Stolichnaya, 2007 - TV commercial

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Το τελευταίο (τεράστιο) διαφημιστικό μου κόλλημα τώρα (επιτέλους) και στο YouTube. Προσωπικά το θεωρώ ένα υπέροχο μονόλεπτο εικαστικό μεζεδάκι. Η φετινή τηλεοπτική διαφήμιση της Stolichnaya, ποτισμένη από την εικονογραφική παράδοση της κομμουνιστικής Ρωσίας.

Απολαύστε υπεύθυνα. :)

Επείγουσα προσθήκη: Θεωρείτε ότι θα ήταν too much να φτιάξουμε και μια ενότητα favourite videos; Έχω καμπόσα (sic) αταξινόμητα που θέλω να μοιραστώ μαζί σας... :)
« Last Edit: 11 Jun, 2007, 11:39:32 by wings »
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3

F_idάνι

• Hero Member
Εικαστικά, κόσμημα.
Οι συνειρμοί με χαλάνε, αλλά διαφήμιση είναι... Από τη στιγμή, δε, που το ουίσκι καπηλεύτηκε το Δαρβίνο... Τι έμεινε για τη βότκα ;-)

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Οι συνειρμοί με χαλάνε, αλλά διαφήμιση είναι... Από τη στιγμή, δε, που το ουίσκι καπηλεύτηκε το Δαρβίνο... Τι έμεινε για τη βότκα ;-)
:))))
Ακόμα και οι συνειρμοί συνιστούν μια κάποια έκπληξη, αν σκεφτείς ότι η σύγχρονη Ρωσία απωθεί συστηματικά οτιδήποτε έχει σχέση με το κόκκινο (για πολλούς λόγους) παρελθόν της. Επομένως οι άνθρωποι είτε (κάνουν ότι) συμφιλιώθηκαν μαζί του είτε κατάλαβαν ότι ήρθε ο καιρός να εκμεταλλευτούν ό,τι στερεοτυπικά ρώσικο ελκύει τους καταναλωτές βότκας ανά τον πλανήτη. Και μέσα σε αυτά αναμφίβολα συγκαταλέγονται όλα τα συστατικά του εν λόγω βίντεο. Πόσο μάλλον όταν εικονογραφούνται και με τον τρόπο της ρώσικης πρωτοπορίας. Η μαγκιά είναι δλδ το επιτελεστικό του πράγματος: το βίντεο αυτό δε δείχνει (μια εκδοχή της) Ρωσία(ς), είναι (μια εκδοχή της) Ρωσία(ς).

Εντάξει, τώρα που το ξαναδιαβάζω ίσως το παραέκανα μεγάλο θέμα, αλλά κάτι τέτοια είναι τα βίτσια μου... :)

ΥΓ.: Φαίνεται ότι σήμερα είναι της παρενθέσεως.
« Last Edit: 11 Jun, 2007, 05:09:09 by Σουρπουίτσα »
W4tt4n4b3

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Η μαγκιά είναι δλδ το επιτελεστικό του πράγματος: το βίντεο αυτό δε δείχνει (μια εκδοχή της) Ρωσία(ς), είναι (μια εκδοχή της) Ρωσία(ς).

Πού το στηρίζεις αυτό που λες ότι είναι μια εκδοχή της Ρωσίας ή η ίδια η Ρωσία;

Καλημέρα και καλή βδομάδα.

Επείγουσα προσθήκη: Θεωρείτε ότι θα ήταν too much να φτιάξουμε και μια ενότητα favourite videos; Έχω καμπόσα (sic) αταξινόμητα που θέλω να μοιραστώ μαζί σας... :)

Δεν μπορείς να τα βάλεις στις ανάλογες ενότητες του φόρουμ;
« Last Edit: 11 Jun, 2007, 07:20:06 by wings »

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Υπέροχο/η σαν concept, αλλά... περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις...
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Να με συγχωρέσετε όλοι σας, αλλά εγώ βρίσκω το φιλμάκι κακόγουστο, φωνακλάδικο και ρηχό. Οι λεζάντες του μού φαίνονται της συμφοράς (ή της πυρκαγιάς για να συνάδουν με το κοκκινάκι). Σαν να κάνουν μια προσπάθεια προσέγγισης του μη Ρώσου καταναλωτή ερήμην των Ρώσων.

stathis

• Hero Member
Αγαπητοί Βίκη και Νίκο, μου φαίνεται ότι μπερδεύετε το ηθελημένο κιτς με το ακούσιο.
Θα επανέλθω ίσως άλλη στιγμή. (Ούτε για τον Οδυσσέα του Τζόις να μιλούσαμε...)

ΥΓ.: Φαίνεται ότι σήμερα είναι της παρενθέσεως.
Του ενωτικού πότε είναι;

ΥΓ: Ας διορθώσει κάποιος τον τίτλο!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καλημέρα, Στάθη, και καλή βδομάδα.

Ο τίτλος διορθώθηκε.

Δεν είχα καμιά διάθεση να κάνω ανάλυση της σκηνοθετικής άποψης της εν λόγω διαφήμισης, αν δεν το έθετε έτσι η Βαλ στο αρχικό της μήνυμα.

Το ηθελημένο κιτς του βιντεακίου αυτού σε τι ακριβώς αποσκοπει; Τίνι τρόπω θα αυξηθούν οι πωλήσεις του διαβόητου αυτού πρώτου εξαγώγιμου προϊόντος της Ρωσίας;

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
Βικούλα, θα συμφωνήσω με τον Στάθη...

Αν το δούμε όπως το θέτεις, τότε... σε τι αποσκοπούν όλα τα ηθελημένα κιτς και απαράδεκτα άλλων διαφημιστικών;;;... Στο να σου εντυπωθούν ακριβώς γι' αυτό το κιτς και το απαράδεκτο, κακά τα ψέμματα, έτσι λειτουργεί πια η διαφήμιση :-((
Nadia-Anastasia Fahmi

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Βικούλα, θα συμφωνήσω με τον Στάθη...

Αν το δούμε όπως το θέτεις, τότε... σε τι αποσκοπούν όλα τα ηθελημένα κιτς και απαράδεκτα άλλων διαφημιστικών;;;... Στο να σου εντυπωθούν ακριβώς γι' αυτό το κιτς και το απαράδεκτο, κακά τα ψέμματα, έτσι λειτουργεί πια η διαφήμιση :-((

Μα, τι λέτε τώρα; Πόσοι άνθρωποι στην υφήλιο από 40 χρονών και κάτω μπορούν να αντιληφθούν ότι τούτο το κατασκεύασμα είναι κιτς; Πόσοι ξέρουν ότι δεν ήταν αυτό το καραγκιοζλίκι η μεγάλη ΕΣΣΔ; Και γιατί να παρουσιάζεται ως καρακιτσαριό ένα μεγάλο κομμάτι της ιστορίας μιας τόσο μεγάλης χώρας; Δηλαδή, άμα δείχνει ως λέσια τους πρώτους κοσμοναύτες της υφηλίου, θα ανεβούν οι πωλήσεις του προϊόντος;

Και επειδή έτσι λειτουργεί η διαφήμιση, πρέπει αυτοδικαίως να παραδεχτούμε ότι πρόκειται για εξαίρετο φιλμάκι;
« Last Edit: 11 Jun, 2007, 12:03:47 by wings »

stathis

• Hero Member
Δεν πρόκειται να ξαναασχοληθώ και κακώς ασχολήθηκα εξαρχής. Είναι δικαίωμα του καθενός να του αρέσει ό,τι θέλει, αλλά όχι και να αποδίδουμε εύσημα δημιουργικότητας σε μια απίστευτη αρπακόλλα.
?!?
Νίκο, χαλάρωσε. Γιατί αρπάζεσαι;
Μια απλή διαφήμιση είναι, δεν είναι και οι Tiger Lillies. ;)

Βίκη, θα εξηγήσω την άποψή μου άλλη στιγμή. Προσπαθώ να δείξω χαρακτήρα σήμερα όσον αφορά το αλόγιστο σεργιάνι στο φόρουμ...

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
Μα, τι λέτε τώρα; Πόσοι άνθρωποι στην υφήλιο από 40 χρονών και κάτω μπορούν να αντιληφθούν ότι τούτο το κατασκεύασμα είναι κιτς; Πόσοι ξέρουν ότι δεν ήταν αυτό το καραγκιοζλίκι η μεγάλη ΕΣΣΔ; Και γιατί να παρουσιάζεται ως καρακιτσαριό ένα μεγάλο κομμάτι της ιστορίας μιας τόσο μεγάλης χώρας; Δηλαδή, άμα δείχνει ως λέσια τους πρώτους κοσμοναύτες της υφηλίου, θα ανεβούν οι πωλήσεις του προϊόντος;

Και επειδή έτσι λειτουργεί η διαφήμιση, πρέπει αυτοδικαίως να παραδεχτούμε ότι πρόκειται για εξαίρετο φιλμάκι;

Αν ασπαστώ αυτή την άποψη, τότε θα πρέπει να ασπαστώ και την άποψη του καταγγέλοντος το έργο τέχνης με μουσική υπόκρουση τον εθνικό ύμνο και την, στη συνέχεια, λογοκρισία του.

Ωστόσο, δεν είπα πουθενά ότι είναι εξαιρετικό φιλμάκι, είπα ότι το concept είναι υπέροχο, και ίσως εκφράστηκα λάθος. Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι μου άρεσε αυτό το παλιομοδίτικο και τεχνολογικά ξεπερασμένο της διαφήμισης αυτής.

@Νίκο: Δεν υπάρχει λόγος να μην εκφράζει κανείς τη γνώμη του επειδή άλλοι διαφωνούν μαζί του. Αυτή είναι η ομορφιά της ανταλλαγής απόψεων (χωρίς φόβο και πάθος). Αν όλοι συμφωνήσουμε στα πάντα, θα ήταν πολύ ανιαρός ο κόσμος μας. Μάκια :-)
Nadia-Anastasia Fahmi

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Καταρχήν, καλή μέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Χαίρομαι πολύ που αυτή η διαφήμιση δίνει έδαφος για (γόνιμη ελπίζω) συζήτηση.

Πού το στηρίζεις αυτό που λες ότι είναι μια εκδοχή της Ρωσίας ή η ίδια η Ρωσία;
Αυτό που είπα είναι ότι όχι μόνο δείχνει μια εκδοχή της Ρωσίας (Κοζάκοι, επανάσταση, κοσμοναύτες κ.λπ. κλπ.), αλλά αυτό το βίντεο είναι και μια εκδοχή της Ρωσίας (της ρώσικης τέχνης για την ακρίβεια), γιατί αυτό που θέλει να πει (ό,τι κι αν είναι αυτό κι όσο κι α συμφωνούμε ή διαφωνούμε μαζί του) το λέει με τον τρόπο της ρώσικης πρωτοπορίας, και όχι με τη συμβατική (αμερικάνικης προελεύσεως) εικονογραφία που χρησιμοποιεί η σύγχρονη διαφημιστική γλώσσα. Χρησιμοποιεί δηλαδή ένα εικονογραφικό μέσο το οποίο από μόνο του δίνει επιπλέον πληροφορία σε σχέση με το περιεχόμενο. Έτσι το μήνυμα αποκτά ένα δεύτερο επίπεδο (όχι μόνο τι λέει, αλλά και πώς το λέει). Δηλαδή, ενώ έχουμε ένα βίντεο που θεωρητικά μιλάει για δυο τρία ιστορικά γεγονότα της σύγχρονης Ρωσίας και δε λέει κουβέντα για το καλλιτεχνικό κίνημα που λέγεται ρώσικη πρωτοπορία, ο θεατής "πληροφορείται" για αυτό το (καλλιτεχνικό) κομμάτι της ρώσικης κουλτούρας από τη φόρμα του βίντεο και όχι από το περιεχόμενό του. Με μια απλή αλλαγή οπτικού κώδικα επιτυγχάνει έναν φοβερό εμπλουτισμό του περιεχομένου (του πλήθους των πληροφοριών δλδ).

Σύγκρινε: Ας πούμε ότι έχουμε ένα μονόλεπτο animated βίντεο που πρέπει να αφηγηθεί δυο-τρία highlights από τη ζωή στην Ελλάδα την περίοδο της Επανάστασης. Δεν θα ήταν απείρως πιο έξυπνο και αποτελεσματικό (σε επίπεδο πληροφόρησης), αν ο δημιουργός ΔΕΝ επέλεγε για το animation μια συμβατική εικονογράφηση ή (ας υπερβάλουμε λιγάκι) μια εικονογράφηση α λα Μικελάντζελο, αλλά μια εικονογράφηση α λα Θεόφιλο; Έτσι, χωρίς να σπαταλήσει ούτε δευτερόλεπτο από τον περιορισμένο χρόνο του βίντεό του, ο δημιουργός θα μας είχε "μιλήσει" για ένα πολύ σημαντικό κεφάλαιο της ιστορίας και της τέχνης της εποχής. (Το τραβηγμένο αντίθετο θα ήταν να έγραφε κάποιος Μισώ το μοβ χρώμα! :)))

Αυτό ακριβώς είναι που, ατυχώς ίσως, χαρακτήρισα ως "μαγκιά": η τεχνική και η ιδέα. Ότι καταφέρνει να βάλει ένα δεύτερο επίπεδο πληροφόρησης σε ένα μονόλεπτο βίντεο. Να καταλάβουμε δηλαδή ότι αυτό το "κιτς" δεν μπήκε εκεί απαραίτητα για την αισθητική του αξία, αλλά ενδεχομένως για την πληροφοριακή του. Έχει έναν οργανικό ρόλο μέσα στο όλο κατασκεύασμα.

Τώρα, ας έρθουμε στο εικαστικό μέρος, δλδ στο περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Είναι αυτονόητο, νομίζω, ότι αυτά τα πράγματα είναι εντελώς υποκειμενικά και ότι τα σκ**α κάποιου μπορεί να είναι ο θησαυρός κάποιου άλλου. Ομολογώ (το λέει και η φωτό της αβατάρας μου) ότι αυτό το "ηθελημένο κιτς" με κατενθουσιάζει. Σίγουρα όχι βέβαια και τόσο στην εξτραβαγκάντζα εκδοχή που κατακλύζει το βίντεο, αλλά γενικότερα.

Δεν πρόκειται να ξαναασχοληθώ και κακώς ασχολήθηκα εξαρχής. Είναι δικαίωμα του καθενός να του αρέσει ό,τι θέλει, αλλά όχι και να αποδίδουμε εύσημα δημιουργικότητας σε μια απίστευτη αρπακόλλα.
Κατ' αρχήν, βρε παιδί μου, μην εξάπτεσαι... Η βότκα μας φέρνει κοντά, σύντροφε! :)
Εξάλλου, πολύ σωστά το είπες: αρπακόλλα. Περί αυτού ακριβώς πρόκειται (ΔΕΝ ειρωνεύομαι): το κολλάζ είναι ένα από τα βασικότερα χαρακτηριστικά αυτών των εικόνων (γενικότερα οι Ρώσοι ήταν μανούλες στην κοπτοραπτική). Οσμίζομαι βέβαια στη λέξη σου και την αρνητική χροιά της προχειροδουλειάς, για την οποία δυστυχώς δεν έχω άποψη, δεν γνωρίζω δηλαδή αν το συγκεκριμένο βίντεο είναι αποτέλεσμα πολλών κόπων και βασάνων ή όχι. Ακόμη κι αν είναι πάντως προχειροδουλειά, είναι συζητήσιμο αν η αξία ενός έργου τέχνης σταθμίζεται με κριτήριο την πολυπλοκότητα και το υψηλό επίπεδο της τεχνικής δεξιότητας και όχι την πρωτοτυπία, την ευρηματικότητα, την επιτελεστικότητα (as is the case here) ή δεν-ξέρω-κι-εγώ-τι-άλλο. Πάντως αν ήταν έτσι, όλοι οι μοντερνιστές ζωγράφοι που κέρδισαν τη δόξα τους με σκαριφήματα αμφιβόλου τεχνικού επιπέδου θα έπρεπε να βρίσκονται στον πάτο του πηγαδιού που λέγεται Ιστορία της Τέχνης, σίγουρα πολύ πιο κάτω από (ημιαγνώστους αυτή τη στιγμή) ακαδημαϊκούς ζωγράφους, που ήταν άριστοι τεχνίτες του χρώματος και της γραμμής, αλλά δεν έκανα καμμία τομή. Υπάρχει μεγάλο debate σχετικά με τα αξιολογικά κριτήρια της τέχνης και το σίγουρο είναι ότι αυτή είναι μια συζήτηση ανοιχτή για αιώνες...

Έπειτα, παιδιά, εδώ πρόκειται για λαϊκή επαναστατική εικονογραφία (συγκεκριμένα για την περίοδο 1916-1934 της ρώσικης πρωτοπορίας). Η σοβιετική ποπ αρτ. Τι πιο λογικό από το να ακροβατεί (για μερικούς) στα όρια του κιτς; Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για διαφήμιση (καρα-ποπ), όπως εδώ, όπου το πράγμα εξωθήθηκε στα όρια (λόγω περιορισμένου χρόνου) και το αποτέλεσμα ήταν πράγματι μπουγιόζικο. Δηλαδή ποπ2. Έλα όμως, που δεν είναι πολύ μακριά από την πραγματικότητα. Κιτς ξεκιτς, αυτό (ή τέλος πάντων περίπου αυτό) είναι ένα μεγάλο και σημαντικό κομμάτι (και πολύυυ χωμένο στην καθημερινή ζωή και τη λαϊκή κουλτούρα) της μοντέρνας ρώσικης τέχνης, πριν έρθει ο Στάλιν και ο σοσιαλιστικός ρεαλισμός και τα ισοπεδώσουν όλα. Αυτό δε σημαίνει σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση, ότι για αυτόν το λόγο τώρα εσάς πρέπει σώνει και καλά να σας αρέσει. Ο μόνος λόγος που το λέω είναι για να δικαιολογήσω την παρουσία του στο συγκεκριμένο βίντεο και να πω (για άλλη μια φορά) ότι είναι ένα είδος ιστορικού ντοκουμέντου, καθώς αυτού του είδους η τέχνη είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το ιστορικό και πολιτικό γίγνεσθαι (και τελειοποιήθηκε κυρίως σε πολιτικές και άλλες αφίσες, εξώφυλλα βιβλίων και περιοδικών, "διαφημίσεις" κ.λπ., δηλαδή ήταν ένα αναμφίβολα ποπ προϊόν).

Περισσότερα και ευσύνοπτα για τη ρώσικη πρωτοπορία σε αυτόν τον πολύ όμορφο σύνδεσμο του MoMA από μια παλαιότερη έκθεση που είχε κάνει με τίτλο The Russian Αvant-garde Βook. Ακόμα και ένα ξεφύλλισμα στις εικόνες θα σας κατατοπίσει...

Ελπίζω να μην σας κούρασα πάαααααρα πολύ, προσπάθησα να τεκμηριώσω όσο καλύτερα μπορούσα για να αποφύγουμε τις πραξηγήσεις. Απλά, όπως προείπα, αυτά είναι εμένα τα βίτσια μου και don't get me started, γιατί τελειωμό δεν έχω... :)

Καλή εβδομάδα και πάλι!
W4tt4n4b3

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Συγγνώμη κι από μένα για όσους ενθουσιάζονται, αλλά τη θεωρώ μία από τις πιο φτηνιάρικες διαφημίσεις που έχω δει. Ίσως πριν από 20 χρόνια να ήταν το σούπερ ντιζαϊνάτο κατασκεύασμα, αλλά με τα σημερινά μέσα...
Φτηνιάρικη σαν εικαστικό αποτέλεσμα ή λόγω της παραπομπής στο κομμουνιστικό παρελθόν;
Η διαφήμιση δεν απευθύνεται στο ρώσο καταναλωτή...και ίσως έχει και αυτοσαρκαστικό χαρακτήρα για την ίδια τη Ρωσία και την κομμουνιστική εποχή...τσάροι έφυγαν, κομμουνιστές έφυγαν, το μόνο που έμεινε ειναι η Stolichnaya, το μόνο κομμουνιστικό επίτευγμα που απέμεινε...στο χρόνο...
Το ότι προσπαθούν να παρουσιάσουν με φορκλορικό-κιτς τρόπο το παρελθόν τους για να προωθήσουν ένα προϊόν μπορεί να φαίνεται εύκολο αλλά αν θέλει να αναπαραστήσει την αισθητική εκείνης της εποχής, πώς αλλιώς να το κάνει; Το έκανε με τον τρόπο, τα χρώματα και το στυλ εκείνης της εποχής -για όσους έχουν δει εικόνες εκείνης της εποχής. Αν η αισθητική εκείνης της εποχής φαίνεται κάπως τόσα χρόνια μετά, μπορεί να μη φταίει η διαφήμιση... 

Καποια εικόνα από την σύγχρονη Ρωσία θα ήταν καλύτερη επιλογή; Πχ μια από τις ταμπέλες στο αεροδρόμιο της Μόσχας που αναγράφουν "Η διαφθορά είναι ποινικό αδίκημα" και απο κάτω να πέφτει λεζάντα "You don't have to bribe anyone to drink Stoli"; Δε νόμίζω να είχε και πολλή επιτυχία...

Η συγκεκριμένη διαφήμιση είναι μια πετυχημένη αναπαράσταση, σαν να φτιάχτηκε με τα τεχνικά μέσα εκείνης της εποχής, σαν ταξίδι στο χρόνο όχι λόγω του περιεχόμενου της αλλά του τρόπου αναπαράστασής του και αυτό νομίζω έχει μεγαλύτερη αξία σε αυτην παρά το περιεχόμενο(= η επιλογή του Γκαγκάριν ή του Λένιν -στην Αυστρία).
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Το βιντεάκι θυμίζει και προπαγανδιστικό φιλμάκι. Ακόμα και σε αυτό απηχεί την ατμόσφαιρα του πάλαι ποτέ ισχυρού Σοβιέτ...
Η εν λόγω συρραφή και εικονογράφηση ειδικά τις δύσκολες μέρες του πολέμου -θερμού και ψυχρού- με αυτόν τον τρόπο ήταν εκ των ων ουκ άνευ του σοβιετικού καθεστώτος και όχι μόνο. Και στην αντίπερα όχθη το ίδιο συνέβαινε απλώς οι Αμερικάνοι σε αντίθεση με Γερμανούς -επι ναζιστικής Γερμανίας- και  Ρώσους -επι σταλινικής- σου πετούσαν μια ξανθά Μέριλυν ή εναν Έλβις μέσα στη διαφήμιση, εσύ θα κοιτούσες τη Μέριλυν και το μήνυμα της διαφήμισης θα περνούσε υπογείως -δλδ κάτω από τα πόδια της εν λόγω στάρλετ και εσύ δε θα έπαιρνες χαμπάρι, και αυτή ακριβώς είναι και μια διαφορά μεταξύ καπιταλισμού και κομμουνισμού, το ότι η πλύση εγκεφάλου στους μεν πέτυχε στους δε όχι...

Ο όποιος χονδροειδής τρόπος με τον οποίο είναι δοσμένο έχει να κάνει με την εποχή την οποία περιγράφει.
Και αν προσέξετε, το χαρακτηριστικό της βότκας το οποίο διαλαλείται στο βίντεο είναι το first exported vodka...Τα πρόσωπα που συμμετέχουν στο βίντεο Λένιν, Γκαγκάριν είναι και αυτά first-πρωτοπόροι στον τομέα τους. Δηλαδή δεν επιλέγονται μόνο πρόσωπα σύμβολα από την κομμουνιστική εποχή αλλά και πρόσωπα που ιστορικά αποτελούν πρωτοπόρους όχι μόνο στη ρωσική ιστορία αλλά στην παγκόσμια...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

Search Tools