Συντομογραφίες (τραπεζικές) - ΤΕΡΜ. ΛΟΓ. ΑΠΟΡ.

yarek · 6 · 6013

yarek

• Newbie
  • *
Παρακάτω απόσπασμα εκτύπωσης κίνησης ενός λογαριασμού. 2 είναι τα πράγματα τα οποία δεν γνωρίζω:
ΤΕΡΜ
ΛΟΓ.ΑΠΟΡ.

Και κάτι άλλο: εκεί που λέει "ΑΞΙΑ" στη στηλή υπάρχουν ημερομηνίες και αριθμοί οι οποίοι δεν φένονται για ποσά. Τι μπορεί να είναι;
« Last Edit: 20 Jul, 2006, 11:18:25 by spiros »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καλησπέρα, Γιάρεκ.

Υποθέτω ότι:

ΤΕΡΜ = τερματικό (το μηχάνημα του ταμία που κάνει την εγγραφή)
ΛΟΓ. ΑΠΟΡ. = λόγος απόρριψης (αν κάποια συναλλαγή απορριφτεί για οποιονδήποτε λόγο)

Στην στήλη ΑΞΙΑ οι αριθμοί είναι ημερομηνίες ή κωδικοί εγγραφής με τη λέξη ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

yarek

• Newbie
  • *
Ευχαριστώ!

Άρα η ΑΞΙΑ = σκέτες ημερομηνίες. Μήπως είναι VALUΕ DATE;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δεν νομίζω. Ίσως θα έπρεπε το ΑΞΙΑ να τυπώνεται πιο δεξιά γιατί αφορά το ποσό σε ευρώ όπως λέει μετά.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

user2

• Hero Member
νομίζω ότι όντως είναι το value date.

Αν κάνεις σήμερα ανάληψη, ο λογισμός των τόκων σταματάει από χτες. Αντίστοιχα, αν κάνεις κατάθεση, αρχίζει από αύριο. Στην περίπτωση κατάθεσης επιταγής, αυτό το διάστημα είναι συνήθως 3 μέρες ("3 μερες βαλέρ" που λέμε). Είναι μια (ακόμα) αμοιβή της τράπεζας.

ChristinaVS

• Jr. Member
  • **
Να σας πω κι εγώ που δουλεύω στην Εθνική (εκτός των άλλων δηλαδή .. ναι το κάνουμε κι αυτό :)) Όντως είναι το valeur, ήγουν στα ελληνικά "τοκοφόρος ημερομηνία" ή κοινώς αξία. Κατάθεση επιταγών άλλων τραπεζών μπορεί να έχει valeur και πάνω από τρεις μέρες..
Enjoy life's tiny pleasures!

Search Tools