Γενίκευση της "προσθήκης" του "ν" σε όλα τα: τον, την, στον, στην ανεξαρτήτως του από τι γράμμα αρχίζει η ακολουθούσα λέξη

escut · 59 · 13732

escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Έχω την γνώμη οτι και στην περίπτωση των λέξεων που αρχίζουν απο β, γ, δ, ζ, θ, λ, μ, ν, ρ, σ, φ, χ   το πρό αυτών άρθρο πρέπει να γράφεται με διατήρηση του "ν" δηλαδή : τον, την, στον, στην.  ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ βέβαια οτι πρέπει και να προφέρουμε το "ν" σώνει και καλά. Άλλωστε και το στόμα μας "δυσανασχετεί" στα ν-β, ν-γ, ν-δ, ν-ζ, ν-θ, ν-λ, ν-μ, ν-ρ, ν-σ, ν-φ και ν-χ.  

Δηλαδή:  την γάτα αλλά εκφορά [tiγατα],  την δασκάλα αλλά εκφορά [tiδaskala], τον θόλο αλλά εκφορά [toθolo],   την χημεία αλλά εκφορά [tiximia], τον Ρασπούτιν αλλά εκφορά [torasputin],  την ζάχαρη  αλλά εκφορά [tizaxari], στον Γολγοθά αλλά εκφορά[stoγolγοθa] κλπ κλπ.

Κάθε αντίρρηση είναι ευπρόσδεκτη και συζητείται  κατα κόρον!
« Last Edit: 01 Jun, 2011, 14:47:06 by spiros »
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Συμφωνώ με τα αρσενικά και αυτό φαίνεται έχει καθιερωθεί και στα ΜΜΕ, όχι όμως και με τα θηλυκού γένους.
« Last Edit: 01 Jun, 2011, 14:47:32 by spiros »



Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Εγώ βάζω πάντοτε -ν- ανεξαιρέτως και δεν βρίσκω κανέναν λόγο να μην το βάλω. Δεν μου αρέσει καθόλου να βλέπω τα άρθρα χωρίς -ν- και δεν κατάλαβα ποτέ τι εξυπηρετεί η αφαίρεσή του. Το επιχείρημα ότι δεν προφέρεται δεν μου λέει τίποτα...(lol) Πολλά δεν προφέρονται και τα γράφουμε ή προφέρονται και δεν τα γράφουμε, όπως σε κάθε γλώσσα. Η γραφή είναι άλλο πράγμα και οφείλουμε να την σεβόμαστε και να μην την αλλάζουμε και 10-20 χρόνια.
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)




Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Μέχρι πρόσφατα στο translatum (και όχι μόνο) ήμουν ο μοναδικός. Τώρα βρέθηκε και δεύτερος!!! Άντε να αλληλοϋποστηριχθούμε! :-)))
« Last Edit: 16 Feb, 2011, 16:01:38 by wings »
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)



escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Quote
Εγώ βάζω πάντοτε -ν- ανεξαιρέτως και δεν βρίσκω κανέναν λόγο να μην το βάλω. Δεν μου αρέσει καθόλου να βλέπω τα άρθρα χωρίς -ν- και δεν κατάλαβα ποτέ τι εξυπηρετεί η αφαίρεσή του. Το επιχείρημα ότι δεν προφέρεται δεν μου λέει τίποτα...(lol) Πολλά δεν προφέρονται και τα γράφουμε ή προφέρονται και δεν τα γράφουμε, όπως σε κάθε γλώσσα. Η γραφή είναι άλλο πράγμα και οφείλουμε να την σεβόμαστε και να μην την αλλάζουμε και 10-20 χρόνια.

https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=121950.0#ixzz1E8j8Tequ

Vasilis, συμφωνούμε  απόλυτα στο θέμα αυτό  και χαίρομαι γι αυτό. Ας περιμένουμε και τα επιχειρήματα των διαφωνούντων. Ελπίζω να μήν είναι η σπατάλη μελάνης (τώρα που η χώρα περνάει οικονομική  κρίση) για τα "επι πλέον"  "ν"
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Νομίζω ότι ευθύνεται η εφαρμογή της 'principle of least effort' αλλά ας δούμε...
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
+ εμένα γινόμαστε 3. :-)

Quote
Ελπίζω να μήν είναι η σπατάλη μελάνης (τώρα που η χώρα περνάει οικονομική  κρίση) για τα "επι πλέον"  "ν"
Ή μόνο ένα παραπάνω πάτημα στο πληκτρολόγιο :-)

Εγώ πάντα το βάζω απλά γιατί μου είναι πιο εύκολο να το θυμάμαι. Ο κανόνας στο μυαλό μου είναι απλός: Σε όλα τα θηλυκά βάζω τελικό ν, σε όλα τα αρσενικά [όχι τα δηλητήρια :-)] βάζω ν. Δεν βάζω τελικό ν στα ουδέτερα.
Όσο για το ηχητικό... ακόμα εξασκούμαι και μαθαίνω. :-)

Δεν φέρνω αντίρρηση όταν μου το διορθώνουν στις επιμέλειες κειμένων (γιατί εξαρτάται και από τον πελάτη). Καλύτερα να μου διαγράφουν στοιχεία, παρά να μου προσθέτουν κοκκινίλες.. :-)
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Quote
Ή μόνο ένα παραπάνω πάτημα στο πληκτρολόγιο :-)

https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=121950.0#ixzz1E9QsKoym

Frederique, το επι πλέον πάτημα στο πληκτρολόγιο, σε περίπτωση εκτύπωσης, αντιστοιχεί σε μελάνι! Νοιώθω πάντως ευτυχής που συμπήξαμε , μετα του Vasilis, την ...μειονότητα των τριών που πρεσβεύουν την ανάγκη προσθήκης του "ν" στα : τον, την, στον, στην ανεξαρτήτως του αρχικού γράμματος της ακολουθούσης λέξης. Με αυτή την "μαγιά" προχωρούμε (να μήν παραλείψω και την ημιυποστήριξη mavrodon που αρκείται μόνο στα "τον, στον"). Περιμένουμε με αγωνία να αποφανθούν υποστηρικτικά και έτεροι διότι ούτε τρία χελιδόνια δέν φέρνουν την άνοιξη, πόσο μάλλον μόνος του άχρι τούδε ο Vasilis.

Σπύρο, είδα οτι το μετέθεσες το θέμα στο Greek monolingual; Δέν υπάγεται στο Linguistic discussion;
« Last Edit: 16 Feb, 2011, 21:38:34 by escut »
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Και ο Valeon, αν διαβάσεις το προηγούμενο νήμα γράφει το ν στα αρσενικά (τον ροζ θόρυβο) και πολλοί άλλοι.


valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Θεόφιλε, δεν είστε τρεις :-)

Η ορθολογική φωνολογική αντιμετώπιση του τελικού ν έχει προταθεί στο Ορόγραμμα αρ.48 στο πλαίσιο του ενδιαφέροντος και των προσπαθειών της ΕΛΕΤΟ για την προφορική ελληνική γλώσσα.
Επειδή στο κείμενο της παραπάνω ιστοσελίδας έχουν παραποιηθεί κάποιοι χαρακτήρες και είναι δύσκολη η ανάγνωση, επισυνάπτω εδώ τη σχετική στήλη:

Διαβάστε, αν θέλετε, όλο το άρθρο του Ορογράμματος. Εδώ αναγράφω το συνοπτικό συμπέρασμα:

Ώστε, συνοψίζοντας:

α. το τελικό ν στη συμπροφορά του με το επόμενο εξακολουθητικό σύμφωνο – κατά κανόνα – εξαφανίζεται, ενώ όταν λέγονται αργά και μία-μία, με έμφαση, οι λέξεις παραμένει γλωσσοφατνιακό /ν/. Επομένως, στη γραφή θα πρέπει να μην παραλείπεται.

β. το τελικό ν στη συμπροφορά του με το επόμενο φωνήεν ή στιγμιαίο σύμφωνο  διατηρεί την ρινικότητά του, δηλαδή είτε παραμένει γλωσσοφατνιακό /ν/, είτε μετατρέπεται σε διπλοχειλικό /μ/ είτε μετατρέπεται σε ουρανικό (μαλακοϋπερωικό) /ŋ/.
Ταυτόχρονα, όμως, προσδίδει ηχηρότητα στα άηχα σύμφωνα που ακολουθούν (τα άηχα /τ/, /κ/, /π/, /τσ/, /κσ/, /πσ/ μετατρέπονται στα αντίστοιχα ηχηρά /d/, /g/, /b/, //, //, //)




escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Κώστα, βεβαίως και δέν είμαστε τρείς, ελπίζω δέ να γίνουμε χίλιοι δεκατρείς. Όταν είπα τρείς εννοούσα τους δύο και την Frederique  με τους οποίους ξεκίνησε το παρόν νήμα. Προφανώς και ξέρω τις απόψεις σου !! Ελπίζω να υπάρξουν, πέραν των τεσσάρων μας,  και άλλες προσχωρήσεις και απορώ για το οτι ο Vasilis θεωρούσε εαυτόν μαχόμενο εναντίον ...χιλίων. Πάντως θα ήθελα να σχολιαστούν όλα όσα έγραψα παραπάνω.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Συμφωνώ με τα αρσενικά και αυτό φαίνεται έχει καθιερωθεί και στα ΜΜΕ΄, όχι όμως και με τα θηλικού γένους.


Γιατί όχι και στα θηλυκά; Σας αρέσει, mavrodon, να βλέπετε γραμμένα απο κάποιους αγράμματους τα εξής αποτρόπαια  : τη κλίμακα, τη Κοζάνη, τη πρόταση, τη τηλεόραση; Η μόνη λύση να μήν γίνονται αυτά τα λάθη είναι η γενίκευση του "ν" και στα θηλυκά.

Εν τω μεταξύ δέν βλέπω και πολλή εφαρμογή, όσον αφορά τα αρσενικά, στα ΜΜΕ που είπατε. Αλλά τα ΜΜΕ της εποχής μας είναι μιά θλιβερή ιστορία ημιμαθών όντων (προσοχή, πλήν ολίγων εξαιρέσεων), μαθητών ημιμαθών δασκάλων. Βράσε όρυζαν ή πιάσ ' το αβγό και κούρευτο.
« Last Edit: 16 Feb, 2011, 23:07:27 by escut »
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Πάντα εμείς τα θηλυκά φταίμε... lol

Για μιαν Ελένη έγινε ολόκληρος Τρωϊκός πόλεμος.. :-)

Κώστα, ευχαριστούμε για το άρθρο του Ορογράμματος. Θα το διαβάσω προσεκτικά και είμαι σίγουρη ότι θα μάθω πολλά.
Καλό ξημέρωμα. :-)
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


 

Search Tools