Συγκεντρωτικές καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών

user2 · 15 · 8612

user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Εάν τυχόν υπάρχουν και άλλοι που δεν το ξέρουν, έρχεται ο καιρός για την υποβολή των Συγκεντρωτικών καταστάσεων Πελατών-Προμηθευτών του 2005.

Αντιγράφω από το http://www.gsis.gr/forologikos_odigos/xrisimes_plirofories/kbs/kbs.html

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ
   Σε ποιες κατηγορίες διακρίνονται οι Σ.Κ. και ποιος ο χρόνος υποβολής αυτών;
   Οι σ.κ. διακρίνονται σε δύο κατηγορίες: κατάσταση «πελατών» και «προμηθευτών».
   Υποβάλλονται δε, από την 30η Σεπτεμβρίου κάθε έτους για τις συναλλαγές του προηγούμενου ημερολογιακού έτους, μέχρι την 21 Οκτωβρίου, ανάλογα με το καταληκτικό ψηφίο του ΑΦΜ των υποχρέων σε υποβολή τους.
   Ποια είναι η αρμόδια αρχή για την υποβολή Σ.Κ.;
   Είτε η Δ.Ο.Υ. της έδρας για το σύνολο των εγκαταστάσεων της επιχείρησης, είτε η Δ.Ο.Υ. κάθε υποκαταστήματος για τις συναλλαγές αυτού.
   Ποιοι είναι υπόχρεοι σε υποβολή Σ.Κ.;
   Όλοι οι επιτηδευματίες ανεξάρτητα από την κατηγορία των βιβλίων του Κ.Β.Σ. που τηρούν ή αν απαλλάσσονται από την τήρησή τους (και οι ελεύθεροι επαγγελματίες), καθώς και το Δημόσιο, τα Ν.Π.Δ.Δ. και τα λοιπά πρόσωπα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.
   Ποιες συναλλαγές περιλαμβάνονται στις Σ.Κ.;
   Περιλαμβάνονται, σε δύο ξεχωριστές καταστάσεις, όλες οι εκροές και οι εισροές, εφόσον έχουν σχέση με την άσκηση του επαγγέλματος ή την εκτέλεση του σκοπού.
   Επίσης, στις καταστάσεις που αφορούν συναλλαγές που πραγματοποιούνται από 1/1/2005 και εφεξής (υποβολή από 30/9/06 και εφεξής) καταχωρείται και η συνολική αξία των συναλλαγών που αφορούν λιανικές πωλήσεις αγαθών και υπηρεσιών καθώς επίσης η συνολική αξία των συναλλαγών για τις οποίες δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής (αναλυτικά) φορολογικών στοιχείων για διασταύρωση σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις (π.χ. ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΛΤΑ κ.λ.π.).
........
   Πως υποβάλλονται οι Σ.Κ. πελατών και προμηθευτών;
   Οι εμπρόθεσμες καταστάσεις υποβάλλονται αποκλειστικά και μόνο μέσω διαδικτύου στο διαδικτυακό τόπο www.gsis.gr. Για τους υπόχρεους που δεν διαθέτουν Η/Υ ή πρόσβαση στο διαδίκτυο η υποβολή μπορεί να γίνεται και μέσω των Κέντρων Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ). Εκπρόθεσμες καταστάσεις υποβάλλονται μόνο στη Δ.Ο.Υ. του υποχρέου με δισκέτα. Αναλυτικές οδηγίες για τον τρόπο υποβολής των συγκεντρωτικών καταστάσεων και τις συναλλαγές που υποβάλλονται με αυτές παρέχονται με την εγκύκλιο ΠΟΛ.1157/28-12-2005.
« Last Edit: 17 Jul, 2006, 20:48:25 by spiros »


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Το "λαγωνικό" ξαναχτύπησε.
Μπράβο, βρε Γιάννη... που μας ενημερώνεις.

:-))



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν μου λες, Δεινομάχη; Του βάλατε να κάνει homework χθες ή τον ποτίσατε κατιτίς περίεργο;

Καλή βδομάδα, Γιάννη. Ευχαριστούμε! :-)))))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Φαντάζομαι ότι οι πιο νέοι στο χώρο δεν το ξέρουν (-ουμε), ειδικά αυτοί που επιμένουν να μάχονται μόνοι τους με τους με τα της κυρίας Ευφορίας.
Πραγματικά δεν το ξέρατε ή απλώς με κουρδίζετε; :-)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πάντως, για να πω την μπλακ τρουθ, εγώ απλώς σε κούρντιζα.:-)))))))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
ααααα, είπα και γω!

Η μπλακ τρουθ πονάει, η ξαδέρφη της η μπλακ τρουφ (που πάει πακέτο με τη μπλακ φόρεστ) όχι!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Τώρα με ψήνεις να σου στείλω γλυκάκια, ε; Δεν είναι ο κατάλληλος καιρός, όμως - ρώτα και τη Σάσα που της είπαν ότι ούτε ως τα Τέμπη δεν θα φτάσουν σωστά τέτοιο καιρό. Ή θα 'ρθεις να τα φας λάιβ ή ραντεβού τον Οκτώβρη.:-))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Δεν μου λες, Δεινομάχη; Του βάλατε να κάνει homework χθες ή τον ποτίσατε κατιτίς περίεργο;

Εγώ προσωπικά τον άφησα νηφάλιο κατά τις 9, που έφυγα. Ήπιαμε σχεδόν τα ίδια, συνεπώς... ό,τι έχει, έχω... oh my God!
:PP


...ειδικά αυτοί που επιμένουν να μάχονται μόνοι τους με τους με τα της κυρίας Ευφορίας.
Πραγματικά δεν το ξέρατε ή απλώς με κουρδίζετε; :-)

Αφού το'πες και μόνος σου, βρε Γιάννη!
Εμείς που μαχόμαστε μόνοι/ες μας, δεν το ξέραμε!
Αλήθεια, αν σε κουρδίσω, κάνεις τουμπίτσες;;;
:-)))))))


Τώρα με ψήνεις να σου στείλω γλυκάκια, ε;

Αν βάλω εγώ το κλιματιστικό στο φουλ, συν τέρμα τα γκάζια, θα σου πω πώς θα φτάσουν τα γλυκάκια στην Αθήνα... σε χρόνο dt! Μην σκιάζεσαι για τη διαδρομή... και κάνε παραγγελία από τώρα, γιατί έχουμε πολλά στόματα να γεμίσουμε με γλυκάκια, Βίκυ μου!!!

:-))))
« Last Edit: 17 Jul, 2006, 21:30:00 by wings »


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
α) στο παρελθόν, γλυκάκια και τσουρεκάκια με κρέμα και επικάλυψη σοκολάτας έχουν φτάσει σώα και χωρίς κλιματισμό, μόνο με μια απλούστατη στη σύλληψη και υλοποίηση πατέντα, μπιλίβ μι

βου) δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις το κολτάκι σου, Μάχη, και αν το έχεις βγάλει σε ταξίδι, αλλά πραγματικά κάνει θαύματα και μάλιστα φτάνεις ατσαλάκωτος. Έχω κάνει περί τα 2500 χλμ με ένα τέτοιο (εκ των οποίων, τα 2 μέσα σε ένα σ/κ, Αθήνα-Δαδιά-Αθήνα :-) και το θαύμασα! Μάλιστα, έχω το προηγούμενο μοντέλο (άλλο ταξιδιάρικο σκυλί εκείνο!)

γου) καλέ, νηφάλιος είμαι. Τι κι αν ήπια δύο μπυρίτσες χτες, τις εξαέρωσε ο δροσερός αέρας της Πεντέλης στην επιστροφή (ρίξανε και καινούργια άσφαλτο στη Διονύσου, γιούπι ;-)

δου) αποφεύγω τις τουμπίτσες τελευταίως, κάνω πολλές  ζημιές τριγύρω. Προτιμώ το σπαγγάτ -με καρμπονάρα.


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
α) στο παρελθόν, γλυκάκια και τσουρεκάκια με κρέμα και επικάλυψη σοκολάτας έχουν φτάσει σώα και χωρίς κλιματισμό, μόνο με μια απλούστατη στη σύλληψη και υλοποίηση πατέντα, μπιλίβ μι

βου) δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις το κολτάκι σου, Μάχη, και αν το έχεις βγάλει σε ταξίδι, αλλά πραγματικά κάνει θαύματα και μάλιστα φτάνεις ατσαλάκωτος. Έχω κάνει περί τα 2500 χλμ με ένα τέτοιο (εκ των οποίων, τα 2 μέσα σε ένα σ/κ, Αθήνα-Δαδιά-Αθήνα :-) και το θαύμασα! Μάλιστα, έχω το προηγούμενο μοντέλο (άλλο ταξιδιάρικο σκυλί εκείνο!)

γου) καλέ, νηφάλιος είμαι. Τι κι αν ήπια δύο μπυρίτσες χτες, τις εξαέρωσε ο δροσερός αέρας της Πεντέλης στην επιστροφή (ρίξανε και καινούργια άσφαλτο στη Διονύσου, γιούπι ;-)

δου) αποφεύγω τις τουμπίτσες τελευταίως, κάνω πολλές  ζημιές τριγύρω. Προτιμώ το σπαγγάτ -με καρμπονάρα.

αχ)      Έχεις κατοχυρώσει την ευρεσιτεχνία ή κάθεσαι ακόμη;;;;
βαχ)     Κρύβε λόγια! Κρύβε λόγια!
γουβ)   Ζηλεύω! Ζηλεύω! Ζηλεύω... η "ασόβαρη"! (Πού'σαι, θείοοοο; )

Το τελευταίο δεν το σχολιάζω γιατί θα κάνουμε το νήμα "συνταγές του Μαμαλάκη"... και δεν λέει!
Ας λυπηθούμε τους άλλους, και ας μαζέψουμε τα κουβαδάκια μας απ'την παραλία τους...
Κρίμα είναι...

;-))


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μπάι δε γουέι... Δεινομάχη, το κουβαδάκι σου να αρχίσεις να το γυαλίζεις από τώρα - τζιτζιλόνι το θέλω όταν έλθεις.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Μπάι δε γουέι... Δεινομάχη, το κουβαδάκι σου να αρχίσεις να το γυαλίζεις από τώρα - τζιτζιλόνι το θέλω όταν έλθεις.:-)

ΟΚ! ΟΚ!
Rest assured, my dear!

Να το περάσω κι ένα χέρι ακρυλικό διπλής να'ρθει να φωτίσει λιγάκι;
Ξέρεις τι αμμοβολή έχει φάει στις παραλίες της Πελοποννήσου που το'σερνα τόσο καιρό;
Τι να σου λέω!



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, ναι... φωτεινό και χαρούμενο το θέλουμε - αφού στο φανερό θα μπαζώσουμε, γιατί να το κρύψουμε; Να μου πεις έγκαιρα το χρωματάκι του να φέρω ασορτί φτυαράκι. Γιάννη, μην ακούς εσύ. Εσένα σ' ενδιαφέρουν μόνο τα γλυκάκια μετά την Ευφορία, ναι;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Ναι, ναι... φωτεινό και χαρούμενο το θέλουμε - αφού στο φανερό θα μπαζώσουμε, γιατί να το κρύψουμε; Να μου πεις έγκαιρα το χρωματάκι του να φέρω ασορτί φτυαράκι. Γιάννη, μην ακούς εσύ. Εσένα σ' ενδιαφέρουν μόνο τα γλυκάκια μετά την Ευφορία, ναι;

Χμμμμ... θα χρειαστούμε το φτυαράκι -βλ. 2 μ. μήκος!- που ξέχασε χθες, όμως.
;-))


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Λοιπόν, εφέτος οι προθεσμίες υποβολής συγκεντρωτικών καταστάσεων ήταν 30/9 για ΑΦΜ που με λήγοντα 1,2 και 3, 7 Οκτωβρίου για λήγοντες 4, 5 και 6, 14 Οκτωβρίου για λήγοντες 7,8 και 9 και 21 Οκτωβρίου για ΑΦΜ που λήγουν σε 0.

Εχθές δόθηκε δίμηνη παράταση.

Δηλαδή πάμε σε 30/11, 7/12 και πάει λέγοντας.

Ιδού σχετικόν λινκίδιον.
« Last Edit: 07 Sep, 2007, 08:41:22 by auditor »
Nick Roussos


 

Search Tools