Frontier Market

auditor · 40 · 5793

auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Αυτές έχουν ήδη βγει από το αυγό τους. Σε λίγο θα προταθεί και αγορές σε θερμοκοιτίδα!

Χαχαχα. Καλόοο! Μόνο που ήδη έχουμε τις "Θερμοκοιτίδες Επιχειρήσεων" (Business Incubators) οπότε μάλλον θα το αποφύγουμε, μπας και γίνει κάνα μπλέξιμο.

Όχι, το εκκολαπτόμενες είναι αρκετά καλό, μιας και καταδεικνύει τόσο το νεοπαγές, όσο και το ευάλωτό τους.

Nevertheless, the jury is still out.
Nick Roussos


mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Επειδή το κοίταζα τις προάλες (πρόχειρα φυσικά), μιλάμε για αγορές που έχουν μικρή οικονομική επιφάνεια και στις οποίες δεν έχουν μπει ακόμη μεγάλοι ξένοι επενδυτές ή κεφάλαια για να κάνουν παιχνίδι; Όπως Ρουμανία, Κροατία κ.λπ; Αυτές δεν θα μπορούσαν να θεωρηθούν ανεκμετάλλευτες ή αναξιοποίητες αγορές [στο μυαλό μου και μένα μου έρχεται η άγρια δύση όταν το σκέφτομαι που υπήρχαν ευκαιρίες για όλους, αν και όχι πάντοτε με την απόλυτη κάλυψη του νόμου (ακόμη και το 99 στο δικό μας χρηματιστήριο δεν είχαμε σωστό νομικό πλαίσιο (ή έστω δεν εφαρμόστηκε τίποτα από όσα θα έπρεπε)]; Ή απλα οριακές (στο σημείο που είτε θα χαθούν είτε θα αποκτήσουν αναπτυξιακή ορμή); Δεν γνωρίζω τα θέματα, κι ούτε θα κάνω πως τα καταλαβαίνω, αλλά κάπου εκεί με παραπέμπει ο όρος.
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...



auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Φίλτατε, όλα όσα αναφέρεις έχουν ήδη καλυφθεί στην πρώτη σελίδα του νήματος.
Nick Roussos


mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Αχά, οκ! Οπότε είσαι ακόμη στο ψάξιμο... Χμ... θέλεις, να φαντασθώ, να κρατήσεις το "πνεύμα" της έννοιας ή προσπαθείς να δώσεις έναν πιο επίσημο (οικονομικής αναφοράς) τόνο και δεν θέλεις να το κάνεις "λογοτεχνικό";

Μη οριοθετημένες αγορές, ανεπαρκώς οριοθετημένες αγορές, ή αγορές χαμηλής κεφαλαιοποίησης, εμπορευσιμότητας και προσβασιμότητας από μεγάλα επενδυτικά σχήματα (με πιθανά κενά θεσμικών πλαισίων και υψηλό παράγοντα ρίσκου) κάπως;

Το "εκκολαπτόμενες" που σχολίασες ακούγεται καλά ωστόσο του λείπει ο κίνδυνος που έχει μια "αχαρτογράφητη" αγορά για όσους επενδύουν.
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...



auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Το "εκκολαπτόμενες" που σχολίασες ακούγεται καλά ωστόσο του λείπει ο κίνδυνος που έχει μια "αχαρτογράφητη" αγορά για όσους επενδύουν.

Λοιπόν, επειδή η δουλειά έπρεπε να φύγει εχθές, έβαλα το "εκκολαπτόμενες" σε εισαγωγικά και με παράθεση του αγγλικού όρου σε παρένθεση.

Η προσπάθεια εύρεσης απόδοσης μένει, βέβαια, ανοικτή.

Οι αποδόσεις σου είναι καλές, αλλά κομματάκι ανοικονόμητες. Υπόψη ότι πρόκειται για "χαρακτηρισμό". Εμφανίζεται σε πίνακες, διαγράμματα και άλλα τινά. Άρα θα πρέπει να είναι όσο πιο σύντομος γίνετα.

Nick Roussos


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Καλημέρα σε όλους!

Αφού δεν έχουμε προτείνει οριστική λύση ακόμα, ήθελα να πω ότι εκτός από τον όρο "εκκολαπτόμενες" που χρησιμοποίησες, Νίκο, οι "αχαρτογράφητες αγορές" που πρότεινε ο Μόρταλ είναι ένας όρος που νομίζω ότι πλησιάζει κατά πολύ τον αγγλικό.



auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Τι με χαλάει στο "αχαρτογράφητες": δεν υπάρχει κάτι το άγνωστο γι αυτές. Τα δεδομένα είναι λίγο-πολύ γνωστά. Απλώς επικρατούν συνθήκες Άγριας Δύσης. Το ρυθμιστικό καθεστώς έχει το χάλι του, δεν υπάρχει ρευστό στην αγορά, δεν υπάρχουν πολλές επιλογές.

Γι' αυτό θεωρώ μέχρι στιγμής καλύτερο το "εκκολαπτόμενες". Επειδή υποδηλώνει το ευάλωτο της κατάστασης. Με το πρώτο μπορεί να σημειωθεί ένας πανικός, να αρχίσουν τα ξεπουλήματα και πάμε περίπατο όλοι.
Nick Roussos


mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
[Off-topic] Θα πετύχω κάτι άλλο που θα πάει (απλά θα είναι λογοτεχνικό (ένας θεός να το κάνει) ένεκα μυθιστορηματοφάγος (κάποτε) από εδώ)! ;-) Όσο για το "εκκολαπτόμενες" δηλαδή εμείς που ήμασταν ανεπτυγμένη αγορά (έτσι δεν είναι;) το 2001 δεν πέφταμε για να πέφτουμε επί ημέρες από τις 11/09; ;-) (Το ένοιωσα στο πετσί μου αυτό το αιματοκύλισμα, και δεν μου έβγαλε κάτι από ανεπτυγμένη προς ώριμη αγορά αλλά περισσότερο κάτι από μακέλεμα γελαδιών (το μαρκάρισμα μας το 'χαν κάνει νωρίτερα)). Μπροστά μας, χρηματιστηριακά, η Άγρια Δύση [τώρα πως από απόμακρη ή μακρινή (far) έγινε άγρια, ουγκ, δηλώνω ινδιάνος αρχηγό] θύμιζε άγγλους ευγενείς του 18ου αιώνα να παίρνουν το τσάι τους και να ανταλλάσσουν αβρότητες. [/off-topic]
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Το 1999 ήμασταν ακόμα αναδυόμενη αγορά. Το 2001 μπορεί και να είχαμε προαχθεί σε αναπτυγμένη (πραγματικά δεν θυμάμαι αν είχε ήδη γίνει ή έγινε αργότερα). Πάντως, η μεγάλη σφαγή είχε γίνει το 1999. Το 2001 κατά την προσφιλή μας συνήθεια ξανακάηκαν τα καμμένα.

Nick Roussos


mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
[off-topic]Όντως, εκείνες οι πρώτες μέρες του Σεπτέμβρη του 1999 (ίσως και οι τελευταίες του Αυγούστου) ήταν θλίψη, οδύνη και αναστεναγμός (τον Δεκέμβρη είχε πάρει τα πάνω του), αλλά δίχως "αέρα" και πολλά ρίσκα (και με λίγη ρευστότητα) υπήρχε περίπτωση να επιβιώσεις αν δεν υποχρεωνόσουν να πουλήσεις. Το μετά, για μένα, ήταν εφιάλτης (και πρέπει μετά να μας βάπτισαν (αν κι εγώ ελάχιστες κι αμυδρές μνήμες έχω από τότε) ανεπτυγμένη οικονομία (Moody's (sp?), Paribas κ.λπ.). (Αλλά και φέτος με την "κρίση" (δικαιολογία καλύτερα) της subprime αγοράς πιέστηκαν αρκετά (τουλάχιστον δυο μικρούς τίτλους  που διατηρώ και παρακολουθώ κατά καιρούς) μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα (απώλεια 25% από τα υψηλά).

Όσο για το "ξανακάηκαν τα καμμένα" τελικά βλέπω πως μας γίνεται μια πολύ κακή συνήθεια, και αρχίζει να διαρρέει και σε άλλους τομείς, το οποίο και το καθιστά ανησυχητικό φαινόμενο. Αλλά ξεφεύγω όπως συνήθως.
[/off-topic]

Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


 

Search Tools