Μη καταβολή πληρωμής μεταφράσεων από εκδοτικό οίκο

shiba · 4 · 1028

shiba

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 7
Αγαπητοί συνάδερφοι,

Καλησπέρα σας!

Είναι ένα θέμα που κάποιοι από εσάς ίσως έχετε αντιμετωπίσει στη διάρκεια της σταδιοδρομίας σας ωστόσο, προσωπικά, και μετά από 18 χρόνια πορείας μου στη μετάφραση, μου συμβαίνει για πρώτη φορά. Από το 2017, ένας εκδοτικός οίκος, με την ιδιοκτησία του οποίου μάλιστα είχα εξαιρετικές σχέσεις, δεν μου έχει καταβάλει την πληρωμή για δύο βιβλία...Και το κατάλαβα κάπου στη μέση της μετάφρασης ενός τρίτου, οπότε και σταμάτησα να το μεταφράζω . Από τότε ή που με κοροϊδεύουν ότι θα πληρωθώ και θα πληρωθώ ή απόλυτη σιωπή, και τώρα μου ζητούν το τρίτο βιβλίο, ενώ ξέρουν ότι έχω κάνει σχεδόν τα 2/3 της μετάφρασης. Πραγματικά, με έχει διαλύσει αυτή η συμπεριφορά και η κατάσταση, γιατί σε ένα μήνυμά τους κιόλας μου έλεγαν ότι έχω τόσους άλλους εκδοτικούς οίκους που συνεργάζομαι, οπότε δεν πρέπει να αγχώνομαι για τη δική τους οφειλή...Τόσο καιρό προσπαθώ να είμαι ευγενική και τυπική , αλλά η ειρωνεία και η αδιαφορία τους έχει ξεπεράσει κάθε όριο. Να σημειώσω ότι τον τελευταίο ενάμιση χρόνο δεν τους έχω ενοχλήσει καθόλου γιατί περιμένω να δω τι θα κάνουν...Και σήμερα μου έστειλαν μήνυμα να τους επιστρέψω το τρίτο βιβλίο που μετέφραζα πριν σταματήσω λόγω μη καταβολής των οφειλών των προηγούμενων. (Εύχομαι να ήμουν σαφής και να μην σας μπέρδεψα).

Οποιαδήποτε συμβουλή θα μου ήταν πολύτιμη γιατί έχω απελπιστεί πλέον...
Ευχαριστώ θερμά




shiba

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 7
Καλησπέρα και πάλι,

Όχι, δεν γνωρίζω τον ΣΜΕΔ...Είμαι στην ΠΕΜ, υποθέτω πως θα μπορούσα να ρωτήσω και αυτούς.

Δυστυχώς, ο οίκος με τον οποίο έχω πρόβλημα δεν φαίνεται πουθενά ότι είναι κακοπληρωτής , ωστόσο, ευχαριστώ για τους συνδέσμους.

Καλό μεσημέρι
« Last Edit: 06 Jul, 2020, 13:49:32 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour


 

Search Tools