Πρόγραμμα για εξισώσεις στο Word

Princessa

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 580
    • Gender:Female
Υπάρχει ένα προγραμματάκι που μπορεί να εγκατασταθεί μέσα στο Word για την επεξεργασία εξισώσεων. Μήπως ξέρει κανείς πώς λέγεται και πού μπορώ να το βρω;


Princessa

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 580
    • Gender:Female
Τελικά το βρήκα. Είναι ήδη ενσωματωμένο μέσα στο Word απλά χρειάζεται ενεργοποίηση. Για όποιον το χρειαστεί:

Κάνουμε δεξί κλικ σε μια οποιαδήποτε γραμμή εργαλείων και πατάμε customize. Επιλέγουμε Insert και από τη διπλανή στήλη Equation Editor. "Τραβάμε" το εικονίδιο σε μια γραμμή εργαλείων. Στη συνέχεια το πατάμε για να γίνει ενεργοποίηση. Χρειάζεται να έχετε το cd του office που έχετε εγκαταστήσει στον υπολογιστή σας.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μπράβο, Άννα. Ευχαριστούμε. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Κορίτσια, άσχετο αν υπάρχει ή όχι εικονίδιο στη γραμμή εργαλείων, σε οποιοδήποτε σημείο ενός κειμένου του Word θελουμε να γράψουμε μια εξίσωση (μια δύναμη, ένα πηλίκο, μια ρίζα κτλ.) πατάμε στη λωρίδα των εργαλείων Insert και ύστερα Object και στο παράθυρο που ανοίγει επιλέγουμε Microsoft Equation.... οπότε ανοίγει ο Equation editor (η έκδοση που έχει το σύστημά μας), γράφουμε την εξίσωση και βγαίνοντας με το δρομέα στο κείμενο βλέπουμε ότι ο Equation editor κλείνει μόνος του. Με διπλή επικρότηση (διπλό κλικ) πάνω σε προηγούμενη εξίσωση αυτή ανοίγει αμέσως για να κάνουμε οποιαδήποτε αλλαγή.



Princessa

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 580
    • Gender:Female
Ευχαριστώ, Valeon! Αυτό γίνεται και χωρίς να έχουμε κάνει προηγουμένως αυτά που έγραψα; Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να γίνει ενεργοποίηση πρώτα.


valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Ίσως, αν δεν είναι πλήρης η αρχική εγκατάσταση του Office, όταν κάνει κανένας τη "δική μου" ή τη "δική σου" διαδικασία το σύστημα να ζητάει το CD της εγκατάστασης. Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια τον Equation Editor και δεν ενδιαφέρθηκα να βγάλω εικονίδιο στη λωρίδα των εργαλείων :-) Σε όσα συστήματα, όμως, έχω εγκαταστήσει το Office έχω κάνει από την αρχή πλήρη εγκατάσταση. Εφόσον σου ζήτησε το CD σημαίνει ότι δεν είχε εγκατασταθεί το πρόγραμμα αυτό από την αρχή.
(Πάντως με τη διαδικασία σου - παρ' όλο που αυτή τη στιγμή δεν το χρειάζομαι - έβγαλα κι εγώ το εικονίδιο στα εργαλεία, να το «έχω» για ...όταν χρειαστεί. Αν σε δυσκολέψει κάτι στη χρήση του Equation Editor μη διστάσεις να ρωτήσεις :-)


Princessa

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 580
    • Gender:Female
Σ' ευχαριστώ, Valeon. Να είσαι καλά. Με ενημέρωσε ένας πελάτης ότι θα μου φέρει σε λίγες μέρες μια δακτυλογράφηση που περιέχει εξισώσεις. Είχα χρησιμοποιήσει το προγραμματάκι προ αμνημονεύτων ετών σε μια εταιρεία που δούλευα, αλλά μου είχε κάνει την εγκατάσταση ο προγραμματιστής της εταιρείας. Τώρα το δοκίμασα και δουλεύει. Αν έχω καμία απορία θα σε ενημερώσω. Ευχαριστώ για την προσφορά.


 

Search Tools