Γραμματικός ρατσισμός

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Το λοιπόν, μόλις χθες τέλειωσα την ανάγνωση του μυθιστορήματος "Ο μεγάλος θάνατος του Βοτανικού" από τις εκδόσεις Καστανιώτη. Αυτό που μου έκανε φοβερή εντύπωση, σε φιλολογικό επίπεδο, ήταν ένα πολύ χτυπητό λάθος που μου φαινόταν αδιανόητο ότι ξέφυγε από επιμελητή-φιλόλογο. Υπάρχουν δύο Αλβανοί στο βιβλίο οι οποίοι τραβάνε, χωρίς να φταίνε, των παθών τους τον τάραχο από τις σατανικές εμπνεύσεις του αφηγητή. Σα να μην έφτανε όμως αυτό, καταδικάζονται να αναφέρονται μονίμως με πεζό αρχικό. Αυτό που με βάζει σε υποψία είναι ότι δίπλα στους πτωχούς αλβανούς φιγουράρουν όλο μεγαλοπρέπεια Ρώσοι, Ρουμάνοι και φ-υ-σ-ι-κ-ά Ελληνάρες με τα αρχικά τους κεφαλαία και με τα όλα τους. Παράδειγμα: Έβλεπα διάφορες σκατόφατσες, αλβανούς, Ρουμάνους, μαυριδερούς γενικά, Ρώσους και τα συναφή απ' την πρώην ΕΣΣΔ. Δηλαδή ο συγγραφέας και ο επιμελητής φαίνεται ότι γνωρίζουν τον κανόνα, αλλά επιδεικτικά εξαιρούν από αυτόν τους φίλτατους γείτονες. Το θέμα δε ξεφεύγει εντελώς όταν από τη σελίδα 267 κι εξής ο φίλος μας ο Αλβανός επανακτά το κεφαλαίο αρχικό του και ζήσαμε εμείς καλά κι αυτοί καλύτερα. Τι λέτε; Υπάρχει κάποια (λογοτεχνικού τύπου) σκοπιμότητα στην παράλειψη την οποία δεν μπορώ να συλλάβω με το φτωχό μου μυαλουδάκι; Να διευκρινίσω ότι η σελίδα 267 ΔΕΝ αποτελεί κομβικό σημείο ούτε για την πλοκή της ιστορίας ούτε για την αλλαγή αντιμετώπισης αυτού του ταλαίπωρου έθνους. Σκοπεύω να επικοινωνήσω με τον εκδοτικό οίκο για να μου λυθεί η απορία, αλλά μήπως έχετε καμμιά ιδέα μέχρι τότε;

Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3

auditor

• Hero Member
Σενάριο 1: Ο επιμελητής έπαιρνε το βιβλίο σε δόσεις, άλλαξε την όποια γνώμη είχε στο κεφάλι του σε μεταγενέστερη φάση και δεν γύρισε ποτέ πίσω να διορθώσει και τα υπόλοιπα.
Nick Roussos

banned8

• Jr. Member
  • **
Έχουμε την περίπτωση των Τσιγγάνων που έγιναν τσιγγάνοι. Τώρα και την περίπτωση των Αλβανών που θα εμφανίζονται και ως αλβανοί;

user3

• Sr. Member

Θα συμφωνήσω με την εικασία του συνονόματου βήτα (του όντιτορ).
Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει μια αλλαγή στη μέση. Ενας φιλος
διάβαζε ένα βιβλίο ανθρωπολογίας που τους Βουσμάνους τους έγραφε
Bushmen και είχε αγανακτήσει και ξαφνικά ως εκ θαύματος από το
πέμπτο κεφάλαιο και μετά οι Bushmen έγιναν Βουσμάνοι.

banned8

• Jr. Member
  • **
Το πρώτο μισό θα ήταν οι «Άνθρωποι του Προέδρου»... (Εντάξει, σουρεαλιστικό, το 'χει η ώρα.)

stathis

• Hero Member
Σενάριο 1: Ο επιμελητής έπαιρνε το βιβλίο σε δόσεις, άλλαξε την όποια γνώμη είχε στο κεφάλι του σε μεταγενέστερη φάση και δεν γύρισε ποτέ πίσω να διορθώσει και τα υπόλοιπα.
Κάτι τέτοιο θα εξηγούσε μόνο το μυστήριο της αλλαγής του αλβανού σε Αλβανό. Δεν εξηγεί το παράλογο της συνύπαρξης του αλβανού με τον Ρουμάνο και τον Ρώσο.
Σλουρπουίτσα, έστειλες email ή κάτι τέτοιο στον Καστανιώτη;

Αυτό που συζητάμε μου θυμίζει τον αλήστου μνήμης Σαρτζετάκη. Είχε δημοσιευτεί στις εφημερίδες μια πρόσκληση της Προεδρίας της Δημοκρατίας προς κάποιον επίσημο, η οποία έγραφε τα εξής:
Ο Κύριος Σαρτζετάκης προσκαλεί τον κύριο Ταδόπουλο στη δεξίωση...

auditor

• Hero Member
Στάζιο, αυτό ακριβώς λέω. Ότι κάπου στα μισά του βιβλίου υπήρξε ιδεολογική αλλαγή.
Nick Roussos

stathis

• Hero Member
Στάζιο, αυτό ακριβώς λέω. Ότι κάπου στα μισά του βιβλίου υπήρξε ιδεολογική αλλαγή.
Ναι, αλλά μόνο σε ό,τι αφορά τον α/Αλβανό. Παραμένει κουλό να θέλει να γράφει με πεζό αρχικό μόνο τον Αλβανό (και καμία άλλη εθνικότητα) in the first place.

banned8

• Jr. Member
  • **
Αυτό λέει κι ο auditor: ιδεολογική αλλαγή ως προς τον αλβανό, που «αναβαθμίστηκε» σε Αλβανό.

stathis

• Hero Member
Να το πω διαφορετικά. Αν υποθέσουμε ότι ισχύει το σενάριο του auditor, τότε γιατί ο συγγραφέας ή ο επιμελητής ήθελε αρχικά να γράφει "αλβανός", όταν τις υπόλοιπες εθνικότητες τις έγραφε και στην αρχή και στη συνέχεια με κεφαλαίο αρχικό;
Π.χ.
Έβλεπα διάφορες σκατόφατσες, αλβανούς, Ρουμάνους, μαυριδερούς γενικά, Ρώσους και τα συναφή απ' την πρώην ΕΣΣΔ.

banned8

• Jr. Member
  • **
Γιατί το ιδεολογικό του κόλλημα (που γινόταν γλωσσική επιλογή) περιοριζόταν στους Αλβανούς. Δεν είχε πρόβλημα με Ρουμάνους, Πολωνούς και άλλες εθνικότητες. (Υποθέτω.)

alcool

• Semi-Newbie
  • *
Γεια
σε όλους.
είμαι ο Δημήτρης Μαμαλούκας, ο συγγραφέας του βιβλίου ο Μεγάλος Θάνατος του Βοτανικού. έπεσα τυχαία πάνω στην κουβέντα σας. πιστεύω ότι είμαι ο κατάλληλος α΄νθρωπος να λύσω την όποια απορία.
καταρχάς για ό,τι διαβάζετε εγώ έχω την τελική ευθύνη και κανένας επιμελητής ή διορθωτής. το βιβλίο διορθώθηκε από δύο διορθώτριες και μας ξέφυγε μόνο ένα τυπογραφικό λάθος.
όλα τα υπόλοιπα είναι επιλογή του συγγραφέα.
ξεκαθαρίζω λοιπόν: ναι ο ήρωας είναι φριχτά ρατσιστής μόνο με τους Αλβανούς (πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να τονίσω ότι δεν συμμερίζομαι τις απόψεις του, απλώς έτσι ενεργεί γιατί είναι πολύ... κακός)
σαν τυπογραφικό παιχνίδι επέλεξα -Μόνο όταν μιλάει αυτός, δηλ αφήγηση σε πρώτο πρόσωπο- να γράφεται το Αλβανός με μικρό (και όχι οι άλλες εθνικότητες)
στη σελ 267 αν προσέξατε μιλάει ένας τρίτος αφηγητής (ο αφηγητής που συχνά διηγείται ολόκληρα μυθιστορήματα) κι αυτός δεν έχει λόγο να είναι ρατσιστής κι έτσι αναφέρει τον Αλβανό με κεφαλαίο.

Αγαπητή Σουρπουίτσα για να σας βοηθήσω κοιτάξτε τις σελίδες 64 και  74. εκεί εξηγούνται όλα.
ο ήρωας καταλαμβάνεται από την Ιδέα (την ιδέα της ληστείας, η οποία είναι πιο κακιά από εκείνον :) ) κι όταν εκείνος αναφέρει έναν Αλβανό με κεφαλαίο εκείνη τον διορθώνει και του λέει: "αλβανό!"
του το λέει δύο φορές, στην αρχή (64) τον διορθώνει και μετά (74) του το λέει έντονα, με θαυμαστικό.

Έτσι λοιπόν ναι, υπήρχε μια λογοτεχνική - τυπογραφική σκποπιμότητα σ αυτό το παρόδοξο - "λάθος" που σωστά παρατηρήσατε
ελπίζω να σας κατατόπισα
ευχαριστώ για τη φιλοξενεία
Με συμπάθεια
Δημήτρης Μαμαλούκας
« Last Edit: 01 Jun, 2007, 19:23:55 by alcool »
Scrivere o morire. Scrivere 'e un puo morire.

banned8

• Jr. Member
  • **
Αγαπητέ Δημήτρη,

Σε ευχαριστούμε πολύ που μας διαφώτισες. Το εύρημα είναι εξαίρετο και γλωσσικά άψογο.

Λύσε μου τώρα εμένα μια απορία (γιατί από εδώ μέσα δεν ξεφεύγεις εύκολα με ένα μόνο μήνυμα): το «εύρημα» μικρό γράμμα στην αρχή των περιόδων, κεφαλαίο στην αρχή των παραγράφων το εφαρμόζεις και στα τυπωμένα βιβλία σου ή μόνο στα γραπτά σου (και τρέχουν μετά οι διορθώτριες να αλλάζουν);

Με συμπάθεια προς τις διορθώτριες :-}
« Last Edit: 01 Jun, 2007, 19:34:47 by wings »

alcool

• Semi-Newbie
  • *
αγαπητέ nickel κι εμένα μ αρέσει το Χιούμορ
κι ούτε θέλω ν αφήσω μόνο ένα Μήνυμα εδώ μέσα
η αλήθεια είναι ότι γίνεται μάχη στο Διόρθωμα των βιβλίων μου :))))
« Last Edit: 01 Jun, 2007, 19:40:54 by wings »
Scrivere o morire. Scrivere 'e un puo morire.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καλώς όρισες, λοιπόν, Δημήτρη, και να τα χιλιάσεις - και τα μηνύματα εδώ και, κυρίως, τα βιβλία σου. :-)))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

Search Tools