6 types of Skinny Cheese!

lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Φυσικά, συμβάλλει και αυτό. Μπήκες δυναμικά, βλέπω, στο παιχνίδι!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καθόλου δυναμικά. Απλώς δεν μπορώ ν' ακούω υπερβολές.

Το ταψί που τρώμε μαζί με τη λαμαρίνα είναι που μας παχαίνει, λεοντόψυχη. Όχι τα φυσικά λιπαρά του γάλακτος.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Ναι, αλλά αν το ταψί περιέχει και γάλα με πολλά λιπαρά, τότε χάθηκες! Ενώ, αν φας το γλυκάκι ή το φαγητάκι σου φτιαγμένο από γάλα χαμηλών λιπαρών, εκεί κάνεις μια αρχή.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μα, τι λες τώρα; Όταν τρως μισό γουρουνόπουλο στην καθισιά δεν έχει καθόλου γάλα το ταψί.

Κι αν τρως ένα ταψί γλυκό στην καθισιά, θα παχύνεις έτσι κι αλλιώς, είτε το γάλα έχει χαμηλά λιπαρά είτε όχι.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Για το γουρουνόπουλο συμφωνώ. Μαθαίνοντας, όμως, να τρως χαμηλά λιπαρά σιγά-σιγά αρχίζεις και φουσκώνεις πιο εύκολα, έτσι ώστε να μη φτάνεις στο σημείο να τρως μισό ταψί γλυκό!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Λεοντόψυχη, την άποψή μου την έχω ξαναπεί σε άλλο νήμα, αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο.

Εμείς οι πολιτισμένοι λαοί της Δύσης, έχουμε το προνόμιο να ασχολούμαστε με το ανόητο σαρκίο μας και την πλαδαρότητά του ή την «αδυναμία» του και να μιλάμε για πολλά και λίγα λιπαρά την ώρα που εκατομμύρια παιδάκια σε όλη την υφήλιο και στις «μη ανεπτυγμένες χώρες» πεθαίνουν. Αυτό το θεωρώ άκρατη μεγαλομανία και φιλοτομαρισμό του κερατά.

Το πέρασμα του καθενός μας απ' τον πλανήτη είναι έτσι και αλλιώς πολύ σύντομο - ακόμα κι ο μέσος όρος ζωής των 70+ δεν έχει την παραμικρή αξία μπροστά στην αιωνιότητα. Αντί να κατασπαταλούμε το χρόνο μας σε υστερίες κατά των ανθυγιεινών προϊόντων, καλύτερα να κοιτάξουμε πώς θα γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι οι ίδιοι και πώς μπορούμε να βοηθήσουμε αποτελεσματικότερα αυτούς που έχουν πραγματικά ανάγκες δυσεπίλυτες.

Οι παππούδες και οι γονείς μας μεγάλωσαν σε δύσκολα χρόνια που δεν τους επέτρεπαν την πολυτέλεια υστεριών για τα φαγιά και τα τσιγάρα, αλλά τα κατάφεραν να επιζήσουν. Κι ερχόμαστε εμείς τώρα να ασχολούμαστε με ό,τι κατεβάσει το τσερβέλο μας για να έχουμε άλλοθι ότι επιτελούμε το καθήκον μας προς την κοινωνία;

Κοριτσάκι μου, τα πράγματα είναι απλά. Άμα τρως έναν κουβά φαγητό αντί για ένα πιατάκι, παχαίνεις. Άμα πίνεις αλόγιστα, γίνεσαι αλκοολικός. Ούτε το ποτό ούτε το φαγητό φταίνε. Το κουτό σου το κεφάλι τα φταίει όλα και καλό θα είναι να αναλαμβάνεις τις συνέπειες αυτών που κάνεις. Και τράβα μίλα στα παιδιά της Ρουάντας για τα χαμηλά λιπαρά και την υγιεινή διατροφή. Μπορεί και να σε δείρουν. Μπορεί και όχι. Γιατί ένα παιδάκι που πέφτει και πεθαίνει μπροστά στα πόδια σου στη Ρουάντα δεν έχει δυνάμεις να σε δείρει. Αλλά μπορεί να σε ταρακουνήσει με το θάνατό του. Είναι η μόνη δύναμη που διαθέτει.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Συμφωνώ μαζί σου. Μιλάμε τόσην ώρα για την εικόνα, για το σώμα ενώ υπάρχουν και άλλα πράγματα όπως η ψυχή. Μην ξεχνάς, όμως, και πως η εικόνα του σώματος, πολλές φορές, ξεκινά από μέσα μας...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, ξεκινά από μέσα μας.

Αλλά η κοσμοθεωρία μας αλλάζει όταν ζήσουμε από κοντά τη δυστυχία και τον όλεθρο που προκαλεί η έλλειψη όλων αυτών που για μας έχουν βαρύνουσα αξία (καλή ώρα σαν τα λιπαρά του γιαουρτιού ή του γάλακτος).

Σου επαναλαμβάνω. Έχεις κώλο να πας στην Αφρική και να μιλήσεις για χαμηλά λιπαρά στους υποσιτισμένους ανθρώπους; Γιατί εγώ δεν έχω. Κι ούτε θα αποκτήσω ποτέ. Και νιώθω και πολύ ένοχη που δεν κατάφερα να ξεφύγω από τα δικά μου θέλω και να πάω να βοηθήσω εκεί που πραγματικά έχει ζόρι ο κόσμος. Κι όσο πιο ένοχη νιώθω τόσο λιγότερο νοιάζομαι για τα skinny προϊόντα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Ξέρεις για μένα... Ούτε εγώ έχω το θάρρος να πάω στα παιδάκια στην Αφρική. Αρκεί που μιλώ στον εαυτό μου γι'αυτά. Άλλωστε, εκείνος είναι που το χρειάζεται και όχι τα παιδάκια. Εγώ, απλά θεώρησα καλό να δώσω κάτι σαν συμβουλές, αλλά ποτέ δε θα συμπεριλάβω στη συζήτηση αυτά τα παιδάκια. Δεν πρέπει και δε θέλω!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Είσαι όμως σε μια ηλικία που έχεις όλα τα φόντα για να πας στην Αφρική. Ενώ εγώ δυσκολεύομαι πλέον όλο και περισσότερο. Είναι και θέμα φυσικών αντοχών.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Τότε, όταν θα μου παρουσιαστεί η ευκαιρία, θα το κάνω αλλά ποτέ για "skinny" types of food! Να είσαι σίγουρη!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, αλλά για να το κάνεις θα πρέπει να ξεχάσεις εσύ η ίδια τα skinny προϊόντα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Όχι, για μένα μπορώ να κρατήσω αυτό που θέλω και να δώσω στους άλλους αυτό που χρειάζονται. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Περιττό να πω ότι συμφωνώ με την τοποθέτηση της Βίκυς. Άλλωστε, κάτι ανάλογο είπα κι εγώ στα διάφορα φληναφήματα για την αγάπη που μισούμε και τα παρόμοια.

Θα προσθέσω μόνο ότι δεν χρειάζεται να πάει κανείς στην Αφρική, στη Υπερκαυκασία ή στο Βελουχιστάν. Η Αφρική είναι εδώ. Στη χώρα μας, στην πόλη μας, δίπλα στο σπίτι μας. Παντού υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ανάγκες. Ανάγκες σοβαρές, ζωτικές, επείγουσες. Όχι αποκυήματα ενός υπερτροφικού εγώ και όχι φρου-φρου κι αρώματα.

Όποιος έχει μάτια βλέπει κι όποιος έχει καρδιά πράττει.


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Συμφωνώ, Τόλη, γι'αυτό κι εγώ όταν μου δίνεται η ευκαιρία προσπαθώ να βοηθήσω τους ανθρώπους γύρω μου με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Αρκεί να μη φτάνουμε πάντα στην υπερβολή, ξέρω γιατί το λέω αυτό... Όμως, θα επιμείνω πως για μένα θα κρατήσω αυτό που μου κάνει. Δε θα δώσω στον φτωχό σόγια, θα δώσω κρέας ή κάτι άλλο, για μένα, όμως, θα κρατήσω τη σόγια!


 

Search Tools