Windows 7

Poll

Did you buy Windows 7 ? If so, by which means?

Retail purchase from a store
2 (33.3%)
Upgrading from Windows Vista
1 (16.7%)
Online purchase
0 (0%)
Other
3 (50%)

Total Members Voted: 6

Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Το παρόν είναι παραγγελία του φίλου μας Vion. Ευχαριστούμε.

Αγοράσατε τα Windows 7; Αν ναι, με ποιο τρόπο;
Αγοράζοντας το λειτουργικό σύστημα σε μαγαζί, με αναβάθμιση από τα Vista
κάνοντας λήψη μέσω διαδικτύου;
Με άλλο τρόπο;
Περιμένετε να περάσει η τρέλα, να πέσουν ενδεχομένως οι τιμές και να το αγοράσετε αργότερα;
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Falcon

  • Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 479
    • Gender:Female
Φίλος στο χώρο των εφαρμογών ηλεκτρονικών υπολογιστών μου συστήνει ανεπιφύλακτα να κάνω upgrade στα Windows 7, αλλά προτείνει να περιμένω μέχρι να βγουν τα service packs.



Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Εξακολουθούμε να έχουμε την απορία :-)
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


yasna

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 121
    • Gender:Female
Πάει σφαίρα, η μπαταρία μου κρατάει περισσότερη ώρα, έχω την εντύπωση ότι είναι πιο εύχρηστο από τα Vista. Θα δείξει στην πορεία, το εγκατέστησα πριν από μια εβδομάδα. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Η εγκατάσταση επίσης ήταν πολύ γρήγορη.



Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Πάει σφαίρα, η μπαταρία μου κρατάει περισσότερη ώρα, έχω την εντύπωση ότι είναι πιο εύχρηστο από τα Vista. Θα δείξει στην πορεία, το εγκατέστησα πριν από μια εβδομάδα. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Η εγκατάσταση επίσης ήταν πολύ γρήγορη.

Ευχαριστούμε. Δηλαδή; Πώς τα απέκτησες είναι ουσιαστικά το αρχικό μας ερώτημα :-)

- Αγοράσατε τα Windows 7; Αν ναι, με ποιο τρόπο;
- Αγοράζοντας το λειτουργικό σύστημα σε μαγαζί, με αναβάθμιση από τα Vista
- κάνοντας λήψη μέσω διαδικτύου;
- Με άλλο τρόπο;
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Vion

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 635
    • Gender:Male
  • Creative, Hardworking and Able!
Πάντως θέλει σκέψη. Σκοπεύω σύντομα όταν γίνω και εγώ (λίγο πιο) πλούσιος να κάνω λήψη του Windows 7 Ultimate upgrade ($220 ή €160 περίπου), ή την έκδοση DSP από το Πλαίσιο στα €171.
Αυτό που με προβλημάτισε αρκετά ήταν η έλλειψη σαφήνειας από την Microsoft όσον αφορά την τιμολόγηση και σχετική χρήση των προϊόντων της. Για τις εκδόσεις DSP και ΟΕΜ για παράδειγμα, δεν μπορώ να βρω καθαρές εξηγήσεις για το τι ακριβώς προσφέρουν και σε τι διαφέρουν. Ακόμα και στο Πλαίσιο και στα Multirama δεν μοιάζουν να είναι ενήμεροι.
Πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του όταν σκεφτόμαστε ότι η μεγάλη πλειοψηφία των λογισμικών επαγγελματικής χρήσης αγγίζουν ή ξεπερνούν τα €1000.
Εξακολουθώ όμως να έχω την απορία για την (νόμιμη) επιλογή απόκτησης των Windows 7.

Την δημοσκόπηση την έκανε η Frederique εκ μέρους μου :-)

« Last Edit: 27 Feb, 2010, 15:19:17 by Vion »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μήπως ν' αγοράσουμε κάνα λαχείο τη Δευτέρα; :-))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Vion

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 635
    • Gender:Male
  • Creative, Hardworking and Able!

Falcon

  • Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 479
    • Gender:Female
Επειδή έχω Vista ΟΕΜ, φοβάμαι ότι αν, για κάποιο λόγο, χρειαστώ κάποια τεχνική υποστήριξη, θα πρέπει να απευθυνθώ στο κατάστημα από όπου το πήρα για να τη λάβω (yeah right).... 
Γι' αυτό, όταν έρθει η ώρα που θα πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω πάλι τα Windows (και ελπίζω να μη χρειαστεί μετά από αυτό για πολύ καιρό ακόμα), θα προτιμήσω να πάρω το cd εγκατάστασης από κατάστημα, παρά Online ή OEM.


Vion

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 635
    • Gender:Male
  • Creative, Hardworking and Able!
Δήμητρα, εδώ αρχίζουν και οι απορίες μου :-)

Οι OEM ήταν μέχρι πρόσφατα οι μόνες εκδόσεις των Windows που ήταν διαθέσιμες στα καταστήματα στην Ελλάδα. Τα XP που δουλεύουμε τόσα χρόνια είναι όλα OEM (CD αγορασμένα από κατάστημα). Ακόμα και τα Vista που πήρα σε DVD από το Πλαίσιο με τον καινούργιο υπολογιστή μου είναι OEM. (Χωρίς κουτί). Υποθέτω, (χωρίς να είμαι σίγουρος), ότι η Microsoft έχει αντικαταστήσει το σύστημα OEM (Original Equipment Manufacturer) με νέο σύστημα ονομαζόμενο DSP (Delivery Service Partner). Πάντως δεν βλέπω καμία πρακτική διαφορά μεταξύ των δύο. Η χαμηλότερη τιμή και στις δύο περιπτώσεις παρέχεται επειδή η Microsoft δεν φέρει ευθύνη τεχνικής υποστήριξης και όχι επειδή το προϊόν έχει κάποια διαφορά.


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Χαζή ερώτηση: Γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο στα κεντρικά της Microsoft στην Αθήνα να ρωτήσεις; Πιστεύω ότι θα λάβεις άμεσα απάντηση. Ζήτα να μιλήσεις με κάποιον από presales ή ακόμα και sales.


Falcon

  • Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 479
    • Gender:Female
Σε ξένα και ελληνικά φόρουμ, πάντως, βλέπω ότι η πλειοψηφία ισχυρίζεται ότι το DSP και το OEM δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά στη λειτουργία και στον αριθμό των φορών που μπορείς να τα ενεργοποιήσεις στον ίδιο υπολογιστή. Απλά, σε περίπτωση που χρειαστεί ή θελήσεις να αλλάξεις τον υπολογιστή σου, δε γίνεται να τα εγκαταστήσεις στον καινούριο και γι' αυτό είναι ακριβότερη η έκδοση retail. Η διαφορά του DSP από το OEM, λένε, είναι λογιστική και αφορά επιχειρήσεις που έχουν πολλούς υπολογιστές. Όλα αυτά σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στο διαδίκτυο.

Από την άλλη, προσωπικά, έτσι "την πάτησα" και απέκτησα ΟΕΜ έκδοση Vista (που εξακολουθώ να μισώ) γιατί χάλασε ο υπολογιστής μου και έτρεχα επειγόντως στα καταστήματα να βρω καινούριον μέσα στην ίδια μέρα και έβρισκα μόνο με προεγκατεστημένο το Vista, ενώ ήθελα χωρίς λογισμικό για να βάλω τα XP που είχα. Για το λόγο αυτό, όποτε και όταν πάρω το Windows 7, θα προτιμήσω να πάρω retail για να μπορώ να το εγκαταστήσω σε καινούριο υπολογιστή αν χρειαστεί.




 

Search Tools