Τιμές για απομαγνητοφώνηση κειμένου

alter_ego · 22 · 37800

Offline alter_ego

• Jr. Member
  • **
Γνωρίζετε τι τιμή θα μπορούσα να χρεώσω ανά ώρα για απομαγνητοφώνηση ελληνικού κειμένου από κασέτα/CD;

Ευχαριστώ πολύ
Mind the Gap

Offline mariposa

• Newbie
  • *
Μια εταιρεία με την οποία συνεργαζόμουν μου πρόσφερε 45 Ευρώ την ώρα (του dvd) για πολλές ώρες δουλειάς.

Offline alter_ego

• Jr. Member
  • **
Καταρχάς, ευχαριστώ πολύ που απάντησες. Βρέθηκε και κάποιος που ασχολείται με απομαγνητοφωνήσεις! Αυτή η τιμή ήταν για ελληνικό ή για αγγλικό κείμενο;
Mind the Gap

Offline mariposa

• Newbie
  • *
Για ελληνικό. Δεν ασχολήθηκα πάντως... τελικά την απέρριψα τη δουλειά.

Offline tightrope

• Newbie
  • *
Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια τιμή θα θεωρούσατε ικανοποιητική για μια απομαγνητοφώνηση από τα αγγλικά στα ελληνικά (θα ακολουθήσει και μετάφραση του κειμένου) ή πώς υπολογίζεται συνήθως κάτι τέτοιο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Offline Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
    • My Professional Website
Απ' όσο ξέρω, η απομαγνητοφώνηση, πληρώνεται με την ώρα. Δηλαδή, αν έχεις ηχητικό υλικό 2 ωρών, θα πληρωθείς για 2 ώρες, ανεξάρτητα με το πόση ώρα σού πήρε εσένα. Οι τιμές ξεκινάνε από 30/ώρα και φτάνουν μέχρι 50/ώρα. Έχει να κάνει με την κάθε περίπτωση.
Όσο για τη μετάφραση, αυτό είναι κάτι άλλο... Μπορείς να δεις τα σχετικά νήματα στην ενότητα FAQ.
Laughter translates into any language.

Offline tightrope

• Newbie
  • *
Ευχαριστώ πολύ Pit. Για τις τιμές της μετάφρασης γνωρίζω, απλώς το ανέφερα μήπως έχει κάποια σημασία για τον υπολογισμό της τιμής της απομαγνητοφώνησης.

Offline tightrope

• Newbie
  • *
Χωρίς να θέλω να σε κουράσω, επειδή μέχρι τώρα έχω ασχοληθεί μόνο με τη μετάφραση βιβλίων, μήπως θα μπορούσες να μου πεις πόσες σελίδες χονδρικώς αντιστοιχούν σε μια ώρα ηχητικού υλικού (αν υποθέσουμε πως ο λόγος είναι πυκνός);
Ευχαριστώ πολύ.

Offline Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
    • My Professional Website
Δυστυχώς, tightrope, δεν μπορώ να σε βοηθήσω πάνω σ' αυτό...Εξαρτάται από το περιεχόμενο της κάθε μετάφρασης... Να ξέρεις όμως ότι, γενικά, οι οπτικοακουστικές μεταφορές και μεταφράσεις πληρώνονται με τη χρονική διάρεκια του εκάστοτε υλικού. Το ίδιο συμβαίνει και στον υποτιτλισμό. Να ρωτάς, κάθε φορά τον εργοδότη σου πάνω σε λεπτομέρεις της δουλειάς.

Εάν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο, ευχαρίστως!
Laughter translates into any language.

Offline Ion

• Hero Member
  • 1. Διατήρηση ψυχραιμίας 2. Αξιολόγηση βλάβης
Χωρίς να θέλω να σε κουράσω, επειδή μέχρι τώρα έχω ασχοληθεί μόνο με τη μετάφραση βιβλίων, μήπως θα μπορούσες να μου πεις πόσες σελίδες χονδρικώς αντιστοιχούν σε μια ώρα ηχητικού υλικού (αν υποθέσουμε πως ο λόγος είναι πυκνός);
Ευχαριστώ πολύ.
Aπό προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι ένας ομιλητής χρειάζεται περί τα 2 λεπτά και 30" έως 45'' δευτερόλεπτα για να διαβάσει μια  σελίδα Α4 (περίπου 300-350 λέξεις). Με βάση την αναλογία αυτή έχουμε 60 λεπτά/2,5 έως 2,75 λεπτά ανά σελίδα = 22 έως 24 (κατ' εκτίμηση) σελίδες γραπτού κειμένου.
There is no prosthetic for an amputated spirit
Lt Col Frank Slade (Al Pacino, Scent of a woman)

Offline chrispapad

• Semi-Newbie
  • *
Σωστή η διατύπωση. Συμφωνώ με τις τιμές. Καπου εκεί ειναι.
Έχω συνεργαστεί με αυτή την εταιρία ( http://apomagnhtofwnhsh.gr ) στο παρελθόν και μου άφησε καλές εντυπώσεις και προ πάντων έχει καλές τιμές.

Απ' όσο ξέρω, η απομαγνητοφώνηση, πληρώνεται με την ώρα. Δηλαδή, αν έχεις ηχητικό υλικό 2 ωρών, θα πληρωθείς για 2 ώρες, ανεξάρτητα με το πόση ώρα σού πήρε εσένα. Οι τιμές ξεκινάνε από 30/ώρα και φτάνουν μέχρι 50/ώρα. Έχει να κάνει με την κάθε περίπτωση.
Όσο για τη μετάφραση, αυτό είναι κάτι άλλο... Μπορείς να δεις τα σχετικά νήματα στην ενότητα FAQ.

Offline Dimi

• Full Member
Από αγγλικό γραφείο έδιναν 1,75 με 2,5 λίρες το λεπτό

Offline Dimi

• Full Member
Συγγνώμη, μόλις είδα ότι ήταν για transcription, όχι μετάφραση!! Άρα 1,75 με 2,5 λίρες το λεπτό για transcription.

Offline padma1976

• Full Member
    • 115618586675582759347/+elefteriafire/posts
    • FlowAthens
    • elefteriafire
    • elefteriafire
    • FLOW
Χαιρετώ!
Παιδιά, ξέρει κανείς πώς κοστολογείται η απομαγνητοφώνηση; Συγκεκριμένα, για ομιλίες στην αγγλική γλώσσα που πρέπει να μεταφραστούν στην ελληνική γλώσσα. Thanks!
I never worry for the future. It always comes too soon.

Search Tools