Εσοχή σε παράγραφο

iogo · 8 · 1090

iogo

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 46547
    • Gender:Male
  • ignoramus et ignorabimus
Καλημέρα,
αν μπορείτε να με βοηθήσετε, όσο αφορά τις εσοχές παραγράφου μετά από <enter>.

1. Παράγραφος μετά από τίτλο, δεν νομίζω πως πάει εσοχή.
4. Νέα παράγραφος, σωστή η εσοχή.

Στο 2 είναι παραπομπή από πηγή. Πάει εσοχή;
Στο 3 επιστρέφουμε στο κείμενο. Με εσοχή;
Io non odio persona al mondo, ma vi sono cert'uomini ch'io ho bisogno di vedere soltanto da lontano.
— Ugo Foscolo, Ultime lettere di Jacopo Ortis


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Εξαρτάται ποιο σύνολο κανόνων ακολουθείς.
Paragraph alignment and indentation

Προσωπικά:
2 - δεν χρειάζεται εσοχή γιατί ήδη υπάρχει ολική αλλαγή εύρους τμήματος κειμένου.
3 - μετά από τέτοιο τεράστιο κενό μεταξύ παραγράφων (και την ολική αλλαγή εύρους τμήματος παραπάνω), δεν χρειάζεται εσοχή.

Σχόλια: Αντί για (πολλαπλά) Enter καλύτερα τα διαστήματα μεταξύ παραγράφων να ορίζονται με κάποιο στυλ.


You can indent or add a space between paragraphs to mark a new one, but you cannot do both.
https://medium.com/@albertodelacruz/typography-crash-course-simple-rules-for-typesetting-perfect-paragraphs-32e0623699a9
« Last Edit: 15 Jun, 2021, 10:20:18 by spiros »



iogo

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 46547
    • Gender:Male
  • ignoramus et ignorabimus
Προσπαθώ να στήσω την αυτοέκδοση του πρώτου μου βιβλίου :)
Τελείωσα με το κείμενο και τώρα πρέπει να εφαρμόσω και να ακολουθήσω έναν κανόνα. Ναι, χρησιμοποιώ πολλές τέτοιες παραπομπές και ήμουν και εγώ της γνώμης πως το εύρος και οι διαστάσεις αρκούν, χωρίς εσοχές. Επίσης, δεν ήμουν σίγουρος αν οι οδηγοί στα αγγλικά ή στα ιταλικά ισχύουν και για τα ελληνικά.
Ευχαριστώ, Σπύρο.
Io non odio persona al mondo, ma vi sono cert'uomini ch'io ho bisogno di vedere soltanto da lontano.
— Ugo Foscolo, Ultime lettere di Jacopo Ortis


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour


iogo

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 46547
    • Gender:Male
  • ignoramus et ignorabimus
Mόνο με το Word δουλεύω.
Io non odio persona al mondo, ma vi sono cert'uomini ch'io ho bisogno di vedere soltanto da lontano.
— Ugo Foscolo, Ultime lettere di Jacopo Ortis


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Κακή ιδέα. Χρησιμοποιήσε κάποιο πρόγραμμα DTP, π.χ. InDesign.


iogo

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 46547
    • Gender:Male
  • ignoramus et ignorabimus
Eίδα πως χρησιμοποιείται, πρέπει να δω κανένα tutorial στο youtube. Είναι ένας τομέας στον οποίο είμαι άσχετος, ψάχνω δειλά-δειλά. Επίσης, ρώτησα για επιμέλεια, ένας μου ζήτησε 70€/16σέλιδο, ένας άλλος 50€. Δεν κρίνω αλλά δεν είναι για τη τσέπη μου, το κείμενο είναι παραπάνω από 200 σελίδες. Ό,τι κάνω μόνος μου, λοιπόν. Η πρόθεση είναι να το διαθέσω δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή και να τυπώσω καμία δεκαπενταριά αντίτυπα για φίλους, όχι να καταποντιστώ οικονομικά :) Για την ώρα μελετώ youtube και τους οδηγούς που διαθέτουν οι διάφορες υπηρεσίες που προσφέρουν εκτύπωση. Ξέρεις, που στέλνεις κείμενο, επιλέγεις τα χαρακτηριστικά κλπ.   
Io non odio persona al mondo, ma vi sono cert'uomini ch'io ho bisogno di vedere soltanto da lontano.
— Ugo Foscolo, Ultime lettere di Jacopo Ortis


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Δεν είναι τόσο δύσκολο να το μάθεις μόνος σου. Θέλει λίγο χρόνο. Επίσης, βγαίνει λιγότερες σελίδες και πιο σωστό. Για εκτύπωση, επιλέγεις print on demand, π.χ. Paperback Printing Cost. Αν είναι να το διαθέσεις μόνο (ή κυρίως) ηλεκτρονικά, δεν χρειάζεται ο κόπος.


 

Search Tools