days payables outstanding (DPO) → μέση περίοδος εξόφλησης υποχρεώσεων

aimigr · 20 · 14577

aimigr

  • Newbie
  • *
    • Posts: 54
    • Gender:Female
Days Payables Outstanding (D.P.O.) → μέση περίοδος εξόφλησης υποχρεώσεων

Τίτλος οικονομικού κειμένου
« Last Edit: 30 May, 2011, 19:22:39 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ημέρες που οι οφειλές παραμένουν ανεξόφλητες - με κάθε επιφύλαξη καθώς κάθε άλλο παρά ειδικός είμαι στα οικονομικά.
« Last Edit: 02 Jan, 2006, 15:16:37 by wings »



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Days payable outstanding can give an indication of how a customer is paying his vendors. This financial ratio is calculated as accounts payable divided by average cost of sales per day. Average cost of sales per day is calculated by dividing cost of sales by 365 days.

Πρόκειται, συνεπώς, για ένα λόγο, κάτι το οποίο θα έμοιαζε "κουλό" σε τίτλο. Αφού πρόκειται για τίτλο, μπορείς να κινηθείς βάσει του κειμένου στο σύνολό του, δηλαδή να μην κολλήσεις εκεί, και να βάλεις κάτι του τύπου "αποπληρωμή εκκρεμοτήτων", ίσως. Ούτε εγώ τον έχω ξανασυναντήσει τον όρο, οπότε... μαντεύω. Δεν ξέρω, όμως, αν εμφανίζεται ξανά μέσα στο κείμενό σου.
« Last Edit: 02 Jan, 2006, 15:17:30 by wings »


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Days payables outstanding (DPO). The number of days between the purchase of an input from a vendor and cash payment to that vendor. The formula is: DPO = Days in year (360) / (Cost of goods sold / Average accounts payable).

Άρα, μάλλον στέκει λογικά η "καθυστέρηση εξόφλησης οφειλών". Αλλά υποθέτω ότι οι οικονομολόγοι θα έχουν και στα ελληνικά κάποιον ανάλογο όρο.
« Last Edit: 02 Jan, 2006, 15:18:01 by wings »



vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Days payables outstanding → Υπερημερία πληρωτέων
Συνήθως το outstanding αποδίδεται ως υπερημερία. Το να επαναλάβεις τη λέξη ημέρες δε λέει. Θα πρότεινα να το αφήσεις απλά ως υπερημερία πληρωτέων (εννοείται και πάλι η λέξη λογαριασμών).

« Last Edit: 02 Jan, 2006, 15:18:29 by wings »


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Θα έλεγα ότι συμφωνώ με την Αλεξάνδρα, αν και το "καθυστέρηση" δεν νομίζω ότι χρησιμοποιείται, μάλλον "παραμονής" ή και σκέτο περίοδος...
Days sales outstanding (DSO): Μέσος όρος είσπραξης απαιτήσεων (ημέρες)
http://www.icap.gr/docs/Greece_in_Figures_2006_ICAP.pdf
Ή ουσιαστικά μέση περίοδος είσπραξης απαιτήσεων.

...the payable deferral period is calculated by dividing average accounts payable
by purchases per day (cost of goods sold divided by 360 or 365 days).
...
http://www.coba.unt.edu/firel/CONOVERJ/ F5170/Took%20Kits/Ch_22_Tool_Kit.xls

Για το DPO:
A company's average payable period. Calculated as:
(Accounts payable/Cost of Sales) x Number of Days

Notice that the formula may also be written as: accounts payable / (cost of sales/number of days).
και το ICAP δίνει για payable deferral period: Mέσος όρος εξόφλησης προμηθευτών (ημέρες)

Άρα για το Days Payable Outstanding, έχεις μάλλον: Mέση περίοδο εξόφλησης υποχρεώσεων ή Μέσο όρο εξόφλησης υποχρεώσεων (ημέρες)
90-day ή 365-day. Για τις βραχυπρόθεσμες, κύκλος 90 ημερών και τους δείκτες γενικότερα...
http://www.fundamentals.gr/guide.pdf

Που βρίσκω λογικό, μια και:
....The other two stages are 'days sales outstanding' and 'days payable outstanding'. The first measures how long it takes a company to receive payment on accounts receivable, and the second measures how long it takes a company to pay off its accounts payable.

Και μια και το πιάσαμε, DSI: Days sales of inventory:
A financial measure of a company's performance that gives investors an idea of how long it takes a company to turn its raw materials into sales. The lower (shorter) the DSI the better, but it is important to note that the typical DSI will vary from one industry to another.

Από τον ίδιο σύνδεσμο:
Mέση περίοδος παραμονής αποθεμάτων.

και για εναλλακτικές αποδόσεις:

Αξιοποίηση ενεργητικού
   6. Μέση διάρκεια παραμονής απαιτήσεων
   7. Μέση διάρκεια παραμονής αποθεμάτων

http://www.fgi.org.gr/online/viewNews.aspx?id=588&mid=&lang=gr με έμφαση στο *μέση* πάντα.

Oι εξισώσεις δίνονται και εδώ:
http://www.inegsee.gr/pdxb/INE/apodosi.htm

However, σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός στο θέμα, απλώς μια και πρόκειται για όρους... in every industry....
και...
http://www.google.co.uk/search?hl=en&rls=GEUA%2CGEUA%3A2005-51%2CGEUA%3Aen&q=%22%CE%BC%CE%AD%CF%83%CE%B7+%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%81%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%B1+%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AE%CF%82%22+%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD&meta=
:-)
« Last Edit: 02 Jan, 2006, 15:19:06 by wings »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κι εγώ θα συμφωνήσω με την Ελένη και την Αλεξάνδρα και θα καταλήξω στη χρυσή τομή που πρότεινε η Ελένη, δηλαδή:

Mέση περίοδος εξόφλησης υποχρεώσεων

Ντενβερόνιο βαλόπαιδο, σου πετάω το γάντι και σε προκαλώ για κονταροχτύπημα, έτσι για να μας πάει καλά η αρχή της χρονιάς - έτοιμο καβγά μην τον αφήσουμε και φύγουμε. :Ρ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Quote
Mέση περίοδος εξόφλησης υποχρεώσεων

Εάν το πείτε έτσι τότε η εξόφληση υποχρεώσεων (δηλαδή εξόφληση futures-για να μην αναφέρω ότι έτσι μπορεί να παρερμηνευτεί για liability) γίνεται ένα με τον τίτλο εδώ. Ο τίτλος επίσης ΔΕΝ λέει Average days ούτε Period αλλά απλά Days.

 Η Έλενα βρήκε απόδοση για το Days SALES Outstanding. Δεν μπορεί να δώσετε την ίδια απόδοση για το sales outstanding όσο και για το payables outstanding. Το ένα μιλά για πωλήσεις και το άλλο για πληρωτέους λογαριασμούς ή αλλιώς Π/Λ που λένε και οι λογιστές. Το ίδιο και για purchases versus payables.

Ρίχτε γάντια, ντομάτες, ότι θέλετε. Εμμένω στην άποψή μου ;)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Οι ντομάτες στοιχίζουν τέτοια εποχή και σιγά μην ξοδευτώ για να σε κάνω κοκκινιστή... :Ρ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Βαλεντίνη, δεν διάβασες τι γράφω. Άλλη η απόδοση του D.P.O. και άλλη του D.S.O. και άλλη του D.S.I., φυσικά. :) Άλλο η είσπραξη απαιτήσεων και άλλο η εξόφληση υποχρεώσεων (ή παραμονή απαιτήσεων). Είναι δείκτες για το πώς πάει η επιχείρηση, ουδεμία σχέση με futures.

Όσο για την  παρερμηνεία, αν το υπερημερία* δεν εμπλέκει liability, I don't know what does.
*Μη εκπλήρωση συμβατικής υποχρέωσης στον ΑΚ.


Όσο για το μέση, δεν τίθεται θέμα. Το δίνουν οι εξισώσεις.
« Last Edit: 02 Jan, 2006, 20:03:49 by epetelos »


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Quote
Όσο για την  παρερμηνεία, αν το υπερημερία* δεν εμπλέκει liability, I don't know what does.
*Μη εκπλήρωση συμβατικής υποχρέωσης στον ΑΚ.

Παραδίδω τα όπλα εφόσον καίτοι δηλώνουμε μη ειδικοί εμμένουμε στις απόψεις μας. Μεταφράζω ERP κάθε μέρα και ξέρω ότι ο όρος υπερημερία χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ για Outstanding. Ας το αποδώσει ο συνάδελφος όπως του φαίνεται καλύτερο.

Καλή χρονιά σε όλους.

Β


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.


Παραδίδω τα όπλα εφόσον καίτοι δηλώνουμε μη ειδικοί εμμένουμε στις απόψεις μας. Μεταφράζω ERP κάθε μέρα και ξέρω ότι ο όρος υπερημερία χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ για Outstanding. Ας το αποδώσει ο συνάδελφος όπως του φαίνεται καλύτερο.

Καλή χρονιά σε όλους.

Β
Για το *ΜΟΝΟ, μόνο:

Υπερημερία= default / υπερημερία οφειλέτη=default of the debtor, υπερημερία πιστωτή=default of the creditor, τόκοι υπερημερίας=default interest
Λεξικό Νομικών Όρων Καρατζά Ζόμπολα

Οutstanding=εκκρεμής, οφειλόμενος (από το ίδιο λεξικό)
Από Χρυσοβιτσιώτη-Σταυρακόπουλου, Λεξικό Εμπορικών και Τραπεζικών και Χρηματο-οικονομικών Όρων:
default=1. αθέτηση, παράλειψη εκπλήρωσης μιας υποχρέωσης. Καθυστέρηση ή αδυναμία πληρωμής οφειλής (εδώ και η διαφωνία μου με το *καθυστέρηση της Αλεξάνδρας), δανείου κλπ.
2. Βe in deafult= Καθυστερώ. Αθετώ, βρίσκομαι σε αταξία λόγω μη εκπλήρωσης συμβατικής υποχρέωσης ή λόγω μη εξόφλησης οφειλής ή δόσης κατά τη λήξη της. (H οφειλή υπάρχει και πριν....από τη λήξη της). :-)
3. Eρημοδικία κλπ.

Default interest=Τόκος υπερημερίας
Οποία φρίκη, αν έπεφτε τόκος υπερημερίας για κάθε οφειλή.... πριν τη λήξη(!)
Default risk= 1. Ο κίνδυνος που διατρέχει ο πωλητής, να μην εισπράξει την απαίτησή του, λόγω χρεωκοπίας του αγοραστή.
Σχετικές σημειώσεις για το LIBOR, επίσης.

Οn outstanding debt, από το ίδιο λεξικό:
Ανεξόφλητο χρέος. Το σύνολο κάθε μορφής υποχρεώσεων (δάνεια, ομολογίες κ.λπ.) ατομικής ή εταιρικής επιχείρησης προς τρίτους.
Και γενικότερα:
oustanding=1. Απλήρωτος, ανεξόφλητος, ανείσπρακτος, εκκρεμής, ακκαθάριστος (επιταφή, οφειλή, απαίτηση).


Τέλος,
Νομολογία, Άρθρο 292, Ενοχικό:
Άρθρο 292

Όταν πρόκειται για χρηματική οφειλή σε ξένο νόμισμα που πρέπει να πληρωθεί στην Ελλάδα, αν ο οφειλέτης έγινε υπερήμερος, ισχύει ό,τι και στη μη έγκαιρη εκπλήρωση κάθε οφειλής χρηματικού ποσού.

Αν υπερήμερος έγινε ο δανειστής, η υπερτίμηση του ξένου νομίσματος μετά την υπερημερία του δανειστή δεν βαρύνει τον οφειλέτη.

Ενοχικό Δίκαιο, Σπυριδάκης, Εκδ. Σάκκουλα


Δεν θα είχε και μεγάλο νόημα να μιλάμε για δείκτες πορείας της επιχείρησης (οφειλέτη, εδώ), αν είχε περιέλθει σε υπερημερία ο οφειλέτης. Θα έκλεινε το μαγαζί και η ανάλυση της πορείας, θα ήταν μάλλον obsolete.

Παραδίδω τα όπλα κι εγώ Βαλ μου.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Kαι πού τα βρήκατε τα όπλα και οι δυο σας, κορίτσια πράματα; Μπορείτε να μου πείτε;

Νομίζω ότι τα παραθέματα που έδωσαν όσοι ασχολήθηκαν με την ερώτηση αυτή είναι υπεραρκετά και ο άμεσα ενδιαφερόμενος είναι πλέον σε θέση να κρίνει ποια απόδοση είναι απόλυτα σωστή και καλύπτει τις απαιτήσεις του κειμένου του.

Επομένως, ΠΑΥΣΑΤΕ ΠΥΡ!!!!!!!!!!!!!! γιατί ησυχία δεν έχουμε πια... άντε κι έχουμε και δουλειές με φούντες.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Να σας τα πω κι εγώ με απλά λόγια; (Και να μη μου πείτε "μας τα ΄παν κι άλλοι...")

Όταν δεν ψωνίζουμε τοις μετρητοίς, ψωνίζουμε με μια καθορισμένη προθεσμία εκπλήρωσης της οικονομικής υποχρέωσης.

Μια εταιρεία ψωνίζει από διάφορους προμηθευτές, μεταποιεί (αν είναι μεταποιητική) και πουλάει σε διάφορους πελάτες.

Σε κάθε αγορά που κάνει έχει συμφωνία με τον προμηθευτή να τον ξοφλήσει σε κάποια καθορισμένη προθεσμία (μεταβλητή, ανάλογα με τον προμηθευτή). Και σε κάθε πώληση (που, όπως είπα, δεν είναι τοις μετρητοίς) υπάρχει καθορισμένη προθεσμία εξόφλησης (πάλι μεταβλητή, ανάλογα με τον πελάτη).

Η ρευστότητα του ταμείου μιας εταιρείας εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τους όρους πληρωμών. Για παράδειγμα, άμα ψωνίζεις με μέσο χρόνο εξόφλησης των οφειλών σου τους δύο μήνες και πουλάς με μέσο χρόνο είσπραξης τους τρεις μήνες, είναι φανερό ότι πας για φούντο (ή έχεις μερικές τράπεζες να στηρίζουν το άνοιγμά σου, με το αζημίωτο).

Το πρόβλημα περιπλέκεται αν εσύ είσαι συνεπής στην εξόφληση των υποχρεώσεών σου, αλλά οι πελάτες σου υπερβαίνουν τις προθεσμίες. Μόνο όταν έχουμε εκπρόθεσμη εκπλήρωση της οικονομικής υποχρέωσης, μιλάμε για υπερημερία (και τόκους υπερημερίας), αν π.χ. είχε συμφωνηθεί να εξοφληθεί το τιμολόγιο στους δύο μήνες και εξοφληθεί στους τρεις.

Για τους όρους DPO και DSO οι δικές μου προτάσεις απόδοσης είναι:
μέσος χρόνος εξόφλησης υποχρεώσεων και μέσος χρόνος είσπραξης απαιτήσεων
Για τα "μέση διάρκεια" και "μέση περίοδος", δεν έχω ιδιαίτερες αντιρρήσεις.

Outstanding είναι το ανείσπρακτο, απλήρωτο, ανεξόφλητο, εκκρεμές, ανεκκαθάριστο, αλλά όχι το καθυστερημένο.
« Last Edit: 02 Jan, 2006, 21:31:29 by wings »


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
:-) Ομολογώ ότι χαίρομαι που γύρισες, Νίκο (καθαρά και μόνο γιατί συμφωνείς, εννοείται). Πότε με το καλό ξαναφεύγεις;;
:-)


 

Search Tools