then-outstanding shares → τότε κυκλοφορούσες μετοχές, μετοχές σε κυκλοφορία

Chris · 8 · 2913

Chris

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 366
    • Gender:Female
Καλησπέρα

The ordinary shares underlying such ADSs represented 8.1% of the thenoutstanding ordinary shares (including treasury stock.)

Είναι απλώς οι εκάστοτε μετοχές;

Ευχαριστώ!
« Last Edit: 11 Apr, 2014, 23:05:26 by spiros »
supergirls don't cry





banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εγώ έχωσα το χωριστικό (ενωτικό, αν προτιμάτε) γιατί το παρακάνουν ενίοτε οι Αγγλοσάξονες.

Δεν χρειάζεται να το μεταφράσουμε με «τότε» (και δεν είναι «εκάστοτε»).

Στο Ο-Λ: outstanding stocks = μετοχές σε κυκλοφορία (ή: κυκλοφορούσες μετοχές)



mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Παιδιά βρήκα από εδώ αυτό:

the affirmative vote of the holders of a majority of the voting power of the thenoutstanding shares of voting stock of the corporation entitled to vote generally in the election of directors (the "Voting Stock") voting together as a single class;

Μήπως (πολύ ακραίο) αναφερόμαστε σε προνομιούχες μετοχές; (Παρότι το ordinary που ακολουθεί παραπέμπει αυτόματα στο κοινές.) :-/
« Last Edit: 23 Nov, 2007, 15:50:06 by mortal69 »
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


Chris

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 366
    • Gender:Female

user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Μόρταλ, δε νομίζω. Συμφωνώ με αυτό που γράφει τώρα στον τίτλο: τις τότε κυκλοφορούσες μετοχές. Ούτως ή άλλως, τα ευρήματα για then outstanding shares είναι 1.380.000, σε αντίθεση με τα πτωχά 9 του thenoutstanding shares.

Παρακαλούμε, Κρίς!


mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Οκ! Για αυτό και χρησιμοποιώ μόνιμα το μήπως. ;-) Απλά δεν θυμόμουν από την περίοδο που ασχολήθηκα με το χρηματιστήριο κάτι άλλο και για αυτό το ανέφερα με κάθε επιφύλαξη. Εδώ (στο δικό μας) οι προνομιούχες από ό,τι θυμάμαι (αμυδρά) έχουν μεγαλύτερο δικαίωμα σε κάποιες ψηφοφορίες ή παίρνουν πρώτες τα μερίσματα (αλλά εδώ και κάποια χρόνια έχουν αρχίσει να αποσύρονται από το ταμπλό). Αλλά κι αυτά αλλάζουν διαρκώς με τους κανονισμούς, οπότε αν δεν είσαι σε καθημερινή επαφή μ' αυτά τα θέματα, τα λάθη έρχονται πολύ εύκολα. :-) Και υπάρχουν και τόσο άλλα ακόμη που είναι αδύνατον να θυμάσαι.
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


 

Search Tools