Γιατί μας τα ζαλίζουν με τους «60 νεκρούς» από τη γρίπη Η1Ν1 ενώ πεθαίνουν 20.000 από το κάπνισμα και 3.000 από τροχαία;

spiros · 33 · 3229

xerola

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 625
Όσο για το σεισμό, είναι τραγική η κατάσταση πράγματι... Χιλιάδες παιδάκια κυκλοφορούν άστεγα και αβοήθητα και με τα διεθνή πρακτορεία τύπου να το διατυμπανίζουν, ούτε να σκεφτώ δε θέλω πόσοι παιδεραστές "έμποροι παιδικής σαρκός" θα έχουν καταφτάσει στο νησί...




Falcon

  • Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 479
    • Gender:Female
Πάντως πριν 2 μέρες διάβασα ότι ο αριθμός των ανθρώπων στην Ελλάδα που προσβλήθηκαν από το Η1Ν1 ήταν.... 2.000.000.... !!! Η είδηση προφανώς ήταν ότι έζησαν ή μήπως θέλουν να μας πείσουν ότι τελικά ήταν πανδημία;  Ο πονοκέφαλος αλήθεια είναι πανδημία; Πόσοι στην Ελλάδα υποφέρουν από αυτόν;

Όσο για την τραγική κατάσταση που επικρατεί στην Αϊτή... έχω να πω αυτό:
Αυτές τις μέρες βιώνω την απαράδεκτη κατάσταση που επικρατεί στο δημόσιο νοσηλευτικό σύστημα της χώρας μας (όχι ιατρικό... τονίζω νοσηλευτικό), λόγω ασθένειας συγγενούς. Καθημερινά, υπάρχουν τραγοκωμικές καταστάσεις που, όμως, θέτουν τη ζωή του ασθενούς σε άμεσο κίνδυνο θανάτου. Να'μαστε καλά οι συγγενείς που αγαπάμε τον ασθενή και προλαβαίνουμε το κακό.

Με αυτά που βλέπω, αρχίζει και φωλιάζει ο φόβος μέσα μου ότι, σε περίπτωση μεγάλης καταστροφής στην Ελλάδα, δε θα απέχουμε πολύ από την κατάσταση που επικρατεί στην Αϊτή. Ήδη δεσπόζει η μεγάλη ανοργανωσιά, ευθυνοφοβία και αδιαφορία με έλλειψη συντονισμού και εργαλείων.... αν συμβεί και επέλθει το χάος.... πόσο χειρότερα θα μπορούσε να γίνει; Δε λέω ότι δεσπόζει η ευθυνοφοβία και η αδιαφορία στην Αϊτή, αλλά..... το αποτέλεσμα μπορεί να είναι ακριβώς το ίδιο.


 

Search Tools