Προστασία από ενοχλητικούς αποστολείς μηνυμάτων σε πολλούς αποδέκτες

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Διάβασα στο τέλος ενός μηνύματος που έστειλε καθηγητής από το εξωτερικό:

Note: If you are emailing me for the first time, your email will be intercepted by my spam arrest service, which will email you and ask you to type in a word or number displayed against a wavy background - something computers can't do.  Respond to this request, and then your email will be forwarded to me from then on.

Θεωρώ ότι ίσως είναι το πιο αποτελεσματικό και, ταυτόχρονα, το πιο «ανταποδοτικό» (παναπεί «αντεκδικητικό») σύστημα προστασίας από spammers. Σε κάθε μήνυμα που σου στέλνει παίρνει ένα για απάντηση. Αν στείλει 10.000 μηνύματα σε 10.000 χρήστες αυτού του συστήματος, θα πάρει πίσω 10.000 μηνύματα. Αν μάλιστα το συγκεκριμένο πρόγραμμα ελέγχου έχει και μια επιλογή με την οποία θα στέλνεις και 2-3 υπενθυμίσεις, θα γίνεται ακόμα πιο εκνευριστικό – εφόσον η διεύθυνση αποστολής του διαφημιστικού μηνύματος είναι έγκυρη.

Ερώτημα 1: θα είναι οι φίλοι ή οι πελάτες που μας στέλνουν ένα μήνυμα διατεθειμένοι να κάνουν τον κόπο, έστω άπαξ, να «υπογράψουν» ηλεκτρονικά το μήνυμα; Τι είναι πιθανό να χάσουμε σε μια παρόμοια διαδικασία;

Ερώτημα 2: ποιος πάροχος ή ποια προγράμματα παρέχουν αυτή τη δυνατότητα; (Ξέρετε ή να το ψάξω μόνος μου;)


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Και εγώ το πρόσεξα. Στην πραγματικότητα αυτό ήταν το μόνο που διάβασα από το μήνυμα του ομότιμου καθηγητή από την Καλιφόρνια. Πάντα διαβάζω τα "ψιλά" γράμματα.
Καλή ιδέα! Θυμίζει το μπούμερανγκ και το σαιξπηρικό "The engineer hoist by his own petard".
Πώς εφαρμόζεται, όμως; Κάθε μέρα ο διαχειριστής του δικτύου στο ΤΕΙΘ μου στέλνει μια πολυσέλιδη λίστα με μηνύματα που χαρακτηρίστηκαν ως spam. Υποθέτω ότι το ίδιο κάνει και η ΟΤΕΝΕΤ. Ίσως ο Zephyrous μας ενημερώσει σχετικά.
« Last Edit: 16 Aug, 2007, 21:25:38 by mavrodon »



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Πολλά ευρήματα και ένα σχετικό άρθρο από τις πρώτες μέρες αυτής της τεχνολογίας (2003). Περιμένω να ακούσω τη γνώμη κάποιου εμπειρότερου πριν χαθώ μέσα στον κυκεώνα.


lycos

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 218
    • Gender:Male
Είναι πολύ σπάνιο έως απίθανο στο Reply-To πεδίο σε ένα spam να είναι η διεύθυνση του πραγματικού αποστολέα. Συνήθως είναι η διεύθυνση κάποιου άλλου θύματος. Αλλά και στη μικρή περίπτωση που είναι πραγματική η διεύθυνση, το μόνο που κάνεις με τον τρόπο αυτό ειναι να επιβεβαιώσεις στο spammer ότι η διεύθυνσή σου είναι ενεργή.



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αλλά και στη μικρή περίπτωση που είναι πραγματική η διεύθυνση, το μόνο που κάνεις με τον τρόπο αυτό ειναι να επιβεβαιώσεις στο spammer ότι η διεύθυνσή σου είναι ενεργή.

Το ξέρω και αυτό είναι ακριβώς που με διαολίζει. Ότι δεν μπορώ να του απαντήσω και να του πω τι να κάνει με αυτό που επιχειρεί να μου πουλήσει. Διότι θα πάρει την επικυρωμένη διεύθυνσή μου και θα την πουλήσει σε άλλους δέκα, και πάει λέγοντας. Και γι' αυτό μου αρέσει η ιδέα του «challenge response». Διότι δεν θα με ενοχλεί πόσοι σπάμερ θα ξέρουν τη διεύθυνσή μου, αφού καν δεν θα ασχολούμαι πια να πατάω ένα Delete.


 

Search Tools