Γενίκευση της "προσθήκης" του "ν" σε όλα τα: τον, την, στον, στην ανεξαρτήτως του από τι γράμμα αρχίζει η ακολουθούσα λέξη

escut · 59 · 11283

valeon

• Hero Member
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
...Πάντως θα ήθελα να σχολιαστούν όλα όσα έγραψα παραπάνω.

Μα το α. του μπλε παραθέματος που έγραψα απαντάει: Ναι σε όλα!

Κώστα, ευχαριστούμε για το άρθρο του Ορογράμματος. Θα το διαβάσω προσεκτικά και είμαι σίγουρη ότι θα μάθω πολλά.
Καλό ξημέρωμα. :-)

Γεια σου Frederique,
και Καλό ξημέρωμα!

Vasilis

• Hero Member
... απορώ για το οτι ο Vasilis θεωρούσε εαυτόν μαχόμενο εναντίον ...χιλίων.

Θεωρούσα ότι είμαι μόνος γιατί δεν είχα βρει ούτε έναν συνάδελφο (σε συζητήσεις) έως τώρα που να βάζει -ν- και στο αρσενικό και στο θηλυκό ανεξαιρέτως ούτε είχα διαβάσει κείμενο όπου το -ν-  έμπαινε παντού στα άρθρα. Ξέρω εξάλλου ότι οι επιμελητές κειμένων το διορθώνουν ως λάθος. Νομίζω ότι έχει ξανασυζητηθεί εδώ το θέμα και δεν θυμάμαι να βρήκα συμπαραστάτη. :-))
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

escut

• Hero Member
  • Theophilos Vamvakos
Μα το α. του μπλε παραθέματος που έγραψα απαντάει: Ναι σε όλα!

Γεια σου Frederique,
και Καλό ξημέρωμα!

To είδα, Κώστα. Ευχαριστώ. Frederique, γειά σου. Πάντα στις επάλξεις (aux créneaux)!!

Γειά σου, Βίκυ. Ναί, το είδα.
« Last Edit: 17 Feb, 2011, 00:00:02 by escut »
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου

escut

• Hero Member
  • Theophilos Vamvakos
Θεωρούσα ότι είμαι μόνος γιατί δεν είχα βρει ούτε έναν συνάδελφο (σε συζητήσεις) έως τώρα που να βάζει -ν- και στο αρσενικό και στο θηλυκό ανεξαιρέτως ούτε είχα διαβάσει κείμενο όπου το -ν-  έμπαινε παντού στα άρθρα. Ξέρω εξάλλου ότι οι επιμελητές κειμένων το διορθώνουν ως λάθος. Νομίζω ότι έχει ξανασυζητηθεί εδώ το θέμα και δεν θυμάμαι να βρήκα συμπαραστάτη. :-))

Δέν ξέρω, Βασίλη, άν τούτο οφείλεται στο οτι  ενδεχομένως η ισχύουσα γραμματική θεωρείται ταμπού, θέσφατο, ιερό κείμενο .....Οι γραμματικές όμως πρέπει να μπορούν να βελτιώνονται και, όπου είναι δυνατόν, να απλουστεύονται. Και τούτο μόνο με τον διάλογο επιτυγχάνεται και όχι με την αποφυγή διαλόγου.

Asdings

• Hero Member
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Συμφωνώ με τα αρσενικά και αυτό φαίνεται έχει καθιερωθεί και στα ΜΜΕ΄, όχι όμως και με τα θηλικού γένους.

Φίλε Θωμά, δεν διαφωνώ να γράφεται παντού το ν (ανεξάρτητα από αν το ακολουθώ πάντοτε εγώ), αλλά καλύτερα να μη μιλήσουμε για τα ΜΜΕ, γιατί εκεί έχει καθιερωθεί παντού και στην προφορά, πράγμα που διαταράσσει τη φυσιολογική φωνοτακτική δομή της νέας Ελληνικής και την καθιστά κακόηχη! Για παράδειγμα, εκείνος ο Χ''Νικολάου λέει συνέχεια: [tin sindaksi], [tin kivernisi], κ.ά., με καθαρό ν παντού και χωρίς ηχηροποίηση του ακόλουθου άηχου συμφώνου. Μα, καλά, δεν γνωρίζει ότι το επόμενο σύμφωνο επηρέαζε τον ήχο του ν ήδη από τα αρχαία Ελληνικά; Βρίσκουμε π.χ. σε επιγραφές "ΤΩΜ ΠΟΛΕΜΙΩΝ", και είναι λογικό: λέμε π.χ. εν-τέλλομαι, αλλά εμ-πάθεια, συν-ταράσσω, αλλά συμ-φωνώ, και τόσα άλλα! Αυτός είναι κανόνας και της Λατινικής, πβ. con-sacro, αλλά com-porto κ.ά.

Τα ΜΜΕ είναι οι χειρότεροι εχθροί της Ελληνικής!
« Last Edit: 17 Feb, 2011, 00:13:48 by Asdings »
In dubio pro reo

valeon

• Hero Member
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Παναγιώτη, σωστά επισημαίνεις ότι οι αλλοιώσεις της συμπροφοράς/συνάρθρωσης φαίνονται ήδη από την Αρχαία γιατί έχουν αποτυπωθεί στις σύνθετες λέξεις όπου π.χ. το τελικό /ν/ των προθέσεων εν και συν γίνεται /μ/ όταν ακολουθεί π.χ. χειλικό. Όσο για τα ΜΜΕ συμφωνώ απόλυτα. Ο δε Χ''Νικολάου "εκτελεί" αλύπητα την προφορική ελληνική γλώσσα. Τα τηρεί όλα ανάποδα! Από τη μια, όπως επισημαίνεις, λέει [tin kivernisi] (αντί [tiŋgivernisi] και από την άλλη λέει [εκποbή] (αντί εκπομbή]) και [κοdρόλ] (αντί κονtρόλ], σκοτώνοντας και τα καθαρά ελληνικά και τα δάνεια!

mavrodon

• Hero Member
Προτείνω: ΜΜΕ=Μέσα Μαζικής Εξόντωσης (της ελληνικής)!

Γιατί όχι και στα θηλυκά; Σας αρέσει, mavrodon, να βλέπετε γραμμένα απο κάποιους αγράμματους τα εξής αποτρόπαια  : τη κλίμακα, τη Κοζάνη, τη πρόταση, τη τηλεόραση; Η μόνη λύση να μήν γίνονται αυτά τα λάθη είναι η γενίκευση του "ν" και στα θηλυκά.

Εν τω μεταξύ δέν βλέπω και πολλή εφαρμογή, όσον αφορά τα αρσενικά, στα ΜΜΕ που είπατε. Αλλά τα ΜΜΕ της εποχής μας είναι μιά θλιβερή ιστορία ημιμαθών όντων (προσοχή, πλήν ολίγων εξαιρέσεων), μαθητών ημιμαθών δασκάλων. Βράσε όρυζαν ή πιάσ ' το αβγό και κούρευτο.
Με τα ΜΜΕ εννοούσα τα έντυπα. Τουλάχιστον στην Καθημερινή αυτό γίνεται. Όσο για τα θηλυκά, προσωπικά τηρώ τον κανόνα, αν και βλέπω ότι με τη(ν) θηλυκοποίηση του περιβάλλοντος, ίσως καταργηθεί και αυτός.
« Last Edit: 17 Feb, 2011, 01:34:38 by wings »

escut

• Hero Member
  • Theophilos Vamvakos
Παναγιώτη, σωστά επισημαίνεις ότι οι αλλοιώσεις της συμπροφοράς/συνάρθρωσης φαίνονται ήδη από την Αρχαία γιατί έχουν αποτυπωθεί στις σύνθετες λέξεις όπου π.χ. το τελικό /ν/ των προθέσεων εν και συν γίνεται /μ/ όταν ακολουθεί π.χ. χειλικό. Όσο για τα ΜΜΕ συμφωνώ απόλυτα. Ο δε Χ''Νικολάου "εκτελεί" αλύπητα την προφορική ελληνική γλώσσα. Τα τηρεί όλα ανάποδα! Από τη μια, όπως επισημαίνεις, λέει [tin kivernisi] (αντί [tiŋgivernisi] και από την άλλη λέει [εκποbή] (αντί εκπομbή]) και [κοdρόλ] (αντί κονtρόλ], σκοτώνοντας και τα καθαρά ελληνικά και τα δάνεια!

Δέν ξέρω ποιός φωστήρας τους έχει διδάξει ορισμένους να λένε [tin kivernisi] αντί του ορθού [tiŋgivernisi]. Μήπως θεωρούν το "g" βάρβαρο άρα εξοβελιστέο; Μήπως νομίζουν οτι αποδίδουν έτσι την εκφορά των ημών προγόνων; Λές και υπάρχει μιά αφανής "σχολή" περι την αλλόκοτη αυτή εκφορά...
« Last Edit: 17 Feb, 2011, 01:56:37 by escut »

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!

escut

• Hero Member
  • Theophilos Vamvakos
Με τα ΜΜΕ εννοούσα τα έντυπα. Τουλάχιστον στην Καθημερινή αυτό γίνεται.

https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=121950.15#ixzz1ECP9fVYp

Πράγματι, η Καθημερινή προσέχει την γλώσσα της.

mavrodon

• Hero Member
Ωραίο! Αυτό θα πει τηλεόραση 3D. Εκτός από Μέσα Μαζικής Εξόντωσης της γλώσσας θα ταίριαζε και ο όρος Μέσα Μαζικής Αποβλάκωσης ή Ηλιθιοποίησης ή Αποχαύνωσης.
« Last Edit: 17 Feb, 2011, 11:00:28 by mavrodon »

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Θωμά σε παρακαλώ τροποποίησε το προηγούμενο νήμα προσθέτοντας την καινούρια σου απάντηση. Γεμίζουμε τα νήματα με μεγάλες παραθέσεις και απαντήσεις. Με όλο μου το θάρρος ε; και εύχομαι χωρίς παρεξήγηση :-) Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Last Edit: 17 Feb, 2011, 11:30:18 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

Search Tools