6 types of Skinny Cheese!

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Έχε χάρη που ακόμα μεταφράζω, αλλιώς θα σου 'λεγα εγώ.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Σας ευχαριστώ και εσένα και τον Τόλη. Η συζήτησή μας ήταν εποικοδομητική. Νιώθω πολύ καλύτερα! Συνέχισε τις μεταφράσεις σου και... γρήγορα!



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αν δεν μου μιλούσατε όλη μέρα, τώρα θα είχα τελειώσει. Καθαρματίδια!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Καθαρμοτρανσλατουμίδια πες καλύτερα. Αύριο θα είμαι πάλι όλη μέρα στο forum. Πρέπει να πάρω τη δόση μου για τις υπόλοιπες μέρες! Πού είσαι Τόλη μου;



banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Eδώ είμαι, καλή μου. Είμαι μόνος στο σπίτι και λίγο (έως πολύ) στις μαύρες μου σήμερα αλλά ευτυχώς που υπάρχει ένα μακρινό χαμόγελο και για μένα. Για όλους πρέπει να υπάρχει ένα χαμόγελο, ακόμη καλύτερα μάτια που χαμογελούν. Είναι το καλύτερο γιατρικό της ψυχής. Και της λιονταρίσιας.

Μη στενοχωριέσαι. Μας έδωσες πολλή ζωντάνια εδώ μέσα. Όταν με το καλό έρθεις στη Θεσσαλονίκη, ασφαλώς θα τα πούμε από κοντά. Δεν είμαι τόσο άγριος, μη φοβάσαι. Ούτε διαταγές δίνω. Άλλωστε, μια ζωή αναρχοαυτόνομος ήμουν. Θα μιλήσουμε σαν φιλαράκια.

« Last Edit: 03 May, 2008, 23:59:18 by utopia »


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Σου είπα πως όποτε θέλεις, μπορείς να μου στείλεις και email. Ξέρεις, και για μένα υπάρχει ένα μακρινό χαμόγελο τώρα τελευταία. Πολύ μακρινό, που όλο έρχεται και πιο κοντά μου. Κι όλα αυτά επειδή εγώ ήμουν αυτή που έκανε μία αρχή.
Σου χαμογελώ με τα μάτια μου, που αντικατοπτρίζουν την ταλαιπωρημένη καρδιά μου, που τη γιατρεύετε εσείς ακόμα και με έντονες συζητήσεις. Κι εγώ διαταγές δίνω πιο πολύ στον εαυτό μου.
Σε καληνυχτίζω με ένα χαμόγελο της λιονταρίσιας μου καρδιάς, που το εννοεί μέσα από τα βάθη της και όταν αυτό το κάνει, θα το δεις κάποια στιγμή, λάμπει ολόκληρη!
Σας περιμένω το πρωί!


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Μπράβο! Καληνύχτα και καλό ξημέρωμα.


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Το πιστεύεις πως περίμενα την Καληνύχτα σου για να κοιμηθώ; Όνειρα γλυκά, μελωδικά και... χαρούμενα. Ελπίζω να σε συνοδεύει η λαμπερή ομορφιά της ψυχής σου και στα όνειρά σου!


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Να είσαι καλά. Δυστυχώς, με συνοδεύει «το θολωμένο μου μυαλό». Και η ψυχή μου καθόλου λαμπερή δεν είναι. Θα σου πω τι είναι η ψυχή μου.

ούτε ένα μυτερό καρφί και σκουριασμένο

μια έρημη σοφίτα μακρινή
μέσα στη θλίψη τ'ουρανού
είναι η ψυχή μου.
γεμάτη άχρηστα αντικείμενα
μια ψάθινη καρέκλα
ένα ποδήλατο με τρύπια λάστιχα
μια κόκκινη ξεφουσκωμένη μπάλα.
κι ένα σωρό θαμπές φωτογραφίες
απ' τους αρχαίους ενοίκους της.
όμως δεν κρύβει πλάσματα επικίνδυνα
κι ούτε ένα μυτερό καρφί και σκουριασμένο.
μια έρημη σοφίτα μακρινή
μια λέξη ανείπωτη είναι η ψυχή μου
ένα μοναχικό παράθυρο
που κάποτε φωτίζεται
μέσα στη θλίψη τ' ουρανού





lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Πολύ κατατοπιστικό το ποίημά σου. Σε νιώθω, ειλικρινά! Όμως, ποτέ της δεν είχε άχρηστα αντικείμενα! Αλλιώς, δε θα ήσουν αυτό που είσαι τώρα! Ένας καταπληκτικός, ταλαντούχος άνθρωπος που δίνει κουράγιο ακόμη και σε αυτούς που δεν έχουν ή προσπαθούν να το βρουν, όσο χάλια κι αν νιώθει εκείνος. Δεν κρύβει πλάσματα επικίνδυνα, είναι ψυχή ενός αγνού μικρού παιδιού, ούτε κρύβει καρφί μυτερό και σκουριασμένο. Είναι προοδευτική ψυχούλα που με το πέρασμα των χρόνων γίνεται όλο και ανώτερη, ψυχή που βοηθά τους συνανθρώπους της. Η ψυχή είναι όντως μια λέξη ανείπωτη και πόσο μάλλον η δική σου που έχει περάσει τόσα... Όμως, είναι καλύτερο να είναι ανείπωτη παρά να μπορείς να εκφράσεις την ψυχή απλά με πεζές λέξεις ή κοσμητικά επίθετα. Αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά στο υπέρτατο "ανείπωτο"! Μπορεί να είναι μια σοφίτα έρημη και μακρινή, όπως και η δική μου, ένα μοναχικό παράθυρο, αλλά κάποτε φωτίζεται. Υπάρχουν ψυχές που δε φωτίζονται ποτέ, που κρύβουν μυτερά και σκουριασμένα καρφιά, άθλιες, βρόμικες ψυχές! Οι δικές μας, έστω και λίγο, φωτίζονται κάπου-κάπου και τότε ξαλαφρώνουν απ'το μεγάλο βάρος που κουβαλούν...
Σε καλημερίζω με το χαμόγελο της ψυχής μου. Όσο μοναχικά κι αν νιώθει, εκείνη σε καλημερίζει και κάνοντας αυτό φωτίζεται ολόκληρη και λάμπει. Λάμπει που βρήκε έναν φίλο!


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Καλή σου μέρα. Είναι τιμή μου να με ονομάζεις φίλο σου.

Να ξέρεις ότι, όταν νιώθεις χάλια είναι η καλύτερη ώρα για να απλώσεις το χέρι σου στον άλλο. Γιατί τότε νιώθεις καλύτερα τον δικό του πόνο και γιατί τότε ξεφεύγεις απ' την αυτολύπηση και, με έναν τρόπο παράξενο, αυτά που δίνεις σου επιστρέφονται στο πολλαπλάσιο.     

Θα είσαι καλά, το ξέρω. Και θα λάμπεις.


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Αρκεί να βρεις τον κατάλληλο άνθρωπο για να απλώσεις το χέρι... Αλλιώς μπλέκεις πολύ άσχημα. Στη ζωή μου, δυστυχώς μέχρι στιγμής, όσες φορές έδωσα, δεν πήρα...
Δική μου είναι η τιμή που με δέχεσαι για φίλη σου!


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Τόλη μου, σου ήρθε το email μου, γιατί προσπαθώ εδώ και ώρα να σου στείλω και μου εμφανίζει MailerDaemon!


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male


ούτε ένα μυτερό καρφί και σκουριασμένο

μια έρημη σοφίτα μακρινή
μέσα στη θλίψη τ'ουρανού
είναι η ψυχή μου.
γεμάτη άχρηστα αντικείμενα
μια ψάθινη καρέκλα
ένα ποδήλατο με τρύπια λάστιχα
μια κόκκινη ξεφουσκωμένη μπάλα.
κι ένα σωρό θαμπές φωτογραφίες
απ' τους αρχαίους ενοίκους της.
όμως δεν κρύβει πλάσματα επικίνδυνα
κι ούτε ένα μυτερό καρφί και σκουριασμένο.
μια έρημη σοφίτα μακρινή
μια λέξη ανείπωτη είναι η ψυχή μου
ένα μοναχικό παράθυρο
που κάποτε φωτίζεται
μέσα στη θλίψη τ' ουρανού





Ωραίο ποίημα.


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Συμφωνώ Δημήτρη και κρύβει πολλά δε νομίζεις; Μόνο που δεν είναι skinny! Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα, αλλά άξιζε τον κόπο!


 

Search Tools