Οι «Αγανακτισμένοι» Έλληνες διαδηλώνουν

crystal · 43 · 8128

crystal

• Hero Member
Ζωντανή μετάδoση από το Σύνταγμα

Συγκέντρωση διαμαρτυρίας σε εξέλιξη το απόγευμα της Τετάρτης στο Σύνταγμα, τον Λευκό Πύργο στην Θεσσαλονίκη και στην πλατεία Αγ. Γεωργίου στην Πάτρα στα πρότυπα των κινητοποιήσεων των Ισπανών. Η διαδήλωση του Συντάγματος ζωντανά από το SKAI.gr με Facebook livestream...

http://www.skai.gr/

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!

xerola

• Sr. Member
Δεν ξέρω αν είναι επανάσταση αλλά σίγουρα μου αρέσει που ο κόσμος άφησε τις ξενέρωτες καφετέριες και το κλείσιμο μπροστά στην τηλεόραση και που οι νέοι από 10-70χρονών μαζεύονται κάθε βράδυ στις πλατείες, γνωρίζονται και μιλάνε, σαν ένα απέραντο πάρτυ. Επιτέλους κάτι "κινείται" στις πόλεις μας.

crystal

• Hero Member
«Kατανόηση»  είναι η λέξη που εκστόμισε η εκπρόσωπος του ΔΝΤ Καρολίν Ατκινσον για τους Έλληνες «αγανακτισμένους» και επισήμανε ότι στόχος του προγράμματος είναι να μπει η Ελλάδα σε τροχιά ανάκαμψης. Την πρώτη ημέρα των συγκεντρώσεων στο Σύνταγμα ο δημοσιογράφος Μιχάλης Ιγνατίου με ένα tweet ενημέρωνε για τις πρώτες αντιδράσεις στο κτίριο του Ταμείου στην Ουάσιγκτον , επισημαίνοντας ότι «το μήνυμα έφτασε» και τα στελέχη του ΔΝΤ «εκφράζουν ανησυχία».
[...]
Η κυρία Άτκινσον τόνισε ότι κατανοεί τους Έλληνες και επανέλαβε ότι «ο στόχος του προγράμματος είναι να βάλουμε την Ελλάδα σε τροχιά ανάκαμψης, σε τροχιά σταθερότητας με καλύτερες επιλογές και ευκαιρίες για τους πελάτες της».
[...]
Εν τω μεταξύ οι «Φαινάνσιαλ Τάιμς»σχολιάζοντας τις δηλώσεις του Ζαν Κλοντ Γιουνκέρ που είπε ότι σε περίπτωση που αρνηθεί να δώσει το μερίδιο της δόσης το ΔΝΤ τότε θα αναγκαστούν να δώσουν τα χρήματα οι εταίροι, τις απέδωσε στο κλίμα πίεσης προς τους Έλληνες για να υπάρξει συναίνεση και προς τους Ευρωπαίους για να συμφωνήσουν στη δημιουργία μόνιμου μηχανισμού στήριξης.

http://www.lifo.gr/now/view/3093

crystal

• Hero Member
Ήρθα κι απόψε στα σκαλοπάτια σου... (και ήταν σαν γιορτή θα προσθέσω εγώ)
Περισσότερος από κάθε άλλη φορά ο κόσμος στο Σύνταγμα.

Η μεγαλύτερη συγκέντρωση είναι η σημερινή στο Σύνταγμα από πολίτες που διαμαρτύρονται για την κατάσταση της οικονομίας και της χώρας. Ο κόσμος υπολογίζεται σε περισσότερες από 30 χιλιάδες, σύμφωνα με τους πιο συντηρητικούς υπολογισμούς (κάποιοι μιλάνε και για 100 χιλιάδες)  ενώ πολίτες καταφθάνουν συνεχώς στο Σύνταγμα. Το κεντρικό σύνθημα είναι "Μαζί τα φάγανε, να φύγουν όλοι". Λόγω της κοσμοσυρροής, οι υπεύθυνοι του μετρό προτρέπουν τους επιβάτες να κατεβαίνουν μία στάση πριν το Σύνταγμα.  Η συγκέντρωση είναι και μέρος της “πανευρωπαϊκής ημέρας οργής” για την οικονομική κρίση. Συγκεντρώσεις γίνονται σήμερα σε περισσότερες από 100 πόλεις, σε 26 χώρες. Στην πλατεία της Βαστίλης στο Παρίσι οι διαδηλωτές φωνάζουν συνθήματα όπως “Ο Μάης του 68 ζητούσε το αδύνατο, ο Μάης του 2011 θα πετύχει το αδύνατο” και “Άνοιξη αραβική, άνοιξη ευρωπαϊκή, άνοιξη παγκόσμια”.

http://www.lifo.gr/now/view/3123

xerola

• Sr. Member
Δε θέλω να χαλάσω τον ενθουσιασμό αλλά με βάση τα οικονομικά στοιχεία δεν στέκει να έχουμε 1.000.000 άνεργους και ακόμη περισσότερους με εισοδήματα κάτω του ορίου της φτώχειας και να μαζεύονται μετα βίας 100.000πανελλαδικά, λιγότεροι δηλαδή απ'όταν παίρνει το πρωτάθλημα κάποια μεγάλη ομάδα. Δυστυχώς, ο έλληνας δεν έχει αγανακτήσει ακόμη αρκετά. Φυσικά είναι μια καλή αρχή να γίνεται μια σοβαρή ειρηνική συγκέντρωση αλλά για "επανάσταση" δεν το βλέπω.

crystal

• Hero Member
Δε θέλω να χαλάσω τον ενθουσιασμό αλλά με βάση τα οικονομικά στοιχεία δεν στέκει να έχουμε 1.000.000 άνεργους και ακόμη περισσότερους με εισοδήματα κάτω του ορίου της φτώχειας και να μαζεύονται μετα βίας 100.000πανελλαδικά, λιγότεροι δηλαδή απ'όταν παίρνει το πρωτάθλημα κάποια μεγάλη ομάδα.

Τόση ώρα προσπαθώ επί ματαίω να θυμηθώ το όνομα του τηλεοπτικού στελέχους-δημοσιογράφου που έγραψε αυτή την επιστολή (και την οποία ανάγνωσε με περίσσειο στόμφο η Τατιάνα Στεφανίδου - ανοιχτή τηλεόραση και πρώτη φορά που κάτι σε όλο αυτό μου κέντρισε το ενδιαφέρον) αλλά δεν πειράζει.

Αρχικά μπορώ να πω ότι κι εγώ συμμερίστηκα κάποιους από τους προβληματισμούς (π.χ. την έλλειψη αιτημάτων, κάτι το οποίο τις επόμενες μέρες διορθώθηκε και υπήρξε ανάλογο κείμενο) και την αντιπαραβολή με την δυσανάλογη προσέλευση του κόσμου, αλλά είναι ίσως εύκολο να τα λέει αυτά και κάποιος με μισθό 2.000-3.000 € το μήνα. Και δεν νομίζω κανένας να αυταπατάται ότι πρόκειται για καμιά «τεράστια» και «κοσμογονική» επανάσταση, αλλά είναι σίγουρα «κάτι» που δείχνει «κάτι». Με τη λογική αυτή καμιά δυσαρέσκεια δεν θα έπρεπε να εκφράζεται και να κοιμόμαστε όλοι τον ύπνο του δικαίου. Και το λέω έχοντας κάνει κι εγώ τις «επαναστάσεις» μου στα πρότερα φοιτητικά μου χρόνια (με ελάχιστα αποτελέσματα φυσικά - κοινώς, "I know how it usually goes").

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Το επίπεδο των πολιτικών ενός λαού αντανακλούν συνήθως το επίπεδο του λαού ;)

crystal

• Hero Member
Έχεις δίκιο, είμαστε (το συλλογικό εμείς) εν μέρει όλοι συνένοχοι, κανείς (ή τουλάχιστον ας μιλάω για μένα) δεν το αμφισβητεί αυτό.

Επίσης, «συγκάτοικοι είμαστε όλοι στην τρέλα» Σπύρο ;) (έτσι να το αλαφρύνουμε λιγάκι λολ)

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Άρχισαν να κυκλοφορούν άσματα με κατσαρολικά π.χ.:

[...]«Βάλε κατσαρόλα φίλε μου ξεκόλλα, πες και στα παιδιά να έρθουν μια βραδιά να τα σπάσουμε όλα. Βάλε αγάπη να΄χεις, δεν φοβούνται οι βράχοι, μπες δυναμικά δες το θετικά, και θα γίνει μάχη», είναι το ρεφρέν του τραγουδιού που αφιερώνει ο Σταμάτης Κραουνάκης στους «Αγανακτισμένους».

«Γεια σας! Είμαι μαζί με όλα μου τα παιδιά 24 τον αριθμό. Είμαστε εκεί συνέχεια, ο,τι θέλετε, όπου νομίζετε… Σας στέλνω κάτι που ίσως σας χρειαστεί. Ένα τραγούδι…» δήλωσε ο Σταμάτης Κραουνάκης.[...]

http://www.fimes.gr/2011/05/aganaktismenoi-katsarola-mitropanos-kraounakis-kotsiras/
« Last Edit: 31 May, 2011, 16:44:33 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

mavrodon

• Hero Member
Προηγήθηκαν οι εκρηκτικές κατσαρόλες των Πυρήνων της Φωτιάς με το εκκωφαντικό τραγούδι τους.

Search Tools