Browser down!!!

Çabuki · 39 · 11562

Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Καλημέρα!!

Αντιμετωπίζω ένα σοβαρότατο πρόβλημα το οποίο δεν έχω ιδέα πώς να λύσω...

Δεν δουλεύει ούτε ο Explorer ούτε ο Mozilla! Πατάω τη διαβολεμένη συντόμευση - είτε για το ένα είτε για το άλλο -  και ανοίγει το παράθυρο...Ώρες μετά δεν έχει ανοίξει τη σελίδα - όχι και καμιά δύσκολη για αρχική, το Google- οπότε τι κάνω; Alt+Ctrl+Delete και τότε είναι προφανές ότι και οι δύο browser έχουν κολλήσει για τα καλά...  Ούτε το Internet μπορώ να χρησιμοποιήσω ούτε τη δουλειά μου να κάνω σωστά!! Φανταστείτε η σύνδεση δουλεύει μια χαρά και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω! Προφανώς τώρα είμαι σε άλλον υπολογιστή...
Έψαξα με το Norton, ιό δεν βρήκε...
Τι να κάνω πια γιατρέ μου;;
« Last Edit: 02 Mar, 2007, 12:51:43 by kabuki »
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δοκίμασες να κάνεις επανεκκίνηση του μηχανήματός σου;

Καλημέρα, και μην ταράζεσαι... όλα λύνονται.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Τι να μην ταράζομαι καλέ;;;
Το επόμενο topic μου θα ήταν το εξής: Στα πόσα restart καίγεται το μηχάνημα;;;
Είχα εγκαταστήσει το AVG που είχα βρει από κάποιο post εδώ και χθες μου ήρθε και το έβγαλα.. Ε.. από εκείνη την ώρα δεν δουλεύει τίποτα.. Σημείωση: μπορεί να είναι καθαρά δικός μου ο συσχετισμός... Αλλά κάποιος που το έχει εγκαταστήσει μήπως μπορεί να φανταστεί αν πείραξα τίποτα;
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Σε μένα, το AVG δεν πείραξε ποτέ τίποτα. Αντιθέτως, το Νόρτον έχει πολύ εχθρική συμπεριφορά όταν δει ότι έχει/είχε εγκατασταθεί άλλο αντιβιοτικό. Προτείνω Επαναφορά συστήματος (System restore) ώστε να επαναφέρεις το πισί στην κατάσταση που ήταν πριν βγάλεις το AVG. Τα αρχεία σου (της δουλειάς) δεν επηρρεάζονται. Κάνε τη δουλειά σου, και μετά οργανώσου για κανονικό φορμάτ.

Αν όμως θέλεις να αποφύγεις το φορμάτ, μπορείς να δοκιμάσεις να (εγκαταστήσεις και να) τρέξεις τα παρακάτω εργαλεία καθαρισμού του registry (δωρεάν, αλλά "trial") ΜΕΤΑ Ή ΠΡΙΝ την επαναφορά:
http://personal.inet.fi/business/toniarts/ecleane.htm και
http://www.freedownloadscenter.com/Utilities/Misc__Utilities/CleanReg3.html .
Πιστεύω ότι θα δεις διαφορά (πρόσεξε τι θα σβήσεις, αν και κρατάνε μπακαπ).
 



user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Σε ποιους δύο browser αναφέρεσαι; Ποιος είναι ο default;
Κάνε προεπιλεγμένο browser τον InternetExplorer αφού έβαλες το Νόρτονα.

Δοκίμασε και το http://www.ewido.net/en/download/ (για 30 μέρες δωρεάν), είναι πολύ καλό
« Last Edit: 11 Oct, 2006, 10:58:37 by yiannismark »


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Το δόλιο AVG ουδέποτε με πείραξε, είπα μήπως κατά την απεγκατάσταση εγώ πείραξα ή πέταξα κάτι που δεν έπρεπε...
Ο default είναι ο Explorer αλλά μην ανησυχείς.. Ούτε ο Mοzilla δουλεύει! Α! και κάτι άλλο.. σ' ευχαριστώ πολύ που ασχολείσαι αλλά μήπως να μην τα έλεγες και τόσο κωδικοποιημένα ώστε να βγάζω και άκρη βρε αδερφέ;
Ας πούμε,πού βρίσκω το system restore? γιατί χρόνια πριν το έκανα δεν θυμάμαι πια...
« Last Edit: 11 Oct, 2006, 11:10:21 by kabuki »
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Ας πούμε,πού βρίσκω το system restore? πού ορίζω default browser γιατί χρόνια πριν το έκανα δεν θυμάμαι πια...
Σόρυ. Εξηγώ:
Στα WinXP, Έναρξη→Προγράμματα→Βοηθήματα→Εργαλεία συστήματος→Επαναφορά. Επιλέγεις ""Επαναφορά του υπολογιστή σε προηγούμενη κατάσταση"" (ή κάπως έτσι), βλέπεις ποια σημεία επαναφοράς έχουν δημιουργηθεί και επιλέγεις εκείνο που στην περιγραφή του έχει "απεγκατάσταση avg" ή κάτι τέτοιο και σωστή ημερομηνία δημ/γίας.

Τον ΙΕ τον ορίζεις ως προεπιλεγμένο ως εξής (αντιγράφω από τη βοήθεια): Στο μενού Εργαλεία, κάντε κλικ στις Επιλογές Internet.
Κάντε κλικ στην καρτέλα Προγράμματα.  Κάντε κλικ στο κουμπί Επαναφορά ρυθμίσεων Web.

Υποθέτω ότι έχεις αδειάσει/διαγράψει όλα τα προσωρινά αρχεία και για τους 2 browser, ναι;


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Το system restore δεν απέδωσε... Του όρισα ημερομηνία 06/10 και όμως δεν βρήκε να κάνει καμία αλλαγή...
Όσο για τα temporary files δεν μπορώ να τα σβήσω γιατί οι browser με το που ανοίγουν κολλάνε..

άσχετη ερώτηση:η αυτοκτονία στον χώρο εργασίας θεωρείται εργατικό ατύχημα;;
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
η αυτοκτονία στον χώρο εργασίας θεωρείται εργατικό ατύχημα;;
Μπααα, σύμφωνα με το ν.666 του '66, μόνο αν οφείλεται σε έκρηξη του υπολογιστή!

Έτρεξες κανένα καθαριστικό ;
Κλείσε όλα τα προγράμματα, άνοιξε τη 'Διαχείριση εργασιών' (πάτα Ctrl+Shift_Sec), πληγαινε στηνκαρτέλα 'Διεργασίες' και δες αν εξακολοθούν να τρέχουν τα iexplore.exe και firefox.exe.
Αν ναι, σκότωσέ τα (με το κουμπί κάτω δεξιά) και δοκίμασε να ανοίξεις τον ΙΕ.


Διόρθωση:  Ctrl+Shift_Esc
« Last Edit: 11 Oct, 2006, 12:40:53 by yiannismark »


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Υπάρχει τέτοιο κουμπί στους υπολογιστές σας;
Quote
Ctrl+Shift_Sec
Esc μήπως;


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Άντε βρε παιδιά!!
Λέω κι εγώ..

Και τόση ώρα ντράπηκα να ρωτήσω...
Είπα να μην με περάσει για ηλίθια ο άνθρωπος - είχα πει και πριν να μου τα αποκωδικοποιεί, οπότε τώρα το βούλωσα και περίμενα κάποιον να με σώσει!
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Σιγά μην ντραπείς εμάς τώρα... αφού όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Μίλα, βρε Γιάννη, που σε πήρε από φόβο.:-))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Ε, εντάξει, απλώς τον πρήζω που τον πρήζω μην του κάνω και ηλίθιες ερωτήσεις, βαρεθεί και με παρατήσει στη (μαύρη) μοίρα μου...

Ναι και αυτό το δοκίμασα με το CTRL+Shift+Esc, αλλά μόλις απενεργοποιήσω τον explorer.exe εξαφανίζεται η μπάρα στο κάτω μέρος της οθόνης - η μπάρα με τα έναρξη, γλώσσα κλπ- και ό,τι κι αν κάνω μάταιος κόπος...

άσχετη ερώτηση: πώς μπορώ την αυτοκτονία στον χώρο εργασίας να την περάσω ως ατύχημα; Προσοχή στον Χριστόδουλο Yannismark...
« Last Edit: 11 Oct, 2006, 12:42:08 by kabuki »
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
σόρυ, λάθος, εννοούσα Esc. Το διόρθωσα παραπάνω.
...αλλά μόλις απενεργοποιήσω τον explorer.exe εξαφανίζεται η μπάρα στο κάτω μέρος της οθόνης...
ΓΑΒ ΓΑΒ! είπα, παραπάνω, iexplore.exe, όχι explorer.exe

Δοκίμασέ το και βλέπουμε. Κανένα πρήξιμο, ελπίζω να βοηθήσω και όχι να σε μπερδέψω...


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Λοιπόν, κατέβασα το καθαριστικό του AVG, βρήκε malicious software, το πέταξα έκανα restart. Το σκάναρα ξανά δεν βρήκε τίποτα.
Κατέβασα το άλλο που ανέφερες για το registry, έσβησα όλα τα cookies και τα temporary internet files αλλά τίποτα από το registry των Windows γιατί δεν ήθελα τελικά να καταλήξω στον δρόμο σαν μάζα από μυαλά - η άσχετη ερώτηση που λέγαμε και πριν-
Δοκίμασα και απενεργοποίησα τον iexplore.exe και τον firefox.exe αλλά τίποτα!
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


 

Search Tools