Πάντειο Πανεπιστήμιο: Θύτες και θύματα

jglenis · 61 · 9698

banned8

• Jr. Member
  • **
Είναι πολύ νωρίς για να διατυπώσουμε απόλυτες απόψεις πάνω σε ένα θέμα τόσο δύσκολο και αμφιλεγόμενο, χωρίς να είμαστε νομικοί και χωρίς να γνωρίζουμε τα πραγματικά περιστατικά. Οπότε ίσως θα αντιδράσουμε με το θυμικό, που δεν είναι πάντοτε ο καλύτερος σύμβουλος. Παρακολουθώ την υπόθεση με πολύ ενδιαφέρον, όπως άλλωστε και την άλλη, των ομολόγων. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά σ' αυτό το σενάριο που ξεδιπλώνεται.

FoReIgNeR

• Sr. Member
Επειδή οι μεσοβέζικες λύσεις μας έχουν φάει στις ημέρες μας, ναι, μπορεί το άλλο άκρο να μην αποτελεί κι αυτό τη λύση, όμως η ζωή είναι τέτοια που πρέπει να'μαστε αποφασιστικοί με όσα γνωρίζουμε ότι έγιναν 100%.
Διέπραξαν τα αδικήματα που τους καταλογίζουν; Αφού εξαντληθεί κάθε πιθανότητα λάθους ας τους κατάσχουν κάθε περιουσιακό στοιχείο που έχουν στην κατοχή τους μέχρι να συγκεντρωθεί το ποσό που καταχράστηκαν. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Με νομικές διαδικασίες και λοιπές "ανοησίες" (να μου επιτραπεί η έκφραση) έχουμε καταντήσει να'ναι γεμάτες οι φυλακές από ανθρώπους που δεν έχουν τίποτα να φοβηθούν, άσε που έχουν καταντήσει "κλειστές λέσχες" στις οποίες διευρύνουν τον κύκλο δραστηριοτήτων και "γνωριμιών" τους.

Επίσης θα σας σοκάρω αλλά ναι, βιαστές και δολοφόνοι που έχουν διαπράξει πάνω από μία φορά το έγκλημα χρειάζονται δραστικά μέτρα στα οποία συμπεριλαμβάνω και τη θανατική ποινή. Τα παλαιά και τα μελλοντικά θύματα τους δεν είχαν δικαιώματα; Όχι να ζητάμε τα πάντα από την αστυνομία (να βρει τους κακούς πριν διαπράξουν το κακό, να μην τους κακομεταχειριστεί, να μην ασκήσει βία σ' αυτούς που έχουν ασκήσει πρώτοι σε άλλους, να τους τιμωρήσει αλλά όχι με τρόπο που μας ενοχλεί, να τους επαναφέρει στην κοινωνία, να, να, να ...) και μετά να μας φταίει κιόλας. Απέχει πολύ από την τελειότητα όμως από ένα σημείο κι έπειτα και η κοινωνία μας έχει χάσει την "μπάλα" που δε θέλει ουσιαστικές και βαριές ποινές σε όσους αποδεδειγμένα έχουν κάνει κακό.
And my heaven is wherever you are ...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Διέπραξαν τα αδικήματα που τους καταλογίζουν; Αφού εξαντληθεί κάθε πιθανότητα λάθους ας τους κατάσχουν κάθε περιουσιακό στοιχείο που έχουν στην κατοχή τους μέχρι να συγκεντρωθεί το ποσό που καταχράστηκαν. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Διαβάζεις τις σκέψεις μου, Κατερίνα. Δραστικά θα έπρεπε να αντιμετωπίζουμε τα εγκλήματα και όχι ιδεολογικά. Η μαύρη τρύπα που δημιουργήθηκε στα κονδύλια θα συνεχίσει να υπάρχει γιατί κανένας δικαστής δεν ασχολήθηκε με την τρύπα αυτή καθαυτή, ενώ υποτίθεται ότι ήταν η ουσία και το αποτέλεσμα του εγκλήματος.

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Διαβάζεις τις σκέψεις μου, Κατερίνα. Δραστικά θα έπρεπε να αντιμετωπίζουμε τα εγκλήματα και όχι ιδεολογικά. Η μαύρη τρύπα που δημιουργήθηκε στα κονδύλια θα συνεχίσει να υπάρχει γιατί κανένας δικαστής δεν ασχολήθηκε με την τρύπα αυτή καθαυτή, ενώ υποτίθεται ότι ήταν η ουσία και το αποτέλεσμα του εγκλήματος.
Το ποινικό δίκαιο δεν αποτελεί μόνο ιδεολογικό μηχανισμό του κράτους...
Άλλο πράγμα η αστική ευθύνη και άλλο η ποινική...η διάκριση δεν είναι μόνο για να ασχολούνται οι νομικοί...
Θα επανέλθω...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

lpap

• Full Member
Επίσης θα σας σοκάρω αλλά ναι, βιαστές και δολοφόνοι που έχουν διαπράξει πάνω από μία φορά το έγκλημα χρειάζονται δραστικά μέτρα στα οποία συμπεριλαμβάνω και τη θανατική ποινή.

Πρίν ζητήσουμε κάτι πρέπει να αναλογιστούμε ότι μπορεί να μας το δώσουν.
ΖΩΗ είναι να ζείς τη ζωή των άλλων.

FoReIgNeR

• Sr. Member

Μα γι' αυτό το ανέφερα. Δεν το είπα έτσι, χάριν εντυπωσιασμού. Και γι' αυτό τόνισα ότι το δέχομαι σε περιπτώσεις που ο εγκληματίας έχει διαπράξει πάνω από μία φορά το ίδιο έγκλημα, άρα δε χωρά αμφιβολία για τις προθέσεις του. Γιατί όλοι έχουμε δικαιώματα ναι, αλλά περισσότερα θα'πρεπε να έχουν οι αθώοι παρά οι ένοχοι.
And my heaven is wherever you are ...

mavrodon

• Hero Member
Σχετικό με το θέμα, το άρθρο του Πρύτανη της δημοσιογραφίας Αντώνη Καρκαγιάνη στην "Καθημερινή" του Σαββάτου, το οποίο παρατίθεται ακολούθως:
Αδίκημα και ποινές
Tου Aντωνη Kαρκαγιαννη/ karkagiannisant@ath.forthnet.gr

Σε μερικούς προκάλεσε μάλλον δυσάρεστη εντύπωση η πρωτοφανής αυστηρότητα των ποινών που επιβλήθηκαν στους ενόχους για τη διασπάθιση δημοσίου χρήματος στο Πάντειο Πανεπιστήμιο πρώην πρυτάνεις, αντιπρυτάνεις και ανώτατους διοικητικούς υπαλλήλους. Τις θεωρούν δυσανάλογες προς το διαπραχθέν αδίκημα, αν και προβλέπονται από το νόμο, και τις αποδίδουν στον εκφοβισμό που μοιραία ασκείται στους δικαστές έπειτα από την αποκάλυψη του παραδικαστικού κυκλώματος, στο οποίο, μέχρι τώρα εμπλέκονται περίπου εκατό δικαστές. Πράγματι τελευταία παρατηρείται υπερβάλλουσα αυστηρότητα στις δικαστικές αποφάσεις, ιδιαίτερα σε υποθέσεις για ναρκωτικά.

Αλλοι πάλι πιστεύουν ότι τα αδικήματα, για τα οποία κατηγορούνται οι πρώην πανεπιστημιακοί δάσκαλοι του Παντείου, έχουν ειδικό ηθικό βάρος. Πράγματι, το ίδιο αδίκημα είναι διαφορετικό όταν διαπράττεται από έναν κακομοίρη ή από επιχειρηματία και διαφορετικό όταν ένοχοι αποκαλύπτονται καθηγητές πανεπιστημίου που υποτίθεται ότι διαπλάθουν τους φοιτητές τους και μεταβιβάζουν αρχές και παράδειγμα ηθικής συμπεριφοράς. Μερικοί που γνωρίζουν τους καταδικασθέντες αποδίδουν την ανάδειξή τους σε πανεπιστημιακά αξιώματα, όχι στην επιστημονική και ηθική προσωπικότητά τους αλλά στον τρόπο εκλογής των πανεπιστημιακών καθηγητών και πρυτανικών αρχών, όπου κυριαρχούν οι πολιτικές διασυνδέσεις, ο λαϊκισμός και οι συναλλαγές και λιγότερο ή καθόλου δεν μετράει η επιστημονική ή και ηθική συγκρότηση του υποψηφίου.

Μια τρίτη ομάδα ερμηνεύει την αυστηρότητα των ποινών με την αφύπνιση όλων των συντεταγμένων εξουσιών της Πολιτείας της δικαστικής προπαντός, έναντι του γενικευμένου φαινομένου της διαφθοράς, που χαρακτηρίζει πλέον κάθε επαφή των πολιτών με το δημόσιο ή το ημιδημόσιο. Το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων, με την αυστηρότητα των ποινών, ήθελε απλώς να δηλώσει την άτεγκτη στάση του έναντι της διαφθοράς. Αυτή η άτεγκτη στάση προϋποθέτει φυσικά ορθή κατά νόμο και συνείδηση κρίση και καθαρό πρόσωπο οποιουδήποτε κριτού, διοικητικού ή δικαστικού. Αλλιώς δεν είναι πειστική.

Δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς πρυτάνευσε στη σκέψη και την κρίση των δικαστών, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Με οποιαδήποτε ποινή, βαριά ή ελαφρά, που αναγνωρίζει και επικυρώνει την ενοχή των πανεπιστημιακών δασκάλων (ότι έκλεψαν χρήματα του Δημοσίου και του πανεπιστημίου που διοικούσαν! Το φαντάζεστε;). Θα προκαλούσε το ίδιο ηθικό σοκ ακόμα και σε μια κοινωνία που έμαθε να ανέχεται τη διαφθορά και να τη χρησιμοποιεί. Προχθές μόλις, ο γενικός επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης, ο κ. Λέανδρος Ρακιτζής, με την έκθεσή του μάς περιέγραψε την έκταση της διαφθοράς, ως κυρίαρχου πλέον μέσου λειτουργίας του δημόσιου τομέα. Το ανεχόμαστε και κάνουμε τη δουλειά μας.

Δύσκολα, όμως, ανεχόμαστε πρυτανικές αρχές που κλέβουν το πανεπιστήμιο το οποίο διοικούν. Το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων ασχολήθηκε περίπου τρία χρόνια με την υπόθεση αυτή και κατά τη διάρκειά τους μερικοί καχύποπτοι σκέφθηκαν ότι οδηγούμαστε σε «κουκούλωμα». Ελπίζουμε ότι η πολύχρονη ενασχόληση του δικαστηρίου οδήγησε, ανεξαρτήτως ποινών, σε δικαία κατανομή ευθυνών.

banned8

• Jr. Member
  • **
Τι διαβάζω εγώ, μεταξύ άλλων, στην Κυριακάτικη Ε, από τον Θανάση Τεγόπουλο:

...Η ΚΑΤΑΔΙΚΗ των πρώην πρυτάνεων και στελεχών του Παντείου Πανεπιστημίου σε βαρύτατες ποινές, ως καταχραστών του Δημοσίου, προκάλεσε έντονες και τεκμηριωμένες αντιδράσεις του νομικού κόσμου της χώρας. Η έκδοση της καταδικαστικής απόφασης χωρίς σκεπτικό, έστω συνοπτικό (μια απαράδεκτη και αντισυνταγματική συνήθεια που έχει παγιωθεί) δεν επιτρέπει το σοβαρό σχολιασμό της στην ουσία. Η επιμέτρηση της ποινής, χωρίς ειδική και εμπεριστατωμένη αιτιολογία (που δεν διατυπώνεται, άλλωστε, και δεν δημοσιεύεται ποτέ, με τη σιωπηρή συγκατάθεση του Αρείου Πάγου) αποτελεί σκάνδαλο όταν οι ποινές είναι ασυνήθιστες και φαίνονται υπερβολικές.

ΔΕΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ τους πρυτάνεις και τα διοικητικά στελέχη του Παντείου, αν διέπραξαν όσα κατηγορούνται και το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων δέχθηκε, σε πρώτο βαθμό, ότι πράγματι διέπραξαν. Ούτε σχολιάζουμε αν είχαν ή δεν είχαν δόλο, τη γνώση και τη βούληση να εγκληματήσουν. Δεν έπρεπε να είχαν καλύτερη μεταχείριση από οποιονδήποτε άλλον, μηχανικό ή υδραυλικό, με πρότερο έντιμο βίο. Ούτε, όμως, δυσμενέστερη, όπως υποστηρίχθηκε τηλεοπτικά.

Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ μπορεί να είναι καθηγητής της Ιατρικής, της Θεολογίας, της Κοινωνιολογίας ή των Διεθνών Σχέσεων. Δεν συνάγεται ότι είναι γνώστης των οικονομικών και του δημόσιου λογιστικού, όπως ακούστηκε σε τηλεοπτικό δελτίο ειδήσεων. Η άγνοια, η αμέλεια, η επιπολαιότητα δεν συνιστούν δόλο. Μπορεί, όμως, και να είχαν οι καταδικασθέντες. Θα κριθεί πάλι, εξαρχής, στο δεύτερο βαθμό. Ως τότε τεκμαίρονται αθώοι...

Απ' όσα έχω διαβάσει, δεν έχω καταφέρει να καταλάβω: έκρινε το δικαστήριο ότι οι πρυτάνεις τσέπωσαν τα λεφτά;
Αν ναι, πώς λέει ο Θ.Τ. «Η άγνοια, η αμέλεια, η επιπολαιότητα δεν συνιστούν δόλο».
Αν όχι, πώς λέει ο Αντώνης Καρκαγιάννης:

...ότι έκλεψαν χρήματα του Δημοσίου και του πανεπιστημίου που διοικούσαν! Το φαντάζεστε;
...Δύσκολα, όμως, ανεχόμαστε πρυτανικές αρχές που κλέβουν το πανεπιστήμιο το οποίο διοικούν.

spaceoddity

• Hero Member
Τι τό'θελα και μπήκα στο νήμα αυτό πρωί-πρωί, που έχω όρεξη για δουλειά... αλλά δεν κρατιέμαι.

Θα μιλήσω με δυο ιδιότητες: ως Ελληνίδα που έχει ζήσει τα πρώτα 13 χρόνια της ζωής της στην Αμερική, και ως εκπαιδευτικός. Και θα ξεκινήσω από το συμπέρασμα, αναλύοντας στη συνέχεια περιληπτικά το συλλογισμό που με οδήγησε εκεί:

Προτιμότερο θα ήταν το τρις ισόβια σε ν πρυτάνεις-μεγαλοκαθηγητές κλπ. (όπου ν<10) να μοιραζόταν από 5-10 χρονάκια σε ν2 μικροαπατεώνες του δημοσίου.

Η διαφορά μας με τον υπόλοιπο ("πολιτισμένο") κόσμο, είναι ότι η διαφθορά και η σαπίλα βρίσκονται παντού: από τον κλητήρα, μέχρι τον διοικητικό, μέχρι τον προϊστάμενο, διευθυντή και πάει λέγοντας μέχρι τον βουλευτή, υπουργό και όπου φτάσει, μόλις δουν να απλώνεται μπροστά τους χρήμα για φάγωμα, ε ΔΕΝ θα κρατηθούν. Άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο, ανάλογα με το θράσος του, θα τσιμπήσει το κατιτίς για την πάρτη του (θυμηθείτε το πολύ πετυχημένο ανέκδοτο με τον Γερμανό, τον Άγγλο και τον Έλληνα που σύγκριναν τις βίλλες τους και έλεγαν ο ένας στον άλλον πώς τις απέκτησαν).

Βγαίνει λοιπόν μια τέτοια "τρανταχτή" απόφαση... πωπω, διαφθορά!!!!! . Καλά τους κάνανε!!! Τους απατεώνες, τους έτσι, τους αλλιώς... Και οι πρώτοι που θα κατηγορήσουν ποιοί είναι;;; Οι μικροαπατεώνες του καθημερινού μας βίου (που δεν απλώνονται πιο πέρα, όχι από τσίπα, αλλά από έλλειψη πρόσβασης στα μεγαλύτερα φαγοπότια). Και συνεχίζουν να κλέβουν, γιατί είναι εντάξει με τη συνείδησή τους, αυτοί στο κάτω-κάτω δεν είναι ΜΕΓΑΛΟαπατεώνες...

Οπότε, μάλλον ως θύματα βλέπω τους τύπους του Πάντειου... και δεν λέω ότι δεν πρέπει να τιμωρηθούν!!! Να τιμωρηθούν βεβαίως, και αυστηρότατα!! ΑΛΛΑ να τιμωρηθούν ΟΛΟΙ οι κλέφτες, και όχι 2-3 επιλεκτικά για να δείξει και καλά η (κάθε) κυβέρνηση ότι πατάσσει (το είπα σωστά;) και καλά τη διαφθορά, και να έχουν φλέγον θέμα τα παράθυρα και ο κάθε "ειδήμων" που τα καταλαμβάνει...

ΑΛΛΑ το να βγουν αποφάσεις εναντίον 100 μικροδιεφθαρμένων έχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ πολιτικό κόστος και δεν το τολμά καμιά κυβέρνηση και κατ'επέκταση κανένα δικαστήριο.

Στην Αμερική λοιπόν, της σαπίλας και της διαφθοράς στα ανώτερα και ανώτατα κλιμάκια, ο απλός δημόσιος υπάλληλος δεν τολμάει να κλέψει... οπότε φυσικό είναι τα σκάνδαλα να αφορούν τα μεγάλα πόστα, και να σοκάρεται ειλικρινά ο απλός πολίτης... εδώ, ας κοιτάξει ο καθένας μας τα χάλια του πρώτα...

Ποιο κόμμα λοιπόν αναλαμβάνει το ΤΕΡΑΣΤΙΟ πολιτικό κόστος να ξεμπροστιάσει τη σαπίλα σε κάθε δήμο, σε κάθε νομαρχία, σε κάθε νοσοκομείο, σε κάθε υπουργείο, σε ΟΛΑ τα κλιμάκια, από το κυλικείο μέχρι τον Υπουργό; Κανένα... Άρα, προεκλογική κίνηση εντυπωσιασμού μου μυρίζει η όλη υπόθεση... η κουλτούρα του κλέφτη και του καταχραστή δεν διαλύεται έτσι εύκολα.

Και για τον χώρο της εκπαίδευσης (της τριτοβάθμιας που ανήκα μέχρι και πέρυσι, γιατί στη δευτεροβάθμια δεν γίνονται τέτοια πράγματα, ή δεν τα έχω αντιληφθεί ακόμα...)
Η ΣΑΠΙΛΑ, ΤΗΣ ΣΑΠΙΛΑΣ, ΩΩΩΩ ΣΑΠΙΛΑ.

Ουδείς (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα) ενδιαφέρεται για την επιστήμη, την πρόοδο, την αξιοκρατία, τη γνώση... τσιφλίκια επιδοτούμενα από ΕΠΕΑΕΚ είναι όλα (ειδικά τα περιφερειακά ΤΕΙ: τα έζησα, τα είδα, χαίρομαι που δεν τα βλέπω πλέον - δεν είμαι σε θέση να αλλάξω την κατάσταση, οπότε αποχώρησα για να μην χαλιέμαι καθημερινά βλέποντας τα χάλια τους). Θύματα οι λίγοι συνειδητοποιημένοι φοιτητές που θέλουν να πάνε μπροστά (η "μάζα" είναι εκκολαπτόμενοι μελλοντικοί Δ.Υ. του χαρακτήρα που ανέφερα πιο πάνω).

Και το τελικό συμπέρασμα: το μόνο που με κρατάει στη χώρα αυτή είναι ο ανεπανάληπτος γαλανός ουρανός, ο ελληνικός ήλιος, οι ελληνικές θάλασσες, τα ουζάκια με φίλους το ηλιοβασίλεμα, τα πανηγύρια, και οι αρχαιολογικοί μας χώροι... και το γεγονός ότι μπορεί να έχουμε τα "γονίδια" του κλέφτη, απέχουμε όμως πολύ από τα "γονίδια" του δολοφόνου.
(σαν διαφήμιση του ΕΟΤ ακούγομαι, αλλά δεν βλέπω και πολλά άλλα πράγματα γύρω μου που να με χαροποιούν...)

mavrodon

• Hero Member
Σωστά αυτά που καταθέτει η Spaceoddity, ιδίως για τα κρατούντα στα ΑΕΙ. Δικαιολογημένη η αγανάκτησή της. Σχετικά, όμως, με τη δικαστική απόφαση, υπενθυμίζω ότι αυτή η υπόθεση υπέστη δικαστική βάσανο για τρία χρόνια και η δικαστική λειτουργία (εξουσία, αν προτιμάτε) είναι ανεξάρτητη από τις πολιτικές καιροσκοπικές επιδιώξεις. Νομίζω, ότι και στη χώρα μας, επιτέλους, θα πρέπει να ανακράξουμε, όπως ο ταπεινός μυλωνάς προ αιώνων, "υπάρχουν δικαστές στο Βερολίνο".

spaceoddity

• Hero Member
η δικαστική λειτουργία (εξουσία, αν προτιμάτε) είναι ανεξάρτητη από τις πολιτικές καιροσκοπικές επιδιώξεις

Αυτός είναι ο ορισμός της δικαστικής εξουσίας. Αλλά είναι έτσι στην πραγμτικότητα; Δυστυχώς, έχω γίνει πολύ καχύποπτη...
Δεν είμαι νομικός, αλλά έχω δει πράγματα σε κοινωνικό μόλις επίπεδο - και στα στενά όρια μιας κωμόπολης - τα οποία φίλη μου δικηγόρος μου είπε ότι δεν επιτρέπονται από το νόμο.

jglenis

• Full Member
Η άγνοια, η αμέλεια, η επιπολαιότητα δεν συνιστούν δόλο.
Αυτό κι αν είναι understatement... αλλά πάλι, κατά βάθος όλοι στρατευμένοι είμαστε οπότε δικαιολογείται. Εντάξει, μια επιπολαιότητα κάναν τα παιδιά. Σε τελική ανάλυση, παιδιά είναι, παίζουνε.

Ταυτίζομαι απολύτως με αυτή την άποψη.

Προτιμότερο θα ήταν το τρις ισόβια σε ν πρυτάνεις-μεγαλοκαθηγητές κλπ. (όπου ν<10) να μοιραζόταν από 5-10 χρονάκια σε ν2 μικροαπατεώνες του δημοσίου.

Λοιπόν, νομίζω ότι συμφωνούμε πως όταν όλοι είμαστε διεφθαρμένοι η λύση δεν είναι να μην τιμωρηθεί κανείς. Από κάπου πρέπει να γίνει η αρχή και ελπίζω κι εγώ πως αυτή η αρχή έγινε, πως δεν είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό. Οι ν μεγαλοαπατεώνες (γενικά αναφέρομαι) δίνουν δουλειά σε νν μικροαπατεώνες, επομένως πιστεύω ότι σημαντικότερο είναι να οδηγηθούν στη δικαιοσύνη οι πρώτοι.
« Last Edit: 10 Jun, 2007, 10:22:14 by jglenis »
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.

mavrodon

• Hero Member
Η δικαιοσύνη πρέπει να είναι το τελευταίο οχυρό της δημοκρατίας. Γνωρίζω ότι υπαρχουν αρκετά παρατράγουδα με τους δικαστές. Αλλά, πιστεύω ότι ο κορμός της δικαιοσύνης, έστω και σε μια χώρα που επιβιώνει "εις πείσμα των Ελλήνων" (Ι.Μ. Παναγιωτόπουλος), είναι κατά βάση αλώβητος στις σειρήνες του ευδαιμονισμού. Αλλοίμονο αν επικρατήσει και στη δικαιοσύνη η εκτεταμένη και αφόρητη διαφθορά που κατατρύχει την κοινωνία μας.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Τι τό'θελα και μπήκα στο νήμα αυτό πρωί-πρωί, που έχω όρεξη για δουλειά... αλλά δεν κρατιέμαι.

Θα μιλήσω με δυο ιδιότητες: ως Ελληνίδα που έχει ζήσει τα πρώτα 13 χρόνια της ζωής της στην Αμερική, και ως εκπαιδευτικός. Και θα ξεκινήσω από το συμπέρασμα, αναλύοντας στη συνέχεια περιληπτικά το συλλογισμό που με οδήγησε εκεί:

Καλημέρα, Μινούλι. Πολύ καλά έκανες και μπήκες πρωί πρωί και, κυρίως, που δεν κρατήθηκες.

Μπήκα κι εγώ πρωί πρωί και μάλιστα διάβασα στον Γιώργο (mousafiris) τηλεφωνικά το γραφτό σου γιατί ο ίδιος έχει πρόβλημα με τον υπολογιστή και δεν μπορεί να παρακολουθήσει όσα γράφουμε ιδίως σε τούτο το νήμα που τον ενδιαφέρει πολύ.

Συμφωνούμε, λοιπόν, και ο Γιώργος κι εγώ με το «δια ταύτα» που δίνεις ως συμπέρασμα αλλά και με το συνολικό σου συλλογισμό. Μάλιστα ο Γιώργος μού ζήτησε να σου διαβιβάσω τα συγχαρητήριά του για τη σαφήνεια και την τετράγωνη λογική διατύπωσης των απόψεών σου.

Βγαίνει λοιπόν μια τέτοια "τρανταχτή" απόφαση... πωπω, διαφθορά!!!!! . Καλά τους κάνανε!!! Τους απατεώνες, τους έτσι, τους αλλιώς... Και οι πρώτοι που θα κατηγορήσουν ποιοί είναι;;; Οι μικροαπατεώνες του καθημερινού μας βίου (που δεν απλώνονται πιο πέρα, όχι από τσίπα, αλλά από έλλειψη πρόσβασης στα μεγαλύτερα φαγοπότια). Και συνεχίζουν να κλέβουν, γιατί είναι εντάξει με τη συνείδησή τους, αυτοί στο κάτω-κάτω δεν είναι ΜΕΓΑΛΟαπατεώνες...

Ακριβώς. Όλοι εμείς οι μικροαπατεώνες χαιρόμαστε που τη γλιτώσαμε, όπως πάντα, γιατί ο κυρίαρχος λαός και ο πολίτης που έχει γνώμη, δύναμη και βούληση (ως δια στόματος όλων των πολιτικών μας) κοντολογίς έχει πάντα το κούτελο καθαρό και τον κώλο του έξω από τα ζόρια αφού κάποιοι στάθηκαν πιο ηλίθιοι και καταχράστηκαν εξόφθαλμα μεγάλα πακέτα. Άσε που οι μισοί από εμάς είπαμε και το διαβόητο «Μα καλά, κάνουν ό,τι κάνουν αλλά δεν ξέρουν και να κρυφτούν οι μ....ες οι πρυτάνεις...».

ΑΛΛΑ το να βγουν αποφάσεις εναντίον 100 μικροδιεφθαρμένων έχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ πολιτικό κόστος και δεν το τολμά καμιά κυβέρνηση και κατ'επέκταση κανένα δικαστήριο.
...

Ποιο κόμμα λοιπόν αναλαμβάνει το ΤΕΡΑΣΤΙΟ πολιτικό κόστος να ξεμπροστιάσει τη σαπίλα σε κάθε δήμο, σε κάθε νομαρχία, σε κάθε νοσοκομείο, σε κάθε υπουργείο, σε ΟΛΑ τα κλιμάκια, από το κυλικείο μέχρι τον Υπουργό; Κανένα... Άρα, προεκλογική κίνηση εντυπωσιασμού μου μυρίζει η όλη υπόθεση... η κουλτούρα του κλέφτη και του καταχραστή δεν διαλύεται έτσι εύκολα.

Και πάλι λες τα πράγματα με το όνομά τους. Ναι, τελικά η τετραετία κάθε κυβερνώντος κόμματος έχει 2 μείζονες περιόδους: μία μετεκλογική με εξαγγελίες μέτρων τάχα αφού διαπιστωθεί η έκταση της «καμμένης γης» και καταμετρηθούν πλήρως τα αποτεφρωμένα δεντράκια του δημοσίου και μία προεκλογική όπου καθίσταται φανερό ότι τα δεντράκια ήταν αμέτρητα και γι' αυτό καθυστέρησε η λήψη μέτρων ουσίας με παράλληλες κινήσεις εντυπωσιασμού μέσω πάταξης της διαφθοράς, ξεκινώντας από κάποιους (όσο γίνεται πιο τρανταχτά ονόματα).

Και το τελικό συμπέρασμα: το μόνο που με κρατάει στη χώρα αυτή είναι ο ανεπανάληπτος γαλανός ουρανός, ο ελληνικός ήλιος, οι ελληνικές θάλασσες, τα ουζάκια με φίλους το ηλιοβασίλεμα, τα πανηγύρια, και οι αρχαιολογικοί μας χώροι... και το γεγονός ότι μπορεί να έχουμε τα "γονίδια" του κλέφτη, απέχουμε όμως πολύ από τα "γονίδια" του δολοφόνου.
(σαν διαφήμιση του ΕΟΤ ακούγομαι, αλλά δεν βλέπω και πολλά άλλα πράγματα γύρω μου που να με χαροποιούν...)

Και τον Γιώργο κι εμένα και σίγουρα και πολλούς άλλους, αυτό τους κρατάει σε τούτη τη χώρα. Κυρίως, όμως, για να το δέσω και με όσα είπαν τις προηγούμενες μέρες η Νίνα (psifio) και η Κατερίνα (foreigner), ότι ίσως έχουμε τα γονίδια του κλέφτη και επ' ουδενί του δολοφόνου, και ότι μπορεί ο κλέφτης κι ο ψεύτης τον πρώτο χρόνο να χαίρονται αλλά σίγουρα δεν μπορούν να έχουν την ίδια τύχη με ένα δολοφόνο.

Σχετικά, όμως, με τη δικαστική απόφαση, υπενθυμίζω ότι αυτή η υπόθεση υπέστη δικαστική βάσανο για τρία χρόνια και η δικαστική λειτουργία (εξουσία, αν προτιμάτε) είναι ανεξάρτητη από τις πολιτικές καιροσκοπικές επιδιώξεις. Νομίζω, ότι και στη χώρα μας, επιτέλους, θα πρέπει να ανακράξουμε, όπως ο ταπεινός μυλωνάς προ αιώνων, "υπάρχουν δικαστές στο Βερολίνο".

Μα τι λέμε τώρα; Να ανακράξουμε θριαμβικά γιατί βρήκαμε τους δικαστές σε τούτη τη χώρα; Η δικαστική λειτουργία είναι ανεξάρτητη; Τη δική τους τρύπα την έκλεισαν οι δικαστές μας; Η δικαστική βάσανος για τα δικά τους ατοπήματα πόσο καιρό κράτησε; Εξήγγειλαν αποφάσεις βαρύγδουπες με ποινές φυλάκισης «ισόποσες» με τούτες επί των πρυτάνεων για όσους δικαστικούς και νομικούς λειτουργούς πήραν όχι φακελάκι αλλά κιβώτια ολόκληρα για να μην τιμήσουν τον όρκο τους; Δεν θυμάμαι να άκουσα για ποινές έστω και άπαξ ισοβίων σε κανένα από το σινάφι τους.

Λοιπόν, νομίζω ότι συμφωνούμε πως όταν όλοι είμαστε διεφθαρμένοι η λύση δεν είναι να μην τιμωρηθεί κανείς. Από κάπου πρέπει να γίνει η αρχή και ελπίζω κι εγώ πως αυτή η αρχή έγινε, πως δεν είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό. Οι ν μεγαλοαπατεώνες (γενικά αναφέρομαι) δίνουν δουλειά σε νν μικροαπατεώνες, επομένως πιστεύω ότι σημαντικότερο είναι να οδηγηθούν στη δικαιοσύνη οι πρώτοι.

Όχι, Γιάννη μου. Σε τούτο διαφωνούμε οριζοντίως, διαγωνίως και καθέτως. Οι μικροαπατεώνες δεν δικαιούνται να κρίνουν και να επικρίνουν άλλους «συναδέλφους» τους στη διαφθορά και μάλιστα να μιλάνε για θρίαμβο της δικαιοσύνης. Δηλαδή μας αρέσει να είμαστε 9 εκατομμύρια βολεμένοι και το λοιπόν 1 εκατομμύριο εκ περιτροπής να διώκεται ή να καταδικάζεται για τα αδικήματα όλων μας. Ωραίο σκεπτικό και, κυρίως, εξυπηρετικό και ανακουφιστικό!

Η δικαιοσύνη πρέπει να είναι το τελευταίο οχυρό της δημοκρατίας. Γνωρίζω ότι υπαρχουν αρκετά παρατράγουδα με τους δικαστές. Αλλά, πιστεύω ότι ο κορμός της δικαιοσύνης, έστω και σε μια χώρα που επιβιώνει "εις πείσμα των Ελλήνων" (Ι.Μ. Παναγιωτόπουλος), είναι κατά βάση αλώβητος στις σειρήνες του ευδαιμονισμού. Αλλοίμονο αν επικρατήσει και στη δικαιοσύνη η εκτεταμένη και αφόρητη διαφθορά που κατατρύχει την κοινωνία μας.

Θωμά, η εκτεταμένη και αφόρητη διαφθορά που κατατρύχει την κοινωνία μας έχει ήδη επικρατήσει και στη δικαιοσύνη. Τι άλλο θέλουμε να αποκαλυφθεί για να τη δούμε; Ή μήπως, αν πέσει και σε κάνα δικαστή ποινή τρις ισοβίων, θα είναι πιο σαφές το φαινόμενο; Όσο για τη δημοκρατία και τα οχυρά της... ναι, όντως ο δήμος κυβερνά εν Ελλάδι... ο δήμος Θεσσαλονίκης, η υπερνομαρχία Αθηνών, ο μάγκας που περνάει με κόκκινο αλλά δεν θέλει να του πάρουν το δίπλωμα, ο φίλος μου που χτυπάει την πόρτα διάφορων και φιλάει κατουρημένες ποδιές για να του βολέψουν το παιδάκι του, η μάνα μου που δίνει χαρτζιλίκι στον ταχυδρόμο για να της παραδώσει τη σύνταξη στα χέρια ενώ είναι υποχρεωμένος να το κάνει, ο θείος μου που δίνει πριν του ζητηθεί το ρεγάλο στον εφοριακό για να κοιτάξει πρώτα τη δικιά του δήλωση, ο Θανάσης που έχει φίλο τον Βασίλη που κάποτε τα είχε με τη νυν γυναίκα του Γιάννη που συμβαίνει να είναι επιμελήτρια στην καρδιολογική κλινική του ΑΧΕΠΑ και μπαίνει από την πίσω πόρτα για να ζητήσει ειδική μεταχείριση, εγώ που κάποτε ψήφισα τον Παπούλια ως βουλευτή και το θυμάμαι τώρα που είναι πρόεδρος και πάω να του ζητήσω εκδούλευση, θες κι άλλα;

Αλλά κυρίως με ενοχλεί ο Χ μεγαλοδικηγόρος του συλλόγου Αθηνών που λάδωσε τους μισούς δικαστές του λεκανοπέδιου (μερικοί εκ των οποίων ίσως σήμερα είναι Αρεοπαγίτες - καθότι οι άξιοι προάγονται!), αλλά κρίνεται ότι δικαιούται να αποφυλακιστεί και δεν θα εισπράξει ποτέ τετράκις ισόβια, αν και πολιόρκησε και βομβάρδισε επί σειρά ετών το οχυρό της δημοκρατίας, του άλλαξε τον αδόξαστο, το μισογκρέμισε, χάσκουν οι πολεμίστρες του, η τάφρος του μπαζώθηκε... αλλά τι λέω τώρα; Τα μισογκρεμισμένα οχυρά και κάστρα εν Ελλάδι αποτελούν αντικείμενο ενδιαφέροντος της αρχαιολογικής υπηρεσίας και δεν συντρέχει λόγος να απασχολήσουν τα δικαστήρια μας, ε;
« Last Edit: 10 Jun, 2007, 11:06:26 by wings »

mavrodon

• Hero Member
Αγαπητή Βίκυ

Καλημέρα σου. Θέλω να σου πω ότι κατανοώ την αγανάκτησή σου για τα τεκταινόμενα στον κοινωνικό μας περίγυρο. Νομίζω, όμως, ότι δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα. Πράγματι η διαφθορά είναι διαδεδομένη, λιγότερο πιστεύω και ελπίζω στην ελληνική δικαιοσύνη, από άλλες εξουσίες, σε όλα τα επίπεδα, που κυριολεκτικά είναι διαποτισμένες στη διαφθορά. Η διαφθορά αποτελεί τον καρκίνο των "δημοκρατιών" και η αντιμετώπισή της απαιτεί ηράκλειο έργο. Δυστυχώς, όμως,  οι ώμοι των κρατούντων είναι αδύναμοι να αντέξουν τέτοιο φορτίο και ,έτσι, άβουλοι και άμοιροι βαδίζουμε χωρίς πυξίδα. Χώρες όπως η Βουλγαρία και η Ρουμανία, βυθισμένες μέχρι τώρα στη διαφθορά, λαμβάνουν σοβαρά μέτρα αντιμετώπισής της λόγω και της πρόσφατης ένταξής τους στη μεγάλη ευρωπαϊκή οικογένεια. Δυστυχώς, εμείς είδαμε την Ε.Ε. σαν μια αγελάδα για άρμεγμα. Οι εταίροι μας, όμως, δε μασάνε κουτόχορτο και μας τραβάνε συνέχεια το αυτί. Η μικρή Ιρλανδία και η επίσης μικρή, πληθυσμιακά, Φινλανδία πέτυχαν θαύματα. Θα ξυπνήσουμε κάποτε και εμείς ή θα μας αναγκάσει να συνέλθουμε από το λήθαργο η αδήριτη πραγματικότητα με κλωτσιές και μπουνιές;
« Last Edit: 10 Jun, 2007, 11:19:49 by mavrodon »

Search Tools