ανάδειξη -> promotion, bringing out into notice, marking out, pinpointing, manifestation, bringing to prominence, underlining, stressing, bringing to prominence, elevation, ascent, advancement, selection, nomination, election, elevation, out-thrust, relief, bringing into relief, appointment, fame, success, making one's name, distinction, enhancement, set off

user10 · 18 · 5148

user10

• Hero Member

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
show off;

Ποτέ, έχει αρνητικά connotations... κάνω φιγούρα / επίδειξη :-))

Υ.Γ.: Γειά σου, Κατερίνα, είμαι η Νάντια από το ProZ
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi

user10

• Hero Member
Νομίζω πως όχι. Το κείμενό μου λέει:
οι εργασίες για την ανάδειξη του χώρου συμπεριλαμβάνουν....

Υ.Γ. Σας μερσώ εκ βάθους καρδίας αγαπητό Κατερινιό που σπεύσατε, προτού καλά καλά γραφτείτε...:)))

Katerina_A

• Full Member
  • A story without love is not worth telling
Ποτέ, έχει αρνητικά connotations... κάνω φιγούρα / επίδειξη :-))

Υ.Γ.: Γειά σου, Κατερίνα, είμαι η Νάντια από το ProZ

Γεια σου και σένα Νάντια! Αρνητικά τα connotations ε; Τότε το set off είναι η ασφαλέστερη λύση.
NISUS WETTUS: Next. Crucifixion?
PRISONER #1: Yes.
NISUS: Good. Out of the door. Line on the left. One cross each. Next. Crucifixion?

banned13

• Hero Member
Συγκείμενο:

Η τουριστική ανάπτυξη της Ηλείας είναι σημαντική, η ανάδειξη της περιοχής, όμως, δεν είναι αυτή που θα της άξιζε να είναι. Η τουριστική ανάπτυξη που υπάρχει σήμερα  είναι ανάδειξη μεμονωμένων τουριστικών σημείων απλώς, που δεν συνδέονται μεταξύ τους σε ένα δίκτυο προορισμών που θα υπηρετούσε ένα μεγάλο στρατηγικό σχεδιασμό για τον τουρισμό στον τόπο μας.
« Last Edit: 05 Jan, 2013, 01:27:46 by spiros »

banned13

• Hero Member
Το πρόβλημά μου είναι ότι στο κείμενο η λέξη ανάδειξη έχει περισσότερο την έννοια του promotion, αλλά δεν είναι αυτό ακριβώς. Θα χρησιμοποιούσα το enhancement αν ήθελα να πω αναβάθμιση, βελτίωση.

« Last Edit: 05 Jun, 2007, 21:15:48 by alexandra_k »

mavrodon

• Hero Member
Το υπουργείο Πολιτισμού χρησιμοποιεί πολλές φορές τον όρο ανάδειξη και στην απόδοση στα αγγλικά χρησιμοποιεί το promotion ή endorsement
Βλέπε παρακάτω αποσπάσματα από το site του Οργανισμού Προβολής Ελληνικού Πολιτισμού (http://www.hch.culture.gr/1/11/11_gr.html)

The aim of the company is to promote the cultural heritage and resources of the country, as well as to organize and endorse the Cultural Olympiad as part of the policy designed by the Hellenic Ministry of Culture.

To achieve these aims, the company started being active placing emphasis on two key areas:
- - The field of organizing complete programs of cultural activities, as part of the Cultural Olympiad .
- The field of the promotion and endorsement of the Hellenic Heritage and the cultural potential of the country, emphasizing on digital applications and taking advantage of the opportunities offered by the Information Society in the frame of rules of conduct and the currents of the New Economy

Σκοπός του Οργανισμού είναι η ανάδειξη και η προβολή της πολιτιστικής κληρονομιάς και του πολιτιστικού δυναμικού της χώρας, καθώς και η οργάνωση και προβολή της Πολιτιστικής Ολυμπιάδας στο πλαίσιο της σχετικής πολιτικής που καθορίζεται από το Υπουργείο Πολιτισμού.

Ο Οργανισμός, στο πλαίσιο επίτευξης του σκοπού του, ξεκίνησε την δραστηριότητά του με έμφαση σε δύο τομείς:
- Στον τομέα της διοργάνωσης ολοκληρωμένων προγραμμάτων πολιτιστικών εκδηλώσεων, στο πλαίσιο της Πολιτιστικής Ολυμπιάδας.
- Στον τομέα της προβολής και της ανάδειξης της Ελληνικής Κληρονομιάς και του Πολιτιστικού Δυναμικού της χώρας με έμφαση στην υλοποίηση δράσεων ψηφιακών εφαρμογών, αξιοποιώντας τις δυνατότητες της Κοινωνίας της Πληροφορίας, στο πλαίσιο των κανόνων λειτουργίας και των τάσεων της Νέας Οικονομίας.

Search Tools