adept → άξιος, άσος, αυθεντία, γνώστης, δάσκαλος, δεξιοτεχνικός, ικανός, ατσίδας, ειδήμονας, ειδήμων, ειδικός, έμπειρος, εντριβής, εξπέρ, επιδέξιος, επιτήδειος, ιεροφάντης, ικανός, μάνα, μανούλα, μάστερ, μύστης, πεπειραμένος

auditor · 35 · 5227

auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Όταν η λέξη αυτή συνοδεύει εκείνον που γνωρίζει πολύ καλά μια πολεμική τέχνη, π.χ. judo adept, πώς θα το αποδώσουμε όσο πιο μαζεμένα γίνεται; Υπάρχει μονολεκτική απόδοση; Καλές και οι περιφραστικές, αλλά ιδίως όταν πέφτει ξύλο ή έχω σκηνές δράσεις άντε να τις χρησιμοποιήσεις.
« Last Edit: 23 Feb, 2019, 15:12:52 by spiros »
Nick Roussos




auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Εμείς λέγαμε "μάστερ", Νίκο. Σου κάνει;

Εννοείς σε καμιά σχολή καρατέκα και έτσι; (Δεν κάνω πλάκα, ρωτάω σοβαρά). Πώς ακριβώς το λέγατε, δηλαδή; Μάστερ του καράτε ή του τζούντο;
Nick Roussos


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Δεν ήταν καράτε ή τζούντο. Ήταν thai box. Λέγαμε συνέχεια "Α, αυτός είναι μάστερ" (κατά το "εξπέρ"). Γιατί το "μάστερ" παραπέμπει σε γνώση σχεδόν ίση με του δασκάλου.



manu

  • Newbie
  • *
    • Posts: 81
Όταν η λέξη αυτή συνοδεύει εκείνον που γνωρίζει πολύ καλά μια πολεμική τέχνη, π.χ. judo adept, πώς θα το αποδώσουμε όσο πιο μαζεμένα γίνεται; Υπάρχει μονολεκτική απόδοση; Καλές και οι περιφραστικές, αλλά ιδίως όταν πέφτει ξύλο ή έχω σκηνές δράσεις άντε να τις χρησιμοποιήσεις.

"Μαυροζωνάς" (ο οποίος δεν είναι απαραίτητο να κατέχει οπωσδήποτε τη μαύρη ζώνη).


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Δεν ήταν καράτε ή τζούντο. Ήταν thai box. Λέγαμε συνέχεια "Α, αυτός είναι μάστερ" (κατά το "εξπέρ"). Γιατί το "μάστερ" παραπέμπει σε γνώση σχεδόν ίση με του δασκάλου.

Στα ύπόψη.

"Μαυροζωνάς" (ο οποίος δεν είναι απαραίτητο να κατέχει οπωσδήποτε τη μαύρη ζώνη).

Δηλαδή μαυροζωνάς στο τζούντο/καράτε/βρομόξυλο;
Nick Roussos



manu

  • Newbie
  • *
    • Posts: 81
Στα ύπόψη.

Δηλαδή μαυροζωνάς στο τζούντο/καράτε/βρομόξυλο;

Ναι, το "μαυροζωνάς" δηλώνει μεταφορικά το επίπεδο, τη δεξιότητα, την ικανότητά σου να αντεπεξέλθεις στην επίθεση που θα δεχτείς (ή, γενικώς, να σπάσεις τα μούτρα του άλλου!). Δηλώνει, στην ουσία, ότι βρίσκεσαι στο ίδιο επίπεδο με κάποιον που έχει πάρει μαύρη. 


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Quote
Ναι, το "μαυροζωνάς" δηλώνει μεταφορικά το επίπεδο, τη δεξιότητα, την ικανότητά σου να αντεπεξέλθεις στην επίθεση που θα δεχτείς (ή, γενικώς, να σπάσεις τα μούτρα του άλλου!). Δηλώνει, στην ουσία, ότι βρίσκεσαι στο ίδιο επίπεδο με κάποιον που έχει πάρει μαύρη.

Καμία διαφωνία επ' αυτού. Μια παρατήρηση, μόνο: δεν θα πούμε "είναι μαυροζωνάς στο τζούντο" κ.λπ., αλλά ότι "αυτός είναι μαυροζωνάς". Αν πεις "μαυροζωνάς στο τζούντο", είναι σαν να λες ότι κυριολεκτικά έχει μαύρη ζώνη στο τζούντο.


paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Τα παιδιά μου πηγαίνουν καράτε, και απ' ό,τι έχω ακούσει στο χώρο, η λέξη "μαυροζωνάς" φοριέται πολύ. Αυτούς που ξεχωρίζουν, τους λένε "Δασκάλους", χωρίς απαραίτητα να διδάσκουν καράτε. Αν ήθελαν, όμως, θα ήταν σε θέση - αφού διαθέτουν την τεχνική, την εμπειρία, το ταλέντο, και τις γνώσεις - να διδάξουν το άθλημα.
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.



manu

  • Newbie
  • *
    • Posts: 81
Καμία διαφωνία επ' αυτού. Μια παρατήρηση, μόνο: δεν θα πούμε "είναι μαυροζωνάς στο τζούντο" κ.λπ., αλλά ότι "αυτός είναι μαυροζωνάς". Αν πεις "μαυροζωνάς στο τζούντο", είναι σαν να λες ότι κυριολεκτικά έχει μαύρη ζώνη στο τζούντο.

Ναι, προφανώς. Υπέθεσα ότι είχε ήδη διευκρινιστεί κάπου στο κείμενό σου ότι το εν λόγω άτομο κατείχε τεχνικές τζούντο (ή όποιας άλλης πολεμικής τέχνης, τέλος πάντων).



lycos

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 218
    • Gender:Male
Τζουντόκα ή καρατέκα νομίζω δείχνουν αμέσως ότι ο άλλος το ξέρει το άθλημα, εκτός αν είναι εσψτερικός διαχωρισμός ανάμεσα σε αθλητές του τζούντο ή του καράτε οπότε γίνεσαι πιο συγκεκριμένος.

Δεν ήταν καράτε ή τζούντο. Ήταν thai box.

Αυτό είναι διαφορετικό από το Muay Thai?
« Last Edit: 19 Mar, 2007, 21:07:35 by lycos »


paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Καρατέκα δεν είναι οποιοσδήποτε που γνωρίζει αρκετά καλά το άθλημα; Το λέω, γιατί βλέπω παιδιά 10-11 χρονών που έχουν καφέ ζώνη και τα αποκαλούν "καρατέκα", αλλά δε νομίζω ότι είναι στο επίπεδο "adept".
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.


 

Search Tools