Δημοσίευση φωτογραφιών

spiros · 8 · 11535

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour
Προσπάθησα να μεταφέρω ορισμένες φωτογραφίες μου στην γκαλερί μας, αλλά δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος.

Αρχικά, δημιούργησα τα 4 άλμπουμ όπου θέλω να τις εντάξω και στη συνέχεια πήγα στη φόρμα όπου επισυνάπτουμε τις φωτό, επέλεξα τις 10 που ήθελα από το αρχείο μου και πάτησα το κουμπάκι "Συνέχεια" και μετά από λίγο, ήρθε το μήνυμα στην οθόνη ότι η διαδικασία ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Όμως, οι φωτογραφίες δεν εμφανίζονται πουθενά. Περνούν από έγκριση, αν κατάλαβα καλά, ή έκανα εγώ κάτι λάθος;

Και μια τελευταία, προς το παρόν, ερώτηση/απορία: πώς θα μεταφέρω τις φωτογραφίες που ανέβασα στο κάθε άλμπουμ ξεχωριστά; Ή έπρεπε να'το χω ήδη κάνει...; Βοήθειαααα!


Βλέπεις όταν συνδέεσαι μια γραμμή συνδέσεων με:
Create / order my albums     Modify my albums     My profile     Sort my pictures

Πρέπει πρώτα να κάνεις κλικ στο Create / order my albums και στη συνέχεια να προσθέσεις φώτο. Όταν ανεβάσεις τη φώτο πρέπει να επιλέξεις το άλμπουμ στο οποίο θα δημοσιευτεί. Δες αναλυτικά τις οδηγίες στο FAQ της Gallery.

Το δοκίμασα με test user account και δούλεψε μια χαρά: https://www.translatum.gr/gallery/index-10012.html
« Last Edit: 17 Jul, 2006, 12:23:03 by spiros »


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Ωραία... και οι φωτογραφίες που "ανέβασα" ήδη γιατί δεν εμφανίζονται πουθενά, έστω και εκτός άλμπουμ;



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour
Διότι για να εμφανιστούν κάπου, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις/επιλέξεις άλμπουμ. (Στην περίπτωσή σου θα έπρεπε τουλάχιστον να έχεις επιλέξει ένα δημόσιο άλμπουμ). Δεν μπορούν να εμφανιστούν στο πουθενά. Γι' αυτό υπάρχουν και οι αναλυτικές οδηγίες για τη δημοσίευση. Δεν τις έχω γράψει απλά και μόνο για να βλέπουμε πόσο όμορφες είναι ):
« Last Edit: 17 Jul, 2006, 12:25:39 by spiros »


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Να ρωτήσω κάτι άλλο, η αδαής, τώρα που κατόρθωσα με επιτυχία ν'ανεβάσω κάποιες απ'τις φωτογραφίες που ήθελα...

Στην προεπισκόπηση των φωτογραφιών, υπάρχει μια γραμμή επιλογών, μπλε χρώματος, που μεταξύ άλλων περιλαμβάνει και την επιλογή της φωτογραφίας ως ηλεκτρονική κάρτα. Εγώ, φερ'ειπείν, που δεν θέλω το έργο μου να κυκλοφορεί στο διαδίκτυο με αυτή τη μορφή, χωρίς να έχω οικονομικό όφελος, πώς μπορώ να "μπλοκάρω" αυτή την επιλογή;

:-))


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour
Αυτό είναι καθολικό στοιχείο του προγράμματος και δεν αλλάζει. Η ηλεκτρονική κάρτα έτσι κι αλλιώς είναι μια σύνδεση στη φωτογραφία.

Καλό θα ήταν να μη βαζεις τεράστια ονόματα αρχείων:

π.χ. Moon_over_troubled____people_02_by_Dinomachi.jpg έχει πολλά περιττά στοιχεία. Θα μπορούσε απλά να ήταν Moon_01 και αναλυτικότερα στο πεδίο περιγραφής.


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour
Δεν χρειαζόταν να τις διαγράψεις. Μπορούσες απλά να τις μετονομάσεις στην επεξεργασία φωτογραφίας. Έκανα και το άλμπουμ της Ακρόπολης κοινόχρηστο έτσι ώστε να μπορείς να προσθέσεις τις σχετικές σου φωτογραφίες κι έτσι να έχουν μεγαλύτερη προβολή https://www.translatum.gr/gallery/thumbnails-59.html


 

Search Tools