IKA troubles

Guest · 26 · 35081

marialeon

  • Guest
Hi all,

I am a new member, also listed on proz. Great to be a member of this forum.

I have recently been having trouble with the Social Security Office IKA as I have found out that some translators are on Small Businesses and Trades Insurance Fund (TEBE) and others are on IKA. Does anyone know the status quo in each case?
I am encountering severe difficulties with potential employers as they often hesitate to recruit someone who they have to pay IKA for, just for a one-off translation job. I am supposed to deduct 16% from my invoice for IKA (as a self-insured IKA payee) and the employer contributes by 22.08%. So, as you can imagine, this adds on to my payment for any particular job, and I get stuck with extra stamp (ensima)  payments I don't really use because they add up to more than 300, which is the limit per year.
I have been to the Labour Inspection Office (Epitheorisi Ergasias), but they are at a loss to help me as well. Meanwhile, half the accountants I have asked (and they have been quite a few) say that I am on IKA and the rest say that I should be on TEBE. I am quite lost and desperate for help. If  there is anyone out there in the same situation as I am, please contact me through Forum or email: maria_115@yahoo.com

Thanking you in advance.
All the best,
Maria Leon
« Last Edit: 09 Sep, 2005, 13:34:13 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μαράκι, καλωσόρισες.

Χαίρομαι πολύ που σε βλέπω να μας συντροφεύεις και σ' αυτή την παρέα.

Ελπίζω κάποιος συνάδελφος να κατέχει καλύτερα από εμένα τα περί ΙΚΑ για να μπορέσει να σου απαντήσει στην απορία σου.

Και πάλι, καλώς ήλθες, και νάσαι πάντα καλά.

Φιλιά,

Βίκυ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Μαρία,

Από όσα γνωρίζω οι ελεύθεροι επαγγελματίες μεταφραστές εγγράφονται στο ΤΕΒΕ. Μπορείς να μεταφέρεις τα συντάξιμα έτη σου από το ΙΚΑ στο ΤΕΒΕ. Τι εργασία έκανες πριν που να απαιτεί ΙΚΑ;


marialeon

  • Guest
Spiro kalimera,

Sorry for the delay. I have literally been swamped in work.

Βασικά ήμουν καθηγήτρια Αγγλικήσ Φιλολόγίας σε ιδιωτικό κολλέγιο πριν με ΙΚΑ. Μήπως τελικά για αυτό; Επειδή ήμουν στο ΙΚΑ από πριν, μου είπε το ΤΕΒΕ πήγαινε στο ΙΚΑ; Τελικά είναι πολύ μπέρδεμα, άσε. Επίσης, οι μεταφαστές θεατρικών έργων λέει είναι στο ΙΚΑ (μες αυτοασφάλιση δηλαδή, πληρώνεις 16% εισφορά και 22.08% ο εργοδότης) (όπως και συγγραφείς, σκηνοθέτες, και γενικά όσοι πληρώνονται με εργασία "φασόν", όπως οι ραπτεργάτες παλιά). Αλλά έτσι δεν πληρώνονται όλοι οι μεταφραστές; Πάλι κουφό μου ακούγεται.

Δεν ξέρω τι γίνεται. Ακόμη και ο λογιστής μου έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά. Τελικά θα πρέπει να βρω κάποιον λογιστή που δουλεύει σε γραφείο με μεταφραστές. Ίσως να με κατατοπίσει...ίσως και όχι βέβαια, γιατί από ότι φαίνεται, έχω πέσει σε deep bureaucratic gap!!!!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά

Μαρία Λεόν



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Μαρία,

Εάν όντως έχεις πέσει σε γραφειοκρατικό κενό θα σου πρότεινα:

1) Να επισκεφθείς ένα ΚΕΠ και να εκθέσεις το ζήτημά σου
2) Εάν αυτό αποβεί άκαρπο να δοκιμάσεις τον Συνήγορο του Πολίτη


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Διαβασα γρήγορα (και ίσως απρόσεχτα) την ερώτησή σου. Σου απαντώ λοιπόν ελπίζοντας ότι δεν έχω καταλάβει λάθος. Για να γραφτείς στο ΙΚΑ πρέπει να σε γράψει εργοδότης. Μόνη σου δεν μπορείς. Αν λοιπόν σε γράψει κάποιος (έστω κι αν είσαι part timer) τότε μπορείς να πάρεις απαλλαγή από το ΤΕΒΕ με την προυπόθεση ότι δεν εργάζεσαι πριν από την 1/1/93. Αν είσαι οκ με τα παραπάνω τότε παίρνεις μία βεβαίωση εργοδότη ότι είσαι στο ΙΚΑ και πας στο ΤΕΒΕ για να πάρεις την πολυπόθητη απαλλαγή. Με αυτήν πας στην εφορία (και με ένα σωρό άλλα χαρτιά επί χαρτιών) και κάνεις έναρξη επαγγέλματος, σου δίνουν μπλοκάκι κι ένα βιβλίο εσόδων εξόδων. Τώρα αν εργάζεσαι πριν απο την 1/1/93 και δεν σε καλύπτει ο νόμος το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να είσαι και στα δύο ταμεία αλλά να πάρεις απαλλαγή από την ιατροφαρμακευτική του ΤΕΒΕ και να πληρώνεις λιγότερα.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


Carolyn

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 133
    • Gender:Female
  • Sailing off into the sunset...
Καλημέρα Αλέκα,

Και εμένα αφορά αυτό το θέμα, διότι δουλέυω σε φροντιστήριο και έχω ΙΚΑ απο 'κεί, αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνω και νομιμή ως freelancer. Οπότε ρωτώ: κάνοντας αυτό που είπες, είναι σαν να είμαι και υπάλληλος και ελεύθερος επαγγελματίας; Δηλαδή μπωρώ να κώψω αποδείξεις παροχής υπηρεσιών, αλλά ταυτόχρωνα να είμαι μισθωτή και να πληρώνω ΙΚΑ εκεί;
ευχαριστώ για την βοήθεια!

Κάρολυν


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
ως υπάλληλος του ΙΚΑ δικαιούσαι να έχεις και δελτίο παροχής υπηρεσιών.
Για να το αποκτήσεις όμως θα πρέπει να κάνεις τα εξής. (στα γράφω όπως μου τα είπανε από το τηλέφωνο με εξαιρετική βαριεστημάρα και βιασύνη. συνεπώς δεν θα έβλαπτε προτού στηθείς στην ουρά κάποιας δημόσιας υπηρεσίας (understatement) να πάρεις κι ή ίδια τηλεφωνο.

Τα χαρτιά που θα πρέπει να έχεις είναι τα εξής
1)τα ένσημά του ΙΚΑ (όσα έχεις ως τώρα + βεβαίωση εργοδότη ότι έχει πληρώσει για τα ένσημα που δεν σου έχουν έρθει ακόμα.)
2)βεβαίωση ΙΚΑ (νόμος 2084 του '93) ότι είσαι όντως ασφαλισμένη από τον εργοδότη σου
3)την αναγγελία πρόσληψής σου (αυτο το παίρνεις από τον εργοδότη μαζί με την εγγραφή σου στον ΟΑΕΔ)
4)αποδεικτικό κατοικίας (είτε παραχωρητήριο από γονείς, είτε έπικυρωμένο αντίγραφο ενοικιαστηρίου)
5)μία φωτοτυπία ταυτότητας (μου είπανε ότι δεν χρειάζεται να είναι επικυρωμένη, αλλά εσύ καν΄το καλού κακού)

Όλα αυτά τώρα θα πρέπει να τα πας αφενός στο ΙΚΑ, αφετέρου στο ΤΕΒΕ για να πάρεις απαλλαγή (την οποία δικαιούσαι ΜΟΝΟ αν εργάζεσαι μετά το 1993).

Αφού πας στο ΙΚΑ θα σου δώσουν μία βεβαίωση την οποία θα πας στο ΤΕΒΕ κουβαλώντας όλα τα παραπάνω και θα πάρεις την πολυπόθητη απαλλαγή. Μετά θα πας στην εφορία στην οποία ανήκεις και θα σου κάνουν έναρξη. Θα σου δώσουν μπλοκάκι κι ένα βιβλίο εσόδων-εξόδων.

Θα πρέπει να τονίσω ότι τα παραπάνω αποτελούν πληροφόρηση την οποία και έλαβα μέσω τηλεφώνου και σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να στα εγγυηθώ. Καλό θα ήταν να πάρεις κι εσύ ένα τηλέφωνο

τηλέφωνο ΙΚΑ αμπελοκήπων: 210 6971316-17 και 6971321-304
τηλέφωνο ΤΕΒΕ αμπελοκήπων: 210 6985734-5

καλή τύχη και καλό κουράγιο...
Αλέκα
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


fani

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 8
    • Gender:Female
Στα ασφαλιστικά μπάχαλα, παιδιά, είμαι ειδική. Έχω αλλάξει ταμείο τρεις φορές. Μοιράζομαι μαζί σας όλες τις γνώσεις που έχω αποκτήσει:

Ως μεταφραστής με δελτίο παροχής υπηρεσιών μπορείς να έχεις είτε ΤΕΒΕ, είτε ΙΚΑ, με τον τρόπο που το περιγράφει η Maria Leon (σαν εργασία φασόν). Δεν είναι ακριβώς αυτασφάλιση, γιατί συμμετέχει και ο εργοδότης (πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου). Στην περίπτωση αυτή, οι ασφαλιστικές εισφορές είναι ανάλογες της αμοιβής που εισπράττει ο μεταφραστής.
Η εκδοχή αυτή έχει δύο μειονεκτήματα:
1. Πολλοί εργοδότες δεν είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν την αναλογία τους.
2. Αν έχεις πολύ δουλειά (μακάρι για όλους…) μπορεί να καταλήξεις να αγοράζεις περισσότερα ένσημα από τα 300 το χρόνο που απαιτούνται για τη συνταξιοδότηση (αν προλάβεις να φτάσεις ως εκεί). Αυτό που συμβαίνει στη Maria Leon δηλαδή… Και, τελικά, μάλλον φτάνεις να πληρώνεις εξίσου υψηλές εισφορές με αυτές του ΤΕΒΕ.

Το ΤΕΒΕ μάλλον είναι καλύτερη λύση.

Για όσους, τώρα, είναι ήδη ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ επειδή έχουν προσληφθεί ως υπάλληλοι από κάποιον εργοδότη και θέλουν να έχουν δελτίο παροχής υπηρεσιών, ισχύουν αυτά που λέει η Αλέκα. Διορθώνω κάποια σημεία και τονίζω κάποια άλλα:
- Μόνο οι λεγόμενοι «νέοι ασφαλισμένοι» (όσοι δηλαδή ασφαλίστηκαν για πρώτη φορά μετά το 1993) έχουν δικαίωμα επιλογής ασφαλιστικού φορέα, μπορούν δηλαδή να μην πληρώνουν καθόλου ΤΕΒΕ αν έχουν δελτίο και είναι ήδη ασφαλισμένοι σε κάποιο άλλο ταμείο. Οι «παλιοί» πληρώνουν εισφορές και στο ΤΕΒΕ, μειωμένες όμως (μόνο για σύνταξη - εξαιρούνται από τον κλάδο υγείας). Το δικαίωμα επιλογής ασφαλιστικού φορέα πρέπει ο ασφαλισμένος να το ασκήσει μέσα σε 6 μήνες (αφότου ανοίγει τα βιβλία του).
- Η βεβαίωση του Ν. 2084/93 που δίνει το ΙΚΑ είναι για να βεβαιώσει ότι είσαι «νέος ασφαλισμένος» και άρα δικαιούσαι να εξαιρεθείς από το ΤΕΒΕ.
- ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν η ασφάλιση στο ΙΚΑ δεν είναι συνεχής (π.χ. αν δουλεύεις σε φροντιστήριο και σε απολύει το καλοκαίρι, οπότε δεν έχεις ένσημα για 2-3 μήνες), το ΤΕΒΕ μπορεί να το διαπιστώσει κάποια στιγμή και να σου ζητήσει να πληρώσεις εκ των υστέρων εισφορές για τα διαστήματα που ήσουν εκτός ΙΚΑ. Φυσικά, με όλους τους προβλεπόμενους τόκους, προσαυξήσεις, πρόστιμα κλπ…
Σε αυτή την περίπτωση καλύτερα να επιλέξεις το ΤΕΒΕ ως ασφαλιστικό φορέα. Οπότε πρέπει να κάνεις την αντίστροφη διαδικασία μεταξύ ΤΕΒΕ και ΙΚΑ και να πάρεις εξαίρεση από το ΙΚΑ. Το ΙΚΑ θα σου παρακρατά μόνο 7% για επίδομα ασθενείας (που δε δίνει το ΤΕΒΕ) , Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας κλπ. Τις υπόλοιπες εισφορές που αναλογούν στον εργαζόμενο ο εργοδότης υποχρεούται να στις καταβάλει κανονικά.

Αυτά τα ολίγα από τις δικές μου περιπέτειες με τα ασφαλιστικά ταμεία…

Στη διάθεση οποιουδήποτε εξίσου βασανισμένου από τη γραφειοκρατία, για απορίες, έναν ώμο για να κλάψει και άλλα τέτοια!


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
στο θέμα που έθεσες ότι αν δουλεύεις σε φροντιστήριο και δεν έχεις αρκετά ένσημα τότε μπορεί το ΤΕΒΕ να σε τσιμπήσει... αν όμως έχει αρκετή δουλειά μέσα στο χειμώνα και βγάζεις πάνω από 300 ένσημα αυτό το πρόβλημα εξακολουθεί ή όχι να υφίσταται?

επίσης, είπες ότι έχεις αλλάξει πολλές φορές ταμείο... συνεπώς, αν δούμε ότι το ΙΚΑ δεν μας κάνει μπορούμε να το αποχαιρετίσουμε και να μπούμε ΤΕΒΕ?

και τελευταία ερώτηση... μου είπανε στο ΙΚΑ ότι μπορώ να τους πάω τα παλιά μου ένσημα - όπου ήμουν full time σε εταιρεία... για να μου δώσουν το πολυπόθητο χαρτί που να βεβαιώνει πως είμαι ασφαλισμένη... γνωρίζεις τίποτα και γι αυτό μήπως?

σε ευχαριστώ πολυ.
αλέκα
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


fani

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 8
    • Gender:Female
Αλέκα,

Εσύ ρωτάς το πρωί, εγώ απαντάω τη νύχτα...

Δυστυχώς το ΤΕΒΕ δεν ενδιαφέρεται πόσα ένσημα έχεις συνολικά μέσα στο έτος. Για όσο διάστημα έχεις δελτίο παροχής υπηρεσιών (ασχέτως αν το χρησιμοποιείς) πρέπει να κολλάς διαρκώς ένσημα, είτε στο ΤΕΒΕ είτε στον άλλο ασφαλιστικό φορέα που έχεις επιλέξει. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι, αν έχεις επιλέξει το ΙΚΑ και απολυθείς από το φροντιστήριο τον Ιούνιο (οπότε θα πάψει να σου κολλάει ένσημα), τότε πρέπει να πας να γραφτείς στο ΤΕΒΕ. Αν τώρα ξαναπροσληφθείς στο φροντιστήριο τον Σεπτέμβριο έχεις δικαίωμα να ξαναφύγεις από το ΤΕΒΕ και να περάσεις πάλι στο ΙΚΑ. Το δοκίμασα. Ούτε να το σκέφτεσαι... Τρελή ταλαιπωρία. Σημειωτέον ότι, σε αντίθεση με το ΙΚΑ, το ΤΕΒΕ σε διαγράφει κάθε φορά που για κάποιο λόγο "φεύγεις" από αυτό. Οπότε αν θελήσεις να ξαναπεράσεις στο ΤΕΒΕ μετά από ένα διάστημα, κάνεις εκ νέου εγγραφή. Λίγη γραφειοκρατία ακόμα...

Τώρα, για να αλλάξεις ταμείο εκ των υστέρων, το πράγμα είναι λίγο πιο σύνθετο. Ο νόμος σου δίνει το διακίωμα να επιλέξεις ασφαλιστικό φορέα εντός εξαμήνου. Αυτό σημαίνει ότι αν είσαι ήδη ασφαλισμένη στο ΙΚΑ για κάποιο λόγο και ανοίξεις βιβλία σήμερα ως ελεύθερος επαγγελματίας, έχεις έξι μήνες καιρό να τους πεις αν θα κρατήσεις το ΙΚΑ ή θα πας στο ΤΕΒΕ. Αν έχει παρέλθει το εξάμηνο (το έχω πάθει και αυτό), μένεις υποχρεωτικά στον προηγούμενο ασφαλιστικό φορέα, στο παράδειγμά μας δηλαδή στο ΙΚΑ. Όλα αυτά λύνονται βέβαια αν απολυθείς και ξαναπροσληφθείς ή αν κλείσεις τα βιβλία σου και τα ξανανοίξεις λίγο αργότερα, οπότε "κάνεις reset" και το εξάμηνο μετράει από την αρχή.

Αυτό που ρωτάς για τη βεβαίωση δεν το κατάλαβα ακριβώς. Αν εννοείς τη βεβαίωση του νόμου 2084 (αυτή που βεβαιώνει ότι είσαι "νέα ασφαλισμένη"), εγώ την έχω πάρει από το ΙΚΑ του τελευταίου εργοδότη μου. Ίσως τώρα πια, λόγω μηχανογράφησης, να μπορείς να την πάρεις από οποιοδήποτε υποκατάστημα με την επίδειξη των ενσήμων σου. Αυτή τη βεβαίωση τη χρειάζεσαι για να αποδείξεις ότι δικαιούσαι να κάνεις χρήση του διακιώματος επιλογής φορέα (που ισχύει μόνο για τους "νέους"). Το ΤΕΒΕ όμως, για να σε εξαιρέσει, θέλει να του αποδείξεις ότι πληρώνεις εισφορές στο ΙΚΑ τη στιγμή που κάνεις την αίτηση εξαίρεσης. Γι' αυτό ζητάει την αναγγελία πρόσληψης (εμένα μου είχαν ζητήσει βεβαίωση του εργοδότη που να λέει πότε προσλήφθηκα και ότι εξακολουθώ να εργάζομαι σε αυτόν - το ίδιο κάνει) και τα τελευταία σου ένσημα.

Ελπίζω να σε διαφώτισα...

Ελπίζω να


Carolyn

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 133
    • Gender:Female
  • Sailing off into the sunset...
Θεέ μου! Τι να κάνω τώρα? Εγώ είμαι σε αυτή την κατηγορία, δουλεύω σε φροντιστήριο, και βέβαια, απολύομαι το καλοκαίρι.
Για τις μςταφράσεις μέχρι στιγμής, οι ελληνικές εταιρίες μου κόβουνε απόδειξη δαπανών. Είμαι ακόμα καινούργια, και δεν ασχολούμαι φουλτάϊμ με την μετάφραση, αν και θα το ήθελα.
Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερα τι πρέπει να κανω με τα εισοδήματα από ξένες εταιρίες, πρέπει να έχω βιβλίο εσόδων-εξόδων για αυτά? Πως τα δηλώνω?
Από τι έχω καταλάβει, καλήτερα να πάω στο ΤΕΒΕ λογο τού ότι απολύομαι το καλοκαίρι.
Το να ανοίξεις βιβλία,τί σημαίνει? Απλά να δουλεύεις και να δώσεις invoice?

Το να πάω κάτω στο ΙΚΑ μου (Γλυφάδας), το αποφεύγω όσο μπορώ, δεν είναι και η καλήτερη εμπειρία, οπότε σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και το χρονο σας!!

Καλημέρα

Κάρολυν


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
δοκίμασε να πας σε ένα ΚΕΠ ή στην εφορία ή σε κάποιον φίλο λογιστή γιατί αυτά τα θέματα είναι περίπλοκα και δυστυχώς μπορεί να διαφέρουν από περίπτωση σε περίπτωση. Για παράδειγμα δεν ξέρω τι γίνεται αν ναι μεν απολύεσαι από το φροντιστήριο αλλά έχεις αρκετή δουλειά το καλοκαίρι ώστε να κολάς αρκετά ένσημα...
Θα πρέπει να κάνεις την καρδιά σου πέτρα, να αποφασίσεις ότι για κάποιες μέρες θα ζήσεις στο γραφειοκρατικό χάος και να πάρεις μια βαθιά ανάσα και να βουτήξεις. Κάποια στιγμή θα πρέπει να το κάνεις οπότε καλύτερα τώρα παρά αργότερα...άσε που μπορεί να χάσεις και κάποια δουλειά επειδή δεν έχεις μπλοκάκι.
Επίσης, θα σου πω από πείρα ότι το δελτίο επαγγελματικής δαπάνης έχει αφενός όριο (μέχρι 4.000 ευρώ ανά έτος) κι αφετέρου έχει 20% (το οποίο επιστρέφεται αν δεν υπερβαίνεις το φορολογίσιμο ποσό των 9.000 ευρώ) + 3.6% κρατήσεις (το δεύτερο είναι κάποιο χαρτόσημο ο θεός ξέρει τι ακριβώς το οποίο όμως δεν επιστρέφεται) οπότε... χάνεις και λεφτά από πάνω.

Κουράγιο θα δεις ότι υπάρχει φως στην άκρη του τούνελ.
Αλέκα
« Last Edit: 02 Nov, 2005, 01:42:31 by aleka »
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Βάσει πρόσφατης ενημέρωσης που έλαβα όσοι δεν έχουν συνεχόμενα ένσημα από το ΙΚΑ (βλέπε εργαζόμενοι σε φροντιστήρια) θα πρέπει να εγγράφονται στο ΤΕΒΕ την καλοκαιρινή περίοδο και να διαγράφονται με την έναρξη της νέας σχολικής/ ακαδημαϊκής χρονιάς. Με άλλα λόγια, ράβε ξήλωνε σε δουλειά να βρισκόμαστε!
Carolyn καλό κουράγιο! Ελπίζω να έχεις βγάλει άκρη!

αλέκα
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


Carolyn

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 133
    • Gender:Female
  • Sailing off into the sunset...
Βάσει πρόσφατης ενημέρωσης που έλαβα όσοι δεν έχουν συνεχόμενα ένσημα από το ΙΚΑ (βλέπε εργαζόμενοι σε φροντιστήρια) θα πρέπει να εγγράφονται στο ΤΕΒΕ την καλοκαιρινή περίοδο και να διαγράφονται με την έναρξη της νέας σχολικής/ ακαδημαϊκής χρονιάς. Με άλλα λόγια, ράβε ξήλωνε σε δουλειά να βρισκόμαστε!
Carolyn καλό κουράγιο! Ελπίζω να έχεις βγάλει άκρη!

αλέκα

μπα. Έτσι κι'αλλιως, τώρα είμαι οκ αφού δουλέυω στο φροντιστήριο, θα δώ το άλλο καλοκαίρι τι θα κάνω. Στόχος βέβαια είναι να πάει τόσο καλά η μετάφραση έτσι ώστε να μή χρειαστεί το φροντιστήριο κάν! Όνειρα...

Αυτό που δεν έχω καταλάβει, είναι για πελάτες εκτός Ελλαδός τι κάνουμε. Κάνουμε τι δουλειά, στέλνουμε τιμολόγιο (χωρίς ΦΠΑ? για ΕE) και πληρονόμαστε. Μέτα? Τι δηλώνουμε στην εφορία? Πως? Με ποιά χαρτιά? Το θέμα με τα ένσημα τι γίνεται τότε? Και για πελάτες εντός Ελλάδος, πρέπει ή να κόψουμε δελτίο παροχής υπηρεσιών ή να μας κόψουνε απόδειξη δαπανών, ετσί? Και πάλι με την εφορία, τι γίνεται?

Συγγνώμη για όλες αυτές ερωτήσεις και για τα ορθογραφικά λάθοι....


 

Search Tools