εταιρεία ή εταιρία; → εταιρεία

wings · 51 · 171768

Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Αγαπητέ Σπύρο, το ξέρω. Αλλά στην αρχαία Ελλάδα, οι άνθρωποι ήταν ειλιικρινείς, αγνοί ψυχή τε και σώματι. Και σίγουρα οι εταίρες εκτός από σωματική ομορφιά διέθεταν και μυαλό που χρησιμοποιούσαν σωστά. Κάνανε πνευματικό έρωτα που συμπλήρωνε το σωματικό. Σήμερα τι γίνεται;
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour
Τι να σου πω, δεν ξέρω σίγουρα τι γινόταν τότε (και προτιμώ να μην εξιδανικεύω το παρελθόν), όμως, σαφέστατα, δεν εξιδανικεύω το παρόν ;)



Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Είναι και αυτό μια άποψη. Κάνει όμως καλό στην υγεία να σκέφτεσαι θετικά και να έχεις ιδανικά. Eξιδανικεύοντας κάθε τι αρνητικό, όπως τους ιδεαλιστές καλλιτέχνες, έχεις και εξιδανικευμένο έρωτα.
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour
Να σου πω τη black truth, στο παρελθόν έχω εξιδανικεύσει ανθρώπους και καταστάσεις. Ο γιατρός μου όμως μου είπε να το κόψω, διότι δεν μου έκανε καλό στην υγεία.



Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Ευτυχώς που δεν ακούω πάντα τους γιατρούς μου.
Communicate. Explore potentials. Find solutions.



Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Τον ίδιο γιατρό έχουμε; Τα λέμε αργότερα γιατί προσπαθώ να μεταφράσω τον αμετάφραστο!
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Να αλλάξετε γιατρό. Αφού δεν σας είπε και πώς να μεταφράζετε τον αμετάφραστο, δεν είναι καλός.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour
Α, πα, πα. Όλο στην αναβολή με έχεις. Πως φαίνεται ότι δεν με έχεις εξιδανικεύσει καθόλου :Ρ


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour
Είχα ένα τελικό πελάτη (όχι το ενδιάμεσο γραφείο) που επέμενε να διορθώνονται τα «εταιρεία» σε «εταιρία».
Ε, γούστα είναι αυτά και ο πελάτης έχει πάντα δίκιο, σωστά;

Quote
Αγαπητοί φίλοι, επειδή τώρα βλέπω ότι είχε τεθεί ξανά το ζήτημα της ορθογραφίας, επιτρέψτε μου παρακαλώ να επισημάνω το εξής: Η γραφή εταιρεία είναι ορθότερη. Η λ. αποτελεί ουσιαστικοποιημένο τύπο τού αρχ. επιθέτου εταιρείος, το οποίο προέρχεται από το ουσ. εταίρος. Σημασίες που σχετίζονται με την έννοια "σύλλογος, συνεταιρισμός" συναντώνται ήδη σε αρχ. κείμενα. Μολονότι η απλοποιημένη γραφή εταιρία απαντά σε ελληνιστικά έγγραφα, φαίνεται ότι οφείλεται στη σύγχυση που ακολούθησε τον ιωτακισμό εκείνη την περίοδο. Και κάτι γενικότερο: Όταν δύο τύποι συνυπάρχουν εν χρήσει στη Ν. Ελληνική, δεν είναι άστοχο, πιστεύω, να προτιμήσουμε αυτόν με την πλέον μακρά ιστορία. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε δογματικοί ούτε ότι πρέπει να εγείρουμε μείζονα ζητήματα για μικρά θέματα. Εν πάση περιπτώσει, οποιαδήποτε απόφαση ληφθεί θα πρέπει να αντιμετωπίσει ενιαία το ζήτημα τόσο για το παρόν άρθρο όσο και για τα σύνθετα (Ανώνυμη, Ομόρρυθμη κτλ. Εταιρεία). Είναι ευτύχημα ότι οι συμβαλλόμενοι είναι γνωστοί για την ευαισθησία τους στα γλωσσικά ζητήματα και αξίζει έπαινος σε όλους για αυτό. Ευχαριστώ. Dr Moshe

Quote
Προσωπικά συντάσσομαι με την άποψη του DrMoshe, και στην προσωπική μου χρήση επιλέγω την αρχαιότερη γραφή της λέξης, κάτι που ακολουθείται από πάρα πολλούς χρήστες της νεοελληνικής γλώσσας, ακόμη και από τη «Χρυσή Ευκαιρία». Από την άλλη μεριά, η απλοποιημένη μορφή της λέξης επίσης τυγχάνει ευρείας χρήσης, με πρώτο και καλύτερο χρήστη της το Υπουργείο Οικονομικών (θα μπορούσαν ίσως να προστεθούν και άλλοι κρατικοί φορείς), το οποίο εκδίδει έντυπα (π.χ. φορολογικές δηλώσεις) που φθάνουν στα χέρια δεκάδων χιλιάδων δημοσίων υπαλλήλων, λογιστών και επιχειρηματιών, εκείνων δηλαδή που χρησιμοποιούν την επίμαχη λέξη περισσότερο από τον καθένα μας. Ως εκ τούτου, και για αυτό το αμφιλεγόμενο γλωσσικό ζήτημα θα χρειαστεί να περάσει καιρός μέχρι να φανεί τι θα επικρατήσει στη συνείδηση των χρηστών της γλώσσας.--vasileios78 12:00, 27 Ιουλίου 2006 (UTC)
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7:%CE%95%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1
« Last Edit: 30 Dec, 2008, 15:47:22 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Όχι, ο πελάτης δεν έχει πάντα δίκιο και η συγκεκριμένη αλλαγή είναι από τις ελάχιστες που δεν θα δεχόμουν ποτέ να κάνω.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν κατάλαβες. Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία συζήτησης για το θέμα αυτό.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Γιατί δεν μπορώ να βλέπω ανθρώπους να χάνουν άσκοπα το χρόνο τους προσπαθώντας να πείσουν κάποια αγύριστα κεφάλια για τα αυτονόητα και πολυσυζητημένα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools