medical damage → σωματική βλάβη, ιατρική βλάβη

spiros · 15 · 3386

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Να το πούμε τραυματισμό;

Πιθανός κίνδυνος θανάτου ως αποτέλεσμα της πραγματικής απόπειρας αν δεν υπάρχει ιατρική βλάβη.
Likely lethality of actual attempt if no medical damage.
« Last Edit: 06 Apr, 2008, 13:45:22 by spiros »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Τώρα, άμα πω ότι δεν καταλαβαίνω τι θα πει το «ιατρική βλάβη», θα με θεωρήσετε εντελώς ανόητη;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
ελάχιστες ανευρέσεις... ιατρική βλάβη. Το πρόβλημα με τον τραυματισμό είναι ότι δεν καλύπτει όλη τη γκάμα των πιθανών βλαβών (θα μπορούσε να είναι βλάβη παθολογικής μορφής χωρίς να θεωρείται τραυματισμός, όπως εάν πάρει χάπια λόγου χάρη):

(π.χ. η καρδιά - 'αντλία' - για διαφόρους παθολογικούς λόγους ή λόγω τραύµατος δεν λειτουργεί: «καρδιακή. ανακοπή», «ανεπαρκή καρδιακή λειτουργία») ...
www.vfu.gr/CONTENTS/Εκπαίδευση/Καρδιο-Αναπνευστική%20Αναζωογόνηση.pdf -
« Last Edit: 05 Apr, 2008, 00:05:25 by spiros »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ε, ναι. Οι αναφορές είναι ελάχιστες γιατί πρόκειται για κατά λέξη μετάφραση άνευ νοήματος.

Vasilis

• Hero Member
Σπύρο, συμφωνώ! Ο τραυματισμός δεν περιλαμβάνει τα πάντα. Η βλάβη είναι ευρύτερος όρος.

Υπάρχουν μερικές καταχωρίσεις ως 'ιατρικές βλάβες' αλλά και άλλες ως 'καρδιακή βλάβη, νεφρική βλάβη, ηπατική βλάβη, νευρική βλάβη'.
« Last Edit: 05 Apr, 2008, 01:10:00 by spiros »
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)

nature

• Full Member
Να το πούμε τραυματισμό;

Πιθανός κίνδυνος θανάτου ως αποτέλεσμα της πραγματικής απόπειρας αν δεν υπάρχει ιατρική βλάβη.
Likely lethality of actual attempt if no medical damage.

Γειά σας από Βόρεια Ελλάδα. Είναι λίγος καιρός τώρα που σας ανακάλυψα και νοιώθω πανευτυχής γι΄αυτό.
Σπύρο – επέτρεψέ μου τον ενικό – νομίζω πως η φράση έχει σχέση με παρέμβαση από ιατρικής πλευράς, γιατρούς δηλαδή, επομένως εγώ θα το απέδιδα κάπως έτσι …
Πιθανή θνησιμότητα σε περίπτωση παρέμβασης αν δεν υπάρχει (σοβαρό) παθολογικό αίτιο (εννοείται από ιατρικής άποψης). 
Πέσμου αν κολλάει καλύτερα με τα συμφραζόμενα και το υπόλοιπο κείμενο …
Καλημέρα σε όλους
"Voilà mon secret. Il est très simple. On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux." Le Petit Prince

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Γεια σου nature, και καλώς όρισες! Φυσικά και σου επιτρέπω να μου μιλάς στον ενικό!

Εν προκειμένω βέβαια με medical damage μπορεί να είναι οτιδήποτε πέρα από παθολογικό αίτιο, όπως π.χ. τραυματισμός.

Context:

Likely lethality of actual attempt if no medical damage (the following examples, while having no actual medical damage, had potential for very serious lethality: put gun in mouth and pulled the trigger but gun fails to fire  so no medical damage; laying on train tracks with oncoming train but pulled away before run over).
« Last Edit: 05 Apr, 2008, 03:15:42 by spiros »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Σπύρο, μ' εκνευρίζει αυτή η κόκκινη πυγολαμπίδα σου.

Γειτόνισσα θεά φύση, καλημέρα και καλώς μας ήρθες!

vmelas

• Hero Member
Ο όρος του Σπύρου αναφέρεται στην ιατρική βλάβη που μπορεί ένα άτομο να προκαλέσει στον εαυτό του όταν προσπαθεί να αυτοκτονήσει και αποτυγχάνει. Οι βλάβες δεν είναι μόνο για διακόπτες :) ... Παραθέτω από τον Κόμβο (τονισμός/χρωματισμός δικά μου):

βλάβη η [vlávi] O30 : φθορά, ζημιά, αλλοίωση: Mικρή / μεγάλη / προσωρινή / μόνιμη / ανεπανόρθωτη ~. Σωματική / μηχανική ~. Προκαλώ / παθαίνω / υφίσταμαι ~. ~ του αναπνευστικού συστήματος. H καθυστέρηση του αεροπλάνου οφείλεται σε τεχνική ~. Yπέστη σοβαρή ηθική ~, μείωση. (λόγ. έκφρ.) ανήκεστος* / ανήκεστη ~.  [αρχ. βλάβη]

Η πρότασή του πιστεύω ότι θα πρέπει να αποδοθεί "Πιθανός κίνδυνος θανάτου ως αποτέλεσμα της πραγματικής απόπειρας αν δεν υπάρχει ιατρική βλάβη". Ο όρος του επίσης έχει και νομική χροιά που πιστεύω δικαιολογεί επίσης τη χρήση ενός πιο γενικού όρου. Παραθέτω από τη σελίδα δικηγόρου τα είδη του medical damage και θα συνεχίσω να υποστηρίζω το "ιατρική βλάβη". Παραθέτω (όπως πάντα ο τονισμός/χρωματισμός δικά μου):

: Types of medical damage
: There are several types of medical damage:

: 1. The physical damage stemming from a medical mistake. It could be a damage affecting the human soul (lethal physical damage), which is the most severe one, or it could be a non-lethal damage, which affects the patient's, body by a permanent or temporary physical disability.
: 2. The financial damage. It is a damage affecting the body financially. It is assessed according to the degree of financial loss incurred and the lack of gain caused by inability to work because of an injury.
: 3. The moral damage: This is a damage affecting one of the basic rights of the patient or his interests. It includes pains, sufferings and every thing that could affect him, except death, or the rights of those who are affected by his death.

: Damages are not only what are in stakes in a faulty medical action (surgeon, nurse, hospital). The patient could incur a damage while the responsibility could be determined in another direction. For example, the damage could be the result of incorrect indications given by a pharmacist regarding the use of a drug, or that the damage is incurred by the patient himself through the non-commitment or non implementation of the correct medical indications.

nature

• Full Member
Γεια σου nature, και καλώς όρισες! Φυσικά και σου επιτρέπω να μου μιλάς στον ενικό!

Εν προκειμένω βέβαια με medical damage μπορεί να είναι οτιδήποτε πέρα από παθολογικό αίτιο, όπως π.χ. τραυματισμός.

Context:

Likely lethality of actual attempt if no medical damage (the following examples, while having no actual medical damage, had potential for very serious lethality: put gun in mouth and pulled the trigger but gun fails to fire  so no medical damage; laying on train tracks with oncoming train but pulled away before run over).

Μάλιστα. Επομένως εδώ το damage έχει την έννοια της τραυματικής εμπειρίας, κάκωσης. Το medical δείχνει ότι πρόκειται για σωματική βλάβη. Ούτε γάτα ούτε ζημιά που λένε …
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια wings …
Ενδιαφέρουσα και η άποψη της Βαλεντίνης. Είμαι και εγώ in house working …
"Voilà mon secret. Il est très simple. On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux." Le Petit Prince

vmelas

• Hero Member
Ενδιαφέρουσα και η άποψη της Βαλεντίνης. Είμαι και εγώ in house working …

Δηλαδή να χοροπηδήσω ότι γίναμε 4 οι inhousάδες του Translatum; :)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δηλαδή να χοροπηδήσω...; :)

Μηηηηηηηηηηηηηηηη... θα γίνει σεισμός και θα έχουμε physical & financial damages!

vmelas

• Hero Member
Τέτοιο damage μόνο αν από την άλλη πλευρά υπάρχει παστουρμάς τυλιχτός α λα κουφού :)

Thomas

• Moderator
  • Hero Member
  • Άκουγε πάντα τους άλλους. Όλο και κάτι θα μάθεις
Νομίζω ότι η καλύτερη απόδοση είναι σωματική βλάβη.

Search Tools