Translation blunder: physician → φυσικός

Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Γελάει και κλαίει η επιστημονική κοινότητα με τη «θεραπεία» από τον Τραμπ

"[...] ο Kashif Mahmood, γιατρός στο Charleston, της Δυτικής  Βιρτζίνια: «Ως φυσικός, δεν μπορώ να εισηγηθώ να εισπνέουμε απολυμαντικό είτε να χρησιμοποιούμε υπεριώδη ακτινοβολία στο σώμα για να θεραπεύσουμε τον COVID-19». «Μην παίρνετε ιατρικές συμβουλές από τον Τραμπ» πρόσθεσε. [...]"
https://www.ethnos.gr/kosmos/101905_gelaei-kai-klaiei-i-epistimoniki-koinotita-me-ti-therapeia-apo-ton-tramp

Ως... φυσικός;!; Έλεος πια! Προφανώς ο άνθρωπος είπε "physician", δηλαδή "γιατρός". Τα μαργαριτάρια του in.gr έχουνε ξεπεράσει κάθε όριο!!! Σε κάθε κείμενο 2000 λέξεων, οι 2500 είναι λάθος!
In dubio pro reo


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Αυτό, ξαναπές το. Προφανώς έχουν νεαρούς συντάκτες/μεταφραστές που πληρώνουν ελάχιστα και δεν έχουν καμία διαδικασία επιμέλειας, άρα, λογικό είναι. To physicist προφανώς θέλει λίγο φαντασία για να το φτάσει κανείς. Τι -ian τι -ist αν. Όλα καταλήξεις είναι.

Φιλέ, Πανά, πίνω μόλις τώρα ένα σφηνάκι χλωρίνη στην υγεία μας ενώ κοιτώ κατάματα τον ήλιο μπας και περάσει αρκετή θερμότητα.
« Last Edit: 25 Apr, 2020, 15:43:59 by spiros »



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Να κάνω μια απλή παρένθεση για να σας πω ότι αυτή τη φορά το λάθος το έκανε συντάκτης του Έθνους και όχι του in.gr. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Α, ναι, έχεις δίκιο, δεν πρόσεξα ότι στο link γράφει ethnos.gr... Έχω συνηθίσει με τα μαργαριτάρια του in.gr και -από κεκτημένη ταχύτητα- απέδωσα και τούτο στον συνήθη ύποπτο... Η ουσία της παρατήρησής μου δεν αλλάζει, ασφαλώς.
In dubio pro reo



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Απλώς ήθελα να δείξω ότι όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν όσον αφορά τη μετάφραση και την επιμέλεια των κειμένων τους.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Εντάξει, όχι ακριβώς το ίδιο :)

Παράγγειλα πέντε καράφες χλωρίνη Klinex έξτρα σπέσιαλ να την τσακίσουμε όποτε ευκαιρείτε. Άντε στην υγειά μας!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εγώ θέλω Dettol. Δεν μου αρέσει η χλωρίνη. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Νομίζω ο Τραμπ είπε μόνο για χλωρίνη και το ντετόλ έχει χλωροξυλενόλη. Να σου παραγγείλω μήπως μία με άρωμα φράουλα;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, καλύτερα με άρωμα φράουλας. Είναι πιο κοριτσίστικη. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Σωστό. Άλλωστε η μυρωδιά της χλωρίνης παραπέμπει και αλλού... Ό,τι πρέπει για την κατάσταση, δηλαδή... (Ο νοών νοείτω). Όσο για τα μαργαριτάρια, σίγουρα δεν είναι όλα τα site το ίδιο άθλια. Η Καθημερινή π.χ. προσέχει πολύ τα γλωσσικά, αλλά και το Έθνος δεν έχει πολλά ζητήματα. Το in.gr, όμως, το τελικιάζει το ζήτημα...
In dubio pro reo


 

Search Tools