Εμπειρίες ταξιδίων

jglenis · 52 · 12178

F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Κορίτσια, εσείς με τη γλώσσα πώς τα πήγατε; Γιατί εμείς, είχαμε ένα θεματάκι με τα Ισπανικά. Ευτυχώς που είχαμε κάνει κάτι υποτυπώδη μαθήματα, δηλαδή, για να γίνω σαφέστερη (Όχι τίποτε Καταλανικά ή Βάσκικα, μη φανταστείτε, Καστιλιάνικα, σίγουρα πράγματα). Αν περιμέναμε από τη lingua franca...

Χαρακτηριστικό παράδειγμα: Στο αεροδρόμιο, τι αγοράζει πρώτα ο τουρίστας;
(Απαντώ): Καφέ και χάρτη.
Και στον καφέ, εντάξει. Μου έφταναν τα ισπανικά μου. Ε, στο χάρτη, τα έχασα. Ούτε λέξη αγγλικά δεν ήξεραν. Ούτε γαλλικά. Ούτε... τίποτε άλλο (Καλά, ''τίποτε άλλο'', δεν ήξερα ούτε εγώ:-) :-(((((

Στη χώρα των Βάσκων, δε, δε θα το πιστέψετε, αλλά με βοήθησαν τα... Ελληνικά (Για τις επιγραφές εννοώ, οι κάτοικοι μιλούν και...Καστιλιάνικα :-)))))


kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
Κορίτσια, εσείς με τη γλώσσα πώς τα πήγατε; Γιατί εμείς, είχαμε ένα θεματάκι με τα Ισπανικά.

Εμείς εντυπωσιαστήκαμε από το γεγονός ότι ουδείς, ούτε οι νέοι βρε παιδί μου, μιλούσε λέξη αγγλικά! Δηλαδή στο Παρίσι πιο καλά είχα συνεννοηθεί στα αγγλικά, καμία σχέση! Πρόσεξε δε σκηνικό στο ξενοδοχείο: στο ισόγειο η ρεσεψιόν, στον ημιώροφο καναπέδες για lounge καταστάσεις, η τραπεζαρία του πρωινού και η κουζίνα. Εμείς (10 άτομα παρέα) τη βγάζαμε στον ημιώροφο. Μια νύχτα, αφού είχαμε πιει όλα τα κρασιά που είχαμε αγοράσει για να φέρουμε στην πατρίδα, πεταχτήκαμε μέχρι την κουζίνα (κλειστή για το κοινό, χωρίς προσωπικό λόγω ώρας αλλά προσβάσιμη, ξεκλείδωτη δηλαδή) "δανειστήκαμε" ένα κρασί και ένα γιαούρτι (!) και μάλιστα πήγαμε και στην ρεσεψιόν να μας το ανοίξει (το κρασί) γιατί δεν είχαμε ανοιχτήρι. Από τα μίνι μπαρ των δωματίων είχαμε πάρει κάτι ξηροκάρπια. Το επόμενο πρωί αναχώρηση, εγώ και μια φίλη στη ρεσεψιόν κανονίζουμε τα οικονομικά. Λέει ο ρεσεψιονίστας (στα αγγλικά): πήρατε κάτι από το μίνι μπαρ; (εμεί) Όχι! Οπότε μέχρι να κάνει αυτός λογαριασμό αρχίζω εγώ στα ελληνικά στη φίλη μου "Βρε και που να ξερε ότι κάναμε ντου και στην κουζίνα" "και τι ωραία τα ξηροκάρπια σας καλέ μου κύριε" κλπ, γέλια , οπότε μας δίνει αυτός τις αποδείξεις κλπ και λέει  "καλό ταξίδι" σε άπταιστα ελληνικά!! Περιττό δε να σου πω ότι έχασα το χρώμα μου κι ακόμα τρέχω!



lycos

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 218
    • Gender:Male
Προσωπικά συνιστώ τώρα που τα αεροπορικά εισιτήρια είναι φτηνά και τώρα που το ευρώ είναι ισχυρό, να πάτε όσο πιο μακριά μπορείτε. Οι διακοπές πρέπει να είναι πραγματικές διακοπές από το γνώριμο τρόπο ζωής μας. Το να πάει κανείς Ισπανία ή Ιταλία, ε πάει και μια άλλη φορά, δίπλα είναι δεν έγινε τίποτα. Όταν μεγαλώσετε θα σας πιάσει μια μελαγχολία που δε χαρήκατε όλο τον κόσμο όταν ήσαστε νέοι :) Πόσο χαίρομαι που εδώ στην Αγγλία το gap year έχει γίνει θεσμός και ξεκινάνε όλοι στα 18 τους με το σακίδιό τους για μακρινούς και γοητευτικούς προορισμούς. Τώρα για μας που δεν έχουμε πλέον τόσα χρονικά περιθώρια, επιβάλλεται δύο φορές το χρόνο να κλείνουν εντελώς οι διακόπτες, μια το χειμώνα και μια το καλοκαίρι. Ε μια από τις δύο φορές ας είναι κάπου μακριά.
« Last Edit: 20 Mar, 2007, 02:06:51 by lycos »


user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!

Εδώ και χρόνια σκέφτομαι να κάνω οδικώς (και οικογενειακώς) το ταξίδι από Βενετία προς Βαρκελώνη. Λέω να το κάνω αυτό το καλοκαίρι και υπολογίζω να διαθέσω περίπου 15 μέρες. Έχει κανείς ιδέες για ενδιαφέρουσες ενδιάμεσες στάσεις;
Το πλοίο φτάνει νομίζω πρωί στη Βενετία, υπολογίζω να κάτσουμε μέχρι το απόγευμα να (ξανα)δούμε την πόλη , να φύγουμε απόγευμα και να διανυκτερεύσουμε κάπου κοντά στη λίμνη Garda, επόμενη στάση κοντά στη Μασσαλία, μετά στην Αρλ, και τέλος Βαρκελώνη. Πώς σας φαίνεται;
Θα προλάβω να δω κάτι και να "μυρίσω" την πόλη σε 4 μέρες;
Έχει κανείς υπόψη του μέρη για οικονομική διαμονή στη διαδρομή και στην Βαρκελώνη, καθώς και για κάποιες αξιόλογες στάσεις για το δρόμο της επιστροφής;
Προσπαθώ όπως καταλαβαίνετε να το βγάλω όσο πιο σπαρτιάτικα αντέξουμε, γιατί 2 μεγάλοι και 2 παιδιά... έχω την εντύπωση πως θα μου βγεί πολύ μεγάλο το κουστούμι!
Πέρυσι είχα κάνει οδικώς Ιταλία-Αυστρία-Γερμανία και μένοντας σε Β&Β είχαμε καταφέρει να την βγάλουμε πολύ οικονομικά (12 μέρες περίπου 2.200€ σύνολο). Όμως στην Ιταλία (έξω από τις πόλεις, είναι αλήθεια)  εύρισκα τετράκλινο με πρωινό 70-90€ (και σε πολύ ωραία μέρη!), ενώ τώρα που ψάχνω για Βαρκελώνη δεν βρίσκω καθόλου τέτοιες τιμές. Δεν το έχω πολυψάξει ακόμα βέβαια.
Κάθε ιδέα καλοδεχούμενη!
Άντε και καλοκαίριασε, εσείς για πού κάνετε σχέδια;



mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Αφού θα πας στην Arles, οπωςδήποτε πρέπει να τριγυρίσεις τη περιοχή Camargue νότια της πόλης. Αλλά εγώ θα έλεγα πως γενικά αξίζει το κόπο να δεις διάφορα μέρη της Provence. Άσε που το φαγητό είναι ονειρεμένο!!!
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


katia2

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 107
    • Gender:Female
  • You' re getting a liittle cuckoo...
Εγώ πάλι αυτό που θέλω πάρα πολύ να κάνω είναι interail και ειδικά τη ζώνη Ισπανία - Πορτογαλία - Μαρόκο αν και Ισπανία έχω πάει, αλλά μόνο Βαρκελώνη και μου άρεσε πάρα πολύ! Θα ήθελα να κάνω αυτό που είναι για ένα μήνα, αλλά τώρα με τη δουλειά πολύ δύσκολο (στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα)..οπότε τώρα κοιτάω για κάτι πιο σύντομο. Αν έχει πάει κάποιος, please advise!

Επίσης θα ήθελα πάρα πολύ να πάω Σαρδηνία, δεν ξέρω γιατί μου έχει κολλήσει!

Τώρα για μέρη που έχω πάει..η Βαρκελώνη ήταν υπέροχη, η Πράγα επίσης (το Πάσχα) αλλά τα πιο ωραία ταξίδια τα έχω κάνει από Montpellier σε διάφορες μικρές γαλλικές πόλεις με το τρένο.

.
« Last Edit: 28 Apr, 2007, 10:00:55 by katia2 »
The less said the better


andy

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 308
    • Gender:Female
Καθότι βουκολικός τύπος, μία από τις ομορφότερες αναμνήσεις που έχω από ταξίδι είναι οι εξοχές της Ιρλανδίας. Βγαίνεις, ρε παιδί μου, από τον 21ο αιώνα και μπαίνεις στον κόσμο του Τόλκιν. Πράσινο, ομίχλες, κατσικάκια, νερά...εμένα το τοπίο μου θύμισε παραμύθι. Υπάρχει μία λίμνη που μοιάζει να έχει μαύρο χρώμα γιατί από πάνω της δεσπόζει ένα βουνό. Το εκμεταλλεύτηκαν λοιπόν οι δαιμόνιοι Ιρλανδοί και έφεραν άσπρη άμμο και τοποθέτησαν στη μία της όχθη, με αποτέλεσμα να θυμίζει (και καλά) ποτήρι μπύρας Guiness. Και την ονόμασαν βεβαίως lake Guiness. Επίσης, κάθε τρεις και λίγο ξεφυτρώνει κι από ένα στοιχειωμένο σπίτι, ραχούλα, κορφοβούνι στο δρόμο σου (κατά τους ξεναγούς, αλλά είναι κι αυτό πολύ ωραία ενταγμένο στο γενικότερο ονειρικό τοπίο).
Είναι ιδανικός προορισμός για όσους βρίσκονται αυτήν την περίοδο στη Γηραιά Αλβιόνα. Αυτά από το Lonely Planet των Πατησίων για σήμερα...
Έλα να πάμε στο νησί, η μάνα σου, εγώ κι εσύ...


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Καθότι βουκολικός τύπος, μία από τις ομορφότερες αναμνήσεις που έχω από ταξίδι είναι οι εξοχές της Ιρλανδίας. Βγαίνεις, ρε παιδί μου, από τον 21ο αιώνα και μπαίνεις στον κόσμο του Τόλκιν. Πράσινο, ομίχλες, κατσικάκια, νερά...εμένα το τοπίο μου θύμισε παραμύθι. Υπάρχει μία λίμνη που μοιάζει να έχει μαύρο χρώμα γιατί από πάνω της δεσπόζει ένα βουνό. Το εκμεταλλεύτηκαν λοιπόν οι δαιμόνιοι Ιρλανδοί και έφεραν άσπρη άμμο και τοποθέτησαν στη μία της όχθη, με αποτέλεσμα να θυμίζει (και καλά) ποτήρι μπύρας Guiness. Και την ονόμασαν βεβαίως lake Guiness. Επίσης, κάθε τρεις και λίγο ξεφυτρώνει κι από ένα στοιχειωμένο σπίτι, ραχούλα, κορφοβούνι στο δρόμο σου (κατά τους ξεναγούς, αλλά είναι κι αυτό πολύ ωραία ενταγμένο στο γενικότερο ονειρικό τοπίο).
Είναι ιδανικός προορισμός για όσους βρίσκονται αυτήν την περίοδο στη Γηραιά Αλβιόνα. Αυτά από το Lonely Planet των Πατησίων για σήμερα...


Μιλάς για Βόρεια; Γιατί στη Βόρεια έχω πάει. Με "ξεναγούς" λόκαλς. Γυρίσαμε όλο το άντριμ. Πιο μαγευτική χώρα δεν έχω ξαναδεί. Και, φυσικά, η Γκίνες έρεε άφθονη. Μαζί με Μπούσμιλς.

Nick Roussos


user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!

Ανάλογο βουκολικό τοπίο έχει η Σκωτία. Έχω κάνει π.π. (προ παιδιών) το γύρο (λέμε τώρα...) της Σκωτίας με νοικιασμένο αμάξι από το Λονδίνο. Η δεξιοτίμονη οδήγηση είναι μια εμπειρία από μόνη της. Πράσινα λιβάδια, στρουμπουλά προβατάκια, φιλόξενοι και γελαστοί άνθρωποι, μια φύση αλλιώτικη και παραμυθένια!  Έχουν και κάτι λόφους που τους λένε Highlands και πολύ γελάσαμε. Στο Isle of sky, εντυπωσιακή παλίρροια, περπατάς πάνω στα μύδια και τα κοχύλια!
Και η μπύρα εκεί δεν είναι χλιαρή!



mala

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 228
    • Gender:Female
Εγώ πάλι αυτό που θέλω πάρα πολύ να κάνω είναι interail

Εγώ πήγα interail, Ιταλία, Γαλλία, Βέλγιο, Ολλανδία. Μοναδική εμπειρία! 22 μέρες και μας βγήκε πολύ φθηνά (650 ευρώ με εισιτήρια, όλα τα έξοδα στο ταξίδι, αλλά και τον εξοπλισμό που αγόρασα, σακίδιο, υπνόσακο, παπούτσια κλπ), αλλά πέρναμε συνέχεια βραδινές διαδρομές για να κοιμόμαστε στα τρένα και τρώγαμε ελάχιστα... βασικά τα λεφτά τα φάγαμε στα μουσεία, όπου δεν κάναμε οικονομία! Θέλω κι εγώ πάρα πολύ να κάνω τη ζώνη Ισπανία, Πορτογαλία, Μαρόκο. Την έκανε η φίλη μου και πέρασε υπέροχα, αλλά της κόστισε περισσότερο αυτή τη φορά, γιατί τα τρένα ήταν ακριβότερα και πλήρωνε έξτρα.
Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light...


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Σημασία δεν έχει τόσο ο προορισμός όσο το ταξίδι και η απόδραση από την καθημερινότητα και τη γκρίνια του ετέρου ημίσεως. Φεύγω την επόμενη Παρασκευή για μια εβδομάδα στη Σουηδία (για συνέδριο) με διαμονή σε Στοκχόλμη και Dalarna (Falun και Borlänge). 'Aμα τη επιστροφή θα σας πώ τις εντυπώσεις μου. Χρόνια Πολλά στο Nickel. Aν και κατεβαίνω αύριο στο κλεινόν Άστυ (παρουσίαση Δ.Ε. του ΕΑΠ στο Μαρούσι), δε θα έλθω το βράδυ στη Δροσιά, παρότι θα ήταν ευκαιρία να γνωρίσω εκ του σύνεγγυς όλα τα enfants gâtés της εκλεκτής ομήγυρης, γιατί προβλέπω ότι θα γίνει εκεί ο χαμός! Μέχρι και σκύλους θα φέρουν!
« Last Edit: 28 Apr, 2007, 12:29:22 by mavrodon »


kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997


Βλέπω το φόρουμ είναι γεμάτο κοσμοπολίτικα μέλη. Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας. Αυτό το μήνα σκέφτομαι τη Σαρδηνία ως προορισμό για τις καλοκαιρινές διακοπές (Αύγουστος). Για όσους δε με γνωρίζουν να διευκρινίσω ότι "αυτό το μήνα" σημαίνει ότι κάθε 20 μέρες περίπου μέχρι τις διακοπές αλλάζω προτιμήσεις και ψάχνω για καινούριο προορισμό και στο τέλος καταλήγω να "κλείσω" ασθμαίνοντας στο πρώτο ελληνικό νησί που θα βρω διαθέσιμο κεραμίδι και εισιτήριο θέσης ορθίων.
Για αυτό το μήνα λοιπόν, οτιδήποτε γνωρίζετε για την Σαρδηνία μπορεί να μου φανεί χρήσιμο (όχι τίποτ' άλλο, έλεγα μήπως αποφύγω τη Σπιναλόγκα φέτος).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-))


Porkcastle

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 424
Έχει κανείς υπόψη του μέρη για οικονομική διαμονή στη διαδρομή και στην Βαρκελώνη, καθώς και για κάποιες αξιόλογες στάσεις για το δρόμο της επιστροφής;

Η Ibis είναι γενικά καλή και οικονομική αλυσίδα ξενοδοχείων. Εκεί είχα μείνει όταν πέρασα από Βαρκελώνη (είχα κάνει οδικώς τη διαδρομή από βόρεια Γερμανία μέχρι Malaga) και το δωμάτιο κόστιζε περίπου 70 ευρώ (για 4κλινο υπολόγισε λίγο περισσότερα). Επίσης, 4 μέρες είναι μια χαρά για να δεις την πόλη.
Όσο για ενδιαφέρουσες στάσεις από τη Μασσαλία και μετά, θα πρότεινα ανεπιφύλακτα Avignon (ειδικά κατά τη διάρκεια του καλοκαιρινού φεστιβάλ) και Montpellier.


Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Ένα έχω να πω...καθόλου δεν σκέφτεστε πια εμάς που έχουμε πήξει στη δουλειά και δεν βλέπουμε διακοπές ούτε με το ένα κυάλι;;; Κανένα έλεος;

Υ.Γ. Να πάτε όοοοολοι Πράγα, είναι διαταγή.
Υ.Γ.2 Έχω σιχαθεί τη ζωή μου με τη £$%μετάφραση
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Σικελία, θα πάω αυτό το καλοκαίρι, είναι ο νονός μου από'κει

Ε, δε γινόταν να μην το σχολιάσω... ο Κορλεόνε σε βάφτισε ;-)


 

Search Tools