παραμελημένο ΙΙ του τόξου Ο5 → degeneration II of the L5 arch

Rebecca · 12 · 4393

Rebecca

  • Newbie
  • *
    • Posts: 93
    • Gender:Female
  • Wherever I go, I meet myself.
Το μόνο που γράφει είναι: Επώδυνος περιορισμός κινήσεων οσφύος παραμελλημένο ΙΙ του τόξου Ο5.
Διάγνωση: χρόνια οσφυαλγία.

Αν καταλαβαίνει κανείς τι εννοεί ... ή αν είναι λάθος γραμμένο, τι θα μπορούσε να εννοεί ...

Όλες οι ιδέες ευπρόσδεκτες ...
« Last Edit: 17 May, 2016, 18:57:20 by spiros »
One of the conditions of being human is, even if we're surrounded by others, we essentially live our lives alone. Real life takes place inside us.
— Paul Auster


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Προτείνω: degeneration II of the 05 arch.

Το «παραμελώ» με την έννοια του «γίνεται χειρότερα, εκφυλίζεται».

ΛΚΝ: εκφυλίζω [ekfilízo] -ομαι P2.1 : 1. αλλοιώνω τη φύση ενός οργανισμού, κάνω να χάσει τις φυσικές ιδιότητες του γένους ή του είδους του: Eκφυλισμένοι οργανισμοί. 2. (παθ., μτφ.) χάνω τη δύναμή μου, την έντασή μου, εξασθενώ: Eκφυλίστηκε η απεργία.   [λόγ. εκ- φύλ(ον) -ίζω μτφρδ. γαλλ. dégénérer]
« Last Edit: 16 Feb, 2008, 16:46:13 by wings »



mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Με κάθε επιφύλαξη μια και δεν ασχολούμαι με ιατρικά κείμενα και (προφανώς) δεν θέλω να κάνω την έξυπνη, μήπως υπάρχει περίπτωση το Ο5 να είναι οσφυϊκός σπόνδυλος και να πρέπει να γίνει L5 (lumbar);

Συγγνώμη αν λέω κάτι άσχετο...
« Last Edit: 16 Feb, 2008, 20:47:40 by mariapar »
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Με κάθε επιφύλαξη μια και δεν ασχολούμαι με ιατρικά κείμενα και (προφανώς) δεν θέλω να κάνω την έξυπνη, μήπως υπάρχει περίπτωση το Ο5 να είναι οσφυϊκός σπόνδυλος και να πρέπει να γίνει L5 (lumbar);

Συγγνώμη αν λέω κάτι άσχετο...

το Ο5 το βρήκα παντού να αναφέρεται σε κείμενα σχετικά με οσφυαλγία http://tinyurl.com/25hntf (αγνόησε το πρώτο αποτέλεσμα που είναι φυσικά ετούτη η συζήτηση :) )

Β



mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
το Ο5 το βρήκα παντού να αναφέρεται σε κείμενα σχετικά με οσφυαλγία http://tinyurl.com/25hntf (αγνόησε το πρώτο αποτέλεσμα που είναι φυσικά ετούτη η συζήτηση :) )

Β

Ασφαλώς και έτσι είναι Βαλεντίνα, αλλά αν θέλουμε να το μεταφράσουμε στα αγγλικά δεν ξέρω αν συνηθίζεται να το αφήνουμε έτσι, δηλαδή να παραπέμπει με το Ο στο ελληνικό "οσφυϊκός"...

π.χ. εδώ http://www.amathus.gr/uploads/files/Spine%202007%20Approved%20Papers.pdf:
ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΕΧΙΝΟΚΚΟΚΟΥ ΚΥΣΤΕΩΣ ΠΑΡΑΣΠΟΝΔΥΛΙΚΑ(Ο2-Ο5) (Παρουσίαση περιστατικού) → REOCCURRENCE OF PARASPINAL L2-L5 ECHINOCOCCUS CYST (Case Report)

και εδώ http://cds.lib.auth.gr/cgi-bin/cds/search?id=77316&of=xm:
ομάδα ελέγχου αποτέλεσαν 25 πτωματικοί δίσκοι Ο4-Ο5 ή Ο5-Ι1 → As control group we used 25 L4-L5 or L5-S1 disc specimens...



« Last Edit: 16 Feb, 2008, 20:48:01 by mariapar »
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Ασφαλώς και έτσι είναι Βαλεντίνα, αλλά αν θέλουμε να το μεταφράσουμε στα αγγλικά δεν ξέρω αν συνηθίζεται να το αφήνουμε έτσι, δηλαδή να παραπέμπει με το Ο στο ελληνικό "οσφυϊκός"...


Απολογίες ... φυσικά και έχεις δίκιο .. με συνεπήρε τόσο το αρχικό κείμενο που δε κατάλαβα τί πατάτα έκανα ... Φυσικά και έχεις δίκιο!!! ... Να το αλλάξει κάποιος στο γλώσσάρι;
« Last Edit: 16 Feb, 2008, 21:21:38 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Η επιθυμία σας διαταγή. :-)

Καλησπέρα και στις δυο σας.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Rebecca

  • Newbie
  • *
    • Posts: 93
    • Gender:Female
  • Wherever I go, I meet myself.
Με κάθε επιφύλαξη μια και δεν ασχολούμαι με ιατρικά κείμενα και (προφανώς) δεν θέλω να κάνω την έξυπνη, μήπως υπάρχει περίπτωση το Ο5 να είναι οσφυϊκός σπόνδυλος και να πρέπει να γίνει L5 (lumbar);

Συγγνώμη αν λέω κάτι άσχετο...

Το Ο5 σαφώς και είναι L5.  Διόλου άσχετο :-)

Προτείνω: degeneration II of the 05 arch.

Το «παραμελώ» με την έννοια του «γίνεται χειρότερα, εκφυλίζεται».

ΛΚΝ: εκφυλίζω [ekfilízo] -ομαι P2.1 : 1. αλλοιώνω τη φύση ενός οργανισμού, κάνω να χάσει τις φυσικές ιδιότητες του γένους ή του είδους του: Eκφυλισμένοι οργανισμοί. 2. (παθ., μτφ.) χάνω τη δύναμή μου, την έντασή μου, εξασθενώ: Eκφυλίστηκε η απεργία.   [λόγ. εκ- φύλ(ον) -ίζω μτφρδ. γαλλ. dégénérer]

Βαλεντίνη μου, πολύ καλή η σκέψη σου! Δεν ήξερα πως το "παραμελώ" μπορεί να έχει αυτή την έννοια. But if you say so ..
Ο όρος degeneration ταιριάζει άλλωστε κουτί στο disk (arch).

Thanks a lot!
One of the conditions of being human is, even if we're surrounded by others, we essentially live our lives alone. Real life takes place inside us.
— Paul Auster


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Φτιάχνεις λίγο τον τίτλο του μηνύματός σου ώστε το Ο5 και εκεί να γίνει L5 για να μην μπερδέψουμε κόσμο;



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Παιδιά, δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτε άλλο για τον τίτλο. Φρόντισα να διορθωθεί ο τίτλος όλων των μηνυμάτων αυτόματα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αυτό πρέπει να είναι κάτι σαν degenerating S1 disc at L5-S1.

Το ΙΙ είναι Ι1 (ιερό 1), δηλαδή S1 (First sacral vertebra).


Rebecca

  • Newbie
  • *
    • Posts: 93
    • Gender:Female
  • Wherever I go, I meet myself.
Αυτό πρέπει να είναι κάτι σαν degenerating S1 disc at L5-S1.

Το ΙΙ είναι Ι1 (ιερό 1), δηλαδή S1 (First sacral vertebra).

Μου πέρασε κι έμενα από το μυαλό ότι το ΙΙ μπορεί να είναι Ι1, αλλά γιατί να γράψει Ι αντί για 1; Και γιατί να γράψει το sacral πριν το lumbar? Το σωστό θα ήταν L5-S1.
Μάλλον για Grade ή Type II degeneration το κάνω. Σκέφτομαι να το αφήσω degeneration ΙΙ, εκ του ασφαλούς!
« Last Edit: 17 Feb, 2008, 22:31:35 by Rebecca »
One of the conditions of being human is, even if we're surrounded by others, we essentially live our lives alone. Real life takes place inside us.
— Paul Auster


 

Search Tools