brain coral → μυελοκοράλλιο

eliflo · 13 · 3347

eliflo

  • Newbie
  • *
    • Posts: 54
    • Gender:Female
  • Η χαρά είναι δικαίωμα, ενώ η δουλειά είναι κρίμα.
Πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το φόρουμ!
Σε περίπτωση που κάνω κάτι λάθος, παρακαλώ διορθώστε με!! (η συγκεκριμένη ερώτηση π.χ. δεν είμαι σίγουρη αν έχει μπει σωστά στο science ή αν έπρεπε να το βάλω στο biology ή σε κανένα από τα δύο!
Κανω μια μετάφραση σχετικά με κοραλλιογενείς υφάλους.
Υπάρχει ένα είδος που ονομάζεται στα αγγλικά Brain coral (in latin: Diploria labyrinthiformis) και αυτό γιατί ο σχηματισμός του μοιάζει με ανθρώπινο εγκέφαλο.
Όσο κι αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω ελληνικό όρο γι' αυτό.
Οπότε ζητώ τα φώτα σας!!
« Last Edit: 06 Mar, 2008, 16:22:13 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854551
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ούτε εγώ βρήκα κάτι. Προς το παρόν:

εγκεφαλόμορφο κοράλι
εγκεφαλοειδές κοράλι
λαβυρινθόμορφο κοράλι


Abstract

Diploria labyrinthiformis, also known as the grooved brain coral, is a brown or yellow hemispherical-shaped reef-building coral occurring in the Caribbean, the Bahamas, southern Florida, and Bermuda (Humann, 1993). It is most commonly found on offshore reefs at depths between 1 and 30 meters, growing to about 2 meters in diameter (Sterrer, 1986). Bermudian brain corals such as D. labyrinthiformis grow upward at a rate of about 3.5 millimeters per year (Sterrer, 1992). Like many other anthozoans, D. labyrinthiformis is host to symbiotic dinoflagellate algae called zooxanthellae. These zooxanthellae are supplied with protection and nutrients from the coral animal, while the coral is supplied with nutrients and energy for calcification and growth (Savage et al., 2002). Recent research has involved studying the increased incidences of coral bleaching and disease (Kuta and Richardson, 2002; Nugues, 2002; Cook et al., 1990; Brylewska, 2003). This is being done in an attempt to understand the causes of the degradation of coral reefs.



http://www.thecephalopodpage.org/MarineInvertebrateZoology/Diplorialabyrinthiformis.html



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Από όσα προτείνεις, Σπύρο, το τρίτο μού αρέσει περισσότερο.

Eliflo, μια χαρά είναι εδώ η ερώτησή σου.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


tasmanian devil

  • Newbie
  • *
    • Posts: 12
    • Gender:Female
Εγώ πάλι βρήκα μία και μόνη αναφορά στη λέξη μυελοκοράλλια, στην ιστοσελίδα του τμήματος Γεωλογίας του Α.Π.Θ. http://www.geo.auth.gr/320/Coelenterata.htm
Αναφέρεται στην τάξη Σκληρακτίνια ή Εξακοράλια (στην οποία, απ' ότι κατάλαβα, ανήκει το brain coral) και λέει ότι επειδή η μορφή τους θυμίζει τις αυλακώσεις του εγκεφάλου παλαιότερα είχαν ονομαστεί μυελοκοράλλια.
Εκείνο το "παλαιότερα" πάντως με μπερδεύει. Μπορεί δηλαδή να μην τα λένε πια έτσι;



eliflo

  • Newbie
  • *
    • Posts: 54
    • Gender:Female
  • Η χαρά είναι δικαίωμα, ενώ η δουλειά είναι κρίμα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Νομίζω ότι θα προτιμήσω το "λαβυρινθόμορφο" που τουλάχιστον παραπέμπει στο λατινικό όνομα (αν και θα ψάξω λίγο πρώτα την παλαιότερη ονομασία του μήπως και βγει καμιά άκρη...)
Να είστε καλά!


sassa

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 818
    • Gender:Female
  • natural flair for languages
Ουάου! Είναι όντως σαν εγκέφαλος!

Να ρωτήσω κάτι:  κοράλι ή κοράλλι;

"Todo es cuestión de mantener la mente quieta, la columna recta y el corazón tranquilo."


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
ΛΚΝ

κοράλλι
το [koráli] O44 : κοιλεντερωτό θαλάσσιο ζώο, το οποίο αναπτύσσεται σε βάθος εξήντα έως εκατόν πενήντα μέτρων και σχηματίζει αποικία πολυπόδων επάνω σε ασβεστολιθικό άξονα, συνήθ. κόκκινο ή λευκό. || το υλικό από τους κλάδους του ομώνυμου ζώου από το οποίο κατασκευάζονται κοσμήματα.  [μσν. κοράλλιν < ελνστ. κοράλλιον (ανατολ. προέλ.)]
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


sassa

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 818
    • Gender:Female
  • natural flair for languages
ΛΚΝ

κοράλλι
το [koráli] O44 : κοιλεντερωτό θαλάσσιο ζώο, το οποίο αναπτύσσεται σε βάθος εξήντα έως εκατόν πενήντα μέτρων και σχηματίζει αποικία πολυπόδων επάνω σε ασβεστολιθικό άξονα, συνήθ. κόκκινο ή λευκό. || το υλικό από τους κλάδους του ομώνυμου ζώου από το οποίο κατασκευάζονται κοσμήματα.  [μσν. κοράλλιν < ελνστ. κοράλλιον (ανατολ. προέλ.)]


Το είδα, αλλά το έχω συναντήσει και με ένα λάμδα.
"Todo es cuestión de mantener la mente quieta, la columna recta y el corazón tranquilo."


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Με δύο το δίνουν όλα τα μεγάλα λεξικά, Σάσα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Κι εμένα μου αρέσει η τρίτη πρόταση του Σπύρου. Εφόσον εκεί έχει καταλήξει και η eliflo γιατί δεν το βάζουμε και στον τίτλο να βρίσκεται;
"Only Love can leave such a... Mark!"


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Γιατί πιστεύω πως αυτό που βάλαμε στον τίτλο, δηλαδή η πρόταση της tasmanian devil, είναι το σωστό.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Αααααααα... εντάξει, αφεντικό! ;-)
"Only Love can leave such a... Mark!"


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Έτσι σε θέλω. Πειθήνια. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools