Περί αξιοκρατίας

banned13 · 34 · 10047

metafrastis

  • Guest
H το τετριμμένο: Oι αδίστακτοι ληστές χτύπησαν την άτυχη γυναίκα, τη φίμωσαν και την εγκατέλειψαν αβοήθητη.

Χάθηκε να την πετάξουν μέχρι τα εξωτερικά ιατρεία!

Δυστυχώς καταντήσαμε να αποτελούν κάτι το τετριμμένο και οι ληστείες και οι διατυπώσεις αυτών.
« Last Edit: 07 Apr, 2006, 11:35:31 by metafrastis »


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Φυσικό και επόμενο, τη στιγμή που η κατανομή του πλούτου είναι τουλάχιστον άδικη!!!

Αν και, αν το καλοσκεφτούμε, κανείς δεν πλούτισε με το σταυρό στο χέρι.
Ένα ποσοστό απάτης/εξαπάτησης/κλοπής/ληστείας υπάρχει σε κάθε επικερδή δουλειά...

Δ.Δ.



metafrastis

  • Guest
Ένα ποσοστό απάτης/εξαπάτησης/κλοπής/ληστείας υπάρχει σε κάθε επικερδή δουλειά...


Άρα όλοι εμείς, συνάδελφοι, έχουμε ήδη κλείσει πρώτο τραπέζι πίστα στον Παράδεισο!


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Quote
Άρα όλοι εμείς, συνάδελφοι, έχουμε ήδη κλείσει πρώτο τραπέζι πίστα στον Παράδεισο!


Και τι να τα κάνεις Παντελή τα υλικά αγαθά σε αυτή τη ζωή όταν σε περιμένουν τέτοια μεγαλεία στην άλλη ζωή;;;; :-)))))
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις



metafrastis

  • Guest
Και τι να τα κάνεις Παντελή τα υλικά αγαθά σε αυτή τη ζωή όταν σε περιμένουν τέτοια μεγαλεία στην άλλη ζωή;;;; :-)))))

Έλα όμως που ορισμένα τα θέλω για αυτή τη ζωή: https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=2924.0/topicseen#msg17426


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Δε νομίζω ότι το δικό μας επάγγελμα συγκαταλέγεται στα ιδιαίτερα επικερδή.
Αναφερόμουν σε ανθρώπους που ασχολούνται με άλλες δραστηριότητες... πιο προσοδοφόρες, που ενέχουν κι ένα ποσοστό εξαπάτησης.

Στη δική μας δουλειά, να εξαπατήσεις ποιον και με ποιον τρόπο;
Κουκιά μετρημένα οι λέξεις... Κουκιά μετρημένα και η αμοιβή μας...

Ίσως είμαι πολύ ιδεαλίστρια τελικά...


Δ.Δ.


metafrastis

  • Guest
Αστειευόμουν. Ειδικά στη χώρα μας δεν είναι καθόλου επικερδές πόσο μάλλον με την "κακή" έννοια που ανέφερες και απεχθάνομαι κι εγώ. Καλύτερα πολύ ιδεαλιστές παρά πιράνχας που τρέφονται με ανθρώπινη σάρκα.


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Ουφ! Ευτυχώς αστειευόσουν!
Είχα μια κρυφή ελπίδα ότι συνέβαινε αυτό, αλλά δεν μπορούσα να είμαι και απόλυτα βέβαιη!!!
Είμαι καινούρια ακόμη στο "κλαμπ" σας και δεν γνωρίζω το στιλ σας.
Θα μάθω... σύντομα, ελπίζω!!!

Δ.Δ.


ΥΓ Περιττό να σημειώσω ότι προσυπογράφω τη δήλωσή σου, metafrastis.


metafrastis

  • Guest
Ουφ! Ευτυχώς αστειευόσουν!
Είχα μια κρυφή ελπίδα ότι συνέβαινε αυτό, αλλά δεν μπορούσα να είμαι και απόλυτα βέβαιη!!!
Είμαι καινούρια ακόμη στο "κλαμπ" σας και δεν γνωρίζω το στιλ σας.
Θα μάθω... σύντομα, ελπίζω!!!


Καλώς ήρθες και πραγματικά ελπίζω να μη χρειάζεται να... δίνεις μάχη για να ξεχωρίζεις το χιούμορ απο την εμπάθεια, όπως συνηθίζεται εδώ μέσα.


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Quote
Έλα όμως που ορισμένα τα θέλω για αυτή τη ζωή: https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=2924.0/topicseen#msg17426

Εγώ πάλι δεν είμαι των αυτοκινήτων...και για να μη παρεξηγηθώ, μου αρέσουν πάρα πολύ...να τα βλέπω...δεν καίγομαι να τα αποκτήσω!Θα προτιμούσα ένα τεραστιο-τα-το-τα-το σπίτι που βλέπει τη θάλασσα και έχει όλες τις υπερβολικές πολυτέλειες που μπορεί να έχει ένα σπίτι! Δυστυχώς δεν έχω εικόνα να επισυνάψω αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ! Αν μου χαρίσουν εμένα αυτό το αυτοκίνητο που θες και εσένα αυτό το σπίτι που θέλω, θέλεις να κάνουμε ανταλλαγή;;;;;
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


metafrastis

  • Guest
Εγώ πάλι δεν είμαι των αυτοκινήτων...και για να μη παρεξηγηθώ, μου αρέσουν πάρα πολύ...να τα βλέπω...δεν καίγομαι να τα αποκτήσω!Θα προτιμούσα ένα τεραστιο-τα-το-τα-το σπίτι που βλέπει τη θάλασσα και έχει όλες τις υπερβολικές πολυτέλειες που μπορεί να έχει ένα σπίτι! Δυστυχώς δεν έχω εικόνα να επισυνάψω αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ! Αν μου χαρίσουν εμένα αυτό το αυτοκίνητο που θες και εσένα αυτό το σπίτι που θέλω, θέλεις να κάνουμε ανταλλαγή;;;;;

Άρα το σπίτι των ονείρων σου αποκλείεται να έχει το 20θέσιο γκαράζ που ονειρεύομαι εγώ για το δικό μου, άρα ας πάει και το παλιάμπελο, θα τα κάνω ΟΛΑ στο αυτοκινήτο.


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Οι αρχαίοι μας έλεγαν ότι ο άνθρωπος είναι το μέτρο των πάντων.
Εφαρμόζοντάς το στη σύγχρονη κοινωνία (περί αξιοκρατίας το θέμα μας), θα έλεγα ότι ο Μ.Ο. είναι σαφώς κατώτερος των απαιτήσεων της εποχής μας. Ίδωμεν...

Έχω συνηθίσει πλέον να δίνω μάχες, και ενίοτε να τις κερδίζω, στη ζωή μου.
Είναι συνυφασμένες με το "είναι" μου!!!

Όσον αφορά στην εμπάθεια... είναι στοιχείο του ανθρώπινου χαρακτήρα... όσο κι αν δε μας αρέσει!

Δ.Δ.

ΥΓ Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, metafrastis.




Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Quote
Άρα το σπίτι των ονείρων σου αποκλείεται να έχει το 20θέσιο γκαράζ που ονειρεύομαι εγώ για το δικό μου, άρα ας πάει και το παλιάμπελο, θα τα κάνω ΟΛΑ στο αυτοκινήτο.

Και ΒΕΒΑΙΑ θα ΕΧΕΙ...just in case....
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


tyrem

  • Newbie
  • *
    • Posts: 52
Βέβαια εκτός από τους θείους, θείες, κόρες κ.λπ, κ.λπ., καμιά φορά τα κανάλια επιστρατεύουν και κάποιους τεχνικούς που απλώς μιλούν τη γλώσσα για να κάνουν τους διερμηνείς. Έτσι, κατά τη διάρκεια του πολέμου στο Αβγανιστάν, ένα από τα κανάλια μας (δεν λειτουργεί πλέον) βλέποντας τον ΑΝΤ1 και το MEGA να έχουν επαγγελματίες διερμηνείς για τα αραβικά, ζήτησε από κάποιον τεχνικό του, του οποίου η μητρική γλώσσα ήταν τα αραβικά, να κάνει διερμηνεία. Και μία μέρα που το ρεπορτάζ αναφερόταν στη συσκότιση της Καμπούλ ακούστηκε το περίφημο: «Κυρίες και κύριοι η Καμπούλ σκοτίστηκε...»


tsioutsiou

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 583
Ένα ποσοστό απάτης/εξαπάτησης/κλοπής/ληστείας υπάρχει σε κάθε επικερδή δουλειά...

Άρα όλοι εμείς, συνάδελφοι, έχουμε ήδη κλείσει πρώτο τραπέζι πίστα στον Παράδεισο!

Ενας, νεοφερμένος στον Παράδεισο, περπατούσε και κουβέντιαζε με τον Αγ.Πέτρο.
-Είδες τι όμορφα είναι εδώ! του λέει ο Αγ. Πέτρος.
-Πράγματι, όλα είναι πανέμορφα, μόνο που..
-Τί;
-Πολλή ηρεμία... Να, ακούω καμιά φορά από κει κάτω, από τους κολασμένους, όργανα και μουσικές
-Ε, για πέντε ανθρώπους, να σας βάλουμε και ορχήστρα!


 

Search Tools