τόρμος → tenon

aleka · 26 · 10372

aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
"Στη βάση των παραστάδων διατηρούνται, δεξιά και αριστερά, δύο ορθωγώνιοι τόρμοι για τις μεταλλικές θήκες και τους δύο ολμίσκους που περιστρέφονται μαζί με τους άξονες της πύλης..."

δεν μπορείτε να πείτε, σαφέστατο το κείμενο!

Η ερώτηση μου είναι η εξής: οι τόρμοι είναι εσοχές? Κι αν ναι θα το μεταφράζατε ως socket?

Ευχαριστώωωωωω

Αλέκα
« Last Edit: 14 Mar, 2006, 23:33:44 by spiros »
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Kατά το ΜΕΛ:

τόρμος = μικρή προεξοχή, ξύλινο ή μετάλλινο δόντι οργάνου

Και κατά το Ματζέντα αρχαίων ελληνικών:

τρύπα στην οποία χώνεται έμβολο / πλήμνη τροχού / θηλυκός ρεζές / τέρμα / στροφή στον ιππόδρομο

Θα πρότεινα rectangular tongues, όπως εδώ με κάθε επιφύλαξη.
« Last Edit: 14 Mar, 2006, 22:45:09 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Σαν γρανάζι δηλαδή? tooth??
Σε ευχαριστώ πολύυυυυ

Αλέκα
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Σου πρότεινα ήδη το rectangular tongues αλλά βλέπω στο διαδίκτυο να υπάρχει και το rectangular teeth.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Θα προτείνω tenon, βάσει L&S και EuroDicAutom.


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Θα πάρω το tenon λοιπόν, επειδή μ'αρέσει πιο πολύ και από το tongues και από το teeth -  είπαμε έχω κι εγώ τα κολλήματά μου!

Αλέκα

Ευχαριστώωωωωωω

Αλέκα
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


tsioutsiou

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 583
Μμ, μήπως είναι η πρώτη σκέψη, βαθούλωμα, εσοχή (recess); 
O τόρμος είναι σήμερα προεξοχή και "δόντι", αλλά έχει -κοίταξέ το τουλάχιστον- καί δεύτερη, ειδικά από την αρχαιολογία, σημασία εσοχής για έμβολο, γόμφο κλπ., οπότε, στην προκειμένη περίπτωση, εκεί εφαρμόζουν οι μεταλλ. θήκες


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Έχει δίκιο ο Περ., Αλέκα (και με συγχωρείτε, αλλά βλέπω και Ίντερ-Άγιαξ). Έτσι βγάζει περισσότερο νόημα. Να είναι δηλαδή ο τόρμος το σκαφτό κομμάτι πάνω στην παραστάδα. Μέσα/Πάνω τους εφαρμόζουν (με βίδες) οι μεταλλικές θήκες.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
ΟΚ, επέστρεψα.

"Στη βάση των παραστάδων διατηρούνται, δεξιά και αριστερά, δύο ορθογώνιοι τόρμοι για τις μεταλλικές θήκες και τους δύο ολμίσκους που περιστρέφονται μαζί με τους άξονες της πύλης..."

Με μπερδεύουν οι θήκες, δεν ξέρω για τι ακριβώς μιλάμε.

At the lower part / At the base of both jambs one can still see two rectangular recesses for (or: intended to receive) the metal hinges and the two sockets which pivot along with the pins on the gate.

ή μήπως:

At the lower part / At the base of both jambs one can still see two (rectangular) mortises for (or: intended to receive) the metal tenons and the two sockets which pivot along with the pins on the gate.

Ολμίσκος (στο L&S) είναι the socket of the hinge of a door, το κοίλο μέρος, η υποδοχή, που δέχεται το pin. Πώς περιστρέφεται; Πώς είναι αυτές οι θήκες; Τι με βρήκε να ασχοληθώ με πόρτες;


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Επειδή σε αυτή τη ζωή δεν πρέπει να μένουμε με την απορία -έτσι τουλάχιστον πιστεύω εγώ- σας παραθέτω όλο το κομμάτι προς ανάγνωση.

"Τρεις πύργοι υπήρχαν και στη νότια πλευρά, όπου έχουν γίνει μεγάλης έκτασης επισκευές. Οι δύο προστάτευαν τη νοτιοδυτική μεγάλη πύλη, που επικοινωνούσε απ'ευθείας με το θέατρο και το ιερό, και ο τρίτος με τη μικρή πυλίδα στο μέσο του νότιου τείχους. Στο κατώφλι της νοτιοδυτικής πύλης σώζονται οι ορθογώνιες ορεχάλκινες θήκες, όπου περιστρέφονταν οι ορειχάλκινοι ολμίσκοι μαζί με τους άξονες της πύλης.
[...]
Η ανατολική πύλη του τείχους , που οδηγούσε προς την πεδιάδα των Ιωαννίνων, διατηρείται σε καλύτερη κατάσταση. Έχει πλάτος 3,50 μ., αλλά το άνοιγμα περιορίζεται με τισ δύο παραστάδες της θύρας σε 2,5 μ. Στη βάση των παραστάδων διατηρούνται, δεξιά κι αριστερά, δύο ορθογώνιοι τόρμοι για τις μεταλλικές θήκες και τους δύο ολμίσκους που περιστρέφονταν μαζί με τους άξονες της πύλης, όπως στο νοτιοδυτικό πυλώνα του κάστρου."



Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Η ερώτηση μου είναι η εξής: οι τόρμοι είναι εσοχές? Κι αν ναι θα το μεταφράζατε ως socket?

Το αρχικό feeling ήταν ότι πρόκειται για εσοχές, αλλά δεν έπαιρνα κι όρκο. Το tenons πάντως μου κόλησε εξίσου καλά -σαφώς καλύτερα από το teeth ή το tongue.

« Last Edit: 15 Mar, 2006, 01:46:30 by aleka »
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Θα βγάλω δόντια ή γλώσσα μ' αυτά που λέτε.:ΡΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Εγώ πάλι θα βγάλω κάλους από το καθισιό. Από το πρωί το παιδεύω και τελειωμό δεν έχει.
Oh well...

Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
At the lower part / At the base of both jambs one can still see two (rectangular) mortises for (or: intended to receive) the metal tenons and the two sockets which pivot along with the pins on the gate.

Νίκο, νομίζω ότι είναι mortises και όχι recesses. Βγάζει περισσότερο νόημα (νομίζω).


Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μάλωνε με τους μεντεσέδες σου. Έχεις εξαγοράσει τη σιωπή μου εδώ και καιρό με κείνη την ψαρόσουπα.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools