acer palmatum atropurpureum dissectum → cutleaf Japanese maple

balOoO · 15 · 14727

balOoO

  • Newbie
  • *
    • Posts: 14
    • Gender:Female
Acer Palmatum Atropurpureum Dissectum (cutleaf Japanese maple) → σφένδαμος ο παλαμόφυλλος ποικ. μαυροπόρφυρος (ή βαθυπόρφυρος)

Γεια σας, είναι η πρώτη φορά που ρωτάω κάτι εδώ (... και γενικά σε κάποιο forum), γι' αυτό παρακαλώ συγχωρήστε με αν είμαι σε λάθος συζήτηση!! :)

Εντάξει με το acer palmatum, αυτό ξέρω πώς μεταφράζεται, αλλά με τα υπόλοιπα τα έχω βρει σκούρα...  Ξέρω ότι purpureum είναι το πορφυρούν, αλλά κατά τα άλλα σηκώνω τα χέρια ψηλά :(  

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
« Last Edit: 27 Mar, 2011, 15:05:16 by spiros »


billberg23

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6318
    • Gender:Male
  • Words ail me.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εκτός από τον «σφένδαμνο (ή σφένδαμο) τον παλαμόφυλλο», αυτή η εξωτική ποικιλία δεν έχει μεταφραστεί στα διάφορα βοηθήματά μας, οπότε αν το χρειάζεσαι στα ελληνικά, ή ρωτάς το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο ή επιχειρείς δική σου απόδοση. Κάπου βρήκα «άκερ ο παλαμοσχιδής» για το «παλαμόφυλλος». Θα πρότεινα ωστόσο «σφένδαμος ο παλαμόφυλλος ποικ. μαυροπόρφυρος (ή βαθυπόρφυρος) πολυσχιδής.


P.S. Για την Billbergia, σάς έχω μιλήσει;


Α, ναι, κι ένα ωραίο γλωσσάρι που βρήκα: http://www.uafortsmith.edu/Arboretum/TreeTerminology
« Last Edit: 07 Nov, 2006, 15:35:28 by nickel »


lany

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 343
    • Gender:Female
  • Μακρινό πλάνο (να 'μαστε και σίγουροι!)


P.S. Για την Billbergia, σάς έχω μιλήσει;


Ουόχι, για πες μας! Εχω μια pyramidalis στο σπίτι....
« Last Edit: 07 Nov, 2006, 15:44:00 by wings »
Μόνο οι γενναίοι αγαπούν... Οι άλλοι απλώς ξεγελούν τα όνειρα...

ʼκης Δήμου



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Πανέμορφη η pyramidalis και να τη χαίρεσαι!

Υπάρχει και μια Billbergia zebrina, η οποία, αν έχεις θεό, μεταφράζεται από τον Γεννάδιο «Βιλβεργία η ωρυγγόχρους» (από τους «ώρυγγες», είδος ίππων ή ιπποειδών με κατάστικτο ή με ραβδωτό χρώμα τριχώματος, όπως λ.χ. τής ζέμπρας – Πάπυρος). Φαντάσου να είσαι ο πρώτος που πρέπει να βρεις να προτείνεις τέτοιον όρο.
« Last Edit: 09 Nov, 2006, 18:58:16 by nickel »


balOoO

  • Newbie
  • *
    • Posts: 14
    • Gender:Female
Σας ευχαριστώ πάαααρα πάααρα πολύ!! Με βοηθήσατε πολύ, και θέλω να πω πως είναι υπέροχο που υπάρχει αυτό το forum!! (αλλιώς ακόμα θα έτρεχα)


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Billbergia, ε;;;; Δηλαδή, κι άλλο....Φιντάνι, χιχι! Γεια σου ξαδερφούλη! Τι, δηλαδή, μόνο οι ''παλιοί'' θα έχουν ''ξαδέρφια'' και ''θείους''; Bill, θέλεις να σε αποκαλώ ξάδερφο;-)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Billbergia, ε;;;; Δηλαδή, κι άλλο....Φιντάνι, χιχι! Γεια σου ξαδερφούλη! Τι, δηλαδή, μόνο οι ''παλιοί'' θα έχουν ''ξαδέρφια'' και ''θείους''; Bill, θέλεις να σε αποκαλώ ξάδερφο;-)

Θα πω πάλι τη γνωστή παροιμία και λείπει κι η γουρουνοκατερίνα που με αβαντάρει.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Ποια παροιμία, δεν καταλαβαίνω...... Εσένα, Βίκυ, να σε λέω κουμπάρα; Ή μήπως θα κουβαλήσεις κανένα μαγνήτη πάλι :-)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Την παροιμία: Βρήκε ο γύφτος τη γενιά του, ... :-)

Κουμπάρα; Όχι, δεν μ' αρέσει. Βρες κάτι πιο πρόσχαρο, βρε Εφάκι.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Quote
Call me anything but late for dinner...
XAXAXA!!! ΟΚ, ξάδερφε, μ' αρέσει που είμαστε σόι με χιούμορ....

Quote
Την παροιμία: Βρήκε ο γύφτος τη γενιά του, ... :-)

Κουμπάρα; Όχι, δεν μ' αρέσει. Βρες κάτι πιο πρόσχαρο, βρε Εφάκι.
Το αντιπαρέρχομαι γιατί προέρχομαι από σόι με χιούμορ, χιχι....
Δεν μπορώ να βρω πιο πρόσχαρο συγγενολογικό όνομα. Δεν ξέρω αν σου αρέσει το συμπεθέρα, αλλά μάλλον θα διαλέξω το Βικουλίνι, καλύτερο, ε;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Call me anything but late for dinner...

Εντελώς μα εντελώς δικός μου είναι ο Μπιλ! A man after my own heart. Άνθρωπος κατά την καρδίαν μου, που λέει και η Βίβλος.


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Χμ..... Προσπαθείς να μπεις στην οικογένεια, Mr Nickel; Ευπρόσδεκτος, άλλωστε κι εσύ λίγο φιτουλάκι είσαι, χιχι....(Μη μου το κάνεις φυτουλάκι, επίτηδες το έγραψα έτσι μήπως και παρεξηγηθείς, να έχω την πισινή να σε πω ''φιτίλι'' ''σπίρτο'' κτλ.)


 

Search Tools