ο ΑΦΜ δεν υπόκειται σε ΦΠΑ -> non-business Greek tax registration number is not subject to V.A.T.

ttmobo · 6 · 6825

ttmobo

• Semi-Newbie
  • *
Agapw thn eforia...

ο ΑΦΜ δεν υπόκειται σε ΦΠΑ -> non-business Greek tax registration number is not subject to V.A.T.
« Last Edit: 02 May, 2020, 15:28:12 by spiros »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Non-business Greek Tax Registration Number is not subject to V.A.T.

Έτσι θα το έλεγα γιατί το AΦΜ είναι μάλλον ελληνικός όρος και μόνον και αφορά τους κοινούς θνητούς (μη επιχειρηματίες).

Kennedy

• Newbie
  • *
Τι σημαίνει ΑΦΜ? Ξέρω ότι είναι σύντμηση, αλλά... what does it stand for? Δεν νομίζω πως έχω δει αυτή τη λέξη ολόγραφη ποτέ.
Verberat nos et lacerat fortvna: patiamvr. Non est sævitia, certamen est, qvod qvo sæpivs adierimvs, fortiores erimvs. Seneca

psifio

• Sr. Member
Αριθμός Φορολογικού Μητρώου

(δεν είσαι ο μόνος, εμένα μου πήρε 18 χρόνια να μάθω τι είναι ΦΠΑ - και ακόμα δεν έχω καταλάβει τη χρησιμότητά του)
:)

Cafeeine

• Newbie
  • *
  • Με αγάπη για τα καφεϊνοπαράγωγα
Non-business Greek Tax Registration Number is not subject to V.A.T.

Έτσι θα το έλεγα γιατί το AΦΜ είναι μάλλον ελληνικός όρος και μόνον και αφορά τους κοινούς θνητούς (μη επιχειρηματίες).
HΗ αλήθεια είναι ότι δεν βγάζω νόημα απο την συγκεκριμένη πρόταση. Το ΑΦΜ είναι ενας αριθμός που αντιστοιχεί σε ενα έλληνα φορολογούμενο ή εταιρία. Πως μπορεί να υποκειται σε Φ.Π.Α. ?
Γριμανέλης Γιώργος

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Aν σου πω ότι δεν είναι η καλύτερη στιγμή μου όλα τούτα; Ωστόσο, έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν προσωπικές επιχειρήσεις για ελεύθερα επαγγέλματα που υπόκεινται σε ΦΠΑ αλλά δεν παίρνω κι όρκο.

Όμως πού είναι αυτοί που ξέρουν κάτι παραπάνω να μας φωτίσουν;
« Last Edit: 24 Aug, 2005, 16:51:07 by wings »

Search Tools