Χρησιμεύουν τελικά σε τίποτε τα προγράμματα μεταφραστικών μνημών;

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Παιδιά, για να σοβαρευτώ και λίγο, δίκιο έχουν τα κορίτσια. Σου δείχνουν κάποια πράγματα και τα υπόλοιπα τα ανακαλύπτεις μόνος σου, «σκαλίζοντας» το κάθε πρόγραμμα όταν δεν έχεις πολλή δουλειά. Αναποδιές προκύπτουν σε όλα τα προγράμματα, αλλά εδώ είμαστε για να βρούμε την άκρη όλοι μαζί στις ενότητες για τα διάφορα CAT tools.

Όσο έμπειρος και να 'ναι κανείς σε κάποιο πρόγραμμα, δεν είναι σίγουρο ότι έχει συναντήσει τα ίδια προβλήματα με κάποιον άλλο. Απλώς έχει περισσότερη άνεση στο χειρισμό των εργαλείων. Και βασικό είναι να μην πελαγώνεις και να μην πανικοβάλλεσαι όταν προκύψει κάποιο πρόβλημα.

Βαλ, δεν χρειάζεται να με ρωτήσει η Frederique. Το είπα μόνη μου νωρίτερα ότι από την επόμενη μέρα δούλεψα μόνη μου χωρίς να σε ξαναρωτήσω για κάτι. Τόσο απλό μού φάνηκε το Trados.

Ωστόσο, συζητήσαμε αρκετές φορές με τη Βαλ για προβλήματα που δεν παρουσιάζονται κάθε μέρα σε όλους τους χρήστες. Θυμάμαι ότι ένα πρόβλημα που δεν τον ήξερε ούτε εκείνη το έλυσα μόνη μου στο πρώτο εξάμηνο της χρήσης του Trados και της είπα τη λύση για να ξέρει τι θα κάνει αν το βρει κι εκείνη μπροστά της. Μια άλλη φορά μάς βοήθησαν οι τεχνικοί της Oracle στο γραφείο της Βαλ στο Ντένβερ για κάτι που δεν ξέραμε και οι δυο. Όλα αυτά, βέβαια, συνέβαιναν στην προ φόρουμ εποχή. Γιατί μετά μάθαμε πολλά από οδηγίες που έχει δώσει ο Σπύρος για διάφορες περιπτώσεις.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Vion

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 635
    • Gender:Male
  • Creative, Hardworking and Able!
Και γω είμαι της άποψης ότι τα CAT tools είναι πλέον απαραίτητα στη δουλειά μας, όχι επειδή κάποιος μπορεί να μας τα ζητάει αλλά επειδή κερδίζουμε πολύ χρόνο και βελτιώνουμε την τελική ποιότητα και συνέπεια της εργασίας μας ταυτόχρονα. Απλά μας απαλλάσσει σε μεγάλο βαθμό από το μηχανικό μέρος της εργασίας αυτής.



vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Το πολύ σημαντικό σε όλα τα μηνύματα είναι ότι μιλάμε πάντα σε πληθυντικό. Ο ένας βοηθάει τον άλλο. Και αυτό πιστεύω ότι είναι και το πλέον σημαντικό σημείο. Δεν είμαστε μόνοι μας. Μπορεί να μη βρισκόμαστε όλοι στο ίδιο δωμάτιο αλλά είμαστε πάντα σε απόσταση που μπορεί να καλύψει ένα και μόνο μήνυμα.


 

Search Tools