Υποτροφίες για μεταπτυχιακό μετάφρασης στην Αγγλία;

xraf · 7 · 1726

xraf

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 6
Είμαι απόφοιτος Αγγλικής Φιλολογίας ΑΠΘ και σκέφτομαι να κάνω αιτήσεις σε κάποια πανεπιστήμια που παρέχουν μεταπτυχιακά προγράμματα μετάφρασης στην Αγγλία. Είμαι ανάμεσα στα Surrey, Aston, Roehampton και Birmingham. Γνωρίζει κανείς εάν τα προαναφερθέντα πανεπιστήμια έχουν όντως καλά προγράμματα μετάφρασης; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο;
Μεγάλο συν για εμένα θα είναι εάν το πανεπιστήμιο προσφέρει την ελληνική γλώσσα ανάμεσα στις working languages.

Αυτό σαν πρόλογος, ας μπω τώρα στο κυρίως θέμα. Το μεγαλύτερο εμπόδιο που βλέπω στην όλη διαδικασία είναι το οικονομικό θέμα. Τα έξοδα των προγραμμάτων κυμαίνονται μεταξύ 6.500 και 7.500 ευρώ και αν υπολογίσει κανείς τα χρήματα που θα χρειαστώ για accomodation και λοιπά, το πρόβλημα μεγαλώνει.
Ψάχνω σαν τρελός για τυχόν υποτροφίες από κληροδοτήματα ή οργανισμούς μα δε βρίσκω τίποτα σχετικό με τον κλάδο. Γνωρίζω για το ΙΚΥ και το Onassis Foundation και έχω σκοπό να προσπαθήσω στο πρώτο. Όσο αφορά το δεύτερο, νομίζω πως δε μπορώ, αφού δεν είμαι αριστούχος. (Το πτυχίο μου είναι κάτω από 7,50)

Γνωρίζει κάποιος πως ή από που ενδεχομένως θα μπορούσα να βρω χρηματοδότηση / υποτροφία? Ξέρω πως αυτό που ζητάω είναι δύσκολο, αλλά δε χάνω κάτι να ρωτήσω.


Υ.Γ. Οποιοσδήποτε έχει κάνει μεταπτυχιακό στην Αγγλία, η σκοπεύει, θα χαιρόμουν να διάβαζα τις εμπειρίες /συμβουλές του μιας και ακόμη το ψάχνω.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων



Mercuriana

  • Newbie
  • *
    • Posts: 57
Καλησπέρα. Ψάχνω κι εγώ για μεταπτυχιακό και, αν είναι δυνατόν, για υποτροφία οπότε σκαλίζω τις σχετικές ιστοσελίδες. Κυκλοφορεί μία καινούρια εφημερίδα αρκετά ενημερωμένη, λέγεται
"Εργασία τώρα" και αφορά όχι μόνο στην εργασία αλλά και στις σπουδές. Κυκλοφορεί κάθε Σάββατο μέχρι και Τετάρτη κι εκεί μπορείς να βρεις συγκεντρωμένες πληροφορίες. Άλλο μέρος που μπορείς να κοιτάξεις είναι αυτή η ιστοσελίδα: http://www.proslipsis.gr/cmCat_index.php?cm_catid=2 Κοίτα και τις υποτροφίες της Ακαδημίας Αθηνών. Για σπουδές στην Αγγλία δεν είμαι ενημερωμένη οπότε εκεί δεν μπορώ να σε βοηθήσω.   
"There's no money in poetry, but then there's no poetry in money either".

Robert Graves


xraf

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 6
Εσύ για που ψάχνεις; Και τι είδους μεταπτυχιακό;
Η Ακαδημία Αθηνών πότε βγάζει προκήρυξη για τις υποτροφίες; Και επίσης, το ανακοινώνει στο site;

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα τα κοιτάξω όλα


Mercuriana

  • Newbie
  • *
    • Posts: 57
Εμένα μ'ενδιαφέρει κυρίως η λογοτεχνία. Η Ακαδημία Αθηνών έχει ορισμένες πληροφορίες στο σάιτ: http://www.academyofathens.gr/ecportal.asp?id=82&nt=19  Εκτός από το βαθμό του πτυχίου, σε ορισμένες υποτροφίες παίζει ρόλο και η καταγωγή, σε άλλες η ηλικία. Θέλει ψάξιμο.   
"There's no money in poetry, but then there's no poetry in money either".

Robert Graves


surfmadpig

  • Newbie
  • *
    • Posts: 13
    • Gender:Female
Εμένα μ'ενδιαφέρει κυρίως η λογοτεχνία.

Σε αυτή την περίπτωση θα πρότεινα το Μεταπτυχιακό στη Λογοτεχνική Μετάφραση του UEA (https://www.uea.ac.uk/lit/courses/ma-literary-translation). Όσο για τις υποτροφίες, θα ήταν καλή ιδέα να κοιτάξετε και τις υποτροφίες που δίνουν τα ίδια τα πανεπιστήμια (στο σάιτ του καθενός), που βασίζονται κυρίως σε προηγούμενες επιδόσεις, αλλά μερικές φορές υπάρχουν και επιλογές οικονομικής βοήθειας/μερικής υποτροφίας σε φοιτητές με περιορισμένες οικονομικές δυνατότητες. Λόγω ευρωπαϊκής ένωσης, οι περισσότερες υποτροφίες και αντίστοιχες ευκαιρίες που απευθύνονται κυρίως σε Βρετανούς είναι ανοιχτές σε πολίτες όλων των μελών-κρατών.


xraf

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 6
Απλώς αυτά έχουν συνήθως πολύ λίγες θέσεις αλλά φυσικά αξίζει να προσπαθήσεις. Παρόλα αυτά, το να έχεις υποτροφία από πριν είναι το ιδανικό, γιαυτό και ρώτησα


Mercuriana

  • Newbie
  • *
    • Posts: 57
@surfmadpig : Σ'ευχαριστώ πολύ για το μεταπτυχιακό που προτείνεις. (Αν και δεν ενδιαφέρομαι αμιγώς για τη λογοτεχνική μετάφραση όσο για την έρευνα στη λογοτεχνία).

Edit: στις 8/11 έγινε στη Θεσσαλονίκη μία ενημερωτική εκδήλωση με θέμα "Σπουδές & Υποτροφίες στο εξωτερικό". Για περισσότερες πληροφορίες και για να δείτε τις παρουσιάσεις από την εκδήλωση, επισκεφθείτε τη σελίδα του Γραφείου Διασύνδεσης Σπουδών και Σταδιοδρομίας του Α.Π.Θ. : http://dasta.auth.gr/cmsitem.aspx?sid=2&id=352
« Last Edit: 15 Nov, 2012, 13:45:17 by Mercuriana »
"There's no money in poetry, but then there's no poetry in money either".

Robert Graves


 

Search Tools