Επεμβάσεις λέιζερ για διόρθωση μυωπίας

spiros · 7 · 9015

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour
Έχει κάνει κάποιος από εδώ; Ποια ήταν η εμπειρία του; Γνωρίζω ότι υπάρχουν αρκετές διαφορετικές μέθοδοι (Lasik, PRK).

LASIK (laser-assisted in situ keratomileusis) is a type of refractive laser eye surgery performed by ophthalmologists for correcting myopia, hyperopia, and astigmatism. The procedure is generally preferred to photorefractive keratectomy, PRK, (also called ASA, Advanced Surface Ablation) because it requires less time for the patient's recovery, and the patient feels less pain, overall; however, there are instances where PRK/ASA is medically indicated as a better alternative to LASIK
https://en.wikipedia.org/wiki/LASIK

Βρήκα και αυτή τη σχετική συζήτηση:

1) Φωτοδιαθλαστική κερατεκτομή
χρησιμοποιείται για τη διόρθωση χαμηλής-μέτριας μυωπίας (6-7 βαθμούς). Σε αυτήν την επέμβαση αφαιρείται πρώτα επιθήλιο από την επιφάνεια του κερατοειδούς συνήθως πάχους 5-7% (αναλογα με τουσ βαθμούς που θέλουμε να διορθώσουμε)Μετά η ακτινοβολία excimer laser κατευθύνεται προς τον κερατοειδή για να διαμορφώσει την επιφάνειά του.

2) LASIK
Χρησιμοποιείται για την διόρθωση από χαμηλής μέχρι και υψηλής μυωπίας (από 0.50 μέχρι και 15 βαθμούς). Με την Lasik ο ιστός αφαιρείται από το ενδιάμεσο στρώμα με ένα εργαλείο που λέγεται μικροκερατόμος. Δημιουργείται ένας λεπτός κρημνός ο οποίος αναποδογυρίζεται.Το excimer laser αφαιρεί την επιθυμητή ποσότητα ιστού και ο κρημνός επανατοποθετείται στην αρχική του θέση και κολλάει με απλό στέγνωμα. Δεν απαιτούνται δηλαδή ράμματα.
http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-66425.html
« Last Edit: 14 Oct, 2009, 14:44:13 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ξέρω πάνω από τρία άτομα που έκαναν επεμβάσεις αυτού του είδους και όλα πήγαν περίφημα. Δεν ξέρω τη μέθοδο που ακολουθήθηκε.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



GinGin

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 311
Γνωρίζω κι εγώ άτομα που έχουν κάνει αυτήν την επέμβαση, δυστυχώς όμως δεν έχω ιδέα για τη μέθοδο.

Σε όλες τις περιπτώσεις που έχω ακούσει, μένουν λίγο στο νοσοκομείο για παρακολούθηση κι έπειτα φεύγουν. Την επόμενη μέρα τους κόβουν τα μάτια τους, αλλά δεν υπάρχει ιδιαίτερος πόνος. Επίσης, πρέπει στο διάστημα που ακολουθεί την επέμβαση να αποφεύγουν την έκθεση στον ήλιο, γι'αυτό και αποφεύγεται κατά τους καλοκαιρινούς μήνες. Γενικά, όλοι είναι ευχαριστημένοι και δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα.

Αυτά ξέρω μόνο... Ελπίζω να βοήθησα.
« Last Edit: 08 Jan, 2009, 00:58:56 by spiros »


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Ξέρω πάνω από τρία άτομα που έκαναν επεμβάσεις αυτού του είδους και όλα πήγαν περίφημα. Δεν ξέρω τη μέθοδο που ακολουθήθηκε.
Εϊμαι και γω ένα από αυτά τα άτομα. Προ δεκαετίας. Είμαι πολύ ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα. Αναφέρομαι στο LASIK.
« Last Edit: 11 Sep, 2008, 11:08:50 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.



Katerina Ro

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 153
    • Gender:Female
  • Truth to life, invisible on lies
Έστω και καθυστερημένα η απάντησή μου, ελπίζω να βοηθήσει κάπως.

Έχω κάνει λέιζερ για διόρθωση μυωπίας & αστιγματισμού στο αντίστοιχο ινστιτούτο του Πανεπιστήμιου Ηρακλείου. Δε μένεις καθόλου μέσα για παρακολούθηση. Την προηγούμενη μέρα κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, την επόμενη το λέιζερ, το οποίο ουσιαστικά κρατάει  μερικά δευτερόλεπτα σε κάθε μάτι, απλά η προετοιμασία παίρνει παραπάνω (1 ώρα περίπου) και μένεις 1-2 ώρες μετά για παρακόλουθηση. Και μετά επισκέψεις στο γιατρό για παρακολούθηση, ανά εβδομάδα, μήνα, τρίμηνο, εξάμηνο και στο τέλος ανά χρόνο. Μετά την εγχείρηση για 2-3 ώρες βλέπεις θολά, σιγά σιγά όμως καθαρίζει η όραση. Μέχρι την επομένη βλέπεις πολύ καλά, το τελικό αποτέλεσμα σταθεροποιείται σε 6 μήνες. Όσον αφορά τις μετεγχειρητικές προφυλάξεις, τις πρώτες 4-5 μέρες βάζεις ανά 1 ώρα διάφορες σταγόνες, μετά αραιώνουν (3 φορές την ημέρα) για ένα μήνα και μετά 2-3 μήνες απλά τεχνητά δάκρυα. Για ένα μήνα δεν επιτρέπεται το μπάνιο στη θάλασσα, και νερό επιτρέπεται να πέσει στα μάτια μετά τις 15 μέρες. Σε γενικές γραμμές, ο πρώτος μήνας θέλει λίγη υπομονή για ενδεχόμενους πονοκεφάλους, τσούξιμο στα μάτια, σα να έχεις άμμο στα μάτια, αλλά περνάνε σιγά-σιγά. Στη δουλειά σου γυρνάς το πολύ σε 2-3 μέρες. Γυμναστική μπορείς να κάνεις μετά από μία εβδομάδα.

Όσον αφορά τη μέθοδο, υπάρχουν πολλές. Ουσιαστικά το λέιζερ κόβει τμήμα του κερατοειδούς. Για το λόγο αυτό, γίνεται μέτρηση του πάχους του κερατοειδούς αρχικά, ώστε να εξακριβωθεί κατά πόσο είναι εφικτή η εγχείρηση (ξέρω άτομα τα οποία δεν μπόρεσαν να κάνουν εγχείρηση επειδή ο κερατοειδής τους είναι λεπτός). Το όριο ασφαλείας πάχους το οποίο αφήνουν μετά το ''κόψιμο'' είναι 30%, αλλά συνήθως αφήνουν λίγο παραπάνω.

Αξίζει τον κόπο, πάντως, και κυρίως για μεγάλους βαθμούς μυωπίας οι οποίοι απαιτούν τη συνεχή χρήση γυαλιών.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, απορία, παραμένω στη διάθεσή σας,

Καλό βράδυ!
Always and forever, whatever, whenever, wherever, whoever...



loukaram

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
    • Gender:Male
 Γράφω μόνο και μόνο για να προστατέψω τον κόσμο πράγμα που όταν κοίταγα σε φόρουμ για την επέμβαση δεν υπήρχε και αν υπήρχε ίσως τώρα να έβλεπα φυσιολογικά…  γιατί γενικά υπάρχουν μόνο με θετικά σχόλια και από την άλλη όταν εμφανίζεται ένας γιατρός που έχει ορκιστεί στον Ιπποκράτη και λέει ότι δεν είναι τίποτα και όλα θα είναι καλά.. την πατάει κάποιος εύκολα.
 
 Εγώ μετά από πολύ ψάξιμο σε φόρουμ κατέληξα σε μια κλινική (eyeclinic του Χρονόπουλου) ακλουθώντας τα σχόλια και δίνοντας βάση στο μοντέλο του μηχανήματος (FEMTO second generation)…  αν είχα πάει τυχαία σε μία άλλη πιθανότατα θα ήμουν μια χαρά… δυστυχώς δεν υπήρχαν καθόλου αρνητικές κριτικές σε κάποιο φόρουμ…
 
 Τελικά τα μάτια μου καταστράφηκαν  εντελώς…  βλέπω 30 είδωλα γύρω από τα αντικείμενα που γυαλίζουν ή είναι φωτεινά (π.χ. 30 φεγγάρια γύρω γύρω από το κανονικό βλέποντας τηλεόραση βλέπω την πάνω σειρά τον υπότιτλων από τα είδωλα να πέφτει στην κάτω σειρά…)όλα αυτά εδώ και δύο χρόνια και λογικά ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ…
 
 Πήγα με ένα συγκεκριμένο πρόβλημα που ο κάθε οφθαλμίατρος θα μου είχε δώσει γυαλιά και όλα τα ήταν καλά… άλλα αυτοί για να πάρουν 2 χιλιάρικα με βάλανε στο χειρουργείο ο κάθε οφθαλμίατρος ήξερε τι αποτέλεσμα θα είχα  (για αυτό τους θεωρώ εγκληματίες και όχι άχρηστους…)
 
 Μία συμβουλή το laser στα μάτια δεν είναι παιχνίδι μπορεί να πετύχει αλλά μπορεί και όχι το θέμα είναι να σας πουν την αλήθεια και αν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα γιατί γυρισμός δεν υπάρχει για αυτό ρωτήστε και άλλους γιατρούς και αν έστω και ένας πει όχι… τότε μην κάνετε επέμβαση τα γυαλιά και οι φακοί είναι μια χαρά….
 


 

Search Tools