σεμινάρια ΕΚΕΜΕΛ

chrysalis

  • Newbie
  • *
    • Posts: 35
    • Gender:Female
Έχει μήπως κάποιος εμπειρία από τα μεταφραστικά σεμινάρια του ΕΚΕΜΕΛ; Σκέφτομαι να παρακολουθήσω κάποιο από αυτά και θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες (εκτός αυτών που υπάρχουν στον ιστότοπο) και εντυπώσεις.


stellacadente

  • Newbie
  • *
    • Posts: 29
Έχω παρακολουθήσει το διετές πρόγραμμα του ΕΚΕΜΕΛ και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη. Για ποιο σεμινάριο ενδιαφέρεσαι συγκεκριμένα;



psifio

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 657
Same here. Πολύ ενδιαφέροντες οι καθηγητές και πολύ καλή δουλειά.


chrysalis

  • Newbie
  • *
    • Posts: 35
    • Gender:Female
Θα με ενδιέφερε πιθανόν το σεμινάριο για την Τέχνη, που αρχίζει τον Ιανουάριο. Διδάσκει ο Ανδρέας Παππάς. Απλώς επειδή δεν απαιτούνται ιδιαίτερες γνώσεις γλωσσικές ή μεταφραστικές, αναρωτιέμαι αν το επίπεδο είναι για αρχαρίους -που δεν είμαι. Και επίσης κατά πόσο τα μαθήματα είναι θεωρητικά ή περιλαμβάνουν κυρίως πρακτική εξάσκηση.



stellacadente

  • Newbie
  • *
    • Posts: 29
Το επίπεδο δεν είναι για αρχαρίους. Τα μαθήματα όμως είναι κατά κύριο λόγο θεωρητικά. Σίγουρα θα κάνετε εφαρμογή θεωρίας μέσα στην τάξη, αλλά δεν ξέρω αν θα έχετε την ευκαιρία να εξασκηθείτε μέσω εργασιών. Πάντως το ζητούμενο του σεμιναρίου είναι η μετάφραση κειμένων Τέχνης και η ορθή διατύπωση. Θέλω να πω πώς αυτά που θα μάθεις, θα μπορείς να εφαρμόσεις σε μετάφραση από οποιαδήποτε γλώσσα, επιμέλεια μετάφρασης ή ακόμη και σε κείμενο που ενδεχομένως  θα συντάξεις η ίδια.


 

Search Tools