Τα επτά θαύματα - vote - Ελληνάρες, χανόμαστε!!!

hope71 · 55 · 7912

hope71

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 117
    • Gender:Female
  • Νους υγιής εν σώματι υγιεί! Η άλλη μου αγάπη...
Πλησιάζουν οι μέρες μέχρι να καθοριστούν τα νέα 7 θαύματα του κόσμου και η εν εξελίξει παγκόσμια ψηφοφορία, η οποία διεξάγεται πυρετωδώς μέσω του Internet, θέτει μέχρι στιγμής την δική μας Ακρόπολη στον κίνδυνο να μην βρίσκεται πλέον ανάμεσά τους . Το περίφημο ελληνικό μνημείο βρίσκεται μέχρι στιγμής στην όγδοη θέση, ανάμεσα σε 21 υποψηφιότητες κι αν δεν ψηφίσουμε όλοι με σκοπό να την ανεβάσουμε κατά μία θέση και να την εντάξουμε πάλι στα μνημεία τα οποία θα αποτελούν από τις 07.07.2007 τα νέα 7 θαύματα του κόσμου (τότε θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα στη Λισσαβόνα) κινδυνεύουμε να μας φάει η μαρμάγκα της αδιαφορίας ακόμα μία φορά.

Γι' αυτό  ως Ελληνόπουλα και ως Ελληνοπούλες Α', Β' και Γ' ηλικίας οφείλουμε να βάλουμε κι εμείς το χεράκι μας, για να διατηρήσουμε την Ακρόπολη μέσα σε αυτά.

Η σειρά έως τώρα είναι:

Τα μέχρι στιγμής 7 θαύματα του κόσμου (θέσεις 1-7) :
Colosseum, Great Wall, Machu Picchu, Petra, Pyramids of Giza, Statues of Easter Island, Taj Mahal Middle

Στις επόμενες θέσεις 7 (8-14):
 Acropolis ( ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ), Angkor, Chichen Itza, Eiffel Tower, Kremlin/ St. Basil, Stonehenge

Τελευταίες  7 θέσεις (15-21):
Alhambra, Haria Sofia ( η Αγιά Σοφιά στην Πόλη ), Kiyomizu Temple, Neuschwanstein Castle, Statue of Liberty, Sydney Opera House, Timbuktu.

Επομένως από άποψη τακτικής, επειδή όλοι ρίχνουν επτά ψήφους, εξυπηρετεί να ψηφίσουμε την Ακρόπολη και 6 ακόμα από την τελευταία επτάδα, ανάμεσα στα οποία περιλαμβάνεται και η η Αγιά Σοφιά στην Πόλη (Haria Sofia ).

Εννοείται ότι μπορείτε να ψηφίσετε και πλήρως αμερόληπτα κατά τα λοιπά 6/7!!! Π.χ. δύσκολο κανείς να αρνηθεί το Κολοσσαίο ή τις Πυραμίδες του Χέοπος ( Pyramids of Giza ). Σε κάθε περίπτωση μην ξεχάσετε την Ακρόπολη και αποφύγετε όπως ο Διάολος το Λιβάνι τα Statues of Easter Island, Taj Mahal Middle, τα οποία καταλαμβάνουν την 6η και thn 7 η θέση.

Υπάρχει «ελληνική σημαία» στο site για να δείτε τον τρόπο ψηφοφορίας στη γλώσσα μας και μετά την ρίψη της ψήφου θα ζητηθεί επιβεβαίωση, με γράμμα που θα σας στείλουν με e-mail.

Βάλτε, λοιπόν, οικογένεια, φίλους, γνωστούς και συναδέλφους να ψηφίσουν της Ακρόπολη στο site
www.new7wonders.com    και file://www.new7wonders.com>,
ή σε έναν από τους διεθνείς τηλεφωνικούς αριθμούς +372 705 00 22, +372 541 117 38, 4236639002 99.
« Last Edit: 28 Feb, 2007, 21:46:25 by wings »


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Εγώ πάντως ψήφισα με το χέρι στη καρδιά.-)))
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.



hope71

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 117
    • Gender:Female
  • Νους υγιής εν σώματι υγιεί! Η άλλη μου αγάπη...
Κι εγώ το έκανα το χρέος μου.

Μακάρι να κινητοποιηθούν και άλλοι!


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Ναι, ναι, κι εγώ με το χέρι στην καρδιά θα ψηφίσω. Οι οδηγίες τύπου ψηφοφορίας Eurovision δεν είμαι σίγουρη ότι με εκφράζουν (ο γιος μου με λέει ''θύμα''). Αλλά όχι και το Κολοσσαίο πάνω από την Ακρόπολη!!! :-)
Θα το στείλω όμως στους φίλους μου, μη με λες αδιάφορη, Ελπίδα :-)))))



auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Καρφάκι δεν μου καίγεται. Ειλικρινά. Αν ο κόσμος θεωρεί ότι η Ακρόπολη δεν αξίζει να είναι στα 7 θαύματα του κόσμου, καλώς. Σταυρώστε με.
Nick Roussos


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Θα το στείλω όμως στους φίλους μου, μη με λες αδιάφορη, Ελπίδα :-)))))

Το ίδιο έκανα και 'γω. Αφού ψήφισα, το έστειλα στους φίλους μου. Για την Ακρόπολη!!! ;-)))
"Only Love can leave such a... Mark!"


hope71

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 117
    • Gender:Female
  • Νους υγιής εν σώματι υγιεί! Η άλλη μου αγάπη...
Ναι, ναι, κι εγώ με το χέρι στην καρδιά θα ψηφίσω. Οι οδηγίες τύπου ψηφοφορίας Eurovision δεν είμαι σίγουρη ότι με εκφράζουν (ο γιος μου με λέει ''θύμα''). Αλλά όχι και το Κολοσσαίο πάνω από την Ακρόπολη!!! :-)
Θα το στείλω όμως στους φίλους μου, μη με λες αδιάφορη, Ελπίδα :-)))))
Κοίτα, κι εγώ δεν πολύ-συμμετέχω σε τέτοιες καταστάσεις. Όταν όμως πρόκειται για την Ελλάδα… και ιδιαίτερα για την ιστορία και τον πολιτισμό μας με πιάνει κάτι!!!


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Quote
Τελευταίες  7 θέσεις (15-21):
Alhambra, Haria Sofia ( η Αγιά Σοφιά στην Πόλη ), Kiyomizu Temple, Neuschwanstein Castle, Statue of Liberty, Sydney Opera House, Timbuktu.

Αυτό μου θύμισε ένα ανέκδοτο, δεν ξέρω αν το ξέρετε, αλλά ιδού:

Αγγλικό τηλεπαιχνίδι: στον τελικό για τις 200,000 λίρες έχουν φτάσει ένας ιερέας κι ένας Αυστραλός βοσκός!
Έχουν απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις και ισοβαθμούν, οπότε ο παρουσιαστής προκειμένου να υπάρξει νικητής υποβάλλει την τελευταία δοκιμασία: να φτιάξουν ένα ποιηματάκι μέσα σε 5 λεπτά, στο οποίο θα εμπεριέχεται απαραιτήτως η λέξη Timbuktu.
Οι διαγωνιζόμενοι αποσύρονται και ξεκινά η αντίστροφη μέτρηση... Μόλις ολοκληρώνονται τα 5 λεπτά, επιστρέφουν.
Διαβάζει πρώτος το στιχάκι του ο ιερέας:

I was a father all my life
have no children, no wife
I read the Bible through and through
on my way to Timbuktu

Χειροκροτήματα, συγχαρητήρια, χαμός... Όλοι πιστεύουν ότι είναι ο τελικός νικητής. Ώσπου, έρχεται η σειρά του βοσκού, ο οποίος διαβάζει το εξής:

Tim and I to Brisbane went
met three women, cheap-to-rent
but they were three and we were two...
so, I booked one and Tim booked two!!!!
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Το καλύτερο, μέχρι στιγμής, σ' αυτό το νήμα είναι το ανέκδοτο. Τα υπόλοιπα με εκνεύρισαν.

Μια κερδοσκοπική εταιρεία βρήκε πατέντα να μαζέψει λεφτά και να κάνει σούσουρο. Και ξαφνικά θα κρίνουμε τα δημιουργήματα του πολιτισμού λες και είναι ευρωβιζικό τραγουδάκι! Έχει το διαδίκτυο και τις απαίσιες πλευρές του...

(Ναι, ψήφισα. Και με τα τρία ιμέιλ μου...)


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Το καλύτερο, μέχρι στιγμής, σ' αυτό το νήμα είναι το ανέκδοτο. Τα υπόλοιπα με εκνεύρισαν.

Μια κερδοσκοπική εταιρεία βρήκε πατέντα να μαζέψει λεφτά και να κάνει σούσουρο. Και ξαφνικά θα κρίνουμε τα δημιουργήματα του πολιτισμού λες και είναι ευρωβιζικό τραγουδάκι! Έχει το διαδίκτυο και τις απαίσιες πλευρές του...

(Ναι, ψήφισα. Και με τα τρία ιμέιλ μου...)

Καλά βρε Νίκο μου μην ανεβάζεις πίεση.-))) Πρέπει να υπερασπισθούμε των πατρώων ...Ή γινόμαστε θαύμα ή βάζουμε κι' άλλες σκαλωσιές να μην φαίνεται καθόλου μα καθόλου. Να κι' εμείς άμα δεν θέλουνε.
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


sopherina

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 512
    • Gender:Female
  • Η θάλασσα ήρθε ψαρεύοντας!
Αν κατάλαβα καλά, με βάση αυτά που γράφτηκαν, η Ακρόπολη ανήκει στους Έλληνες, οι πυραμίδες στους Αιγύπτιους, το Μάτσου Πϊτσου στους Περουβιανούς...
Νίκελ, τι ψήφισες;
"Δεν χρειάζονται επιχειρήματα για ν' αλλάξει ο κόσμος!" Ν.Π.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αν κατάλαβα καλά, με βάση αυτά που γράφτηκαν, η Ακρόπολη ανήκει στους Έλληνες, οι πυραμίδες στους Αιγύπτιους, το Μάτσου Πϊτσου στους Περουβιανούς...
Νίκελ, τι ψήφισες;

Έκανε ζαβολιά. Ψήφισε από 3 χωριστές διευθύνσεις 18 φορές Ακρόπολη και 3 φορές Αγιά Σοφιά γιατί δεν έχει ακόμα εμπεδώσει αν η Αγιά Σοφιά είναι δικιά μας ή δικιά τους. :-)))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ακρόπολη, Ανγκόρ, Φλαβιανό αμφιθέατρο, Σινικό, Αγία Σοφία, Μάτσου Πίκτσου, Πυραμίδες. Επί τρία. Δαγκωτά.


nimatiks

  • νηματώδης
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 150
    • Gender:Male
  • ...I'm just a man, still learning how to fall...
Πλάκα κάνετε παιδιά;

Είναι δυνατόν να συγκρίνουμε μνημεία που ανήκουν σε διαφορετικούς πολιτισμούς και σε διαφορετικές περιόδους της ιστορίας; γιατί δηλαδή;

πυραμίδες, ακρόπολη, παναγία των παρισίων...Όλα πανέμορφα είναι...Όλα το ίδιο σημαντικά είναι...Γιατί να φτιάξουμε best of λίστες - όπως κάνουν οι δισκοκριτικοί και με εκνευρίζουν!-;


..."The quicksand of life drags us
     Down into the circle
     One day. we might not catch you"...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Τα προσωπικά "Best of" είναι μια φυσιολογική διαδικασία. Τα διαδικτυακά ανεξέλεγκτα Best of με εθνικιστικές ψηφοφορίες είναι για γέλια.


 

Search Tools