realogram

Chris · 7 · 2201

Chris

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 366
    • Gender:Female
Καλημέρα

Ο όρος εμφανίζεται έτσι μόνος, χωρίς συγκείμενο.
Υπάρχει όμως ένας ορισμός:

Graphical tool based on a planogram which supports sales representatives when filling out activity journals in the store and allows users to depict the layout of shelves.

Το πλανόγραμμα πραγματικού χρόνου είναι κάτι που μου έρχεται στο μυαλό.

Αλλες ιδέες;

Ευχαριστώ
« Last Edit: 21 Feb, 2007, 12:41:15 by Chris »
supergirls don't cry


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Καλό είναι αυτό που σκέφτηκες αν σε παίρνει ο χώρος. Με τη διαφορά ότι το πλανόγραμμα στα ελληνικά δεν χρησιμοποιείται (προς το παρόν) με τη σημασία του planogram. Το πλανόγραμμα είναι για προγραμματισμό εργασιών ενώ το planogram πάει προς το χωροδιάγραμμα.



Chris

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 366
    • Gender:Female
Απίστευτο, αλλά αυτή τη φορά έχω χώρο!

Αν το πω απλώς πλάνο και όχι πλανόγραμμα θα είναι πιο σωστό;
supergirls don't cry


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Όπως θα δεις στην Wikipedia, είναι μια νέα λέξη για το schematics όταν περιγράφει τον τρόπο διάταξης των εμπορευμάτων στα ράφια. Το «πλάνο» μπορεί κι αυτό να είναι «πρόγραμμα» και είναι πολύ γενικό. Μεταφράσεις του schematics που κυκλοφορούν είναι: σχηματική αποτύπωση, σχηματικό διάγραμμα, σχηματική απεικόνιση. Θα μπορούσες να φτιάξεις νέα λέξη: χωροπλανόγραμμα. Ή να χρησιμοποιήσεις το υφιστάμενο (αλλά γενικότερο) χωροδιάγραμμα. Ή να βάλεις ερώτηση για το planogram και να πάρεις κι άλλες ιδέες.



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Από την περιγραφή του Νίκου, μάλλον δεν κολλάει η διάσταση του χρόνου, πραγματικού ή μη. Σωστά;


Chris

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 366
    • Gender:Female
Με τον πραγματικό χρόνο νομίζω οτι δείχνω το πόσο άμεσα ενημερώνεται το ημερολόγιο δραστηριοτήτων ώστε να έχουν οι πωλητές εικόνα της κατάστασης των εμπορευμάτων στα ράφια. Και επειδή είχα και το real- είπα να χρησιμοποιήσω τον πραγματικό χρόνο.
supergirls don't cry


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Όπως κατάλαβα κι εγώ, είναι η τρέχουσα εικόνα των ραφιών. Κάτι σαν real-time planogram.


 

Search Tools