Ασύρματο Ίντερνετ στις διακοπές;

valevi · 57 · 39647

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Όλο γκρίνια είσαστε πια.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Χαιρετισμούς από Πήλιο!

Ουδέποτε χώνεψα ασύρματα κάθε είδους (από τηλέφωνα μέχρι ίντερνετ) και τώρα διαβάζω όσα λέτε με μια πανάρχαια PSTN (ενσύρματη κι άνευ οπτικών ινών φυσικά) και με ιστορική ταχύτητα 50,6 Kbps. Τότε μου φαινόταν καλή, τώρα απλώς γελάω (κι ευγνωμονώ την τύχη μου που υπάρχει κι αυτή).

Κάτι άκουσα σήμερα στην τηλεόραση για οπτικές ίνες παντού, αλλά τα λόγια στην Ελλάδα εύκολα λέγονται, να δούμε τι θα γίνει πραγματικά.

Χαιρετώ σας!
And my heaven is wherever you are ...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour


nebula

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 173
    • Gender:Female
Εγώ για πολλούς μήνες λόγω τεχνικών προβλημάτων του ΟΤΕ στην περιοχή που μένω (3 χιλιόμετρα από το κέντρο της Κέρκυρας) είχα Vodafone Mobile Connect και ήταν πολύ αργό...Τα ίδια με την Cosmote δηλαδή. Το καλύτερο φαντάζομαι πως είναι η κάρτα ή αν θέλουμε να βλέπουμε τα mail, μπορούμε να κάνουμε ρύθμιση στο συμβόλαιο του κινητού μας για να έχουμε δωρεάν πρόσβαση στο διαδίκτυο μέχρι συγκεκριμένα MB ή GB.


xerola

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 625
Τα ίδια και εγώ με το internet on the go. To αγόρασα τον περασμένο Απρίλη, ευτυχώς πιάνει σήμα 2G στο μέρος όπου το χρησιμοποιώ, αλλά πέρα από αυτό είχα πολλά προβλήματα στη χρήση, ενώ και οι υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών είναι τραγική, οι υπάλληλοι άσχετοι, το μόνο που σου λένε είναι ότι δε μπορούν να σε βοηθήσουν τελικά...
Συγκεκριμένα, εμένα μου παρουσιάζει πρόβλημα στην εγκατάσταση του modem, μια το "βλέπει" ο υπολογιστής και μια όχι. Μετά από έρευνα στο internet, γιατί η cosmote δεν ήξερε να με βοηθήσει, διαπίστωσα ότι το συγκεκριμένο μοντεμάκι έχει κάποιο πρόβλημα ασυμβατότητας με το συγκεκριμένο μοντέλο laptop toshiba, λόγω ανεπαρκούς τροφοδοσίας ρεύματος. Φυσικά κανείς δε με είχε ενημερώσει όταν το αγόραζα να προσέξω τις προδιαγραφές...
Γενικά, δεν είμαι ευχαριστημένη από τις υπηρεσίες τους πάντως....



xerola

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 625
..Spiros το είδα!

Αλλα δεν είδα το οι υπηρεσία που έγραψα πριν, αλλάζοντας το αρχικό μήνυμά μου που έλεγε οι υπηρεσίες...
Δεν παλεύομαι, σας "έστειλα' πάλι!

Όσο για την cosmote είναι προφανές ότι προσπαθεί να κλείσει την πόρτα εξόδου των δυσαρεστημένων πελατών...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Η COSMOTE φέρνει για εσένα, που θέλεις να είσαι online παντού, γρήγορο mobile internet μόνο από 10€ το μήνα... για πάντα !

Πιο αναλυτικά, από 18/02/2010 έως και 1/04/2010, με κάθε νέα σύνδεση σε ένα από τα οικονομικά προγράμματα COSMOTE Internet On The Go μπορείς να απολαμβάνεις mobile internet με νέα χαμηλότερα πάγια.

Μηνιαίο Πάγιο Χωρίς Προσφορά   Μηνιαίο Πάγιο με Προσφορά*
COSMOTE Internet On The Go 300MB   15€   10€
COSMOTE Internet On The Go 1GB   20€   15€
COSMOTE Internet On The Go 5GB   29,5€   25€
COSMOTE Internet On The Go Unlimited   49€   44,1€
COSMOTE Internet On The Go 10GB+Laptop   39€   35,1€
COSMOTE Internet On The Go Student   25€   22,5€

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?_pageLabel=L116_marketing_promotion_fullstory&path=/SCSDevRepository/content/el/sections/foryou/promotion/promotion_onthegooffer.xml&_nfpb=true&utm_source=in.gr&utm_medium=banner&utm_term=300x250&utm_content=homepage&utm_campaign=onthego


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Στο εξοχικό μου δεν έχω σταθερό τηλέφωνο επειδή έχουν χαλάσει τα εσωτερικά δίκτυα του οικισμού. Ο ΟΤΕ έχει υποχρέωση μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Έτσι για δύο μήνες είμαι χωρίς πρόσβαση στο Διαδίκτυο. Διερωτώμαι αν κανείς γνωρίζει αν υπάρχει συμφέρον τρόπος για ασύρματη σύνδεση στο Ιντερνετ. Τα φυλλάδια των παροχέων κινητής τηλεφωνίας δεν είναι διαφωτιστικά. Σημειωτέον ότι η οικογένειά μου είμαστε συνδρομητές σε εταιρική σύνδεση στην WIND εδώ και πολλά χρόνια, αλλά σκεπτόμαστε να τη διακόψουμε γιατί μας έρχεται λογαριασμός πάνω από 200 Ευρώ κάθε μήνα.
« Last Edit: 29 May, 2010, 11:49:16 by wings »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Θα έλεγα πρώτα να τσεκάρεις την ταχύτητα σύνδεσης από το σπίτι σου (π.χ. κάποιος γνωστός που έχει σχετικό πακέτο ασύρματης σύνδεσης). Οι τιμές έχουν πέσει και ξεκινούν από 10 ευρώ το μήνα για ασύρματες συνδέσεις.


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Ευχαριστώ για την πληροφορία.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ξεκινήστε ξεκαθαρίζοντας εάν υπάρχει κάλυψη 3G στις περιοχές που σας ενδιαφέρει. Στη συνέχεια, αποφασίστε πώς θα χρησιμοποιήσετε το Ίντερνετ καθώς αυτή η παράμετρος είναι καθοριστική για την επιλογή συμβολαίου αλλά και εξοπλισμού. Έτσι, εάν για παράδειγμα χρειάζεστε το Ίντερνετ περιστασιακά ίσως σας αρκεί η πρόσβαση με κάρτα (Vodafone ΚαρτοInternet ή Wind Mobile Broandband με κάρτα). Εάν θέλετε να έχετε συνεχή πρόσβαση χωρίς να έχετε προπληρώσει για αυτή, η Wind παρέχει την υπηρεσία F2G Non Stop. Εάν θέλετε απλώς να διασφαλίσετε πρόσβαση για συγκεκριμένη χρονική περίοδο, επιλέξτε πρόγραμμα με χρονοχρέωση.
http://tech.in.gr/analysis/article/?aid=1231051828
« Last Edit: 14 Jul, 2010, 14:40:55 by spiros »


iogo

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 46547
    • Gender:Male
  • ignoramus et ignorabimus
Οπότε, για 20 μέρες μόνο, με συμφέρει και μένα η κάρτα, δεν βλέπω άλλες λύσεις.
Io non odio persona al mondo, ma vi sono cert'uomini ch'io ho bisogno di vedere soltanto da lontano.
— Ugo Foscolo, Ultime lettere di Jacopo Ortis


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Στην Ιταλία οι αντίστοιχες προσφορές είναι πολύ καλύτερες πάντως.


 

Search Tools