Which instant messenger application do you use more often?

spiros · 40 · 46359

Poll

Which instant messenger application do you use more often?

MSN
43 (53.1%)
Yahoo
7 (8.6%)
Skype
19 (23.5%)
AIM
3 (3.7%)
ICQ
2 (2.5%)
Other
7 (8.6%)

Total Members Voted: 62

Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
gtalk. Στη δουλειά δεν μπορώ να χρησιμοποιώ msn, αλλά αυτό δεν το παίρνουν χαμπάρι...

Oh please, please, please define το "αυτό δεν το παίρνουν χαμπάρι"....
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour
Εννοεί, υποθέτω, ότι δεν έχουν ένα αυτόματο σύστημα που τους ειδοποιεί όταν κάποιος ανοίγει το πρόγραμμα.



spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Msn (ή windows live, πριν λίγες μέρες έβαλε τη νέα έκδοση). Απλά επειδή οι περισσότεροι εκεί είναι. Παλιά χρησιμοποιούσα πολύ και το ΑΙΜ, και έβλεπαν οι Ινδο-πακιστανοί Μίνα, και με πέρναγαν δικιά τους.... πλάκα είχε, αλλά τότε είχα και χρόνο για τέτοια. Ο λογαριασμός μου στο ΑΙΜ υπάρχει ακόμα πάντως, το διαπίστωσα πρόσφατα μεσω του mac που έχει το ichat, το οποίο συνεργάζεται με το ΑΙΜ. Και κάτι που δεν το ξέρει ο περισσότερος κόσμος: δεν είναι απαραίτητο να έχεις hotmail για να χρησιμοποιείς το msn (σιγά μην άνοιγα κι άλλο λογαριασμό μέιλ!!!). Με τον otenet λογαριασμό μου, μια χαρά είμαι:-))) Βέβαια, είναι ΡΟΡ λογαριασμός... ισχύει και για άλλα web mail εκτός της msn; αυτό δεν το ξέρω...
Το google talk δεν ήξερα ότι έχει τέτοια "κρυφά" χαρίσματα:-))))))
(ευτυχώς δεν χρειάζομαι καμουφλαρισμένο messenger, αλλά για αυτούς που το χρειάζονται, είναι ωραία λύση... γιατί κατά τα άλλα, το βρίσκω... φτωχό)


andy

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 308
    • Gender:Female
Πάντως εγώ, καλού κακού, όταν γράφω κάτι σόκιν προσθέτω και ένα "συγνώμη, κύριε τεχνικέ!" Ακόμα δε μου έχει απαντήσει, οπότε θεωρώ ότι είμαι καλυμμένη.
Έλα να πάμε στο νησί, η μάνα σου, εγώ κι εσύ...



F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Και κάτι που δεν το ξέρει ο περισσότερος κόσμος: δεν είναι απαραίτητο να έχεις hotmail για να χρησιμοποιείς το msn (σιγά μην άνοιγα κι άλλο λογαριασμό μέιλ!!!).

Εσείς που ξέρετε απ' αυτά, αν δώσω στο msn την ηλεκτρονική διεύθυνση που χρησιμοποιώ κανονικά, μήπως θα ξυπνήσω μια μέρα και θα μετράω πληγές από τα spam;
Εν ολίγοις, η ηλεκτρονική διεύθυνση που δηλώνεις, είναι εμφανής, γενικά, ή στους κακοπροαίρετους, πιο συγκεκριμένα;


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Όταν προσπαθήσεις να ανοίξεις ένα νέο λογαριασμό μέσα από το MSN Messenger, σε πετάει εδώ, όπου βλέπω ότι δέχεται μόνο @hotmail λογ/σμούς. Πάντως τον δικό μου τον είχα ανοίξει (προ αμνημονεύτων) με την yahoo.com διεύθυνσή μου.

Ψαχουλεύοντας, βρήκα και τρόπο μέσω passport (εδώ), αλλά πάλι ζητάει αποκλειστικά και μόνο hotmail.

Χα! Συνεχίζοντας το ψαχούλεμα βρήκα τρόπο:
Create credentials using an existing e-mail address

   1. On the Windows Live ID website, in the Use an e-mail address you already have area, click Get started now.
   2. In the E-mail address box, type your existing e-mail address.
   3. Type and confirm a password for your account. Your password is case sensitive (Capable of distinguishing between uppercase [capital] and lowercase [small] letters. For example, A is different from a. If information is case sensitive, it must be typed with the required capitalization.) .
   4. Select a question and enter a secret answer (A security measure to help keep others from accessing your account or changing your password without your permission. The answer should be something that no one knows but you.) .
   5. Type the characters that you see in the Picture box, and then click Continue.
   6. Read the Terms of Use and the Privacy Statement, type your e-mail address in the box, and then click I Accept.
   7. Click Continue.


Γενικά, η διεύθυνση που θα δώσεις δεν νομίζω ότι μπορεί να κρυφτεί. Γιατί άλλωστε; Στην εσχάτη, φτιάξε και χρησιμοποίησε έναν "δεύτερο" γιαχουδοειδή λογ/σμό. Πάντως το φίλτρο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας του yahoo.com λειτουργεί αρκετά αποδοτικά πλέον.

Αν έχεις έντονους προβληματισμούς περί ασφάλειας κλπ, κάνε μια δοκιμή με λινουξάκι. Μία πολύ φιλική στο χρήση διανομή είναι αυτή (μέχρι και γω την εγκατέστησα).
« Last Edit: 18 Jul, 2007, 21:18:08 by yiannismark »


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
ΟΚ. Προχωράω ακάθεκτη λοιπόν :-)

Ξαναευχαριστώ :-)

(Πω, πω, ερωτήσεις που θά 'χω για τα linux...)
« Last Edit: 18 Jul, 2007, 21:22:10 by F_idάνι »


Porkcastle

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 424
Τα έχω μπερδέψει με τα IΜ... χρησιμοποιώ το aim/iChat γι' ανταλλαγή μεγάλων αρχείων (κι επειδή το 'χω πρόχειρο, lazy me), το yahoo γιατί έχει καλύτερο video conference, το msn γιατί μόνο αυτό μπορούν να χρησιμοποιούν ορισμένες φίλες στη δουλειά και τελευταία το προσπαθώ με το skype. Δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση σε κάποιο, αλλά θα χαρώ πολύ όταν βγει μια έκδοση οποιουδήποτε ΙΜ που θα δίνει στο φτωχό μου mac τις ίδιες δυνατότητες με τους άλλους, τους πολλούς (προς το παρόν, ή θα έχουν μόνο video ή μόνο audio conversation, ποτέ και τα δύο μαζί).


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Τα έχω μπερδέψει με τα IΜ... χρησιμοποιώ το aim/iChat γι' ανταλλαγή μεγάλων αρχείων (κι επειδή το 'χω πρόχειρο, lazy me), το yahoo γιατί έχει καλύτερο video conference, το msn γιατί μόνο αυτό μπορούν να χρησιμοποιούν ορισμένες φίλες στη δουλειά και τελευταία το προσπαθώ με το skype. Δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση σε κάποιο, αλλά θα χαρώ πολύ όταν βγει μια έκδοση οποιουδήποτε ΙΜ που θα δίνει στο φτωχό μου mac τις ίδιες δυνατότητες με τους άλλους, τους πολλούς (προς το παρόν, ή θα έχουν μόνο video ή μόνο audio conversation, ποτέ και τα δύο μαζί).
Το έχεις ψάξει καθόλου;
http://www.boonex.com/products/ray/widgets/im/
http://www.apple.com/macosx/features/ichat/
http://www.oovoo.com/ (δωρεάν - σύντομα θα έχει και έκδοση για Μάκη)


Porkcastle

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 424
To Boonex δεν το γνώριζα, ευχαριστώ πολύ! Θα το ψάξω και θα δω τι παίζει...
Το δύσκολο είναι 1) να τους μαζέψω όλους σε ένα ΙΜ και 2) να βρεθεί το κατάλληλο που θα γεφυρώσει το χάσμα των δύο λειτουργικών χωρίς να χάνονται δυνατότητες δεξιά κι αριστερά. Ουφ.


GinGin

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 311
Εγώ χρησιμοποιώ Windows Live Messenger για τον ίδιο λόγο με τους περισσότερους εδω, ότι δηλαδή είναι μέσα οι περισσότεροι φίλοι και με γιαχού! και με οτενέτ και με gmail αν δεν απατώμαι. Αυτό για τα γραπτά.  Για τα προφορικά, με βολέυει αφάνταστα το skype και το voipdiscount. Ωστόσο, είδα εδώ και προγραμματάκια που δεν γνώριζα κι αφού τους δίνετε τόοοοσο καλές συστάσεις θα τα δοκιμάσω, όταν βρω χρόνο.

Καλό βράδυ σε όλους!


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283

spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Επίσης: aMSN, λειτουργεί σε linux, windows, mac, ...

Μόλις το εγκατέστησα στο mac μου... αλλά είναι δυνατόν και οι 45 επαφές μου να είναι offline? Από Δευτέρα να δούμε...


Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Χρησιμοποιώ Windows Live Messenger 8.1 (ex-MSN). Είμαι εν γένει ευχαριστημένος σε σχέση με αυτά που θέλω να κάνει, αν και δεν μπορώ να πω ότι "παίρνει φωτιά" από την πολλή χρήση. ιδίως αφότου εγκατέστησα το Outlook Connector, οπότε και δεν με καίει πια τόσο να έχω στιγμιαία ειδοποίηση για εισερχόμενα μηνύματα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι hotmail έχω από το φθινόπωρο του 1996, αλλά Messenger εγκατέστησα μόλις φέτος το Γενάρη - κι αυτό επειδή βοηθά στα καθήκοντά μου σε ένα άλλο site. Για όσους αναρωτιούνται για το spam: Η ηλεκτρονική μου διεύθυνση είναι εμφανής σε σελίδες με πολύύύ μεγάλη κίνηση, εν τούτοις spam (στη συγκεκριμένη διεύθυνση) δεν έχω. (Και είπαμε - έντεκα χρονών διεύθυνση είν' αυτή!) Το spam μπορεί να καταστεί πολύ εντονότερο/χειρότερο λόγω δικών μας επιλογών ή παραλείψεων.

Το hotmail μού είναι εκ των ων ουκ άνευ διότι, πέραν των άλλων, είμαι και Partner της Microsoft, οπότε χρειάζομαι ούτως ή άλλως το Live Passport που μου παρέχει.

Επίσης, σε όλους μου τους υπολογιστές έχω εγκατεστημένο το Yahoo! Messenger 8.1, για μία και μόνη συγκεριμένη χρήση.
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour
http://pidgin.im/

Pidgin is a chat program which lets you log in to accounts on multiple chat networks simultaneously. This means that you can be chatting with friends on MSN, talking to a friend on Google Talk, and sitting in a Yahoo chat room all at the same time.

Pidgin runs on Windows, Linux, and other UNIX operating systems. Looking for Pidgin for OS X? Try Adium!

Pidgin is compatible with the following chat networks out of the box: AIM, ICQ, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN Messenger, Yahoo!, Bonjour, Gadu-Gadu, IRC, Novell GroupWise Messenger, QQ, Lotus Sametime, SILC, SIMPLE, MySpaceIM, and Zephyr. It can support many more with plugins.


 

Search Tools