 442
    • Gender:Female
Γεια σου Δήμητρα (Δήμητρα, σωστά;),

Με απασχολεί ακριβώς το ίδιο θέμα αυτές τις μέρες, τόσο για τις υπηρεσίες μετάφρασης όσο και για τις υπηρεσίες καθηγητή. Έχω μιλήσει με έναν-δυο διαφορετικούς λογιστές γιατί είμαι προς αναζήτηση νέου συνεργάτη και όντως είναι ιδιαίτερα διστακτικοί, δεν έχω πάρει ακόμη κάποια σαφή απάντηση για τα θέματα αυτά.

Πάνω στο ψάξιμο έπεσα σ’ ένα πρόσφατο άρθρο του ΣΜΕΔ, όπου αναφέρεται μεταξύ άλλων:

Οι εκπλήξεις, βέβαια, της νέας χρονιάς –για τις οποίες μας ενημέρωσαν οι, επίσης αλλόφρονες, λογιστές μας– είναι ότι επαναφέρεται ύστερα από τρία χρόνια (γιατί φαίνεται ότι «ήρθε η ανάπτυξη»…) η παρακράτηση φόρου 20% για τα παραστατικά κάτω των 300 ευρώ (αλλά συνεχίζουν να εξαιρούνται «περιέργως» οι εταιρείες από την παρακράτηση…), ενώ κερασάκι στην τούρτα αποτελούν τα νέα πρόστιμα για την εκπρόθεσμη υποβολή δηλώσεων ΦΠΑ –ακόμα και μηδενικών–, τα οποία ξεκινούν από 1.000 ευρώ!
Σύλλογος Μεταφραστών Επιμελητών Διορθωτών: Όχι στα νέα φοροληστρικά μέτρα της κυβέρνησης






dnassibian

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1363
    • Gender:Female
Γεια σου... chrysalida (!) (Δήμητρα εδώ, ναι - φαντάζομαι ότι ίσως δεν είναι chrysalida όμως το όνομά σου...)

Λοιπόν, μετά από αναλυτική συζήτηση με τον λογιστή μου, ο οποίος μου είπε ότι το τσέκαρε μέσω ερμηνευτικών εγκυκλίων κτλ, δυστυχώς φαίνεται ότι όντως συμπεριλαμβάνονται και οι δυο αυτές παροχές στην παρακράτηση 20% από το πρώτο ευρώ. Ακόμα χειρότερα, φαίνεται ότι έχουν προστεθεί και άλλες κατηγορίες, όπως πχ η δακτυλογράφηση, η οποία μέχρι τώρα δεν υπέκειτο σε παρακράτηση. Άστα να πάνε, περαστικά μας παιδιά... (ξέρω ότι, ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ και ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΑΛΙ το φορολογικό, ίσως έχουμε επιστροφή φόρου, αλλά δεν ευελπιστώ...)
non compos mentis


nic_theod

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 109
    • Gender:Male
Στα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών, που εκδίδονται για συναλλαγές με επιτηδευματίες, παρακρατείται φόρος 20% και θα αποδίδεται από τον πελάτη.
Στις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών που εκδίδονται για συναλλαγές με φυσικά πρόσωπα, εφόσον η καθαρή αξία της αμοιβής δεν υπερβαίνει τα 300,00 €, δεν παρακρατείται φόρος.



dimace

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2058
    • Gender:Male
  • Dimitris Nawas
Μεγάλη δουλειά να έχεις έναν άριστο λογιστή - σύμβουλο επιχειρήσεων, όπως εσύ, για συμβουλές. Δεν έρχεσαι κατά Γερμανία μεριά, που έχω βαρεθεί να πληρώνω κερατιάτικα στην εφορία;
South Africa (1961-1994) presidents: Charles Swat, Jozua Naude, Jacobus Fouche, Johannes de Klerk, Nicolaas Diederichs, Marais Viljoen, Balthazar Vorster,  Pieter Botha, Chris Heunis, Frederik de Klerk.


chrysalida

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 442
    • Gender:Female
Χρύσα εδώ! Μου διέφυγε :)

Πολύ διαφωτιστικές οι πληροφορίες σας. Με τις υγείες μας, λοιπόν. :P

Μεγάλη δουλειά να έχεις έναν άριστο λογιστή - σύμβουλο επιχειρήσεων, όπως εσύ, για συμβουλές.
.
Ο ενημερωμένος λογιστής, ειδικά αν είναι και πρόθυμος να σου λύσει όοολες τις απορίες υπομονετικά, είναι συλλεκτικό κομμάτι.


nic_theod

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 109
    • Gender:Male
Στην διάθεσή σας, πάντοτε: Το παραπάνω, ως προς τις αποδείξεις παροχής, τελεί υπό την αίρεση του υπουργείου που ακόμα δεν έχω δει να προσδιορίζει αν συνεχίζει να ισχύει το όριο των 300,00 €, ή δεν παρακρατείται καθόλου φόρος.

Όσοι εργάζονται αμειβόμενοι με "μπλοκάκι", καλό θα είναι να έχουν εύκαιρες τις συμβάσεις τους (και να προσέχουν την ημερομηνία λήξης τους) με τον εργοδότη, για να λάβουν πίσω το μεγαλύτερο - αν όχι και όλο το ποσό της παρακράτησης, μετά την εκκαθάριση της δήλωσής τους.

Αν αναλογιστεί κανείς, ότι την τελευταία εβδομάδα, μάθαμε για την οριστική μορφή των παραστατικών διακίνησης προϊόντων, το πιό πάνω γεγονός, μάλλον, θεωρείται αναμενόμενο.
« Last Edit: 24 Jan, 2014, 03:56:50 by wings »


chrysalida

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 442
    • Gender:Female
Καλημέρα σε όλους.

Μόλις έλαβα την ακόλουθη ενημέρωση από τον λογιστή μου σχετικά με τις αλλαγές στους παρακρατούμενους φόρους μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου.

[02.04.2014]
Μικρές νομοτεχνικές βελτιώσεις της τελευταίας στιγμής στο πολυνομοσχέδιο που ψηφίστηκε την Κυριακή 30 Μαρτίου 2014, αλλάζουν ουσιαστικά ορισμένες διατάξεις του ΚΦΕ σχετικά με τους παρακρατούμενους φόρους.
............................
ε) Με την προσθήκη της παραγράφου 8 και 9 απαλλάσσονται από την παρακράτηση φόρου οι συναλλαγές που δεν υπερβαίνουν τα 300 ευρώ, εφόσον ο λήπτης της αμοιβής είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, καθώς και το εισόδημα από τόκους κρατικών ομολόγων και εντόκων γραμματίων του Ελληνικού Δημοσίου που αποκτούν νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που δεν είναι φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδας και δεν έχουν στην Ελλάδα μόνιμη εγκατάσταση.

Οι αλλαγές στους παρακρατούμενους φόρους μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου


dnassibian

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1363
    • Gender:Female
Έτσι ακριβώς είναι -- τώρα το ΞΑΝΑ-αλλάξανε.... Τυπικά βέβαια, αυτό θα ισχύει πάλι αφού δημοσιευθεί ο νέος νόμος στο ΦΕΚ, οπότε μέχρι τότε, το σωστό θα είναι να συνεχίζεται η παρακράτηση για όλα τα ποσά γιατί ποτέ δεν ξέρεις πιο πρόστιμο μπορεί να σε περιμένει στη γωνία!!
non compos mentis


 

Search Tools