διατύπωση → articulation, drafting, enunciation, expression, formality, formulation, phrase, phrasing, posing, postulation, presentation, statement, style, turn of phrase, verbalisation, verbalization, verbiage, vocalisation, vocalization, way of putting it, wordage, wording

Milister8

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 10
    • Gender:Female
Καλησπέρα!

Στο κείμενο που μεταφράζω συναντάω συχνά τη λέξη "διατύπωση" και δεν είμαι σίγουρη για το πώς να την αποδώσω.

Παραθέτω μερικά παραδείγματα από το κείμενο:

"Είναι εύστοχη ίσως η διατύπωση ότι το σκάφανδρο «εχώρισεν ευθύς εξαρχής το κεφάλαιον και την εργασίαν»."
"Η διαχρονική επανάληψη ανάλογων διατυπώσεων σε κάθε ναυτολογικό έγγραφο φαίνεται τυπική."
"Η ασαφής αυτή διατύπωση που απαντάται σε αρκετά συμφωνητικά του 1883, φαίνεται να διευκρινίζεται καλύτερα σε ένα έγγραφο του ιδίου έτους, το οποίο προσδιορίζει την αξία του αλιεύματος που θα απαλλάξει τον νεαρό μούτσο από τα έξοδα συντήρησής του."
"Οι όροι και διατυπώσεις σε εισαγωγικά είναι κοινός τόπος στα έγγραφα ναυτολογήσεων."
διατύπωση είναι συνήθης σε έγγραφα του τέλους του 19ου, ιδιαίτερα όμως σε εκείνα του 20ού αιώνα"

Μέχρι στιγμής έχω συμβιβαστεί με το to phrase/phrasing αλλά δεν μου αρέσει/ικανοποιεί.

Εσείς πώς θα την αποδίδατε; Ευχαριστώ :)
« Last Edit: 26 Sep, 2019, 17:45:57 by spiros »





Milister8

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 10
    • Gender:Female
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Νομίζω ότι θα προτιμήσω τα "wording" και "turn of phrase" για τον ενικό και το "expression" περισσότερο για τον πληθυντικό.



 

Search Tools