Έδρα ατομικής επιχείρησης σε ενοικιαζόμενο ακίνητο

dinomachi · 14 · 42275

dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Είμαι στη δυσάρεστη θέση να μετακομίσω εκτός του δήμου στον οποίο ανήκω -φορολογικά- εδώ και τόσα χρόνια. Μέχρι στιγμής, δεν είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με την έδρα της ατομικής μου επιχείρησης, αλλά τώρα το αντιμετωπίζω και μάλιστα με ιδιαίτερα έντονο τρόπο. Γνωρίζω από πιο παλιά ότι στο συμβόλαιο που συνάπτει ο εκμισθωτής με τον μισθωτή του ακινήτου πρέπει να υπάρχει μια παράγραφος που θα αναφέρει ρητά ότι του επιτρέπει να χρησιμοποιεί το μίσθιο ως έδρα της ατομικής του επιχείρησης (διορθώστε με, αν κάνω λάθος). Έχω αντιμετωπίσει, το τελευταίο διάστημα, πολλούς ιδιοκτήτες που απορρίπτουν την ιδέα αυτή με το σκεπτικό ότι το ακίνητό τους θα χαρακτηριστεί ως επαγγελματική στέγη.

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό, θα με βοηθούσε πολύ για να πείσω, με στοιχεία πλέον, τον ιδιοκτήτη ή να βρω άλλη λύση.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη αν έχει συζητηθεί το θέμα στο παρελθόν. Στην αναζήτηση που έκανα, δεν βρήκα κάτι σχετικό... παρά μόνο μια αναφορά στο νήμα για τα δικαιολογητικά που "περνούν" στο βιβλίο εσόδων-εξόδων μας.



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Δεινομάχη,

Δεν χρειάζεται να μπει ως ρήτρα στο συμβόλαιο. Απλά ο ιδιοκτήτης συμπληρώνει μια υπεύθυνη δήλωση όπου σου δίνει την άδεια να χρησιμοποιείς ένα δωμάτιο του μισθίου ως χώρο άσκησης του επαγγέλματός του. Την ακριβή διατύπωση μπορώ να ψάξω να σ'τη βρω, ωστόσο οποιοσδήποτε λογιστής το γνωρίζει. Στη συνέχεια, καταθέτεις την υπεύθυνη δήλωση μαζί με το συμβόλαιο στην εφορία για έναρξη (ή μεταφορά) ατομικής επιχείρησης.



dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Σ'ευχαριστώ πολύ, Σπύρο.
Ναι, αν δεν σου κάνει μεγάλο κόπο, θα'θελα να έχω το κείμενο αυτής της υπεύθυνης δήλωσης, ώστε να ξέρω πώς ακριβώς να χειριστώ το θέμα αυτό. Πρόκειται για μεταφορά, προφανώς, αφού έκανα έναρξη το 1990.
« Last Edit: 06 Jun, 2006, 15:51:52 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Επιτρέπω στην ενοικιάστριά μου ΧΧΧ να χρησιμοποιήσει μέρος του μισθίου επί της οδού ΧΧΧ, αρ. ΧΧΧ, στην περιοχή ΧΧΧ, ([ισόγειο] διαμέρισμα), το οποίο έχει ενοικιαστεί ως κύρια κατοικία της, ως έδρα εξάσκησης του επαγγέλματός της. Το παρόν ισχύει εώς ότου ανακληθεί από εμένα, τον ιδιοκτήτη.



dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Αυτό ακριβώς μου είπε κι ο λογιστής μου, αλλά όχι ως επισυναπτόμενη υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη.
Το αναγράφουν στις παρατηρήσεις στο τελευταίο φύλλο του μισθωτηρίου συμβολαίου, πριν τις υπογραφές, και σαφώς δεν χαρακτηρίζει το ακίνητο ως επαγγελματική στέγη.

Ευχαριστώ, Σπύρο.

News flash
Σύμφωνα με τη νομοθεσία, όπως με ενημέρωσε προηγουμένως η ιδιοκτήτρια, ο χώρος χαρακτηρίζεται επαγγελματική στέγη και δεν έχει δικαίωμα να μου κάνει έξωση μετά τη λήξη του διετούς συμβολαίου, σε περίπτωση που υπάρξει διαφωνία ως προς το μίσθιο ή το ποσό του ενοικίου. Για το λόγο αυτό, αρνείται να το συζητήσει καν. Τι γίνεται σ'αυτή την περίπτωση; Το'χει ψάξει κανείς;
« Last Edit: 06 Jun, 2006, 19:02:01 by dinomachi »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Η δική μου ιδιοκτήτρια προτίμησε τη λύση που σου είπα: αυτή της υπεύθυνης δήλωσης που (ίσως) να μην έχει τις ίδιες νομικές συνέπειες. Για περισσότερα, ρωτήστε ειδικό.


alter_ego

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 153
    • Gender:Female
Πες της να κάνετε μονοετές συμβόλαιο - αν φοβάται να δεσμευτεί για δύο χρόνια - κι αν δεν συμφωνεί ψάξε για άλλο διαμέρισμα. Επίσης, γιατι δεν ψάχνεις για διαμέρισμα που εξαρχής παρέχεται ως επαγγελματική στέγη; 
Mind the Gap


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Ρητορική η συζήτηση πλέον, αφού έχασα το συγκεκριμένο διαμέρισμα λόγω της στενομυαλιάς των ιδιοκτητών.
:-(((
Ίσως, όμως, βοηθήσουμε κάποιον άλλο με τα στοιχεία που παραθέτουμε εδώ.

Για την ιστορία: όταν ζήτησα να συμπεριληφθεί στο συμβόλαιο (είτε ως επισυναπτόμενη υπεύθυνη δήλωση, είτε ως επιπλέον όρος στις παρατηρήσεις, στο τέλος του συμβολαίου) η παραχώρηση ενός μέρους του μισθίου για την άσκηση του ελ. επαγγέλματός μου, η απάντηση ήταν κάθετα αρνητική (κατόπιν διαβουλεύσεων με λογιστή και δικηγόρο, σύμφωνα με τα λεγόμενά τους) με το σκεπτικό ότι μετά τη λήξη του συμβολαίου, οι ιδιοκτήτες, δεν θα ήταν σε θέση να μου κάνουν έξωση γιατί με προστατεύει ο νόμος περί επαγγελματικής στέγης. Δεν γνωρίζω αν και κατά πόσο ισχύει αυτό και, για να'μαι ειλικρινής, δεν κάθισα να το ψάξω. Όταν βλέπω ανθρώπους αδιάλλακτους, δεν σπαταλώ χρόνο και ενέργεια για να τους μεταπείσω. Το θεωρώ άδικο κόπο.

alter_ego, το σκέφτηκα κι αυτό που προτείνεις, όμως τα διαμερίσματα που βρήκα να διατίθενται για επαγγελματική στέγη δεν έκαναν ούτε για χοιροστάσια... Λυπάμαι, δεν θα πάρω! Συνήθως, τα διαμερίσματα αυτά έχουν περάσει από δικηγόρους ή -ακόμη χειρότερα- από γιατρούς και χρήζουν ανακαίνισης τουλάχιστον! Δεν είμαι σε θέση ν'αναλάβω το κόστος μιας τέτοιας εργασίας σε ξένο ακίνητο... Έτσι προσανατολίζομαι στην εύρεση κανονικής κατοικίας με την ελπίδα κάποιος ιδιοκτήτης να δεχτεί. Ίδωμεν...

:-)))


evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
Καλημέρα,

Να κι άλλο ένα πρόβλημα με την επαγγελματική έδρα.

Έκλεισα το γραφείο μου πρόσφατα και θέλω να κάνω μεταβολή της έδρας μου στο σπίτι που νοικιάζω. Μιλάμε για μεταφορά εντός της ίδιας περιοχής (από Ν. Σμύρνη σε Ν. Σμύρνη, με άλλη διεύθυνση όμως).

Φτιάχνω τη γνωστή Υπεύθυνη Δήλωση και πάει η ιδιοκτήτριά μου στην εφορία και της την πετάνε στα μούτρα. Δεν ισχύει κυρία μου αυτό!
Φτιάξτε μια τροποποίηση του Συμφωνητικού Μίσθωσης Κατοικίας και στην παράγραφο Χρήση, προσθέστε και την επαγγελματική έδρα.

Φτιάχνω την τροποποίηση και της τη δίνω για να πάμε στην Εφορία μαζί, αλλά αυτή σήκωσε μπαιράκι και μου ζητάει αύξηση 100 ευρώ (σημειωτέον, το σπίτι της το νοίκιασα πριν 4 μήνες με 3ετές συμφωνητικό για 460 ευρώ το μήνα και τωρα μου ζητάει άλλα 100 για το κοτέτσι της!)

Νευριάζω, σκίζω τις τροποποιήσεις και παίρνω τηλ στην εφορία ξανά. Πέφτω στη διευθύντρια του Μητρώου, η οποία μου λέει: τι αύξηση σας ζητάει κυρία μου, από που κι ως που, ελάτε σε μένα με το αρχικό σας μισθωτήριο και το έντυπο Μ2 και κάντε τη μεταβολή χωρίς καν να την ρωτήσετε. Δεν την αφορά την κυρία το θέμα, από τη στιγμή που νοικιάζετε εσείς το σπίτι της για 3 χρόνια, κάνετε ότι θέλετε.

Ρωτάω τη λογίστριά μου και τη δικηγόρο μου, και μου λένε ότι αν κάνω έτσι τη μεταβολή (χωρίς δηλαδή να την ενημερώσω) έχει το δικαίωμα να μου κάνει έξωση.

Είμαι ξεκρέμαστη τώρα κι επειδή πλήρωσα πολλά λεφτά για να κάνω σπίτι το αχούρι της (1000 βάψιμο + 300 καθαρίστριες) + 900 ευρώ εγγύηση δεν θέλω να εμπλακώ και φορολογικά με αυτήν, επειδή προσπαθώ να βρω τρόπο να φύγω, χάνοντας τα λιγότερα δυνατόν χρήματα. Αν φύγω βέβαια νωρίτερα από τη λήξη, μάλλον δεν παίρνω μία.

Επίσης δεν έχω ακίνητη περιουσία και έτσι δεν ξέρω τι θα κάνω με την έδρα μου. Η εφορία μου είπε ότι μερικές φορές κάνουν αυτοψία και άρα δεν μπορώ να δηλώσω το σπίτι του φίλου μου στη Σαρωνίδα και να δουλεύω στο σπίτι μου στη Νέα Σμύρνη. Επίσης, αν γινόταν ακόμα κι αυτό, ο φίλος μου έχει ήδη ξεκινήσει διαδικασίες πώλησης του σπιτιού, οπότε σε λίγους μήνες δεν θα του ανήκει πια.

Έχει κανείς καμιά ιδέα;; Τι μπορώ να κάνω;;;
Έχω περιθώριο μέχρι 15 Σεπτεμβρίου να κάνω τη μεταβολή

Ευχαριστώ πολύ
ευδοξία




Translation is the art of failure – Umberto Eco


evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
Σε συνέχεια του προβλήματός μου με την επαγγελματική έδρα έμαθα κι ένα καλό νέο από την εφορία Νέας Σμύρνη.

Για το επάγγελμα του μεταφραστή, δεν απαιτείται καμία έγκριση και καμία υπογραφή από τον ιδιοκτήτη του σπιτιού που νοικιάζουμε για να το δηλώσουμε ως επαγγελματική στέγη.

Μου είπαν από την εφορία, ότι αφού μιλάμε για μεταφράσεις και αφού έχω 3ετές συμβόλαιο μίσθωσης κατοικίας, κάνω ότι θέλω στο σπίτι.
Μου άλλαξαν την έδρα μου χωρίς να ρωτήσω καν την ιδιοκτήτρια και χωρίς να απαιτείται αυτοψία του χώρου.

« Last Edit: 26 Oct, 2006, 14:49:58 by spiros »
Translation is the art of failure – Umberto Eco


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Αφού έγινε η δουλειά σου έτσι απλά και ωραία, μην το πεις ούτε του παππά!!

Όταν έκανα έναρξη εγώ με έδρα το δικό μου -καταδικό μου σπίτι- μου όρισαν ημερομηνία για αυτοψία. Άλλο αν επειδή ήταν Αύγουστος και έσκαγε ο τζίτζικας δεν ήρθαν και μου είπαν να πάω να μου υπογράψουν το σχετικό .... χαρτο!!

Τώρα αν περίμενε το "κατιτίς" του... έχασε γιατί εγώ του έδωσα το χέρι, του χαμογέλασα πλατειά, είπα ευχαριστώ και έφυγα!!

« Last Edit: 26 Oct, 2006, 21:19:26 by NadiaF »
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


evdoxia

  • Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2315
    • Gender:Female
Βεβαιότατα, απο κει που ζητούσε η ιδιοκτήτρια 100 ευρώ αύξηση γιατί α το κάνω λέει γραφείο, πήρε (μην πω τι πήρε) και το έκανα κανονικότα γραφείο χωρίς καν να το ξέρει.

Φυσικά αυτό μου είπαν ότι ισχύει μονο για μεταφράσεις!
Translation is the art of failure – Umberto Eco


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Για το επάγγελμα του μεταφραστή, δεν απαιτείται καμία έγκριση και καμία υπογραφή από τον ιδιοκτήτη του σπιτιού που νοικιάζουμε για να το δηλώσουμε ως επαγγελματική στέγη.

Μου είπαν από την εφορία, ότι αφού μιλάμε για μεταφράσεις και αφού έχω 3ετές συμβόλαιο μίσθωσης κατοικίας, κάνω ότι θέλω στο σπίτι.
Μου άλλαξαν την έδρα μου χωρίς να ρωτήσω καν την ιδιοκτήτρια και χωρίς να απαιτείται αυτοψία του χώρου.
Μήπως μπορεί κάποιος να μας επιβεβαιώσει τα παραπάνω; Μπορώ δηλαδή να νοικιάσω ένα διαμέρισμα για κατοικία και εκ των υστέρων να το μετατρέψω σε επαγγελματική στέγη, χωρίς καν να ρωτήσω τον ιδιοκτήτη;

Άλλη ερώτηση (για ξεχωριστό νήμα ίσως):
Τι παίζει με την αυτοψία; Ισχύει ή είναι αστικός μύθος;


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Από τη δική μου εμπειρία από δύο ενοικιαζόμενες κατοικίες (η μία ενοικίαση το 2000 και η άλλη πριν από μερικούς μήνες):

- ο μεταφραστής πρέπει να έχει στα χέρια του και να προσκομίσει στην εφορία του αντίγραφο συμφωνητικού μίσθωσης της κατοικίας θεωρημένο από την εφορία του ιδιοκτήτη. Αρκετοί ιδιοκτήτες αμελούν να δώσουν τέτοια αντίγραφα, άρα στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να ζητηθεί.

- ο μεταφραστής θεωρείται ότι έχει "έδρα την κατοικία" και όχι "κατοικία - επαγγελματική στέγη" όπως π.χ. θα μπορούσε να έχει ένας οδοντίατρος με μεγάλο σπίτι, άρα ο ιδιοκτήτης εξακολουθεί να του ενοικιάζει κατοικία και όχι χώρο άσκησης επαγγελματικής δραστηριότητας, και δεν ισχύουν οι διατάξεις περί επαγγελματικής στέγης. Άρα, σαφώς και μπορεί να κάνει έναρξη οποτεδήποτε, από τη στιγμή που δεν αλλάζει κάτι στο καθεστώς της χρήσης του χώρου και άρα δεν θίγονται συμφέροντα του ιδιοκτήτη, π.χ. από παράταση της υποχρεωτικής διάρκειας της μίσθωσης.

- η αυτοψία είναι τυπικά απαραίτητη, απλώς στην εφορία όταν βλέπουν στο συμφωνητικό περιγραφή μιας κατοικίας και έχουν να κάνουν με ένα επάγγελμα που δεν έχει συγκεκριμένες προϋποθέσεις χώρου υποδοχής πελατών ή εργαστηρίου, στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων την παρακάμπτουν και βάζουν την υπογραφή χωρίς αυτοψία για λόγους αποφυγής των καθυστερήσεων. Δεν το κοίταξαν ούτε και στη δική μου περίπτωση, παρόλο που πρόκειται για μεζονέτα με 2 εισόδους και ο ένας χώρος θα μπορούσε από αρχιτεκτονική άποψη να ανεξαρτητοποιηθεί ως γραφείο - τους έφτασε το ότι στο συμφωνητικό περιγράφεται μία ενιαία κατοικία.

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο, εμπειρικά πάντα, εδώ είμαστε...
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


 

Search Tools